Čína

Zisky čínských komerčních bank loni stouply o 3,5 %
Zisky komerčního bankovního sektoru v Číně loni vzrostly o 3,5 % na 1,65 bilionu jüanů (6,2 bilionu Kč). Ve středu to oznámila Komise pro bankovní regulaci Číny (CBRC). Podíl špatných úvěrů v odvětví se v posledním loňském čtvrtletí prakticky nezměnil, koncem prosince byl na úrovni 1,74 %. Jejich objem nicméně stoupl na 1,51 bilionu jüanů z 1,49 bilionu na konci třetího čtvrtletí.

Zdroj: ČTK

Čínská automobilka Geely chystá alianci s malajsijským Protonem
Čínský výrobce automobilů Zhejiang Geely Holding Group nabídne možná už tento týden malajsijské automobilce Proton Holdings dohodu o strategickém partnerství. Agentuře Reuters to v pondělí řekly dva informované zdroje. Proton je ve finančních problémech a usiluje o zahraničního partnera.

Zdroj: ČTK

Čína přestane odebírat uhlí z KLDR, chce tak podpořit sankce OSN
Peking až do konce letošního roku zastavuje veškerý dovoz uhlí ze Severní Koreje, čímž zemi připraví o důležitou část příjmů. S odvoláním na čínské ministerstvo obchodu o tom informovala agentura Reuters. Krok je součástí snah o naplnění sankcí OSN vůči Pchjongjangu za jeho jaderný a raketový program. Na Čínu naléhá nová americká vláda, která chce od Pekingu více pomoci při řešení problémů s KLDR. Nynější opatření platí od neděle.

Zdroj: ČTK

Volkswagenu začátkem roku klesl odbyt kvůli Číně o 4 %
Německému automobilovému koncernu Volkswagen v lednu meziročně klesl odbyt o 4 % na 813 000 vozů, především kvůli slabší poptávce v Číně. V pátek to oznámila firma, jejíž součástí je i mladoboleslavská Škoda Auto.

Zdroj: ČTK

Čína odmítla dodávku uhlí z KLDR v hodnotě milionu dolarů
Čína tento týden odmítla zásilku uhlí ze Severní Koreje v hodnotě zhruba jednoho milionu dolarů (25 milionů Kč). Stalo se tak den poté, co KLDR provedla test rakety středního doletu, který byl v rozporu s mezinárodními sankcemi. S odvoláním na jihokorejská média o tom ve středu informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

KONTEXT: Třikrát o čínské síle aneb Co byste také měli vědět, ale nenapadlo vás se zeptat KONTEXT: Třikrát o čínské síle aneb Co byste také měli vědět, ale nenapadlo vás se zeptat

Držte si klobouky, Čína jede! Země draka svůj zdánlivě introvertní stín překročila na začátku hospodářské krize. Dnes už jasně dává najevo připravenost vyplnit vůdcovské vakuum, které na globální scéně zůstává po Spojených státech. Nejen proto KONTEXT nabízí tři méně diskutované, ale relevantní otázky související s posilováním Číny. V rámci projektu Alter Eko o nich diskutovali Michael Romancov z Metropolitní univerzity a Jan Kofroň z Institutu politologických studií Univerzity Karlovy.

Čínský dovoz i vývoz v lednu silně rostly
Čínský dovoz i vývoz v prvním měsíci nového roku rostly rychleji, než se očekávalo. Růst vývozu byl nejvyšší za téměř rok a dovozu za čtyři roky. Přebytek bilance zahraničního obchodu se pak zvýšil na 51,35 miliardy USD z prosincových 40,71 miliardy USD a byl nejvyšší za téměř rok. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil čínský celní úřad.

Zdroj: ČTK

Čínské dluhy: V čem je největší problém? Čínské dluhy: V čem je největší problém?

Dluhy v Číně rostou rychlým tempem. Konsenzus na finančních trzích je ten, že největším nebezpečím je riziko nesplácení a dluhové krize, a to jak v případě státních, tak soukromých firem. Skutečné riziko se ale může skrývat jinde.

Ranní analytická poznámka (9. února): Trump ubral na protičínské rétorice a Británie se zase o krok přiblížila odchodu z EU
Ve Spojených státech byl ve středu klid. Zmínit můžeme snad jen vstřícný postoj Donalda Trumpa směrem ke svému čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi. Americká hlava státu v dopise asijskému státníkovi napsala, že se těší na konstruktivní vztahy, z nichž budou těžit jak Spojené státy, tak Čína.