Česká koruna

Exit ČNB: Scénáře a spekulanti Exit ČNB: Scénáře a spekulanti

Ukončení režimu kurzového závazku České národní banky, která drží kurz EUR/CZK nad 27, se na konci roku 2016 jeví jako jedno z hlavních domácích ekonomických témat roku 2017. Na téma se zaměřili analytici z České spořitelny.

ČNB po konci intervencí čeká posílení koruny o 4 %
Průměrný kurz koruny by měl být na základě údajů zveřejněných Českou národní bankou ve čtvrtém čtvrtletí 2017 na 26 korunách za euro. Vyplývá to z výpočtů hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera na základě Zprávy o inflaci, kterou ČNB v pátek zveřejnila. ČNB tak podle Seidlera půl roku po ukončení kurzového závazku předpokládá posílení koruny o téměř 4 %.
Úspěch Trumpa by podle analytiků mohl vést k prodloužení intervencí ČNB
Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách by mohlo vést k pokračování uvolněné měnové politiky americké centrální banky Fed i Evropské centrální banky. To by mohlo způsobit i prodloužení režimu devizových intervencí České národní banky. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Ekonomové zároveň upozorňují, že stejné úvahy se objevily po brexitu a nakonec se nenaplnily.

Zdroj: ČTK

Na trhy se řítí neřízená střela v podobě Trumpova vítězství. Odloží Fed zvyšování sazeb?
Novým prezidentem Spojených států se s největší pravděpodobností stane Donald Trump. Jeho vítězství přináší na finanční trhy značnou nejistotu a s tím i zvýšenou volatilitu. Investoři utíkají do takzvaných bezpečných aktiv, mezi které ale americký dolar tentokrát patřit nebude.

Zdroj: Komerční banka

ČNB v září intervenovala proti posílení koruny ve třetím největším objemu od zahájení kurzového závazku
Česká národní banka v září pokračovala v intervencích proti posilující koruně, za nákup eur utratila 99,5 miliardy Kč. Jde o třetí nejvyšší objem intervencí za jeden měsíc od jejich spuštění v listopadu 2013. Více utratila ČNB za intervence pouze při jejich zahájení v listopadu 2013, přes 200 miliard Kč, a pak v loni srpnu, kdy nakoupila eura za 101 miliard Kč.

Zdroj: ČTK

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB v listopadu ponechala měnovou politiku beze změny. Inflace podle ní příští rok zrychlí na 2,3 %
Česká národní banka bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz české koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Rozhodla o tom na svém čtvrtečním zasedání. Zároveň ponechala úrokové sazby na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Tiskovou konferenci guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, během které byla mimo jiné představena nová makroekonomická prognóza, jsme sledovali živě.
Exportéři: Bez intervencí ČNB by export přišel o 608 miliard Kč
Pokud by Česká národní banka (ČNB) před třemi lety nepřistoupila k oslabení koruny a kurz by se stále držel na tehdejších 25,7 koruny za euro, přišli by čeští exportéři do letošního srpna o 608 miliard korun. V dnešní tiskové zprávě Asociace exportérů to uvedl místopředseda asociace Otto Daněk. ČNB intervencemi udržuje od listopadu 2013 kurz nad 27 korunami za euro. Asociace exportérů pokládá intervence za přínosné pro českou ekonomiku.

Zdroj: ČTK

Jak se jako drobný investor připravit na exit ČNB? Jak se jako drobný investor připravit na exit ČNB?

Co čekat od ČNB a jak se ukončení intervenčního režimu podepíše na kurzu české koruny? A jak by se podle Štěpána Uheríka, ředitele Save & Capital, měli investoři v dané situaci zachovat?

Analytici na listopadovém zasedání rady ČNB nečekají změnu měnové politiky
Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 3. listopadu nechá sazby na minimech a oznámí pokračování režimu devizových intervencí. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Centrální banka rovněž ve čtvrtek zveřejní novou makroekonomickou prognózu, ve které ekonomové výraznější změny nečekají.

Zdroj: ČTK

Akciové tipy: Konec intervencí ČNB se neúprosně blíží. Co to znamená pro české akciové investory? Akciové tipy: Konec intervencí ČNB se neúprosně blíží. Co to znamená pro české akciové investory?

V souvislosti s pravděpodobným posílením české koruny po ukončení kurzového závazku České národní banky se hovoří také o dopadech na (české) akcie. Veterán českého trhu Roman Koděra nabídl v této souvislosti v pořadu Investice ZET několik konkrétních akciových tipů nejen z pražské burzy.