Česká koruna

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB v listopadu ponechala měnovou politiku beze změny. Inflace podle ní příští rok zrychlí na 2,3 %
Česká národní banka bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz české koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Rozhodla o tom na svém čtvrtečním zasedání. Zároveň ponechala úrokové sazby na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Tiskovou konferenci guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, během které byla mimo jiné představena nová makroekonomická prognóza, jsme sledovali živě.
Exportéři: Bez intervencí ČNB by export přišel o 608 miliard Kč
Pokud by Česká národní banka (ČNB) před třemi lety nepřistoupila k oslabení koruny a kurz by se stále držel na tehdejších 25,7 koruny za euro, přišli by čeští exportéři do letošního srpna o 608 miliard korun. V dnešní tiskové zprávě Asociace exportérů to uvedl místopředseda asociace Otto Daněk. ČNB intervencemi udržuje od listopadu 2013 kurz nad 27 korunami za euro. Asociace exportérů pokládá intervence za přínosné pro českou ekonomiku.

Zdroj: ČTK

Jak se jako drobný investor připravit na exit ČNB? Jak se jako drobný investor připravit na exit ČNB?

Co čekat od ČNB a jak se ukončení intervenčního režimu podepíše na kurzu české koruny? A jak by se podle Štěpána Uheríka, ředitele Save & Capital, měli investoři v dané situaci zachovat?

Analytici na listopadovém zasedání rady ČNB nečekají změnu měnové politiky
Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 3. listopadu nechá sazby na minimech a oznámí pokračování režimu devizových intervencí. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Centrální banka rovněž ve čtvrtek zveřejní novou makroekonomickou prognózu, ve které ekonomové výraznější změny nečekají.

Zdroj: ČTK

Akciové tipy: Konec intervencí ČNB se neúprosně blíží. Co to znamená pro české akciové investory? Akciové tipy: Konec intervencí ČNB se neúprosně blíží. Co to znamená pro české akciové investory?

V souvislosti s pravděpodobným posílením české koruny po ukončení kurzového závazku České národní banky se hovoří také o dopadech na (české) akcie. Veterán českého trhu Roman Koděra nabídl v této souvislosti v pořadu Investice ZET několik konkrétních akciových tipů nejen z pražské burzy.

Proč si zajistit kurz koruny? Proč si zajistit kurz koruny?

Česká národní banka udržuje kurz EUR/CZK nad 27. Důvodů pro rozsáhlé intervence na měnovém trhu ale postupně ubývá. Zajistěte si kurz koruny v páru s eurem včas.

Rusnok: ČNB může ukončit oslabování koruny i v roce 2018, nejpravděpodobnější je ale druhý kvartál 2017
Oslabování koruny prostřednictvím devizových intervencí by Česká národní banka mohla za určitých podmínek ukončit až v roce 2018. Guvernér centrální banky Jiří Rusnok to řekl serveru E15.cz. Nejpravděpodobnějším termínem ukončení intervencí ale podle Rusnoka zůstává druhé čtvrtletí 2017.

Zdroj: ČTK

Zajištění EUR/CZK jako plavba mezi Skyllou a Charybdou Zajištění EUR/CZK jako plavba mezi Skyllou a Charybdou

Česká národní banka připravuje veřejnost na ukončení kurzového závazku a koruna na forwardovém trhu posiluje. Zajišťovat se hlouběji pod 27 EUR/CZK, nebo čekat? Toť otázka. Výrazně podhodnocená koruna velí zajišťovat se hodně, ačkoli předpovědi ekonomů a měřítka volatility se silnou korunou tak nějak nepočítají. Signál zajišťovat se podle ohodnocení koruny nabízí výrazně lepší zajišťovací výsledky.

Viceguvernér Hampl: ČNB je transparentní, termín exitu nevím
Politika České národní banky je transparentní, protože mluví o nejpravděpodobnějším termínu ukončení kurzového závazku. Na setkání lídrů českého exportu to v úterý řekl viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Dodal, že přesný termín ukončení závazku neví a ani nemůže vědět, protože ten záleží na budoucím vývoji.

Zdroj: ČTK

Niedermayer: ČNB bude po ukončení intervencí čelit spekulantům
Česká národní banka bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů. V pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli uvedl europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.

Zdroj: ČTK