Česká republika

Růst české ekonomiky podle Evropské komise zůstává silný, míru investic omezuje byrokracie
Ekonomický růst České republiky zůstal přes jisté zpomalení v roce 2016 silný, uvedla ve středu Evropská komise ve své analýze stavu české ekonomiky. Dokument kromě jiného připomíná, že v Česku je nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii. Upozorňuje ale také, že náklady na penzijní a zdravotní systém mohou dlouhodobě ohrožovat udržitelnost veřejných financí. Výši investic v ČR podle komise záporně ovlivňuje neefektivita prostředí, která je spojená především s úrovní regulace a administrativními překážkami.
Temelín investuje 70 milionů korun do stavebních úprav
Asi 70 milionů korun investuje do roku 2020 jaderná elektrárna Temelín, aby zlepšila zázemí dodavatelských firem. Vzniknou nová parkovací místa a energetici stavebně upraví i tři haly pro údržbu. Temelín zároveň zpřísnil kontroly dodavatelů. ČTK to ve středu řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. V Temelíně působí desítka dodavatelských firem, které zaměstnávají 600 lidí. Roční zakázky těchto firem se pohybují ve stovkách miliónů korun.

Zdroj: ČTK

Sobotka dál řeší korunové dluhopisy, obrátí se na daňovou správu
Otázky kolem zdanění korunových dluhopisů, které ministr financí Andrej Babiš (ANO) nakoupil v roce 2013 od své tehdejší společnosti Agrofert, zůstávají. Tvrdí to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vysvětlení bude požadovat po daňové správě, která spadá pod Babišovo ministerstvo. Sobotka v úterý reagoval na dopis, v němž mu Babiš napsal, že finanční úřady daňové kontroly kvůli nezdanění výnosů z korunových dluhopisů plošně provádět nebudou. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek míní, že legalitu Babišova chování by měly posoudit orgány, které jsou k tomu určené.

Zdroj: ČTK

Sobotka: Investice do jaderných bloků by vytvořily příjmy po desítky let, jsou ale rizikové
Investice do nových jaderných zdrojů v Česku by vytvořily příjmy státu po desítky let. Na Žofínském fóru to v úterý uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda podle něj stavbu jaderných bloků podporuje, při aktuálním nastavení trhu jsou ale rizika těchto investic vysoká. Za problém označil i délku schvalovacích procesů v Česku.

Zdroj: ČTK

Více daňových pásem by podle analytiků dále zkomplikovalo daňový systém
Zavedení více daňových pásem pro fyzické osoby a firmy by dále zkomplikovalo současný složitý daňový systém, shodli se analytici oslovení ČTK. Progresivní zdanění slouží ke snížení příjmové nerovnosti, která přitom podle nich v Česku patří k nejnižším na světě. ČSSD navrhuje ve svém volebním programu zavést čtyři daňové sazby pro daň z příjmu fyzických osob. Sazba by rostla s výší výdělků. Progresivní zdanění navrhuje ČSSD i u firem.
Českým firmám stouply tržby v letech 2011 až 2015 o 23 %
České společnosti, které pravidelně zveřejňují své účetní závěrky, zaznamenaly v letech 2011 až 2015 celkový nárůst tržeb o 23 % a zvýšení čistého zisku o 38 %. Vyplývá to z analýzy dat, kterou uskutečnila společnost CRIF - Czech Credit Bureau na vzorku 60 000 firem.

Zdroj: ČTK

ČSSD chce jít do voleb s návrhem tří pásem pro zdanění firem, pro zdanění zaměstnanců navrhuje pásma čtyři
(AKTUALIZOVÁNO) ČSSD v rámci své volební kampaně navrhne tři pásma pro korporátní daň. Zisky nad 100 milionů Kč by byly zdaněny sazbou 24 %, na pásmo 5–100 milionů Kč by připadla aktuální 19% sazba a zisky pod 5 milionů Kč by stát zdanil 14 %. Čtyři daňové sazby by ČSSD chtěla zavést pro daň z příjmu fyzických osob.
ČEZ od března sloučí divizi regulace s divizí nové energetiky
Energetická společnost ČEZ sloučí od začátku března divizi vnějších vztahů a regulace s divizí nové energetiky do jedné s názvem nová energetika a distribuce. Informaci ČTK v úterý potvrdil mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Nově zřízenou divizi povede Tomáš Pleskač, který dosud v ČEZ řídil divizi nové energetiky. Útvar Public affairs z divize vnější vztahy a regulace pak firma převede přímo do divize generálního ředitele Daniela Beneše.

Zdroj: ČTK

Odvolání Mládka je podle analytiků dobrou zprávou, ale přišlo pozdě
Odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) je podle analytiků dobrou zprávou pro soukromý sektor včetně telekomunikačních firem, přišlo ale příliš pozdě. Jeho nástupce do podzimních voleb nic zásadního nevyřeší. Shodli se na tom ekonomové oslovení ČTK. Operátoři ani Český telekomunikační úřad nechtěli jeho odchod z ministerstva komentovat.

Zdroj: ČTK

EU v roce 2015 spotřebovala méně energie než před čtvrtstoletím
Spotřeba energie v Evropské unii byla v roce 2015 navzdory růstu ekonomické aktivity o 2,5 % nižší než o čtvrt století dříve. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil statistický úřad Eurostat. V České republice podle těchto údajů spotřeba energie ve stejném období klesla zhruba o 15 %.

Zdroj: ČTK