ECB

ECB: Eurozóna své zakládající ekonomiky nesblížila
Zakládající členové eurozóny se k sobě zatím ekonomicky nepřiblížili, v některých případech se situace dokonce zhoršila. Ve středeční zprávě to uvedla Evropská centrální banka (ECB). Je to podle ní "zklamání" a zároveň výsledek, který je v rozporu s předpokladem, že společná evropská měna umožní, aby zaostalejší členské země pomalu dostihly země vyspělejší.

Zdroj: ČTK

ECB schválila znovuotevření aténské burzy, obchodování může být obnoveno již ve středu
Evropská centrální banka (ECB) schválila znovuotevření aténské akciové burzy, na řecké investory se ale mají vztahovat určitá omezení. Agentuře Reuters to v úterý řekl nejmenovaný představitel burzy. Obchodování na burze, které bylo přerušeno zhruba před měsícem, bude obnoveno možná již ve středu, řekl předseda řecké komise pro kapitálové trhy Konstantinos Botopulos.

Zdroj: ČTK

Se znovuotevřením aténské burzy se prý čeká již jen na schválení řeckých návrhů od ECB
Na burze v Aténách se neobchoduje už od konce června. Spolu s akciovým trhem vláda uzavřela i všechny řecké banky a zavedla kapitálové kontroly, aby zabránila zhroucení finančního systému. Banky jsou nyní už v plném provozu díky příslibu další finanční pomoci pro Řecko, dveře burzy ale zatím zůstávají zamčené.

Zdroj: Finanzen.net

Další řecký bolehlav: Jak zprovoznit banky
Řecká vláda se snaží najít způsob, jak uvolnit kapitálové kontroly, které sice chrání banky, ale zároveň dusí ekonomiku. Na jednu (levicovou) vládu pod extrémním tlakem celkem složitý úkol.

Zdroj: AFP

Cœuré (ECB): K určité formě restrukturalizace řeckého dluhu bude muset v budoucnosti dojít
Podle francouzského zástupce ve výkonné radě ECB Benoita Cœurého lze považovat za samozřejmé, že k určité formě restrukturalizace řeckého dluhu bude muset v budoucnu dojít. Cœuré dále uvedl, že země eurozóny jsou schopny Řecku nabídnout bezprecedentní míru finanční solidarity, pokud řecká vláda bude ochotna pokračovat v započatém reformním úsilí.

Zdroj: Česká spořitelna

Řecko opět balancuje na okraji hluboké propasti
Již dvě bitvy v parlamentu řecký premiér Alexis Tsipras vyhrál, válka pro něj ale ještě zdaleka neskončila. Další tvrdá zkouška Řecko čeká 20. srpna, kdy mají Atény uhradit velkou splátku Evropské centrální bance (ECB).

Zdroj: Bloomberg

ECB opět zvýšila financování pro řecké banky o 900 milionů eur
Evropská centrální banka (ECB) opět zvýšila objem nouzového financování řeckých bank z programu ELA o 900 milionů eur na zhruba 91 miliard eur. S odvoláním na informované zdroje to ve středa uvedla agentura Reuters. "To je částka, která byla požadována," řekl jeden ze zdrojů. "Nepřekvapilo by mě, kdyby pokračoval růst na této úrovni týden po týdnu," dodal.

Zdroj: ČTK

Řecko uhradilo ECB a Mezinárodnímu měnovému fondu 6,25 miliardy eur
Řecko v pondělí poslalo celkem 6,25 miliardy eur k úhradě dluhů u Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Uvedly to zdroje z řeckého ministerstva financí. MMF později potvrdil, že mu Atény celý dluh uhradily. V pondělí se rovněž po třech týdnech otevřely řecké banky, výběry z účtů ale zůstávají omezené. Na aténské burze se stále neobchoduje.

Zdroj: ČTK, Reuters