Čínský jüan

Labutě mohou být i šedé. Těchto 10 může přiletět v roce 2017 Labutě mohou být i šedé. Těchto 10 může přiletět v roce 2017

Černé labutě přiletí tehdy, když se stane něco absolutně nepředvídatelného. Hádat, co by se mohlo stát černou labutí, je tak už z podstaty nemožné. To, o čem hovoří většina odborníků jako o černých labutích, jsou ve skutečnosti labutě šedé - scénáře vysoce nepravděpodobné, nicméně ne zcela nereálné. Toto je možných deset šedých labutí příštích dvanácti měsíců podle expertů z finanční společnosti Nomura.

Expertní okénko (24. října): Dolar posiluje, slabý jüan zatím trhy neznervózňuje
Minuta s expertem z XTB o tom, co hýbe trhy. Čínský jüan je na šestiletém minimu vůči americkému dolaru.

Zdroj: X-Trade Brokers

Proč se (ne)bát oslabování čínské měny? Příslušnost k elitnímu klubu není hlavní argument Proč se (ne)bát oslabování čínské měny? Příslušnost k elitnímu klubu není hlavní argument

Čínská měna renminbi, nebo také jüan, vstoupila po letech čínských snah a lobbování do elitního měnového koše Mezinárodního měnového fondu, takzvaného SDR. Jaký to bude mít vliv na čínskou a světovou ekonomiku a obchod? Bude to vést ke stabilizaci čínské měny, nebo to vzhledem k častým intervencím Čínské lidové banky může spíše představovat riziko pro světový obchod vzhledem k častým intervencím ze strany Čínské národní banky?

Čínu musíme brát vážně, její měna je v první lize Čínu musíme brát vážně, její měna je v první lize

Začátek čtvrtého kvartálu nabídl mimo jiné jednu dlouho očekávanou událost. Mezinárodní měnový fond poprvé od roku 1999 změnil složení koše své měnové a účetní jednotky SDR, v češtině označované jako Zvláštní práva čerpání. Nováčkem v tomto elitním výběru je čínské žen-min-pi, v dominantním anglicky mluvícím světě finančních trhů renminbi.

Čínský jüan bude od soboty globální rezervní měnou
Čínský jüan se v sobotu formálně připojí k americkému dolaru, euru, japonskému jenu a britské libře a stane se globální rezervní měnou. Pro zemi, která se dlouhou dobu snaží zvýšit svůj vliv na globální scéně, je to důležitý milník, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Polsko jako první země EU vydává jüanový dluhopis na čínském trhu
Polsko jako první evropská země vydává dluhopis v jüanech na čínském trhu. Tříletou emisí takzvaného "panda bondu" získá Varšava tři miliardy jüanů (10,8 miliardy Kč) za 3,4 %, uvedla ve čtvrtek banka HSBC, která je jedním z upisovatelů tohoto cenného papíru.

Zdroj: ČTK

MMF kvůli jüanu přijal novou metodu kalkulace SDR
Mezinárodní měnový fond přijal novou metodu výpočtu hodnoty své měnové jednotky zvláštní právo čerpání (SDR). Chce tak zajistit, že čínská měna jüan bude mít v novém koši měn, od kterého se odvozuje hodnota SDR, zamýšlenou váhu, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Čínská centrální banka kvůli brexitu devalvovala čínský jüan, k dolaru čínská měna oslabila na šestileté minimum
Kurz čínského jüanu k americkému dolaru se v pondělí dostal na šestileté minimum. Stalo se tak poté, co čínská centrální banka v reakci na brexit posunula oficiální kurz čínské měny o 0,9 % na 6,6375 USD/CNY. Byla to nejhlubší devalvace jüanu od loňského srpna.

Zdroj: Bloomberg

Čínský systém pro obchodování s jüanem otevře zahraniční pobočky
Čínský devizový trh, který kontroluje stát, se připravuje otevřít své pobočky v Londýně a New Yorku. Chce tak podpořit status čínského jüanu jako globální měny, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Čína se připravuje na růst sazeb Fedu, střední kurz jüanu posunula na nejnižší úroveň od března 2011
Čínská centrální banka tento týden posunula střední kurz jüanu na nejnižší úroveň od března 2011. Ve středu střední kurz snížila o 0,34 % na 6,5468 jüanu za dolar. Kurz čínské měny se od středního kurzu může každý den odchýlit o maximálně dvě procenta. Podle analytiků se centrální banka Číny tímto krokem snaží připravit na možné další zvýšení základní úrokové sazby amerického Fedu, které by mohlo přijít již příští nebo přespříští měsíc.

Zdroj: Bloomberg