Česká koruna

ČNB uklidňuje trh s korunou, chce to ale změnu komunikace ČNB uklidňuje trh s korunou, chce to ale změnu komunikace

Jiří Rusnok je ve funkci guvernéra České národní banky poměrně krátce. Jemnost a vytříbenost komunikace o věci tak citlivé, jako je kurz české koruny, zatím tak docela nevstřebal.

Rusnok zařazuje zpátečku a uklidňuje trh s korunovými forwardy
Guvernér ČNB Jiří Rusnok a ředitel sekce měnové Tomáš Holub společně se zástupci významných firem ostravského regionu, profesních svazů a dalšími odborníky diskutovali v Ostravě na téma měnové politiky v letech 2017-2018. A zatímco na konci minulého týdne Rusnok uvedl, že k ukončení kurzového závazku nepotřebuje 2% inflaci, v úterý trh s forwardy (dále) uklidnil. Závazek podle něj může trvat i déle než do poloviny roku 2017.
Kurz české měny na začátku týdne zůstal prakticky beze změn
Kurz české měny na začátku týdne zůstal prakticky beze změn na hranici kurzového závazku. Stabilizovala se i situace na forwardech, které setrvaly na stejných úrovních jako v pátek. "Zřejmě tak opadl akutní přiliv spekulativního kapitálu a zároveň nutnost centrální banky výrazně intervenovat," uvedl ekonom z Komerční banky Marek Dřímal.

Zdroj: Komerční banka

EUR/CZK: Pozor na forwardy, nesmíme zapomínat na lekci od Švýcarů! EUR/CZK: Pozor na forwardy, nesmíme zapomínat na lekci od Švýcarů!

Vývoj švýcarské ekonomiky po skokovém posílení franku je inspirací pro ČNB, že se není potřeba příliš bát posílení koruny. ČNB na rozdíl od Švýcarů exit z bariéry na 27 EUR/CZK inzeruje dopředu, exportéři tak mají možnost se včas připravit na konec kurzového závazku měnovým zajištěním. Ale pozor na forwardy, zajišťovací kurzy se mohou propadnout až na 25-26 EUR/CZK, až inflace naroste a ČNB řekne, kdy přesně chce ze závazku ustoupit.

Eurokorunové forwardy se dále propadají, investoři začínají vyhlížet konec intervencí ČNB
Spotový kurz české měny pevně sedí na bariéře České národní banky 27 EUR/CZK, forwardové kurzy se ale dál propadají. Po prohlášeních z ČNB trhy více pracují se scénářem, že centrální banka ČR v příštím roce přeci jenom opustí režim devizových intervencí. Roční forward klesá pod -20 haléřů.
Jak si budeme půjčovat do roku 2021? České státní dluhopisy jdou na dračku, konec kurzového závazku ČNB ale může trhem zahýbat Jak si budeme půjčovat do roku 2021? České státní dluhopisy jdou na dračku, konec kurzového závazku ČNB ale může trhem zahýbat

O české státní dluhopisy je velký zájem. Výnosy jsou sice minimální, ale pro investory v cizích měnách jde o zajímavou sázku na posílení české koruny poté, kdy Česká národní banka opustí závazek udržovat kurz korunu slabší než 27 EUR/CZK. Jak by se i ve světle tohoto faktoru mohlo vyvíjet vydávání českých státních dluhopisů?

Toto je podle ING obchod roku 2017
Sázka na růst hodnoty české koruny bude obchodem roku 2017. Tvrdí to analytici z nizozemské banky ING, podle nichž by Česká národní banka mohla již před polovinou příštího roku opustit svůj závazek udržovat kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Tak nízko ČNB korunu pomocí intervencí udržuje již téměř tři roky.

Zdroj: ČTK

Ranní postřeh: Lekce ze Švýcarska pro ČNB
Švýcarská centrální banka (SNB) a její kurzová politika byly pro ČNB dlouho vzorem. Loni v lednu po opuštění bariéry 1,20 EUR/CHF SNB přestala být vzorem. Lidé z ČNB od ledna 2015 věnovali hodně úsilí vysvětlování toho, že exit z aktuální kurzové politiky v ČR neproběhne ve švýcarském stylu. Švýcarsko již není vzorem, ale i tak jsou lekce od něj přínosné. Například ta, jak se ekonomika popasovala s šokem ze skokového posílení franku.
Investorský magazín: Zajištění kurzu koruny, peníze ze spořicích dluhopisů a varovný signál z amerického akciového trhu Investorský magazín: Zajištění kurzu koruny, peníze ze spořicích dluhopisů a varovný signál z amerického akciového trhu

V aktuálním dílu Investorského magazínu se dozvíte, jak si zajistit kurz koruny před ukončením intervenčního režimu ČNB, která drží korunu podhodnocenou na(d) 27 EUR/CZK. Také dostanete tip, jak naložit s penězi z vládních spořicích dluhopisů, a na závěr se dozvíte o varovném signálu, který vysílá dvojice amerických akciových indexů. Samozřejmostí je výhled toho nejpodstatnějšího, co bude ovlivňovat obchodování v novém obchodním týdnu.

Ranní postřeh: Růst mezd akceleruje. Jaké to bude mít dopady?
České mzdy rostou téměř 4% tempem. A to ještě stále nepřišlo zamýšlené zvyšování mezd ve veřejné sféře. Navíc roste i zaměstnanost. Trh práce je z makroekonomického pohledu očividně v dobré kondici. I když podniky, které těžko najímají nové lidi, to asi budou hodnotit jinak.