ECB

ECB, Fed a velká měnově-politická divergence aneb Jak centrální banky neumějí komunikovat ECB, Fed a velká měnově-politická divergence aneb Jak centrální banky neumějí komunikovat

S velkou pravděpodobností se schyluje k měnově-politickému odtržení USA a eurozóny. A ačkoli jsou ekonomické podmínky na obou stranách Atlantiku rozdílné, v nemalé míře k tomu přispívá špatně zvládnutá komunikace.

Výhled na nový obchodní týden: Od ECB se čeká prohloubení podpory ekonomiky, pražskou burzu oživí Kofola a změny v indexu MSCI Czech Republic Výhled na nový obchodní týden: Od ECB se čeká prohloubení podpory ekonomiky, pražskou burzu oživí Kofola a změny v indexu MSCI Czech Republic

První adventní týden bude bohatý na důležité události. Nejsledovanější bude zasedání Evropské centrální banky, na kterém by mohlo dojít k navýšení nebo rozšíření programu nákupu aktiv a dalším změnám sazeb. Dále v eurozóně i USA vyjdou data z trhu práce, všude ve světě finální indexy nákupních manažerů za listopad a v eurozóně dále HDP, inflace a maloobchodní tržby. Na pražské burze se začne obchodovat s novými akciemi Kofoly ČeskoSlovensko a akcie Pegasu Nonwovens a O2 Czech Republic mohou reagovat na změny v důležitém indexu MSCI. Hlavní očekávané události následujícího týdne komentuje Martin Krajhanzl, analytik z České spořitelny.

Reuters: ECB zvažuje zavedení dvou depozitních sazeb
Evropská centrální banka pracuje v rámci plánů na další uvolnění měnových podmínek v eurozóně s možností zavedení dvou depozitních sazeb. Méně zápornou by banky platily do určité výše svých úložek u centrální banky, zápornější pak jako jistou formu "trestu" u vyšších úložek. Napsala to agentura Reuters.

Zdroj: Česká spořitelna

Úvěry v eurozóně dosáhly nejrychlejšího růstu za téměř čtyři roky
Objem úvěrů v eurozóně v říjnu rostl nejrychlejším tempem za téměř čtyři roky. Oznámila to ve čtvrtek Evropská centrální banka (ECB). Údaje představují příznivý signál pro hospodářské oživení v eurozóně, pravděpodobně však ECB neodvrátí od dalšího uvolnění měnové politiky v příštím týdnu, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Centrální banky: Z úrokového večírku odchází hlavní host, je ten pravý čas se zajistit Centrální banky: Z úrokového večírku odchází hlavní host, je ten pravý čas se zajistit

ECB objednává další rundu měnového uvolňování a krátké eurové sazby se zavrtávají hlouběji pod zem. V trendu klesajících úroků jsou však na minimech osamoceny. Dlouhé dolarové sazby to vzdaly v roce 2012, dlouhé eurové letos v dubnu a Fed asi opustí minima 16. prosince. Velký trend očividně ztrácí sílu. Držet se trendu klesajících sazeb až do samého konce může být výhodné, ale také bolestivé, až dojde k definitivnímu obratu. Řešením není nic jiného než úrokové zajištění.

ECB se do konce roku asi rozhoupe k akci: 3 + 3 důvody, proč vyhlížet prosincové zasedání ECB se do konce roku asi rozhoupe k akci: 3 + 3 důvody, proč vyhlížet prosincové zasedání

Inflace se v eurozóně motá kolem nuly, a tak není překvapivé, že ECB již od září naznačuje možnosti dalšího uvolnění měnové politiky. V říjnu přislíbila, že na svém prosincovém zasedání "přehodnotí" svůj měnově-politický postoj, tedy že seriózně zhodnotí, zda a jak upravit stávající program kvantitativního uvolňování či zda ještě snížit depozitní sazbu.

Německá členka vedení ECB odmítá další uvolnění měnové politiky
Německá členka výkonného výboru Evropské centrální banky (ECB) Sabine Lautenschlägerová se v pondělí veřejně postavila proti šéfovi banky Mariu Draghimu. Vyjádřila nesouhlas s dalším uvolněním měnové politiky, které Draghi v předešlých dnech signalizoval.

Zdroj: ČTK

Draghi (ECB): Uděláme vše, co budeme muset, aby se inflace co nejrychleji zvýšila
Evropská centrální banka (ECB) udělá vše, co bude muset, aby podpořila rychlý růst inflace. V pátek to řekl šéf ECB Mario Draghi. Banka je podle Draghiho připravena jednat, pokud se ukáže, že současné nastavení měnové politiky není schopné zajistit naplnění cílů ECB. Naznačil přitom, že centrální banka zřejmě učiní změny v nákupech dluhopisů a sníží depozitní sazbu.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Zápis z říjnového zasedání ECB: Riziko deflace se snížilo, zcela vyloučit ale návrat poklesu cen do eurozóny nelze
Zápis z posledního zasedání ECB potvrzuje odhodlání banky dále bojovat proti velmi nízké inflaci a slabé ekonomice eurozóny. Ze zápisu vyplývá, že riziko deflačního vývoje v Evropě přetrvává a banka nemůže vyloučit ani zhoršení svého inflačního výhledu.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Praet (ECB): Úrokové sazby zůstávají na seznamu nástrojů, kterými lze podporovat ekonomiku
Úrokové sazby zůstávají na seznamu nástrojů, kterými Evropská centrální banka (ECB) dále může podporovat evropskou ekonomiku. Ve čtvrtek to řekl hlavní ekonom ECB Peter Praet. Analytici čekají, že ECB ještě letos úrokové sazby dále sníží.