ECB

Výhled na nový obchodní týden: V hlavních rolích zasedání ECB a Černý pátek Výhled na nový obchodní týden: V hlavních rolích zasedání ECB a Černý pátek

První prosincový obchodní týden se bude točit kolem zasedání ECB kvůli vysokým očekáváním ohledně dalších možných opatření banky na podporu evropské ekonomiky. V Americe "Černý pátek" startuje předvánoční nákupy a na začátku následujícího obchodního týdne bude známo, jak tamější domácnosti utrácely. Z makrodat budou důležité indexy nákupních manažerů a data z trhu práce, v Evropě HDP a maloobchodní tržby. Výhled na první prosincový týden nabízí makléř z brokerjetu České spořitelny Aleš Jandejsek.

Nouyová (ECB): Problémové banky musejí prokázat, že dokáží být ziskové
Evropské banky, které v nedávných zátěžových testech evropského bankovního sektoru nevyhověly nebo testy prošly jen těsně, musejí dokázat, že dokáží vytvářet stabilní zisky. V pátek to řekla předsedkyně Rady dohledu ECB Danièle Nouyová. pouhé doplnění kapitálu podle ní pro tyto banky není řešením, ale jen maskováním problémů.

Zdroj: Reuters

Draghi: Nedostatečné reformy jsou hrozbou pro eurozónu
Neschopnost uskutečnit ekonomické reformy a ochránit slabší členské země by mohla poškodit "nezbytnou soudržnost" eurozóny. Prohlásil to ve čtvrtek prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. Současně vyzval eurozónu, aby hledala nové způsoby podpory slabších členů.

Zdroj: ČTK

ECB možná už v prvním čtvrtletí rozhodne o nákupu vládních bondů
Evropská centrální banka (ECB) by mohla už v prvním čtvrtletí příštího roku rozhodnout, zda podpoří ekonomiku eurozóny nákupem vládních dluhopisů. Řekl to ve středu viceprezident ECB Vítor Constâncio. Popsaný krok se označuje jako kvantitativní uvolňování měnové politiky (QE) a například americká centrální banka (Fed) k němu sáhla hned po vypuknutí finanční krize.

Zdroj: ČTK

Fed, ECB, ČNB: (Temné) síly, které hýbou světem (Investiční večer) Fed, ECB, ČNB: (Temné) síly, které hýbou světem (Investiční večer)

Rozšířené kvantitativní uvolňování v Japonsku, spekulace o jeho rozšíření v eurozóně, téma úrokových sazeb jako jeden z určujících faktorů vývoje cen akcií i dalších aktiv nejen v USA, intervence ČNB a SNB proti české koruně, respektive švýcarskému franku. Podzimní cyklus Investičních večerů by nebyl kompletní, kdyby se alespoň jeden z nich nezaměřil na centrální banky.

Protesty proti ECB ve Frankfurtu si vyžádaly zraněné
Střety mezi aktivisty z hnutí Blockupy a policií u nové budovy Evropské centrální banky (ECB) ve Frankfurtu nad Mohanem si v sobotu vyžádaly zraněné na obou stranách. Podle úřadů bylo zraněno devět policistů, demonstranti hovoří o zhruba dvou desítkách zraněných ve svých řadách, napsala agentura DPA.

Zdroj: ČTK

Evropská centrální banka zahájila nákup dluhopisů jištěných aktivy (ABS)
Evropská centrální banka (ECB) v pátek zahájila nákupy cenných papírů ABS, sestavených z balíků bankovních úvěrů. Jde zatím o poslední z jejích opatření, jejichž cílem je zvýšit úvěrovou aktivitu bank, a podpořit tím zotavování ekonomiky měnové unie. Její růst totiž zatím zůstává velmi slabý. Informaci banka uvedla na svém twitterovém účtu.

Zdroj: ČTK, CNBC

ECB je podle svého šéfa připravena rozšířit stimulační opatření
Evropská centrální banka (ECB) je připravena rozšířit své úsilí o podporu ekonomiky eurozóny. Uvedl to v pátek její šéf Mario Draghi. Dodal, že hospodářské oživení v eurozóně v příštích měsících pravděpodobně nezesílí.

Zdroj: ČTK

Začne ECB odkupovat ABS v příštích dnech? Pravidla už zveřejnila
Na stránkách ECB se ve čtvrtek 20. listopadu objevil rámec pro nákup balíčků aktiv, který má být těžištěm současného uvolňování měnové politiky. Cílem programu je dostat bilanci ECB ke zhruba 3 bilionům EUR.