ECB

Draghi: Oživení v evropských zemích ztrácí momentum
Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi v pondělí vystoupil s projevem před Výborem pro ekonomiku a monetární záležitosti a prohlásil, že oživení v některých zemích eurozóny ztrácí momentum. "Předběžná data o ekonomických podmínkách, která jsme obdrželi přes léto, byla slabší, než se očekávalo," řekl.

Zdroj: ČTK, CNBC

James Knightley (ING): Ameriku by mohla překvapit inflace, Evropu zima bez plynu James Knightley (ING): Ameriku by mohla překvapit inflace, Evropu zima bez plynu

Evropské oživení není ohroženo dosavadním spojením starého kontinentu s Ruskem. Přesto by ukrajinský konflikt mohl nastartovaným oživením zahýbat, a to pokud by se Moskva rozhodla přerušit dodávky plynu do Evropské unie. V rámci vývoje situace v EU je to jeden z velkých strašáků, říká ekonom z londýnské ING James Knightley. Jeho výhled je jinak celkem optimistický, ECB totiž podle něj založila na solidní růst, kterého by se Evropa mohla dočkat už v roce 2015.

Šéf německé Bundesbanky kritizoval ECB za nové podpůrné kroky
Šéf německé Bundesbanky Jens Weidmann podrobil Evropskou centrální banku (ECB) kritice za její nejnovější kroky k uvolnění měnové politiky, které mají podpořit slabou ekonomiku eurozóny. Přísliby skupování balíků dluhopisů od bank jen snižují tlak na to, aby vlády členských zemí uskutečňovaly potřebné reformy, řekl Weidmann německému týdeníku Der Spiegel.

Zdroj: ČTK

První kolo TLTRO zklamalo: Podle ECB si banky půjčily skrze 4leté refinanční operace 82,602 miliardy eur, čekalo se 110 až 150 miliard eur
Evropská centrální banka ve čtvrtek poskytla komerčním bankám první část levných čtyřletých půjček, které jsou klíčovou součástí jejích opatření k podpoře hospodářského růstu a odvrácení deflace oznámených v červnu. Zájem o tento program, označovaný jako TLTRO, byl ale slabší, než se čekalo. Banky vyčerpaly jen 82,6 miliardy eur z celkové nabídky 400 miliard eur.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Liikanen (ECB): Centrální banka znovu zasáhne, pokud budou se zvýší deflační rizika
Člen rady guvernérů ECB Erkki Liikanen v úterý prohlásil, že pokud se zhorší deflační rizika v eurozóně, přijme ECB další opatření, aby s deflací bojovala.

Zdroj: FXstreet

Centrální banky připravily scénu pro něco, vedle čeho bude bankrot Lehman Brothers vypadat jako nevinný vtip Centrální banky připravily scénu pro něco, vedle čeho bude bankrot Lehman Brothers vypadat jako nevinný vtip

Politika centrálních bank změnila za posledních šest let světový finanční trh k nepoznání. Do roku 2008 investoři při jakékoli důležité politické či ekonomické události zvažovali, jaký bude její vliv na dění na trzích. Dnes to neplatí. To, co investory aktuálně zajímá, je totiž hlavně to, jak na události zareagují světové centrální banky.

ECB čeká, že ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí mírně stoupne. Evropa hledá nové způsoby podpory růstu
Evropská centrální banka očekává, že ekonomika eurozóny se ve třetím čtvrtletí vrátí k mírnému růstu, za celý rok ale stoupne o méně než procento. V Miláně, kde se konala neformální schůzka ministrů financí Evropské unie, to v sobotu prohlásil viceprezident banky Vítor Constâncio. Ekonomický růst v 18 zemích sdílejících euro se ve druhém čtvrtletí zastavil.

Zdroj: ČTK

Euroskupina: Uvolněnou politiku ECB by měly doprovázet kroky vlád
Uvolněnou měnovou politiku Evropské centrální banky (ECB) by měly doprovázet rozpočtové a reformní kroky vlád zemí měnové unie na podporu hospodářského růstu. Shodli se na tom v pátek ministři financí zemí platících eurem. Po nedávném sdělení Francie, že nebude schopna splnit rozpočtové sliby dané partnerům v EU ministři také upozornili na nutnost dodržování rozpočtových pravidel takzvaného Paktu stability a růstu.

Zdroj: ČTK

JPMorgan: Přebytek likvidity v systému je extrémní JPMorgan: Přebytek likvidity v systému je extrémní

Proč oznámení evropského kvantitativního uvolňování a snížení sazeb vyvolalo vlnu nákupů, byť krátkodobou? Ceny akcií i dluhopisů lámou rekordy nehledě na špatná makrodata. Nikolaos Panigirtzoglou z JPMorgan vysvětluje, jaká rizika vyvolává léta trvající experiment centrálních bank.

ECB: Další sankce proti Rusku budou mít nejspíš vliv na ekonomiku a inflaci
Evropská centrální banka ve čtvrtek varovala před dalšími sankcemi proti Rusku. Budou prý mít vliv na evropskou ekonomiku a inflaci. Zároveň vydala měsíční zprávu, v níž uvádí, že pokud bude hrozit příliš dlouhé období nízké inflace, členové Měnového výboru ECB jednomyslně souhlasí s použitím dalších opatření, která jsou v mandátu ECB. Opatření, která ECB doposud zavedla, budou mít podle zprávy "výrazný vliv na ekonomickou rozvahu eurozóny".

Zdroj: Bloomberg