ECB

Constâncio (viceprezident ECB): Čekali jsme rychlejší reakci ekonomiky na uvolněnou měnovou politiku
Evropská centrální banka doufala, že ekonomika eurozóny bude reagovat více a rychleji na dodatečné uvolnění politiky. V pátek to prohlásil Vítor Constâncio, viceprezident ECB. Dodal, že centrální banka eurozóny si uvědomuje, že dlouhodobě nízké úrokové sazby představují riziko pro finanční stabilitu.

Zdroj: Česká spořitelna

Hlavní ekonom ECB vyzval Německo k hospodářským reformám
Německo je příliš závislé na exportní poptávce a mělo by využít současných příznivých podmínek ke zreformování své ekonomiky. V rozhovoru s francouzským listem L'Opinion to řekl hlavní ekonom Evropské centrální banky (ECB) Peter Praet. Německo podle něj vykazuje anomálně vysoké obchodní přebytky a mělo by se zaměřit na rozvoj vnitřního trhu, a to například prostřednictvím vyšších mezd, vyšších investic či nižších daní.

Zdroj: ČTK

Česká spořitelna: Exit z kurzového závazku očekáváme až na konci roku 2017, ČNB při svém rozhodování nemůže ignorovat ECB
Česká národní banka (ČNB) zřejmě opustí režim devizových intervencí až na konci příštího roku. Vedle vývoje inflace a mezd v České republice totiž bude muset brát v potaz i situaci v eurozóně a měnovou politiku Evropské centrální banky (ECB). V úterý to na makrosemináři České spořitelny řekli analytik Jiří Polanský a ekonom David Navrátil. Odhadli také, že český HDP letos a příští rok vzroste o 2,6 % a v roce 2018 ekonomika ČR zpevní o 3 %.
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB ponechala v září sazby beze změny, dále měsíčně odkupuje aktiva za 80 miliard eur. Mario Draghi odmítl, že by banka zvažovala změny podpůrných programů
Evropská centrální banka na svém zářijovém zasedání ponechala sazby beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %, kam je banka snížila v březnu. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje také program kvantitativního uvolňování. Změny těchto parametrů většina trhu ani nečekala.
Co čeká od ECB Société Générale a s ní většina trhu?
Evropští centrální bankéři podle očekávání Société Générale prodlouží v září program kvantitativního uvolňování a mírně upraví jeho pravidla, aby si uvolnili ruce při dalších odkupech dluhopisů (navýší zřejmě svůj maximální podíl na držbě vybraných papírů).

Zdroj: Komerční banka

Analytici: Září v režimu "stand by", později ale ECB bude muset ještě přitvrdit. A bankám se to nebude líbit Analytici: Září v režimu "stand by", později ale ECB bude muset ještě přitvrdit. A bankám se to nebude líbit

Evropská centrální banka na svém zářijovém zasedání zřejmě nepřistoupí k dalšímu uvolňování politiky a podpoře ekonomiky. Lze ovšem očekávat, že Mario Draghi zopakuje závazek banky k dalším stimulům, budou-li potřeba, a že zazní komentáře k vlivu brexitu na evropské trhy, míní analytici z Fidelity International.

ECB v srpnu nakoupila méně státních dluhopisů. Co se děje?
Evropská centrální banka v srpnu nakoupila o 19 miliard eur méně v státních dluhopisech a dluhopisech nadnárodních institucí ve srovnání s červencem. Nákupy celkově dosáhly 60,5 miliardy eur (50,5 miliardy státní dluhopisy, 6,7 miliardy korporátní dluhopisy, 3,5 miliardy kryté dluhopisy a 0,3 miliardy eur ABSka).

Zdroj: Česká spořitelna

ECB již nakoupila vládní dluhopisy za bilion eur. Bondy docházejí, kreativitě se ale meze nekladou
Evropská centrální banka již v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a zvýšení inflace v eurozóně nakoupila vládní dluhopisy za bilion eur. Vyplývá to z údajů ECB o nákupech za uplynulý týden. Nákupy vládních dluhopisů banka spustila v březnu loňského roku, v prosinci program prodloužila o půl roku do konce března 2017.

Zdroj: ČTK

Kdy skončí čekání na inflačního Godota? ECB asi nebude sedět s rukama v klíně, čeká se ale na velkou společnou akci centrálních bank Kdy skončí čekání na inflačního Godota? ECB asi nebude sedět s rukama v klíně, čeká se ale na velkou společnou akci centrálních bank

V tomto článku nabízíme dva texty. První je z pera hlavního analytika Conseq Investment Management Martina Lobotky, který se zamýšlí nad širšími souvislostmi inflace. Druhý příspěvek je od hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka, který se věnuje konkrétně situaci v eurozóně a dalším možným krokům Evropské centrální banky. Jako bonus přikládáme dokument z dílny analytického týmu České spořitelny, podle kterého se již inflace v Česku odráží ode dna.

Výhled na nový obchodní týden: Zasedá ECB a v Česku vyjdou mimo jiné údaje o inflaci Výhled na nový obchodní týden: Zasedá ECB a v Česku vyjdou mimo jiné údaje o inflaci

Nejdůležitějšími událostmi následujícího týdne budou zasedání ECB, jejíž program podpory ekonomiky se chýlí ke svému plánovanému konci. Řada ekonomů ale kvůli nadále nízké inflaci očekává, že banka dříve nebo později oznámí prodloužení programu odkupu aktiv. Obchodováním budou hýbat především makrodata, jejichž dlouhá řada vyjde i v Česku.