ČNB

Ředitelkou dohledu nad finančním trhem se v ČNB stane Silberová
Ředitelkou sekce dohledu nad finančním trhem České národní banky se od pátku stane Zuzana Silberová. Ve čtvrtek ji do funkce jmenovala bankovní rada ČNB, informovala centrální banka v tiskové zprávě. Předtím sekci řídil David Rozumek, který z centrální banky v lednu odešel. Silberová byla následně řízením sekce pověřena.

Zdroj: ČTK

S Big Mac indexem na českou korunu aneb Co slavný burger říká o intervencích ČNB S Big Mac indexem na českou korunu aneb Co slavný burger říká o intervencích ČNB

Směnné kurzy měn nedávají spát nejednomu ekonomovi. Naštěstí existuje řada způsobů, jak si složitou cestu ve světě měn trochu zjednodušit.

Úroky v Česku ve stínu exitu ČNB Úroky v Česku ve stínu exitu ČNB

Oživení inflace v České republice nemá vliv jen na takzvaný exit České národní banky a na českou korunu, ale také na úrokové riziko. I když ČNB sazby letos zvyšovat nebude, úroky u zajištění se již zvedají a mohou dále narůst. Dvěma hlavními riziky vyšších sazeb jsou změna inflačních očekávání, pokud míra růstu cen dále poroste, a možnost, že měnové podmínky nebudou dostatečně utaženy.

Česká inflace a ČNB: Ukončení kurzového závazku ovlivňují dva protichůdné faktory, centrální banka ale využije příležitost k rychlému exitu Česká inflace a ČNB: Ukončení kurzového závazku ovlivňují dva protichůdné faktory, centrální banka ale využije příležitost k rychlému exitu

Spotřebitelská inflace v lednu překonala tržní očekávání, když v Česku vzrostla dále nad cíl ČNB a dosáhla 2,2 %. Překonala i očekávání ČNB. Do popředí se tedy naplno dostává otázka, jak daleko je termín ukončení intervencí proti posilování koruny.

Mládek: Největším rizikem po konci intervencí je fluktuace kurzu koruny
Největším rizikem pro české exportéry není zpevnění koruny po ukončení intervencí, ale to, aby nenastala fluktuace kurzu měny kvůli spekulantům. Na tiskové konferenci agentury CzechTrade to v úterý uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). ČR podle něj také chce tzv. "velvet brexit", tedy sametový rozvod s Velkou Británií.

Zdroj: ČTK

Dědek v ČNB dohlédne na rozpočet, Mora na řízení rizik
Bankovní rada České národní banky si v pondělí v novém složení na mimořádném zasedání rozdělila kompetence. Nový člen Oldřich Dědek bude dohlížet na rozpočet a účetnictví a na sekci statistiky a datové podpory. Další nový člen Marek Mora bude mít na starost sekci řízení rizik a podpory obchodů, dále sekci informatiky a samostatný odbor restrukturalizace. ČNB o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK

Rusnok (ČNB): Intervenční režim bude trvat nejméně do konce prvního čtvrtletí
Česká národní banka bude nadále provádět devizové intervence nejméně do konce prvního čtvrtletí. Nic se tak nemění na prohlášení bankovní rady ČNB z počátku února. Na tiskové konferenci po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to v pondělí řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Sobotka pak ocenil dobrou spolupráci mezi vládou a ČNB, která je nezávislou institucí.

Zdroj: ČTK

ČNB: Nízké úrokové sazby nejsou zatím akutním rizikem
Současné nízké úrokové sazby zatím nepředstavují akutní riziko pro finanční stabilitu. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady České národní banky ze čtvrtka 2. února, který ČNB v pátek zveřejnila.

Zdroj: ČTK

Analytici: Vyšší lednová inflace může urychlit ukončení kurzového závazku ČNB
Lednová inflace překonala očekávání analytiků i odhady České národní banky, takže může znamenat rychlejší ukončení kurzového závazku centrální banky. Shodli se na tom analytici oslovení agenturou ČTK. Meziroční inflace v lednu zrychlila růst na 2,2 procenta z prosincových dvou procent. ČNB podmiňovala ukončení režimu kurzového závazku inflací stabilně poblíž dvouprocentního cíle.

Zdroj: ČTK

Brychta (XTB): Koruna po exitu na 80 % posílí, ČNB ale může všechny zaskočit Brychta (XTB): Koruna po exitu na 80 % posílí, ČNB ale může všechny zaskočit

Hlavní analytik X-Trade Brokers Jaroslav Brychta na lednovém Investičním fóru v Praze připomněl, že není dobré bezmezně věřit základnímu, byť vysoce pravděpodobnému scénáři. A platí to i v případě takzvaného exitu ČNB.