Česká koruna

Viceguvernér Hampl: ČNB je transparentní, termín exitu nevím
Politika České národní banky je transparentní, protože mluví o nejpravděpodobnějším termínu ukončení kurzového závazku. Na setkání lídrů českého exportu to v úterý řekl viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Dodal, že přesný termín ukončení závazku neví a ani nemůže vědět, protože ten záleží na budoucím vývoji.

Zdroj: ČTK

Niedermayer: ČNB bude po ukončení intervencí čelit spekulantům
Česká národní banka bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů. V pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli uvedl europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.

Zdroj: ČTK

ČNB již podle Rusnoka nejspíš nebude dále posouvat tvrdý závazek o ukončení intervencí
Česká národní banka již nejspíše dále nebude posouvat takzvaný tvrdý závazek o ukončení režimu devizových intervencí, tedy termín nejbližšího možného ukončení opatření, které udržuje kurz koruny nad hladinou 27 EUR/CZK. Na fóru Hospodářských novin to ve středu řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Na zářijovém zasedání banky bylo rozhodnuto, že konec kurzového závazku nepřijde dříve než ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Zdroj: Komerční banka

Anketa: Zavede ČNB záporné sazby?
Česká národní banka záporné sazby dlouhodobě nezavede, shodli se analytici oslovení ČTK. Mohlo by se tak podle nich stát jen na období několika měsíců během opouštění kurzového závazku kvůli oslabení koruny. ČNB podle zápisu z posledního zasedání bankovní rady možnost zavedení záporných sazeb nevylučuje.

Zdroj: ČTK

ČNB v srpnu provedla druhé nejvyšší intervence v tomto roce, hladký exit banky z intervenčního režimu by mohly zajistit záporné sazby
Česká národní banka v srpnu pokračovala v intervencích proti posilující koruně. Na devizovém trhu ČNB utratila za nákupy eur 28,6 miliardy Kč. Jde letos o druhý nejvyšší objem za jeden měsíc. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které v pátek ČNB zveřejnila. Více letos utratila za intervence jen v lednu, kdy nakoupila eura za 58,2 miliardy korun. Banka v pátek současně zveřejnila zápis ze svého zářijového zasedání, na kterém podle něj připustila možnost využití záporných úrokových sazeb v ČR.

Zdroj: ČTK

Fitch: Plánované odstranění kurzového závazku ČNB v příštím roce nebude představovat ohrožení pro hodnocení závazků České republiky
Plánovaný konec devizových intervencí České národní banky v příštím roce nebude představovat ohrožení pro hodnocení závazků České republiky. Ve středu to uvedla mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings. Podle agentury nejsou makroekonomická rizika spojená s exitem ČNB nijak výrazná a problémem nebudou ani případné budoucí ztráty centrální banky plynoucí z posílení koruny a přecenění devizových rezerv.

Zdroj: Komerční banka

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak se připravit na konec intervencí ČNB na trhu s korunou? SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak se připravit na konec intervencí ČNB na trhu s korunou?

Jak moc lze ještě oddálit konec intervencí ČNB, jak moc může koruna po exitu posílit a jak moc může před vypnutím intervencí zdražit zajištění? Těmto otázkám se na setkání s novináři věnovali Jan Bureš, analytik Poštovní spořitelny, a Martin Mráček, dealer ČSOB pro firemní klientelu. Investiční web akci sledoval živě.

Názor z byznysu: Intervence ČNB co nejdéle, ideálem je ale euro
Česká národní banka by měla v devizových intervencích pokračovat co nejdéle, když už s nimi začala, míní Pavel Juříček, majitel firmy Brano Group, která vyrábí autodíly a příslušenství. Na odborné konferenci na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v úterý také uvedl, že při dalším pokračování intervencí by si firmy, které byly před třemi lety zajištěny proti kurzovým výkyvům, nahradily tehdejší ztráty. Za ideální však Juříček považuje co nejrychlejší přijetí eura.

Zdroj: ČTK

Tento trader má jasno: ČNB ukončí intervence nečekaně a výrazně dříve, než tvrdí. Shortujte EUR/CZK včas! Tento trader má jasno: ČNB ukončí intervence nečekaně a výrazně dříve, než tvrdí. Shortujte EUR/CZK včas!

Většina analytiků předpokládá, že Česká národní banka ukonči intervenční režim. v rámci kterého udržuje českou korunu slabší než 27 EUR/CZK, někdy v polovině roku 2017, možná později. To je v souladu s tím, co vyhlašují sami centrální bankéři. Obchodník Tomáš Rozehnal ze společnosti FXstreet.cz má ale diametrálně odlišný názor a doporučuje eurokorunu shortovat, dokud je čas.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB v září ponechala měnovou politiku beze změny. Intervence neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017
Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz české koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Rozhodla o tom na svém čtvrtečním zasedání. Zároveň nechala úrokové sazby na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Režim devizových intervencí ČNB neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017, oznámila dále rada. Tiskovou konferenci guvernéra Jiřího Rusnoka jsme sledovali živě.