Česká koruna

Nidetzký (ČNB): Ohledně způsobu opuštění kurzového závazku nemám preferenci
Nový člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáš Nidetzký nemá ohledně způsobu opuštění kurzového závazku banky preferenci. Uvedl to v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Nidetzký řekl, že banka má vypracované různé scénáře, ale debatu má ještě před sebou.

Zdroj: Česká spořitelna

"Placatá (euro)koruna": Tlak na českou měnu sílí "Placatá (euro)koruna": Tlak na českou měnu sílí

Bariéra 27 EUR/CZK, kterou ČNB hájí, je jako kovadlina, na které se kurz eurokoruny lisuje pod tlakem prodejů eur z reálné ekonomiky. Koruna je vůči euru podhodnocená, příliv eur na trh tak neustává ani přes vyšší útraty domácností. Dno na grafu inflace již zřejmě máme za sebou, s jejím nárůstem v příštích měsících zmizí důvod, proč ČNB kurz drží nad 27 EUR/CZK.

Hampl (ČNB): Ukončení kurzového závazku by mělo být jednorázové, ale až ve chvíli, kdy nebude hrozit potřeba návratu k němu
Mojmír Hampl, vicegurvernér České národní banky (ČNB), v rozhovoru pro server ihned.cz uvedl, že je zastáncem jednorázového opuštění kurzového závazku. Podle něj k opuštění kurzového závazku dojde tehdy, až bude mít bankovní rada komfortní jistotu, že se inflace dostane na svůj cíl, a nebude hrozit riziko potřeby návratu ke kurzovému závazku v horizontu několika kvartálů. Pozdější vynucený návrat ke kurzovému závazku by byl podle něj suboptimální.

Zdroj: Česká spořitelna

Podíl zajištěného vývozu českých podniků klesl na nejnižší úroveň od začátku roku 2011
Podíl zajištěného vývozu českých společností klesl ve druhém čtvrtletí na nejnižší úroveň od začátku roku 2011, kdy tato statistika vycházející ze šetření ČNB ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR mezi nefinančními podniky začala být vydávána. Pokles podílu zajištěného vývozu pro druhé čtvrtletí i pro následujících 12 měsíců značí, že se ČNB daří přesvědčit podniky, že nehrozí výrazné výkyvy kurzu koruny, a to ani s blížícím se ukončením kurzového závazku.

Zdroj: Česká spořitelna

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB v srpnu ponechala měnovou politiku beze změny, zhoršila výhled hospodářského vývoje pro příští rok
Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Rozhodla o tom na svém čtvrtečním zasedání. Zároveň rada nechala úrokové sazby na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Banka rovněž zveřejnila novou makroekonomickou prognózu, v níž zlepšila výhled pro letošní rok, ale zhoršila očekávání pro rok příští. Tiskovou konferenci guvernéra Jiřího Rusnoka jsme sledovali živě.
Rada ČNB bude jednat o měnové politice, zveřejní novou prognózu
Bankovní rada České národní banky bude ve čtvrtek jednat o nastavení úrokových sazeb a režimu devizových intervencí. Podle odhadů ekonomů bankovní rada sazby nechá na nulové úrovni, stejně tak nechá beze změny závazek držet korunu nad hranicí 27 korun za euro.

Zdroj: ČTK

ČNB ve čtvrtek podle analytiků měnovou politiku nezmění
Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 4. srpna nechá sazby na minimech a oznámí pokračování režimu devizových intervencí. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Centrální banka zároveň zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Podle současné z května počítá letos s růstem ekonomiky o 2,3 procenta a v roce 2017 o 3,4 procenta.

Zdroj: ČTK

Analytik: Jsem ochoten se vsadit, že ČNB v roce 2017 neuvolní kurz koruny Analytik: Jsem ochoten se vsadit, že ČNB v roce 2017 neuvolní kurz koruny

Vojtěch Benda dle očekávání nebude, co se měnově-politického přesvědčení, v rámci bankovní rady ČNB příliš vyčnívat. Alespoň to naznačuje první rozhovor s tímto novým členem rady.

Nově jmenovaný člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda neočekává zavedení záporných sazeb
Vojtěch Benda, nově jmenovaný člen bankovní rady České národní banky, řekl, že pro ČNB je stále nejpravděpodobnější opuštění kurzového závazku zhruba v polovině příštího roku. Dodal ale, že to bude záviset na vývoji v eurozóně. Ohledně záporných úrokových sazeb řekl, že v případě silných protiinflačních tlaků by dal přednost spíše posunutí kurzového závazku na slabší úroveň.

Zdroj: Česká spořitelna

Rusnok: ČNB nemá důvod měnit nastavení měnové politiky, vstup ČR do eurozóny je výsostně politické rozhodnutí
Česká národní banka nemá relevantní makroekonomický důvod měnit nastavení měnové politiky. Současný vývoj inflace je podle očekávání centrální banky. Novinářům to v úterý řekl guvernér banky Jiří Rusnok, který v jejím čele stojí od začátku měsíce. Rusnok také řekl, že vstup ČR do eurozóny je výsostně politické rozhodnutí.

Zdroj: ČTK