Česká koruna

Názor z byznysu: Intervence ČNB co nejdéle, ideálem je ale euro
Česká národní banka by měla v devizových intervencích pokračovat co nejdéle, když už s nimi začala, míní Pavel Juříček, majitel firmy Brano Group, která vyrábí autodíly a příslušenství. Na odborné konferenci na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v úterý také uvedl, že při dalším pokračování intervencí by si firmy, které byly před třemi lety zajištěny proti kurzovým výkyvům, nahradily tehdejší ztráty. Za ideální však Juříček považuje co nejrychlejší přijetí eura.

Zdroj: ČTK

Tento trader má jasno: ČNB ukončí intervence nečekaně a výrazně dříve, než tvrdí. Shortujte EUR/CZK včas! Tento trader má jasno: ČNB ukončí intervence nečekaně a výrazně dříve, než tvrdí. Shortujte EUR/CZK včas!

Většina analytiků předpokládá, že Česká národní banka ukonči intervenční režim. v rámci kterého udržuje českou korunu slabší než 27 EUR/CZK, někdy v polovině roku 2017, možná později. To je v souladu s tím, co vyhlašují sami centrální bankéři. Obchodník Tomáš Rozehnal ze společnosti FXstreet.cz má ale diametrálně odlišný názor a doporučuje eurokorunu shortovat, dokud je čas.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB v září ponechala měnovou politiku beze změny. Intervence neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017
Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz české koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Rozhodla o tom na svém čtvrtečním zasedání. Zároveň nechala úrokové sazby na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Režim devizových intervencí ČNB neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017, oznámila dále rada. Tiskovou konferenci guvernéra Jiřího Rusnoka jsme sledovali živě.
ČNB ještě nějaký ten pátek nezmění politiku, musí ale myslet na svou věrohodnost. Exit má dva hlavní scénáře ČNB ještě nějaký ten pátek nezmění politiku, musí ale myslet na svou věrohodnost. Exit má dva hlavní scénáře

Konec kurzového závazku je podle vyjádření českých centrálních bankéřů vzdálen již méně než jeden rok, což se začíná projevovat na tržní volatilitě. Někteří analytici dokonce očekávají překvapení v podobě exitu již na začátku roku 2017 podle švýcarského vzoru.

Rusnok (ČNB): Exit z režimu devizových intervencí očekávám kolem poloviny příštího roku
Česká národní banka pravděpodobně ukončí režim devizových intervencí kolem poloviny příštího roku. V pondělí to na diskuzním setkání Budoucnost V4 řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Zároveň ale nevyloučil ani možnost prodloužení trvání kurzového závazku.

Zdroj: Česká spořitelna

Analytici: ČNB ve čtvrtek politiku nezmění, čekají se ale slovní intervence
Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 29. září nechá sazby na minimech a oznámí pokračování režimu devizových intervencí. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Zároveň je ale podle ekonomů velmi pravděpodobné, že budou představitelé ČNB slovně intervenovat, aby ztlumili tlak na posilování koruny. Jenom v září totiž podle odhadů některých analytiků musela ČNB intervenovat za 70 až 80 miliard korun.

Zdroj: ČTK

6 důvodů, proč ČNB může překvapit dřívějším koncem intervencí proti koruně 6 důvodů, proč ČNB může překvapit dřívějším koncem intervencí proti koruně

Klid na trhu s korunou je jen zdánlivý. Přesně po roce se nedávno obnovily intenzivní spekulace na brzké skončení intervenčního režimu ČNB. Měnové forwardy v ročním horizontu indikují kurz EUR/CZK o 30 haléřů nižší než současný, tedy okolo 26,70. A vzhledem k tomu, že ještě před pár týdny to bylo stále 27, jedná se o pohyb dramatický.

Expert ING Bank: Česká národní banka bude v příštím týdnu mluvit holubičím hlasem
ČNB v pátek zveřejnila svoji dekádní bilanci k 20. září 2016. Ta ukázala nárůst aktiv ČNB za posledních deset dní ve výši 50 miliard Kč. To však nemusí mnoho znamenat, říká hlavní ekonom ING Bank pro Českou republiku Jakub Seidler.

Zdroj: ING

Česká spořitelna: Exit z kurzového závazku očekáváme až na konci roku 2017, ČNB při svém rozhodování nemůže ignorovat ECB
Česká národní banka (ČNB) zřejmě opustí režim devizových intervencí až na konci příštího roku. Vedle vývoje inflace a mezd v České republice totiž bude muset brát v potaz i situaci v eurozóně a měnovou politiku Evropské centrální banky (ECB). V úterý to na makrosemináři České spořitelny řekli analytik Jiří Polanský a ekonom David Navrátil. Odhadli také, že český HDP letos a příští rok vzroste o 2,6 % a v roce 2018 ekonomika ČR zpevní o 3 %.
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Sazby a makro aneb Aby se z exitu nestal exitus SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Sazby a makro aneb Aby se z exitu nestal exitus

Jak exitem z kurzového závazku ČNB nezpůsobit exitus českého průmyslu a jak podpořit výkon české ekonomiky? Na tyto a další otázky odpovídali v úterý na makrosemináři ekonomičtí experti z České spořitelny.