Česká koruna

Od zavedení hotovostního eura do současnosti koruna posílila o 18 %
Koruna za 15 let, kdy se začala v hotovostní podobě používat jednotná evropská měna, posílila proti euru o zhruba 18 procent. V roce 2002 se začala obchodovat na úrovni kolem 32 Kč za euro, poté v roce 2004 oslabila až nad 33 EUR/CZK, aby v půlce roku 2008 krátce česká měna posílila až pod 23 Kč za euro, dosud nejsilnější hodnotu vůči euru. V posledních třech letech je ale její kurz oslabován intervencemi České národní banky na úroveň kolem 27 EUR/CZK. Vyplývá to z výpočtů ČTK a vyjádření oslovených analytiků. Podle nich přitom posilování koruny bylo doprovázeno přibližováním úrovně české ekonomiky západoevropským zemím.

Zdroj: ČTK

Koruna letos k euru stagnovala, vůči dolaru a rublu oslabila
Česká měna se vůči euru po celý rok kvůli intervencím České národní banky pohybovala v úzkém rozpětí těsně nad hranicí 27 EUR/CZK. Koruna však výrazně posílila k britské libře a polskému zlotému, naopak oslabila k americkému dolaru či ruskému rublu. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK.

Zdroj: ČTK

Konec intervencí by podle analytiků mohl nastat kolem poloviny roku 2017
Česká národní banka (ČNB) by mohla ukončit režim devizových intervencí ve druhém až třetím čtvrtletí příštího roku. Shoduje se na tom většina analytiků oslovených ČTK. Důvodem bude především fakt, že inflace se dostane na dvouprocentní cíl ČNB již na počátku roku 2017. Kurz koruny bude podle odhadů ihned po konci intervenčního režimu rozkolísaný, na konci roku 2017 by mohl být podle odhadů mezi 25,50 a 26,50 EUR/CZK.

Zdroj: ČTK

13 strašáků roku 2017 (12. díl): Exit z (ne)známých vod aneb Kam se vydá okovů zbavená koruna? 13 strašáků roku 2017 (12. díl): Exit z (ne)známých vod aneb Kam se vydá okovů zbavená koruna?

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. V předposlední části se zaměřujeme na očekávané zrušení kurzového závazku ČNB.

Cestovní kanceláře: Konec intervencí ČNB pozitivně ovlivní ceny dovolených i chuť Čechů cestovat
Očekávaný konec intervencí České národní banky v příštím roce pozitivně ovlivní ceny dovolených i chuť Čechů cestovat. Trh se zájezdy se po výkyvu způsobeném bezpečnostní situací v roce 2017 vrátí k normálu. Do zahraničí vyjede víc Čechů, hitem bude u leteckých dovolených opět Řecko, očekávají cestovní kanceláře.

Zdroj: ČTK

Žádný nečekaný vánoční dárek: Bankovní rada ČNB rozhodla o pokračování kurzového závazku v nezměněné podobě, nálada je mírně více jestřábí
Bankovní rada ČNB na svém prosincovém jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Bankovní rada ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek banky v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 EUR/CZK.

Zdroj: ČTK

ČNB podle analytiků ve čtvrtek měnovou politiku nechá beze změny
Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 22. prosince nechá sazby na minimech a oznámí pokračování režimu devizových intervencí. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Zajímavé bude podle analytiků, jak se bankovní rada postaví k sílící inflaci. Ta byla v listopadu výrazně nad odhady centrální banky.

Zdroj: ČTK

Měla by se ČNB učit od ECB? Měla by se ČNB učit od ECB?

Provokativní otázka, na kterou neexistuje jasná odpověď. Na prahu roku 2017 navíc získává nebývalý, byť dlouho očekávaný rozměr.

Chmelař (Úřad vlády ČR): Exportéři dopad ukončení intervencí pocítí, rozsah bude záležet na plynulosti přechodu
Čeští exportéři konec intervenčního režimu České národní banky v každém případě pocítí, klíčové bude, jak ČNB konec intervencí provede. V pondělí to na debatě Co dále s měnovou politikou, kterou ve spolupráci s Českou spořitelnou uspořádal Institut pro politiku a společnost, prohlásil vedoucí Oddělení strategií a trendů EU při Úřadu vlády ČR Aleš Chmelař. Zároveň Chmelař směrem k vývoji kurzu koruny po exitu poznamenal, že prostor pro posílení české měny by neměl být výrazný.
Lízal (ČNB): Ukončení kurzového závazku bude záviset na ekonomickém vývoji, švýcarský scénář nechceme
Rozhodnutí ohledně ukončení režimu devizových intervencí České národní banky se bude odvíjet od ekonomické situace. Intervence však neskončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. V pondělí to řekl na debatě Co dále s měnovou politikou, kterou ve spolupráci s Českou spořitelnou uspořádal Institut pro politiku a společnost, člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal. Listopadové inflační údaje hovořící o růstu spotřebitelských cen o 1,5 % je možné vnímat pozitivně, pro ČNB je však v dalším rozhodování stále klíčový 2% cíl.