Česká koruna

Růst české ekonomiky je podle záznamu z jednání ČNB robustní
Růst české ekonomiky je robustní a snižuje závislost vývoje inflace na vnějších faktorech, tedy na vývoji v zahraničí. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady ČNB ze čtvrtka 22. prosince, který v pátek banka zveřejnila. Na jednání bylo zároveň řečeno, že zvýšení měnověpolitických sazeb v USA a prodloužení stávající měnové politiky ECB bylo očekávané, a nepředstavuje tedy nenadálý šok.

Zdroj: ČTK

ČEZ a koruna: Proč pohyb EUR/CZK (ne)otřese s výsledky energetického gigantu? ČEZ a koruna: Proč pohyb EUR/CZK (ne)otřese s výsledky energetického gigantu?

Energetická společnost ČEZ je proti posílení české koruny očekávanému v letošním roce v důsledku změn měnové politiky ČNB zajištěna. Zadlužení, ale i cash flow mohou klesnout.

ČNB v listopadu intervenovala proti koruně za 14 miliard Kč
Česká národní banka v listopadu pokračovala v intervencích proti koruně, na devizovém trhu utratila za nákup eur zhruba 14 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které ČNB zveřejnila v pátek. Je to ale výrazně menší objem než v říjnu. Tehdy centrální banka za intervence utratila zhruba 107 miliard korun, což byl druhý nejvyšší objem za jeden měsíc od zahájení intervencí.

Zdroj: ČTK

ČNB a česká ekonomika v roce 2017 aneb #CZKExit podle tří scénářů ČNB a česká ekonomika v roce 2017 aneb #CZKExit podle tří scénářů

Přestože rok 2016 přinesl mnoho nečekaných zvratů, rok 2017 jej může překonat. Jak na politické, tak na ekonomické scéně nás čeká hned několik událostí, které mohou zahýbat ekonomikami i finančními trhy. Česká koruna se přitom může stát jedním z highlightů roku.

Novák (ČEZ): Konec intervencí ČNB ziskovost skupiny v roce 2017 neovlivní
Konec intervenčního režimu České národní banky nebude mít na letošní zisk skupiny ČEZ prakticky žádný dopad. Uvedl to finanční ředitel firmy Martin Novák.

Zdroj: Česká spořitelna

Plojhar (ČS): Očekávám, že exit ČNB z kurzového závazku přijde v době, kdy ještě půjde v Jizerských horách lyžovat
Pokračování intervencí České národní banky již v současné době nedává smysl. Ve středu to na 12. Investičním fóru řekl investiční stratég České spořitelny Miroslav Plojhar. Konec intervencí ČNB by podle Plojhara mohl přijít v době, kdy ještě bude možné v Jizerských horách lyžovat. To by odpovídalo začátku druhého čtvrtletí. Podle Miroslava Nováka, hlavního analytika ve společnosti AKCENTA CZ, by konec intervencí ČNB mohl přijít v závěru třetího čtvrtletí a Jaroslava Brychtu, hlavního analytika firmy X-Trade Brokers, by nepřekvapilo ani to, kdyby "exit" přišel až v roce 2018.
Novák (AKCENTA CZ): Intervence ČNB letos celkovým objemem překonají miliardu korun, tlak spekulantů poroste
ČNB v rámci intervencí vytiskla více peněz, než se čekalo. Letos Česká národní banka překoná celkovým objemem miliardu korun a výrazně poroste tlak spekulantů, kteří stále více sázejí na to, že centrální banka ukončí kurzový závazek v první polovině tohoto roku. Ve středu to na 12. Investičním fóru řekl ekonom Miroslav Novák ze společnosti AKCENTA CZ.
Koruna v úterý oslabila vůči dolaru na nejslabší úroveň od roku 2004
Česká koruna vůči americkému dolaru v úterý oslabila až k úrovni 26,10 USD/CZK, tedy na nejnižší úroveň od roku 2004. Dolar tak pokračuje v růstu z posledních týdnů. Americká měna těží z dobré kondice americké ekonomiky, očekávaného zvyšování úrokových sazeb Fedu a rovněž z očekávání fiskálních stimulů, které by měly přijít po nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu.

Zdroj: Komerční banka

Exit ČNB se blíží, zajištění kurzu koruny má nyní smysl Exit ČNB se blíží, zajištění kurzu koruny má nyní smysl

Čerstvá makroekonomická data hovoří pro brzkou změnu kurzové politiky České národní banky. Proti oddalování takzvaného exitu hovoří také letošní parlamentní volby a dlouhodobá rizika týkající se přílivu zahraničního kapitálu. Současně se krátké forwardové body zúžily díky vypadnutí vlivu Národního rezolučního fondu, což otevírá příležitost levně zajistit rostoucí riziko dřívějšího exitu.

Komerční banka: Akcie v Evropě a USA by letos mohly přidat 10 %, ČNB opustí kurzový závazek již ve druhém čtvrtletí
Přestože americké burzy zakončily poslední týden roku mírným poklesem, mohou být investoři s uplynulými dvanácti měsíci celkově spokojeni. Jak se bude podle expertů z Komerční banky akciím na světových trzích dařit v roce 2017 a co čekat v České republice?

Zdroj: Komerční banka