Česká koruna

ČNB v květnu intervenovala proti posilování koruny za 15,5 miliardy Kč
Česká národní banka pokračovala v intervencích proti posilující koruně i v květnu, kdy na devizovém trhu utratila celkem 15,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech ČNB zveřejněných v pátek.

Zdroj: ČTK

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB ponechala na červnovém zasedání politiku beze změny
Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 EUR/CZK. Tiskovou konferenci guvernéra ČNB Miroslava Singera jsme sledovali živě.
Ranní postřeh: Koruna po Singerovi a během brexitu
ve čtvrtek byly děti naposledy ve škole a guvernér Singer vede naposledy zasedání bankovní rady ČNB. Předává největší počin své mise v ČNB – intervenční režim u páru EUR/CZK – s protichůdnými signály, co s ním dále. Ekonomika se zvedla, trh práce sílí, stejně jako úvěry a trh nemovitostí, ale inflace stále není a od minulého týdne je tu riziko jako hrom, a sice jak to dopadne s Británií.
Jan Bureš (Poštovní spořitelna): ČNB se do záporných sazeb příliš nechce, pravděpodobnost jejich zavedení ale není úplně malá Jan Bureš (Poštovní spořitelna): ČNB se do záporných sazeb příliš nechce, pravděpodobnost jejich zavedení ale není úplně malá

Analytici spekulují o tom, jak se zachová bankovní rada ČNB v reakci na britské rozhodnutí odejít z Evropské unie. Mluví se o posunu ukončení kurzového závazku minimálně na rok 2018. Hlavní ekonom Jan Bureš o takzvaném exitu z intervenčního režimu hovořil ještě před britským referendem na Treasury Fóru 2016. A zmínil důležitou možnost, a sice že ČNB může být "donucena" srazit své sazby pod nulu.

Po brexitu nemá ČR důvod zrychlovat s eurem, míní Sobotka
Česká republika nemá důvod zrychlovat svou cestu k přijetí společné evropské měny jen proto, že se Britové minulý týden v referendu rozhodli odejít z Evropské unie. Novinářům to v úterý při příchodu na unijní summit, kde se bude takzvaný brexit probírat, řekl český premiér Bohuslav Sobotka.

Zdroj: ČTK

Miroslav Singer (ČNB): Jak "horké peníze" (ne)ovlivní konec intervenčního režimu Miroslav Singer (ČNB): Jak "horké peníze" (ne)ovlivní konec intervenčního režimu

To, jak bude probíhat takzvaný exit České národní banky z režimu kurzového závazku, v rámci kterého banka udržuje korunu slabší než 27 EUR/CZK, bude záležet na množství spekulativního kapitálu, který investoři vsadí na vývoj kurzu české měny. Na Treasury Fóru 2016 to uvedl odcházející guvernér ČNB Miroslav Singer.

Koruna byla v pondělí vůči euru nejslabší v letošním roce
Česká měna v pondělí odpoledne vůči euru klesla na nejslabší úroveň v letošním roce, nakrátko se dostala téměř k 27,17 EUR/CZK. Byla tak přechodně o zhruba tři haléře slabší než při pátečním závěru, k jehož úrovním se později vrátila. Podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka jde o dozvuk čtvrtečního referenda, v němž Britové rozhodli o vystoupení země z Evropské unie.

Zdroj: ČTK

EUR/USD, EUR/CZK a úrokové sazby: Jak jsou jednotlivé trhy citlivé na brexit? EUR/USD, EUR/CZK a úrokové sazby: Jak jsou jednotlivé trhy citlivé na brexit?

Okamžitá reakce trhů na výsledek britského referenda byla opravdu silná, došlo totiž ke zvratu v očekáváních z předchozích dnů, kdy narůstalo přesvědčení, že se Britové rozhodnou pro setrvání v Evropské unii. Zatímco GBP/USD propadl až o 12 % a EUR/USD klesl až o 4 %, EUR/CZK narostl o méně než 0,5 % (úroveň 27,20 zůstala nedotčena). Eurové úrokové sazby se zavrtaly hlouběji pod nulu a o 5-10 bazických bodů klesly i sazby korunové.

Brexit podle analytiků může posunout konec intervencí ČNB
Brexit může podle analytiků způsobit posunutí konce režimu devizových intervencí nejméně do konce roku 2017. V případě vyhrocení situace na finančních trzích nevylučují do budoucna ani další oslabení koruny centrální bankou. Důvodem takových kroků by byl tlak na nižší inflaci kvůli zpomalení ekonomického růstu a nejistotě, která by bránila většímu růstu mezd.

Zdroj: ČTK

Brexit jako realita a reakce trhu: Libra a akcie ve volném pádu, ČNB posune konec intervencí zhruba o rok, míní David Navrátil Brexit jako realita a reakce trhu: Libra a akcie ve volném pádu, ČNB posune konec intervencí zhruba o rok, míní David Navrátil

Britové překvapili svět a vyslovili se pro vystoupení své země z Evropské unie. První reakce na trzích a výhled na další týdny a měsíce nabízí hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.