Česká koruna

Analytici: ČNB ve čtvrtek politiku nezmění, čekají se ale slovní intervence
Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 29. září nechá sazby na minimech a oznámí pokračování režimu devizových intervencí. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Zároveň je ale podle ekonomů velmi pravděpodobné, že budou představitelé ČNB slovně intervenovat, aby ztlumili tlak na posilování koruny. Jenom v září totiž podle odhadů některých analytiků musela ČNB intervenovat za 70 až 80 miliard korun.

Zdroj: ČTK

6 důvodů, proč ČNB může překvapit dřívějším koncem intervencí proti koruně 6 důvodů, proč ČNB může překvapit dřívějším koncem intervencí proti koruně

Klid na trhu s korunou je jen zdánlivý. Přesně po roce se nedávno obnovily intenzivní spekulace na brzké skončení intervenčního režimu ČNB. Měnové forwardy v ročním horizontu indikují kurz EUR/CZK o 30 haléřů nižší než současný, tedy okolo 26,70. A vzhledem k tomu, že ještě před pár týdny to bylo stále 27, jedná se o pohyb dramatický.

Expert ING Bank: Česká národní banka bude v příštím týdnu mluvit holubičím hlasem
ČNB v pátek zveřejnila svoji dekádní bilanci k 20. září 2016. Ta ukázala nárůst aktiv ČNB za posledních deset dní ve výši 50 miliard Kč. To však nemusí mnoho znamenat, říká hlavní ekonom ING Bank pro Českou republiku Jakub Seidler.

Zdroj: ING

Česká spořitelna: Exit z kurzového závazku očekáváme až na konci roku 2017, ČNB při svém rozhodování nemůže ignorovat ECB
Česká národní banka (ČNB) zřejmě opustí režim devizových intervencí až na konci příštího roku. Vedle vývoje inflace a mezd v České republice totiž bude muset brát v potaz i situaci v eurozóně a měnovou politiku Evropské centrální banky (ECB). V úterý to na makrosemináři České spořitelny řekli analytik Jiří Polanský a ekonom David Navrátil. Odhadli také, že český HDP letos a příští rok vzroste o 2,6 % a v roce 2018 ekonomika ČR zpevní o 3 %.
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Sazby a makro aneb Aby se z exitu nestal exitus SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Sazby a makro aneb Aby se z exitu nestal exitus

Jak exitem z kurzového závazku ČNB nezpůsobit exitus českého průmyslu a jak podpořit výkon české ekonomiky? Na tyto a další otázky odpovídali v úterý na makrosemináři ekonomičtí experti z České spořitelny.

ČNB uklidňuje trh s korunou, chce to ale změnu komunikace ČNB uklidňuje trh s korunou, chce to ale změnu komunikace

Jiří Rusnok je ve funkci guvernéra České národní banky poměrně krátce. Jemnost a vytříbenost komunikace o věci tak citlivé, jako je kurz české koruny, zatím tak docela nevstřebal.

Rusnok zařazuje zpátečku a uklidňuje trh s korunovými forwardy
Guvernér ČNB Jiří Rusnok a ředitel sekce měnové Tomáš Holub společně se zástupci významných firem ostravského regionu, profesních svazů a dalšími odborníky diskutovali v Ostravě na téma měnové politiky v letech 2017-2018. A zatímco na konci minulého týdne Rusnok uvedl, že k ukončení kurzového závazku nepotřebuje 2% inflaci, v úterý trh s forwardy (dále) uklidnil. Závazek podle něj může trvat i déle než do poloviny roku 2017.
Kurz české měny na začátku týdne zůstal prakticky beze změn
Kurz české měny na začátku týdne zůstal prakticky beze změn na hranici kurzového závazku. Stabilizovala se i situace na forwardech, které setrvaly na stejných úrovních jako v pátek. "Zřejmě tak opadl akutní přiliv spekulativního kapitálu a zároveň nutnost centrální banky výrazně intervenovat," uvedl ekonom z Komerční banky Marek Dřímal.

Zdroj: Komerční banka

EUR/CZK: Pozor na forwardy, nesmíme zapomínat na lekci od Švýcarů! EUR/CZK: Pozor na forwardy, nesmíme zapomínat na lekci od Švýcarů!

Vývoj švýcarské ekonomiky po skokovém posílení franku je inspirací pro ČNB, že se není potřeba příliš bát posílení koruny. ČNB na rozdíl od Švýcarů exit z bariéry na 27 EUR/CZK inzeruje dopředu, exportéři tak mají možnost se včas připravit na konec kurzového závazku měnovým zajištěním. Ale pozor na forwardy, zajišťovací kurzy se mohou propadnout až na 25-26 EUR/CZK, až inflace naroste a ČNB řekne, kdy přesně chce ze závazku ustoupit.

Eurokorunové forwardy se dále propadají, investoři začínají vyhlížet konec intervencí ČNB
Spotový kurz české měny pevně sedí na bariéře České národní banky 27 EUR/CZK, forwardové kurzy se ale dál propadají. Po prohlášeních z ČNB trhy více pracují se scénářem, že centrální banka ČR v příštím roce přeci jenom opustí režim devizových intervencí. Roční forward klesá pod -20 haléřů.