ECB

Výhled na nový obchodní týden: Vyjdou důležitá data v Evropě, Číně i USA, zasedá ECB a naplno se rozjíždí výsledková sezóna Výhled na nový obchodní týden: Vyjdou důležitá data v Evropě, Číně i USA, zasedá ECB a naplno se rozjíždí výsledková sezóna

V polovině ledna se investoři dočkají série zásadních makrodat v čele americkou i evropskou inflací a HDP Číny. Od Evropské centrální banky se změna politiky nečeká, s trhy by na denní bázi mohly hýbat údaje od firem zveřejňované v rámci výsledkové sezóny.

Pírko (Colosseum): Spojené státy a dolar jsou v dnešním světě solitéry, utahování měnové politiky mimo USA v roce 2017 nečekám Pírko (Colosseum): Spojené státy a dolar jsou v dnešním světě solitéry, utahování měnové politiky mimo USA v roce 2017 nečekám

Evropu ani Čínu zpřísňování měnové politiky hned tak nečeká, Amerika je v tomto směru aktuálním unikátem, řekl ve vysílání pořadu Investice ZET předseda představenstva společnosti Colosseum Štěpán Pírko.

ECB v prosinci nakoupila méně aktiv, než plánovala
Evropská centrální banka v průběhu prosince pokračovala v programu kvantitativního uvolňování. Objem odkupů byl ale pod plánovanými 80 miliardami EUR.

Zdroj: Česká spořitelna

Němečtí ekonomové vyzývají ECB ke zvýšení úroků
Němečtí ekonomové vyzývají Evropskou centrální banku (ECB), aby zvýšila úrokové sazby. Reagují tak na výrazné zvýšení tempa růstu spotřebitelských cen v eurozóně, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters. ECB se rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů snaží podporovat hospodářský růst a inflaci.

Zdroj: ČTK

Eurozóna: Meziroční míra inflace v závěru roku vzrostla na 1,1 %
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně se v prosinci téměř zdvojnásobilo na 1,1 % z listopadových 0,6 %. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň za více než tři roky. Vyplývá to z rychlého odhadu, který ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Inflaci podpořily zejména vyšší ceny energií.

Zdroj: ČTK

Itálie kritizuje ECB kvůli bance Monte dei Paschi
Itálie podrobila Evropskou centrální banku kritice kvůli jejímu přístupu k italskému finančnímu ústavu Monte dei Paschi di Siena, jehož státní záchranu minulý týden schválila vláda. Podle ministra hospodářství Piera Carla Padoana by ECB měla jasněji vysvětlit, proč tento týden výrazně zvýšila odhad objemu dodatečného kapitálu, který podle ní Monte dei Paschi potřebuje.

Zdroj: ČTK

Šéf Bundesbank Weidmann vyzval k prověření plánu na záchranu Monte dei Paschi di Siena. ECB chce pro banku více kapitálu
Plán na státní záchranu třetí největší italské banky Monte dei Paschi di Siena je potřeba pečlivě přezkoumat s ohledem na dodržování pravidel Evropské unie. V rozhovoru s listem Bild to řekl šéf německé centrální banky a člen rady Evropské centrální banky Jens Weidmann. ECB uvedla, že by si italská instituce měla zajistit více kapitálu.

Zdroj: ČTK

ECB: Majetková nerovnost v eurozóně se od začátku krize zvyšuje
Koncentrace majetku se v eurozóně od začátku její dluhové krize zvýšila, nejbohatší rodiny a státy si ještě polepšily, zatímco chudší byly zasaženy nejvíce, především kvůli propadu cen nemovitostí. Vyplývá to z v pátek zveřejněné studie Evropské centrální banky provedené v 84 000 domácnostech.

Zdroj: ČTK

ECB na přelomu roku očekává inflaci okolo jednoho procenta
Podle nejnovějšího ekonomického bulletinu, který Evropská centrální banka zveřejnila ve čtvrtek, by měla v úvodu nového roku inflace v eurozóně překonat hranici 1 %, což by byla nejvyšší inflace od konce roku 2013. ECB rovněž uvedla, že globální ekonomický růst nabírá na obrátkách a střednědobý výhled pro globální ekonomickou aktivitu je pozitivní. "Ve vyspělých ekonomikách se podařilo udržet solidní tempo růstu a rozvíjející se tržní ekonomiky růst stabilizovaly," uvedla ECB. Rizikem pro světovou ekonomiku pak mohou být zpomalení čínské ekonomiky nebo nejasná politika Spojených států po zvolení Donalda Trumpa prezidentem.

Zdroj: Reuters

Praet (ECB): Kvantitativní uvolňování z hlediska schopnosti dostat inflaci na cíl je po téměř dvou letech zklamáním
Program kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky (ECB) je po dvou letech od jeho spuštění z hlediska schopnosti dostat inflaci na 2% cíl zklamáním. Řekl to hlavní ekonom ECB Peter Praet. Ekonomika podle něj nicméně posiluje.

Zdroj: Česká spořitelna