Česká koruna

Volatilita koruny: Nůžky mezi realitou a očekáváním se rozevírají Volatilita koruny: Nůžky mezi realitou a očekáváním se rozevírají

Spotový kurz EUR/CZK je již řadu měsíců prakticky placatý. Čeká se na ukončení kurzového závazku ČNB, na grafu spotového kurzu se v podstatě nic neděje. Pod povrchem to ale vře.

Úroky v Česku ve stínu exitu ČNB Úroky v Česku ve stínu exitu ČNB

Oživení inflace v České republice nemá vliv jen na takzvaný exit České národní banky a na českou korunu, ale také na úrokové riziko. I když ČNB sazby letos zvyšovat nebude, úroky u zajištění se již zvedají a mohou dále narůst. Dvěma hlavními riziky vyšších sazeb jsou změna inflačních očekávání, pokud míra růstu cen dále poroste, a možnost, že měnové podmínky nebudou dostatečně utaženy.

Česká inflace a ČNB: Ukončení kurzového závazku ovlivňují dva protichůdné faktory, centrální banka ale využije příležitost k rychlému exitu Česká inflace a ČNB: Ukončení kurzového závazku ovlivňují dva protichůdné faktory, centrální banka ale využije příležitost k rychlému exitu

Spotřebitelská inflace v lednu překonala tržní očekávání, když v Česku vzrostla dále nad cíl ČNB a dosáhla 2,2 %. Překonala i očekávání ČNB. Do popředí se tedy naplno dostává otázka, jak daleko je termín ukončení intervencí proti posilování koruny.

Mládek: Největším rizikem po konci intervencí je fluktuace kurzu koruny
Největším rizikem pro české exportéry není zpevnění koruny po ukončení intervencí, ale to, aby nenastala fluktuace kurzu měny kvůli spekulantům. Na tiskové konferenci agentury CzechTrade to v úterý uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). ČR podle něj také chce tzv. "velvet brexit", tedy sametový rozvod s Velkou Británií.

Zdroj: ČTK

Rusnok (ČNB): Intervenční režim bude trvat nejméně do konce prvního čtvrtletí
Česká národní banka bude nadále provádět devizové intervence nejméně do konce prvního čtvrtletí. Nic se tak nemění na prohlášení bankovní rady ČNB z počátku února. Na tiskové konferenci po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to v pondělí řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Sobotka pak ocenil dobrou spolupráci mezi vládou a ČNB, která je nezávislou institucí.

Zdroj: ČTK

Analytici: Vyšší lednová inflace může urychlit ukončení kurzového závazku ČNB
Lednová inflace překonala očekávání analytiků i odhady České národní banky, takže může znamenat rychlejší ukončení kurzového závazku centrální banky. Shodli se na tom analytici oslovení agenturou ČTK. Meziroční inflace v lednu zrychlila růst na 2,2 procenta z prosincových dvou procent. ČNB podmiňovala ukončení režimu kurzového závazku inflací stabilně poblíž dvouprocentního cíle.

Zdroj: ČTK

Brychta (XTB): Koruna po exitu na 80 % posílí, ČNB ale může všechny zaskočit Brychta (XTB): Koruna po exitu na 80 % posílí, ČNB ale může všechny zaskočit

Hlavní analytik X-Trade Brokers Jaroslav Brychta na lednovém Investičním fóru v Praze připomněl, že není dobré bezmezně věřit základnímu, byť vysoce pravděpodobnému scénáři. A platí to i v případě takzvaného exitu ČNB.

Kdo do ČR posílá spekulativní kapitál?
Jedna z hlavních otázek pro tuto chvíli zní, kdo posílá do ČR spekulativní peníze. Přikláníme se k tomu, že v tuto chvíli jsou s ohledem na situaci v ČR dva typy zahraničních investorů.
Co udělá konec intervencí ČNB s českými akciemi a dluhopisy? Co udělá konec intervencí ČNB s českými akciemi a dluhopisy?

Českým akciím posílení koruny po ukončení kurzového závazku (pokud k tomuto posílení dojde) zrovna nepomůže, ale vliv kurzu české měny bude pouze omezený. Příliv peněz do českých dluhopisů naproti tomu může během několika let znamenat problém. Na Lednovém Investičním fóru v Praze o tom hovořili Jaroslav Brychta (X-Trade Broekrs) a Miroslav Plojhar (Česká spořitelna).