ECB

Kvantitativní uvolňování eurozónu nezachrání Kvantitativní uvolňování eurozónu nezachrání

Němci mají opodstatněné obavy z inflačního strašidla obcházejícího Evropu. Roger Bootle z Daily Telegraph v novém vydání své knihy The Trouble with Europe vysvětluje, jaké důsledky může mít intenzivnější kvantitativní uvolňování prosazené i přes odpor Německa.

ECB bude podporovat řecké banky, dokud budou solventní
Evropská centrální banka bude financovat řecké banky dokud zůstanou solventní a budou mít dostatek záruk. Uvedl to ve středu v rozhovoru pro řecký list Kathimerini člen výkonné rady ECB Benoît Cœuré. Popřel rovněž spekulace, že by Atény mohly přestat používat euro.

Zdroj: ČTK

ECB prý zkoumá omezení pomoci řeckým bankám
Evropská centrální banka (ECB) zkoumá možnost omezit řeckým bankám přístup k programu nouzového financování (ELA), na němž jsou nyní bankovní instituce v těžce zadlužené zemi zcela závislé. Agentuře Bloomberg to v úterý sdělili lidé informovaní o těchto diskusích. Podle nich to souvisí s tím, že v bankovní radě ECB roste odpor proti další pomoci řeckým bankám.

Zdroj: ČTK

Nowotny (ECB): Odchod Řecka z eurozóny by dominový efekt nevyvolal
Člen Výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny v rozhovoru pro CNBC prohlásil, že rizika případného odchodu Řecka z eurozóny, tzv. Grexitu, by byla udržitelná a nepřelila by se do dalších zemí. Podle Nowotného by tak Grexit v současnosti neměl tak tragický dopad, jaký by býval měl před dvěma lety.

Zdroj: Reuters

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB ponechala politiku beze změny, na Draghiho během tiskové konference zaútočila žena z publika
ECB na dubnovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování, které banka zahájila 9. března, ponechala ve stejném objemu 60 miliard eur měsíčně. Tisková konference Maria Draghiho byla na pár minut přerušena kvůli útoku ženy z publika, která zasypala šéfa centrální banky konfetami a rozkopala mu papíry.
Helena Horská (Raiffeisenbank) o evropském QE: Euro pod paritou? Ne nutně Helena Horská (Raiffeisenbank) o evropském QE: Euro pod paritou? Ne nutně

Evropské kvantitativní uvolňování by mohlo vylepšit pozici kapitálových trhů na starém kontinentu. Ty prozatím v porovnání s rolí, jakou hrají trhy v rámci americké nebo britské ekonomiky, výrazně zaostávají. Nyní se ale stávají jedním z nejefektivnějších nástrojů, které mají restartovat starý kontinent, říká ekonomka z Raiffeisenbank Helena Horská. Nejvýkonnějším instrumentem v arzenálu ECB je podle ní euro, jehož slabost znamená sílu Evropy.

ECB: Banky v eurozóně očekávají rostoucí zájem o úvěry
Banky v eurozóně očekávají v příštích měsících velký zájem o půjčky ze strany firem a zájemců o bydlení. Vyplývá to ze čtvrtletního průzkumu, který si ECB udělala mezi 142 předními bankovními domy v měnové unii. Poskytování úvěrů přitom napomáhá i program tištění peněz, který ECB zahájila letos v březnu na podporu ekonomiky zemí platících eurem.

Zdroj: ČTK

Evropská centrální banka je na začátku měsíce pozadu s odkupy aktiv
Během pátého týdne od zahájení plnohodnotného kvantitativního uvolňování (QE) odkoupila Evropská centrální banka (ECB) vládní dluhopisy v celkové hodnotě 9,16 miliardy eur, což je dosavadní týdenní minimum (i díky vlivu velikonočních svátků) a proporcionálně nižší částka, než která by měla odpovídat cílenému šedesátimiliardovému měsíčnímu objemu odkupovaných aktiv, napsal v komentáři Jan Šedina, analytik z České spořitelny.

Zdroj: Česká spořitelna

Tento graf by si měl pověsit nad monitor každý investor Tento graf by si měl pověsit nad monitor každý investor

Hlavní mezinárodní ekonom Deutsche Bank Torsten Sløk v komentáři k jednomu ze svých grafů dne, jimiž zásobuje média, slovy opravdu neplýtvá. "Podle mě by si tento graf měl pověsit na zeď každý, kdo se zabývá alokací investic," píše.

Výhled na nový obchodní týden: Zasedá ECB, důležitější pro trh ale budou výsledky firem a makrodata z USA Výhled na nový obchodní týden: Zasedá ECB, důležitější pro trh ale budou výsledky firem a makrodata z USA

Další obchodní týden bude na důležité události celkem bohatý. Vedle zasedání G20 to bude především rozhodování ECB o měnové politice, v rámci kterého se bude hodnotit probíhající kvantitativní uvolňování. V USA se naplno rozbíhá výsledková sezóna, čísla budou odhalovat velké banky, Intel, Johnson & Johnson, SanDisk a řada dalších důležitých firem. V Americe také budou vycházet důležitá makrodata v čele s inflací a maloobchodními tržbami. Na pražské burze se mohou investoři mimo jiné těšit na kompletní výsledkovou zprávu za loňský rok od pojišťovny VIG. Očekávané události následujících dnů komentuje Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.