ECB

Cœuré (ECB): Fiskální politika a strukturální reformy v eurozóně jsou nedostatečné
Fiskální politika a strukturální reformy v eurozóně nejsou dostatečné, což může ECB přimět k dalšímu uvolnění měnové politiky. V úterý to řekl člen výkonné rady Evropské centrální banky Benoît Cœuré. Růst v eurozóně je podle Cœurého pod svým potenciálem a neodpovídá představám ECB.

Zdroj: Česká spořitelna

ECB: Rozhodnutí Britů odejít z EU zvýšilo ekonomická rizika, na posouzení konkrétních dopadů je ale brzy
Výsledek červnového britského referenda, ve kterém se většina obyvatel Spojeného království vyslovila pro odchod své země z Evropské unie, zvýšil ekonomická rizika. Na to, aby bylo možno objektivně posoudit dopady této události na evropské ekonomiky, je ale ještě brzy. Podle zápisu z červencového zasedání Evropské centrální banky (ECB) se na takovém postoji shodují její členové. Zasedání ECB se konalo 20. a 21. července, referendum o brexitu se uskutečnilo 23. června.

Zdroj: ČTK, CNBC

Šok na dluhopisovém trhu? Možná blíže, než si myslíme Šok na dluhopisovém trhu? Možná blíže, než si myslíme

Výnosy (nejen) vládních dluhopisů po britském referendu spadly na minima. Německé státní bondy se obchodují se zápornými úroky až do desetileté splatnosti, na historická minima se propadly výnosy v Británii a třeba švýcarská křivka je celá pod nulou. Mnozí správcové (nejen penzijních) fondů se chystají na další bezesné noci s tím, jak vyprchává jejich už tak polomrtvá naděje, že se výnosy v dohledné době vrátí na alespoň trochu rozumné hodnoty. Bod zlomu přitom nemusí být daleko.

ECB by měla podle expertů spíše kupovat aktiva, než snižovat sazby
Pokud má Evropská centrální banka v plánu znovu podpořit ekonomiku eurozóny, měla by se zaměřit spíše na nákupy cenných papírů než na další snižování úrokových sazeb, které jsou již v záporném pásmu. Napsali to ekonomové Mezinárodního měnového fondu (MMF). Jde o jejich osobní názor zveřejněný na blogu fondu, oficiálně fond takové doporučení nevydal.

Zdroj: ČTK

ECB v rámci kvantitativního uvolňování nakoupila v červenci aktiva za 80,6 miliardy eur
Evropská centrální banka v průběhu července nakoupila státní dluhopisy a ostatních aktiva v rámci programu kvantitativního uvolňování v celkovém objemu 80,6 miliardy eur. Hlavní část nákupů stále tvořily dluhopisy zemí eurozóny, jejichž hodnota dosáhla 69,7 miliardy eur. Kromě toho banka nakoupila také ABS za 0,8 miliardy eur, kryté dluhopisy za 3,2 miliardy eur a korporátní dluhopisy za 6,8 miliardy eur.
Portfoliomanažerka: Záporné nebo minimální kladné výnosy jsou realitou, na kterou si pro příští měsíce musíme zvyknout Portfoliomanažerka: Záporné nebo minimální kladné výnosy jsou realitou, na kterou si pro příští měsíce musíme zvyknout

Státní dluhopisy zemí, které investoři vnímají jako bezpečné přístavy, jsou minimální, mnohdy dokonce záporné. Česká i slovenská ekonomika jsou na tom ale dobře, a tak by měl začít působit tlak na růst výnosů, říká portfoliomanažerka Veronika Košťálová z NN Investment Partners. Řada geopolitických a dalších tržních rizik ale bude působit opačným směrem.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze změny. Brexit Draghi na tiskové konferenci odbyl pár poznámkami
Evropská centrální banka (ECB) na svém červencovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %, kam je banka snížila v březnu. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje také program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny trh očekával. Na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, se guvernér ECB Mario Draghi více než brexitu věnoval špatným úvěrům evropských bank.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Nákupy ECB v rámci kvantitativního uvolňování v červnu dosáhly 85 miliard eur
ECB v červnu pokračovala v nákupech v rámci programu kvantitativního uvolňování a nakoupila dluhopisy a ABS v celkovém objemu 85 miliard eur. Novinkou bylo zařazení korporátních dluhopisů do QE.

Zdroj: Česká spořitelna

Stratég (nejen) o ECB: Kvůli brexitu se v červenci se sazbami hýbat nebude, geopolitická nejistota ale drží měnové autority v šachu Stratég (nejen) o ECB: Kvůli brexitu se v červenci se sazbami hýbat nebude, geopolitická nejistota ale drží měnové autority v šachu

Centrální banky v západním světě prospaly svou příležitost zpřísnit měnovou politiku v relativně klidných letech po těžké finanční krizi. Nyní se jim do toho nechce, protože rizik ve světové ekonomice opět přibývá. Půjdou kvůli tomu úrokové sazby opět dolů? Na to se v pořadu Investice ZET Miroslava Plojhara z České spořitelny na úvod zeptal moderátor Roman Chlupatý.

ECB, Fed, ČNB: Výhled dalších kroků centrálních bank ECB, Fed, ČNB: Výhled dalších kroků centrálních bank

Evropská centrální banka bude muset společně s Bank of England uklidňovat rozkývanou Evropu, která musí spolknout hořkou brexitovou pilulku. To může mít dopad i na politiku České národní banky, připomíná Veronika Košťálová, portfoliomanažerka z NN Investment Partners, a připojuje i svůj názor na americkou měnovou politiku.