ECB

ECB připraví studii na téma ultranízkých úrokových sazeb
Evropská centrální banka připraví studii, která se zaměří na to, jak banky zvládají ultranízké úrokové sazby. Cílem studie je mimo jiné také vyvinutí mechanismu dohledu nad bankami se špatnými úvěry.

Zdroj: Česká spořitelna

Výhled na nový obchodní týden: ECB nic nového neoznámí a valná hromada ČEZ schválí dividendu z loňského zisku Výhled na nový obchodní týden: ECB nic nového neoznámí a valná hromada ČEZ schválí dividendu z loňského zisku

Ve Spojených státech bude týden na přelomu května a června zkrácený o pondělní Den obětí války (Memorial Day), ale i tak bude doslova nabitý makroekonomickými údaji. Namátkou lze zmínit indexy nákupních manažerů, spotřebitelskou důvěru a data z trhu práce. V Evropě bude sledované zasedání ECB, která by ale měla vyčkávat s případnou další změnou měnové politiky a sledovat, jak aktuální opatření ovlivňují inflaci a celou ekonomiku. Na pražské burze bude hlavní událostí valná hromada ČEZ. Očekávané události nového týdne vyjmenovává Jana Urbánková, analytička z České spořitelny.

Reuters: ECB začne znovu přijímat řecké dluhopisy jako zástavu
Evropská centrální banka (ECB) začne v příštích týdnech znovu přijímat řecké státní dluhopisy jako zástavu za úvěry pro tamní soukromé banky. Agentuře Reuters to řekly informované zdroje. Ministři financí eurozóny se již dohodli na uvolnění další části finanční pomoci pro silně zadlužené Řecko.

Zdroj: ČTK

Fed a sazby: Koho a proč to ještě zajímá? Fed a sazby: Koho a proč to ještě zajímá?

Americká centrální banka v zápisu z dubnového zasedání uvedla, že o zvýšení sazeb bude rozhodovat již na svém sedánku v červnu. Fed dal trhu jasný signál, že by neměl být tak pesimistický ohledně možností a schopností banky, pokud jde o zvyšování úroků.

Ranní postřeh: Bilance ECB dosáhla díky QE tří bilionů eur, po inflaci ale ani památky
ECB díky kvantitativnímu uvolňování navýšila svoji bilanci ze zhruba dvou bilionů eur na konci roku 2014 na více než tři biliony eur. Inflace se však zatím nedostavila (v dubnu spotřebitelské ceny v eurozóně klesly meziročně o 0,2 %), z velké části kvůli volnému pádu cen komodit. Může se zdát, že kvantitativní uvolňování ECB nefunguje. Přestanou-li však ceny komodit dále padat, (překvapivě) QE fungovat začne.
ECB: Naše práce pomáhá oživit evropskou ekonomiku
Ekonomika eurozóny by měla nadále mírně oživovat díky pokračující podpoře v podobě stimulačních opatření Evropské centrální banky (ECB). Podle zápisu z dubnového zasedání bankovní rady to předpokládají představitelé ECB. Shodli se rovněž na tom, že banka si musí udržet nezávislost navzdory rostoucí kritice její uvolněné měnové politiky.

Zdroj: ČTK

Německý ústavní soud v červnu rozhodne o stížnosti proti ECB
Německý ústavní soud 21. června rozhodne, zda Evropská centrální banka (ECB) může teoreticky neomezeně nakupovat státní dluhopisy zemí eurozóny. Ve středu o tom informovala agentura Reuters. Program, který ECB zatím nikdy nevyužila, napadla v roce 2013 skupina 35 000 německých politiků a ekonomů, podle nichž jde o překročení pravomocí banky.

Zdroj: ČTK

4 body pro ECB: Za starosti eurozóny nemůže měnová politika, německé vzývání šetření je problém 4 body pro ECB: Za starosti eurozóny nemůže měnová politika, německé vzývání šetření je problém

Kritika měnové politiky je ošemetná věc. Každé měnově-politické rozhodnutí totiž vytváří vítěze a poražené, a tak lze snadno sklouznout k tomu, že se nepoukazuje na obecnou nesprávnost této politiky, nýbrž se toliko hledá viník problémů.

Weidmann: Kritika ECB byla do určité míry oprávněná
Nedávná silná kritika Evropské centrální banky (ECB) v Německu byla zřejmě oprávněnou reakcí na některé kroky banky, které stírají hranice mezi měnovou a rozpočtovou politikou. V úterním vydání listu Die Welt to uvedl šéf německé centrální banky a člen rady ECB Jens Weidmann. Dodal ale, že na potřebě udržovat uvolněnou měnovou politiku na podporu cenové stability se s šéfem ECB Mariem Draghim shoduje.

Zdroj: ČTK

V Německu byla podána nová ústavní stížnost na ECB
Skupina vysokoškolských profesorů a podnikatelů podala k německému ústavnímu soudu novou stížnost na měnovou politiku Evropské centrální banky. Soud by měl podle stížnosti přezkoumat, zda ECB nepřekročila svůj mandát rozsáhlými nákupy dluhopisů. Informoval o tom německý list Welt am Sonntag.

Zdroj: ČTK