ECB

ECB podle bankéře nemůže přistoupit na snížení řeckého dluhu
Evropská centrální banka (ECB) se nezapojí do žádného případného snížení řeckého dluhu. V rozhovoru s německým listem Handelsblatt to prohlásil vysoce postavený činitel Evropské centrální banky (ECB), Francouz Benoît Cœuré. Alexis Tsipras, šéf vítězné strany v nedělních volbách v Řecku, již dříve naznačil, že se bude snažit s mezinárodními věřiteli dohodnout odpis většiny řeckého dluhu. Podle Cœurého ale snížení dluhu pro ECB není možné z právních důvodů.

Zdroj: ČTK

Benoît Cœuré (ECB) varoval před "oslabenou" Evropskou unií
Nízký hospodářský růst a vysoká nezaměstnanost oslabují projekt evropské jednotné měny. V sobotu to prohlásil francouzský člen Výkonné rady Evropské centrální banky Benoît Cœuré. Poté, co se ECB rozhodla podpořit ekonomiku nákupy vládních dluhopisů, je podle něj řada na politicích, aby jednali.

Zdroj: ČTK

Cœuré (ECB): Pokud evropské QE nebude při současných parametrech fungovat, je ECB odhodlána ho rozšířit či prodloužit
Pokud se ukáže, že program skupování dluhopisů v rámci eurozóny, který na svém čtvrtečním zasedání představila Evropská centrální banka (ECB), není dostatečný, dojde k jeho prodloužení či rozšíření. V pátek to řekl člen Výkonné rady ECB Benoît Cœuré v rozhovoru pro televizi Bloomberg.

Zdroj: Bloomberg

Výhled na nový obchodní týden: ECB dala QE zelenou, ve středu pozornosti nedělní řecké volby Výhled na nový obchodní týden: ECB dala QE zelenou, ve středu pozornosti nedělní řecké volby

Evropská centrální banka na svém lednovém zasedání odsouhlasila podporu evropské ekonomiky formou nákupů státních a firemních dluhopisů v objemu 60 miliard eur měsíčně minimálně do září 2016. Dalšími hybateli dění na trzích budou bezesporu nedělní řecké parlamentní volby, které se odrazí v kurzu eura, a z nejdůležitějších makrodat to bude americký HDP za poslední loňské čtvrtletí. Neméně důležitou událostí bude zasedání Fedu. Svůj výhled na poslední lednový týden nabízí Josef Novotný, makléř z brokerjetu ČS.

Expert ze Société Générale: Navyšování bilance ECB a zvyšování peněžní zásoby v ekonomice jsou dvě různé věci, a proto QE nemusí zajistit růst inflace
Evropské ekonomice se i bez kvantitativního uvolňování dařilo o chloupek lépe než v některých obdobích loňského roku, napsal ještě před oznámením evropského kvantitativního uvolňování Kit Juckes ze Société Générale. Ekonomika ale stále pouze stagnuje a ceny nerostou. Druhý problém si právě ECB svými podpůrnými opatřeními bere na starost.
Itálie po rozhodnutí ECB urychlí tempo reforem, řekl Renzi
Itálie zrychlí tempo uskutečňování reforem. Prohlásil to v pátek italský premiér Matteo Renzi poté, co se Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek rozhodla podpořit ekonomiku eurozóny tisknutím nových peněz. Německá kancléřka Angela Merkelová pak zopakovala, že rozhodnutí ECB by v Itálii ani jinde v Evropě nemělo zastavit "nadšení pro reformy". Přelomový krok ECB ale kancléřka vzhledem k nezávislosti této instituce přímo komentovat nechtěla, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Němečtí ekonomové kritizují novou politiku ECB
Vlnu kritiky vyvolalo v Německu čtvrteční rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) o zahájení takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky, které zahrnuje tisknutí nových peněz a nákupy vládních dluhopisů. Podle německých ekonomů může krok ECB oslabit vůli evropských zemí k reformám. Nový program navíc podle nich přináší velká rizika pro finanční trhy.

Zdroj: ČTK

Pět důležitých informací o kvantitativním uvolňování v eurozóně
Evropská centrální banka se rozhodla zahájit takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které spočívá v tištění nových peněz a nákupech vládních dluhopisů. List The Wall Street Journal v této souvislosti zveřejnil na svém blogu seznam pěti klíčových otázek o kvantitativním uvolňování.

Zdroj: ČTK

Krok ECB způsobil prudký pokles nákladů evropských vlád na půjčky
Rozhodnutí Evropské centrální banky podpořit ekonomiku eurozóny nákupem státních dluhopisů srazilo náklady evropských vlád na půjčky na nová rekordní minima.

Zdroj: ČTK

Kvantitativní uvolňování ECB: Vytrhávání trnu z paty, krátkodobě ale pozitivum pro trhy
Evropská centrální banka po lednovém zasedání oznámila program odkupů dluhopisů v objemu 60 miliard eur za měsíc. Banka tak vyšla vstříc volání trhu i politiků. Právě pro ně je to, alespoň v krátkodobém horizontu, dar "z nebes". Nebo z tiskárny, jak chcete.