Čína

Studio Paramount získá od čínských firem miliardu dolarů
Hollywoodské filmové studio Paramount Pictures z mediální skupiny Viacom přijme od dvou čínských filmových společnosti Shanghai Film Group (SFG) a Huahua Media miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Podle dohody uzavřené v noci na pátek získá nejstarší americké filmové studio nejméně na tři roky peníze na nové filmy a snadný přístup do Číny, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Soros: Trump rally je u konce
Jen těžko byste na trzích v současnosti hledali depresivnější předpovědi než ty, kterými se prezentuje známý miliardář a uznávaný americký investor maďarského původu George Soros. Donald Trump by podle něj jednal jako diktátor, kdyby věděl, že mu to projde, Evropská unie se stala příliš komplikovanou a odcizenou lidem, a proto čelí rozpadu, Theresa Mayová v britském premiérském křesle nevydrží dlouho a čínská společnost směřuje k ještě větším represím. Všechny tyto výroky Soros dokázal vměstnat do jednoho rozhovoru pro agenturu Bloomberg.
Ranní analytická poznámka (20. ledna): Den D(onald) je tady!
Jakkoli jde o pouhou oficialitu, celý svět netrpělivě vyhlíží stvrzení Donalda Trumpa ve funkci amerického prezidenta. S nástupem excentrického miliardáře do Bílého domu se otevírá prostor pro řadu spekulací o podobě jeho politiky. I proto bude zajímavé sledovat, jak si ve vleku velkých očekávání finančních trhů Trump povede.
Růst čínské ekonomiky ve 4. čtvrtletí mírně zrychlil na 6,8 %
Tempo růstu čínské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zrychlilo v meziročním srovnání na 6,8 % z 6,7 % v předchozích třech měsících. Ekonomiku podpořily vyšší výdaje vlády a rekordní půjčky od bank. Za celý rok druhá největší ekonomika světa vzrostla o 6,7 %, což byl nejpomalejší růst za 26 let. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil čínský statistický úřad.

Zdroj: ČTK

Vydavatelskou firmu IDG koupí čínští investoři
Americkou vydavatelskou společnost International Data Group (IDG), která se zaměřuje na vydávání počítačových periodik, koupí čínský konglomerát Oceanwide Holdings spolu s investiční firmou IDG Capital, řízenou šéfem čínské pobočky IDG. Plyne to ze čtvrtečního sdělení IDG, která působí i na českém trhu.

Zdroj: ČTK

V Číně bude v přepočtu za 43 miliard Kč postavena továrna na elektromobily
Čínský výrobce elektromobilů Future Mobility postaví v Nan-ťingu za 11,64 miliardy jüanů (43,1 miliardy Kč) továrnu na elektromobily. Chce tak těžit ze zvýšené poptávky po elektrických automobilech doma i v zahraničí. Firma to podle agentury Reuters uvedla ve čtvrtečním sdělení.

Zdroj: ČTK

Místopředseda firmy PetroChina dostal 15 let vězení za korupci
Bývalý druhý nejvyšší představitel čínského ropného gigantu PetroChina Liao Jung-jüan byl ve čtvrtek odsouzen k 15 letům vězení za korupci. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Americké firmy se v Číně cítí méně vítané, ukázal průzkum
Americké firmy se v Číně cítí méně vítané a některé přesouvají své aktivity do jiných zemí. Příčinou je rostoucí napětí mezi USA a Čínou po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, přetrvávající obchodní bariéry a pomalejší tempo růstu čínské ekonomiky. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala udělat Americká obchodní komora v Číně.

Zdroj: ČTK

Čína chce svou ekonomiku více otevřít zahraničním investicím
Čínská vláda v úterý představila nová opatření, která mají čínskou ekonomiku více otevřít zahraničním investicím. Patří mezi ně například zmírnění restrikcí pro investice do bank a dalších finančních institucí. Nová opatření by podle vlády měla vytvořit "spravedlivé a konkurenční" prostředí, které postaví domácí a zahraniční firmy na stejnou úroveň. Peking nicméně nezveřejnil časový harmonogram pro jejich zavedení.

Zdroj: ČTK

Si Ťin-pching: V obchodní válce by nikdo nebyl vítězem
Ve švýcarském luxusním letovisku Davos v úterý začalo každoroční setkání elit politického a ekonomického světa v rámci Světového ekonomického fóra (WEF). Pozornost upoutalo zejména dopolední vystoupení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten je první čínskou hlavou státu na těchto setkáních.

Zdroj: World Economic Forum