Dividendy

S&P 500: Dividendová nadílka pokračuje S&P 500: Dividendová nadílka pokračuje

Čtvrtý kvartál 2016 byl v pořadí dvacátý sedmý, ve kterém meziročně vzrostl objem dividend vyplacených společnostmi, jejichž akcie jsou zahrnuty v akciovém indexu S&P 500. Dividendy narostly o 5,95 %, za celý loňský rok to bylo 5,53 %. Šlo o sedmý kalendářní rok v řadě, kdy dividendy vzrostly, za tu dobu přitom v průměru ročně výplaty podílů ze zisku rostly dokonce o 10,72 %.

Ranní analytická poznámka (11. ledna): Obamovo loučení a štědré americké automobilky
Úřadující americký prezident Barack Obama v úterý přednesl svou poslední řeč v pozici nejmocnějšího muže světa.
Babiš slibuje, že by po volbách zrušil daň z dividend
Ministr financí Andrej Babiš zopakoval svůj záměr snížit daně po parlamentních volbách na podzim 2017. Kromě úpravy odvodů ze sociálního a zdravotního pojištění a snížení DPH je ve hře i úplné zrušení zdanění dividend.
Investorský magazín: Dividendy vpřed aneb pražská burza na prahu roku 2017 Investorský magazín: Dividendy vpřed aneb pražská burza na prahu roku 2017

Které tituly z kurzového lístku pražské burzy mohou v roce 2017 příjemně překvapit, a kterým je naopak lepší se obloukem vyhnout? Jednu akcii po druhé jsme probrali s analytikem Petrem Hlinomazem. Téma doplňuje několik rad portfoliomanažera Štěpána Pírka těm, kdo počítají s dalším zvyšováním sazeb ve Spojených státech.

Erste zahájila pokrývání akcií Monety Money Bank s doporučením "akumulovat" a cílovou cenou 93 Kč, líbí se jí hlavně dividenda
Analytik Thomas Unger z rakouské Erste Group Bank začal pokrývat akcie tuzemského finančního domu MONETA Money Bank. Doporučení stanovil na "akumulovat" s cílovou cenou 93 korun. Příznivě Unger nahlíží hlavně na dividendovou politiku Monety.

Zdroj: Erste Group Bank

Sektorové daně v ČR: Neházejme všechny do jednoho pytle
V posledních dnech se rozhořela debata o myšlence premiéra Bohuslava Sobotky uvalit speciální daně na sektory, ze kterých odtékají do ciziny podle jeho názoru nepřiměřeně velké částky na dividendách. Celá věc ovšem není až tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát.
Americké akcie ztratily jednu velkou výhodu Americké akcie ztratily jednu velkou výhodu

Co se stane, když v Americe rostou inflační očekávání, s nimi výnosy dluhopisů, a také ceny akcií? Někteří dlouhodobí akcioví investoři mají na čele o vrásku více.

Babiš proti Sobotkovi: Podle ministra financí by mělo dojít ke snížení daně z dividend
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) kontroval vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o zavedení "sektorových" daní. Podle Babiše by naopak mělo dojít ke snížení daně z dividend. Ministr financí věří, že by mělo jít o pobídku pro české offshorové společnosti, aby převedly svůj kapitál zpět do ČR.

Zdroj: Česká spořitelna

Daně fandí víc dluhu než akciím
Většina daňových systémů ve světě je nastavena tak, že pro společnosti je levnější získat peníze prostřednictvím úvěru než akcií. Úroky u úvěrů jsou daňově odečitatelné, zatímco dividendy daněny jsou. Toto "zvýhodňování dluhu" se vyvinulo před mnoha desítkami let. Dnes se všeobecně pokládá za nežádoucí, většina států zatím ovšem nenašla odvahu ho (plně) vyřešit.