ČNB

Rusnok: Při přehřátí trhu ČNB dále zpřísní podmínky pro hypotéky
Pokud bude tuzemský trh s nemovitostmi vykazovat známky přehřívání, je Česká národní banka připravena dále zpřísnit podmínky poskytování úvěrů na bydlení. Poslancům to ve středu řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok při představování zprávy o finanční stabilitě. ČNB už loni zpřísnila podmínky tak, že maximální limit pro výši hypotéky představuje od loňského října 95 procent hodnoty zajištěné nemovitosti a od letošního dubna pak klesne na 90 procent.

Zdroj: ČTK

Jak se české firmy vypořádají se silnější korunou? Jak se české firmy vypořádají se silnější korunou?

Podle průzkumu České národní banky mezi exportními podniky jich je pouze 28 % zajištěno proti kurzovému riziku. Vzhledem k tomu, že se blíží ukončení kurzového závazku centrální banky na 27 EUR/CZK, jde o velice malý podíl. Lze totiž očekávat značnou volatilitu hodnoty koruny v eurech.

Rusnok (ČNB): Kurzový závazek budeme udržovat minimálně do konce prvního čtvrtletí, intervence jsou naší formou kvantitativního uvolňování
Česká národní banka bude korunu řízeně oslabovat tak, aby její kurz setrval nad hladinou 27 EUR/CZK, minimálně do konce prvního čtvrtletí. V rozhovoru pro Seznam Zprávy to uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Potvrdil tak dřívější vyjádření centrální banky ČR. Prosincový růst inflace se podle Rusnoka nejeví jako jednorázová událost, a cenový růst v ČR se tak začíná usazovat poblíž cílové úrovně 2 %. Devizové intervence Rusnok označil za formu kvantitativního uvolňování.

Zdroj: Seznam.cz

Vláda přerušila jednání o 40miliardové půjčce pro MMF
Vláda v pondělí přerušila jednání o půjčce Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) za 1,5 miliardy eur (40,5 miliardy korun). Vyplývá to z informací na internetových stránkách vlády. Půjčka by nahradila předchozí půjčky MMF. Peníze by měly jít z devizových rezerv České národní banky a stát by měl za ně nabídnout záruku. Peníze ČR půjčovalo MMF i v předchozích letech.

Zdroj: ČTK

ČNB bude mít zřejmě zákonnou pravomoc omezovat úvěry
Česká národní banka by měla získat zákonnou pravomoc určovat parametry úvěrů na bydlení. Vyplývá to z návrhu novely zákona o ČNB, který v pondělí schválila vláda. ČTK o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. V současnosti centrální banka vydává parametry pro úvěry na bydlení formou doporučení, které není striktně vymahatelné. Novela by měla podle předloženého materiálu začít platit od července. Schválit ji musí ještě Poslanecká sněmovna, Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.

Zdroj: ČTK

Exguvernér ČNB Singer byl jmenován hlavním ekonomem Generali CEE Holding
Bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer byl k pondělku jmenován do funkce ředitele institucionálních vztahů a hlavního ekonoma Generali CEE Holding. V budoucnu se též stane předsedou dozorčí rady České pojišťovny, člena skupiny Generali. ČTK to oznámil holding.

Zdroj: ČTK

O české rakouské koruně aneb Rozbíječi monarchie platí jako před sto lety O české rakouské koruně aneb Rozbíječi monarchie platí jako před sto lety

Pryč jsou doby, kdy každá centrální banka připomínala ze všeho nejvíce tajuplný chrám iluminátů. S dobou jde i Česká národní banka, která se po blogování pustila také do vlogování. V druhém vlogu se viceguvernér ČNB Mojmír Hampl zaměřil na skutečnost, že název koruna byl pro měnu používanou na našem území zaveden již za Rakouska-Uherska, ale právě na našem území, a kupodivu nikde jinde na území bývalého mocnářství, přetrval dodnes. Přitom právě na Čechy se občas někteří Rakušané dívají trochu přes prsty jako na "ty, kdo rozbili císařství".

Vláda bude jednat o půjčce MMF v hodnotě 40 miliard Kč, poskytla by ji ČNB
Česká republika by mohla poskytnout Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) půjčku 1,5 miliardy eur (40,5 miliardy korun). Počítá s tím materiál, který v pondělí projedná vláda. Dokument má ČTK k dispozici. Půjčka by nahradila předchozí půjčky MMF. Peníze by měly jít z devizových rezerv České národní banky a stát by měl za ně nabídnout záruku. Peníze ČR půjčovalo MMF i v předchozích letech.

Zdroj: ČTK

Vláda projedná zákonnou pravomoc ČNB na omezení úvěrů
Česká národní banka by měla od července získat zákonnou pravomoc určovat parametry úvěru na bydlení. Vyplývá to z novely zákona o ČNB zveřejněné na internetových stránkách vlády. Materiál projedná v pondělí vláda. V současnosti centrální banka vydává parametry pro úvěry na bydlení formou doporučení, které není striktně vymahatelné.

Zdroj: ČTK

Měnová báze ČNB se na konci loňského roku zvýšila na 652,8 miliard korun
Měnová báze České národní banky (ČNB) se na konci prosince meziročně zvýšila o 66,5 miliardy na 652,8 miliardy korun. Mezičtvrtletně se objem peněz, které může ČNB bezprostředně ovlivňovat, zvýšil o 31,9 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila centrální banka.

Zdroj: ČTK