Česká koruna

ČNB nakoupila od zahájení intervencí do konce prosince eura za 900 miliard Kč, v lednu zřejmě banka intervenovala za zhruba 400 miliard Kč
Česká národní banka nakoupila od zahájení intervencí do konce prosince eura za zhruba 900 miliard korun. V prosinci na devizovém trhu utratila zhruba 88 miliard korun. Je to výrazně větší objem než v listopadu, kdy centrální banka za intervence utratila asi 14 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které banka zveřejnila v úterý. V lednu podle analytiků kvůli silnému tlaku spekulantů objem intervencí atakoval hranici 400 miliard korun. Jen o něco více banka za intervence utratila za celý loňský rok.

Zdroj: ČTK

Jáč (Generali): Lednové intervence dosáhly rekordních 405 miliard Kč
Lednové intervence České národní banky proti posilující koruně byly rekordní a činily bezmála 15 miliard eur (405 miliard korun). Odhaduje to hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč. Dosavadní měsíční rekord drží listopad 2013, kdy intervence odstartovaly a centrální banka na devizovém trhu nakoupila eura za 202 miliard korun. O lednových intervencích bude centrální banka informovat 7. března.

Zdroj: ČTK

Kdy skončí intervence ČNB? Toto jsou tipy analytiků a investičního stratéga Kdy skončí intervence ČNB? Toto jsou tipy analytiků a investičního stratéga

Jak odhadují konec intervenčního režimu u kurzu koruny vůči euru Miroslav Novák (AKCENTA CZ), Jaroslav Brychta (X-Trade Brokers) a Miroslav Plojhar (Česká spořitelna)? Na začátku ledna byly některé české a evropské makroekonomické ukazatele na jiných úrovních než dnes, zamyšlení všech tří expertů ale i po měsíci má smysl slyšet.

Jak velký dopad bude mít konec kurzového závazku ČNB na české akcie? Jak velký dopad bude mít konec kurzového závazku ČNB na české akcie?

V rámci debaty na lednovém Investičním fóru v Praze se tři oslovení experti tak docela neshodli na tom, jak "hrát", respektive "nehrát" očekávané uvolnění kurzu EUR/CZK v letošním roce na parketu pražské burzy. Na jedné straně je možné, že do českých akcií přiteče spekulativní kapitál, což popožene ceny vzhůru, na straně druhé není očekávaná změna kurzu eurokoruny tak významná, aby na akciovém trhu měnila pravidla hry.

Zeptali jsme se tří expertů: Má Česko přijmout euro? Zeptali jsme se tří expertů: Má Česko přijmout euro?

Na lednovém Investičním fóru v Praze se vše netočilo pouze okolo investičních tipů a strategií. Tří zkušených finančních profesionálů se tam šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný mimo jiné zeptal, zda má Česko přijmout euro, případně zda je to otázka pro příští volební období.

Analytická filipika proti záporným sazbám ČNB Analytická filipika proti záporným sazbám ČNB

Česká národní banka nabízí bankám několik "depozitních produktů", v nichž končí všechny koruny z devizových intervencí. Aby záporné sazby u těchto produktů oslabily spekulativní nákupy české měny dříve, než ČNB ukončí svůj závazek bránit posílení české měny pod 27 EUR/CZK, musely by tyto sazby klesnout možná až desítky procent pod nulu. Navíc spekulanti mají možnost se takovým sazbám vyhnout nákupem hotovosti. Proti zavedení záporných sazeb svědčí důvody principiální (konzistence s předchozí komunikací ČNB, kredibilita, srozumitelnost) i praktické (dopady do hospodaření bankovního sektoru). Záporné sazby by také signalizovaly brzký konec kurzového závazku, což je nežádoucí.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB v únoru ponechala měnovou politiku beze změny, konec intervencí stále předpokládá v polovině roku
Česká národní banka bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem držet kurz české koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Rozhodla o tom na svém čtvrtečním zasedání bankovní rada ČNB. Změny nedoznaly ani úrokové sazby, které jsou na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Tiskovou konferenci guvernéra Jiřího Rusnoka jsme sledovali živě. Během ní Rusnok potvrdil, že by exit z kurzového závazku měl přijít zhruba v polovině roku, a zopakoval, že závazek neskončí dříve než ve druhém čtvrtletí.
BEER jako pivo: Kam poteče kurz české koruny? BEER jako pivo: Kam poteče kurz české koruny?

Česká republika je neodmyslitelně spojena s pivem. Aby ne, když je rodištěm nejrozšířenějšího druhu piva, ležáku. Pivo je také vděčným diskuzním tématem a pomůckou pro ekonomy, a to i pro ty, kteří se zajímají o kurzy měn. U piva ekonomové řeší i to, jak předpovídat kurz měn či jejich trendový pohyb.

Analytici ve čtvrtek změnu měnové politiky ČNB nečekají
Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 2. února ponechá sazby na minimech a oznámí pokračování devizových intervencí. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Centrální banka ve čtvrtek zveřejní také novou makroekonomickou prognózu, ve které ekonomové očekávají zohlednění výrazného růstu inflace koncem loňského roku. To by podle nich mohlo vést k rychlejšímu konci režimu řízeného oslabování české koruny k euru.

Zdroj: ČTK

ČNB a problém s eurem: Přijetí společné měny by stálo až stovky miliard ČNB a problém s eurem: Přijetí společné měny by stálo až stovky miliard

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro týdeník Ekonom mimo jiné uvedl, že přijetí eura je politickým rozhodnutím. Ekonomicky vzato je dle něj sladěnost Česka větší a schopnost plnit kritéria přijetí společné evropské měny se zlepšuje. V podstatě je již nyní plníme. Stále ale existují indikátory nedokonalé konvergence české ekonomiky s eurozónou, zejména cenová i mzdová hladina. To by mohlo způsobit problémy, nemluvě o tom, že samotná eurozóna má řadu vlastních nedořešených témat, doplnil Rusnok.