ECB

Zájem o první kolo nových levných úvěrů ECB byl vlažný
Evropská centrální banka (ECB) poskytla bankám první část nového programu levných dlouhodobých půjček, které jsou klíčovou součástí jejích nových opatření k podpoře hospodářského růstu a inflace v eurozóně. Zájem o první kolo byl jen vlažný. Banky čerpaly celkem 399,3 miliardy eur, což odpovídá nejnižším odhadům. Podle agentury Reuters to potvrzuje, že bankovní domy v eurozóně dodatečné finanční prostředky příliš nepotřebují.

Zdroj: ČTK

ECB opět snížila strop nouzového financování řeckých bank
Evropská centrální banka (ECB) opět snížila strop nouzového financování řeckých bank, a to o sedm miliard eur na 61,1 miliardy eur. Oznámila to ve čtvrtek řecká centrální banka. Snížení stropu podle ní odráží zlepšující se likviditu v řeckém bankovním sektoru a obnovení přístupu řeckých bank ke standardním levným úvěrům ECB.

Zdroj: ČTK

ECB obnovila řeckým bankám přístup ke svým standardním úvěrům
Evropská centrální banka (ECB) obnovila řeckým bankám přístup ke svým standardním levným úvěrům. Vedení banky ve středu rozhodlo, že začne znovu přijímat řecké státní dluhopisy jako zástavu proti svým půjčkám a nebude přihlížet k vlastním požadavkům na kvalitu těchto zástav.

Zdroj: ČTK

ECB zahájila nový program levných úvěrů bankám
Evropská centrální banka (ECB) ve středu zahájila nový program levných dlouhodobých úvěrů komerčním bankám. Jde o součást jejích nových opatření na podporu hospodářského růstu a inflace, která v eurozóně dlouhodobě zůstává velmi nízko. Nový program levných čtyřletých úvěrů, označovaný jako TLTRO-II, počítá dokonce s tím, že ECB by bankám při splnění určitých podmínek platila za to, že si od ní půjčí peníze.

Zdroj: ČTK

Německo: Evropská centrální banka smí nakupovat dluhopisy zemí eurozóny
Německý ústavní soud rozhodl, že program teoreticky neomezeného nákupu dluhopisů zemí eurozóny ze strany Evropské centrální banky neodporuje německé ústavě. Program známý pod zkratkou OMT (Outright Monetary Transactions) napadli před třemi lety němečtí politici a právníci, podle nichž jím ECB překračuje své pravomoci.

Zdroj: ČTK, Reuters

Cœuré: Stagnace eurozóny hrozí rozpadem sociálně tržní ekonomiky
Dlouhodobě slabý hospodářský růst eurozóny může vést k rozpadu sociálně tržní ekonomiky a podemletí poválečné společenské smlouvy. O návrat růstu na udržitelné úrovně se musí postarat vlády zejména reformováním trhů zboží, služeb a práce, řekl v pátek člen výkonné rady Evropské centrální banky Benoît Cœuré.

Zdroj: ČTK

Europoslanci chtějí po ECB peníze z helikoptéry, finančníci před tím varují
Skupina devatenácti europoslanců vyzývá Evropskou centrální banku, aby zvážila možnost podpory ekonomiky eurozóny prostřednictvím přímé distribuce peněz mezi obyvatele, píše list Financial Times.

Zdroj: ČTK

ECB uvede příští rok do oběhu novou padesátieurovou bankovku
Evropská centrální banka uvede příští rok na jaře do oběhu novou bankovku s nominální hodnotou 50 eur. Stane se tak v rámci postupné obměny bankovek společné evropské měny. ECB podle svého čtvrtečního sdělení představí novou padesátieurovku 5. července.

Zdroj: ČTK

Constancio (viceprezident ECB): Záporné sazby mají na banky v eurozóně celkově pozitivní vliv
Záporné úrokové sazby mají na banky v eurozóně celkově pozitivní vliv, a to i přes některé jejich negativní efekty. V pátek to řekl viceprezident ECB Vítor Constancio. Dále Constancio řekl, že si je vědom toho, že extrémně velký stimulus, který ECB ekonomice poskytla díky záporným úrokovým sazbám a kvantitativnímu uvolňování, představuje výzvu pro finanční stabilitu, ale ECB je podle něj především zodpovědná za plnění inflačního cíle.

Zdroj: Česká spořitelna

Bezradná ECB? Draghi dává najevo, že si banka nevěří Bezradná ECB? Draghi dává najevo, že si banka nevěří

Evropská centrální banka na svém červnovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny, nadále však vysílá signály, že na vyšší inflaci sama nestačí.