ECB

ECB v roli technologického vizionáře zvažuje převody peněz přes telefonní čísla
Evropská centrální banka (ECB) rozvíjí projekt, který by umožnil provádět převody peněz prostřednictvím elektronické pošty či telefonních čísel. V rozhovoru s nizozemskou zpravodajskou stanicí RTL Nieuws to uvedl člen Výkonné rady ECB Yves Mersch. Koncept prý naráží na překážky spíše právního než technického rázu. Systém by měl umožňovat propojit telefonní číslo s mezinárodním formátem bankovního účtu IBAN.

Zdroj: ČTK

Mario Draghi nadále naznačuje prohloubení podpory ekonomiky ze strany ECB
Mario Draghi v pondělí na půdě Evropského parlamentu zdůraznil, že se vyhlídky ekonomického růstu ve vyspělých zemích mírně zlepšily, ale rizika pro eurozónu z budoucího vývoje v rozvojových zemích stále trvají. Nadále tak signalizuje možnost dalšího rozšíření kvantitativního uvolňování či snížení depozitní sazby na březnovém zasedání ECB.

Zdroj: Česká spořitelna

Draghi: ECB má k dispozici dostatek nástrojů na podporu nízké inflace v eurozóně
Evropská centrální banka (ECB) má k dispozici dostatek nástrojů na podporu nízké inflace v eurozóně. Prohlásil to v pátek prezident banky Mario Draghi. Banka na svém čtvrtečním zasedání ponechala svou hlavní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,05 %. Rovněž parametry nákupů cenných papírů ponechala beze změn.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na lednovém zasedání ponechala politiku beze změny, Draghi ale naznačil její možnou úpravu v březnu
Evropská centrální banka (ECB) na svém lednovém zasedání rozhodla, že bude pokračovat v měnové politice beze změny. Zachovány zůstaly výše úrokových sazeb i parametry a časový harmonogram kvantitativního uvolňování. Guvernér ECB Mario Draghi ale na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, řekl, že v březnu centrální banka politiku opět zváží a možná i přehodnotí. Upozornil, že inflace se bude nadále pohybovat na nízkých hodnotách, možná dokonce spadne do záporu. Euro po těchto slovech oslabilo a proti dolaru spadlo na nejnižší hodnotu za dva týdny.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

ECB na lednovém zasedání nepřekvapí, na změnu politiky by muselo být mnohem hůře ECB na lednovém zasedání nepřekvapí, na změnu politiky by muselo být mnohem hůře

V Evropské centrální bance je kvantitativní uvolňování stále jablkem sváru. Daň na depozita ve výši 0,3 % není stropem a ECB letos zřejmě bude zvažovat další uvolnění měnových podmínek. To jsou závěry ze zápisu z jednání ECB v prosinci 2015, po kterém byl trh rozsahem měnově-politického uvolnění zklamán.

Výhled na nový obchodní týden: Výsledková sezóna v USA nabere na obrátkách, v Evropě bude zasedat ECB Výhled na nový obchodní týden: Výsledková sezóna v USA nabere na obrátkách, v Evropě bude zasedat ECB

Nejdůležitější v rámci třetího lednového týdne bude výsledková sezóna, která v USA začala v pondělí čísly společnosti Alcoa. V nadcházejícím týdnu údaje za čtvrtý kvartál odtajní například IBM, Netflix či Delta Air Lines. Z důležitých makrodat v USA vyjdou index předstihových indikátorů a index spotřebitelských cen. Zasedat bude ECB, nečeká se ale změna její politiky. To nejdůležitější z očekávaného dění následujících dní komentuje Martin Krajhanzl, analytik z České spořitelny.

Zápis z prosincového zasedání ECB poukázal na nejednotu mezi členy Rady guvernérů
Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek zveřejnila zápis z prosincového zasedání Rady guvernérů. Ten mimo jiné ukázal, že inflace by nemusela dosáhnout na odhad ECB, který přitom banka již dříve snížila. ECB si prý ale v prosinci musela nechat ještě nějaké nástroje v záloze pro případ, že by později musela svou měnovou politiku ještě více uvolnit.

Zdroj: ČTK

ECB je skeptická ohledně svých dalších zásahů
Mnozí z členů měnového výboru Evropské centrální banky (ECB) jsou podle agentury Reuters skeptičtí ohledně dalších zásahů banky v blízké budoucnosti, přestože inflační očekávání klesají a někteří investoři věří v další uvolňování měnové politiky.

Zdroj: ČTK

2016: Rok tvrdého přistání Číny, kolapsu cen ropy a divergence centrálních bank. Nebo bude všechno jinak? 2016: Rok tvrdého přistání Číny, kolapsu cen ropy a divergence centrálních bank. Nebo bude všechno jinak?

Je pád cen čínských akcií předskokanem kolapsu čínské ekonomiky? Kam až se letos propadne cena ropy a jak ovlivní české domácnosti a firmy? Jak moc se od sebe vzdálí měnové politiky Fedu a ECB? Dokáže již letos ČNB odhodit kurzový závazek, a na jakou úroveň případně koruna posílí? Otázky pro analytiky z České spořitelny na setkání s novináři, jehož přenos najdete na Twitteru Investičního webu.

V jako volatilita: Na trhu (nejen) díky centrálním bankám čekejte krok-sun-skok (Investiční abeceda na rok 2016) V jako volatilita: Na trhu (nejen) díky centrálním bankám čekejte krok-sun-skok (Investiční abeceda na rok 2016)

Globální trhy se nejspíše v příštím roce opět o něco výrazněji rozkývají. Na vině budou politika velkých globálních bank, zpomalení v Číně nebo třeba krizový evergreen s nálepkou Řecko. Myslí si to alespoň účastníci našeho průzkumu, s jehož závěry vás seznamujeme v průběhu prosince. Oslovení experti okomentovali šestadvacet abecedně seřazených pojmů, jež by investoři aktuálně měli mít na paměti. Volatilita, respektive její (ne)pochopení, přitom podle nich může být v roce 2016 klíčem k úspěchu.