ECB

ECB dělá pro podporu evropské ekonomiky, co může, a na řadě jsou politici. Do čeho nyní investovat? ECB dělá pro podporu evropské ekonomiky, co může, a na řadě jsou politici. Do čeho nyní investovat?

Inflace v eurozóně již dávno klesla pod hranici označovanou Evropskou centrální bankou za kritickou. Stále častěji skloňovaným termínem je deflace. Evropská ekonomika stagnuje a nedaří se ani velkým hráčům, jako jsou Francie či Itálie. S oslabující ekonomikou sílí kritika měnové politiky ECB. Ta však už udělala, co mohla, a je evidentní, že její opatření sama o sobě motor evropského hospodářství nenastartují. Je potřeba, aby se aktivně zapojily i jednotlivé státy eurozóny.

Reuters: ECB zvažuje nákup podnikových dluhopisů
Evropská centrální banka (ECB) zvažuje, že zahájí nákupy podnikových dluhopisů na sekundárním trhu. Agentuře Reuters to v úterý řekly zdroje obeznámené se situací. Banka by tak rozšířila program nákupů cenných papírů v soukromém sektoru, který je součástí její snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení hrozby deflace v eurozóně. ECB ale žádné rozhodnutí v tomto směru neučinila, řekl její mluvčí.

Zdroj: ČTK

Stavba nového sídla ECB se chýlí ke konci
Nová budova Evropské centrální banky v areálu velkoobchodní tržnice Grossmarkthalle ve Frankfurtu nad Mohanem se začala stavět podle návrhů vídeňské architektonické kanceláře Coop Himmelb v roce 2010 a stála přes miliardu eur. Od založení ECB v roce 1998 neměla banka vlastní sídlo a musela si prostory pro své zaměstnance pronajímat.

Zdroj: Isifa

Německo už eurozónu neutáhne. Potřebuje samo změnu? Německo už eurozónu neutáhne. Potřebuje samo změnu?

"V Německu není recese," uvedl nedávno německý ministr financí Wolfgang Schäuble. To už ale neplatí. Špatné zprávy pro Německo budou možná dobré pro zbytek Evropy. Konečně by totiž mohlo přestat házet klacky pod nohy ECB a jejím stimulačním opatřením.

ECB oznámila, že nakoupí zajištěné krátkodobé francouzské dluhopisy
Evropská centrální banka začala nakupovat zajištěné dluhopisy. Oznámila to v pondělí mluvčí banky. ECB doufá, že tímto opatřením napomůže k oživení ekonomiky eurozóny. Již dříve ECB zpřístupnila bankám program cílených půjček na čtyři roky (TLTRO) a v následujících týdnech by měla zahájit i program nákupu ABS (asset-backed securities).

Zdroj: ČTK, Bloomberg, Reuters

Cœuré (ECB): Uvolněná měnová politika ECB by neměla znamenat, že státy povolí v reformách
Člen Výkonné rady ECB Benoît Cœuré v pátek prohlásil, že státy eurozóny riskují odložení ekonomického oživení, pokud nerozšíří a nezrychlí zavádění reforem.

Zdroj: Bloomberg

ECB pomůže Řecku zmírnit dopady otřesů na trzích
Evropská centrální banka (ECB) pomůže Řecku zmírnit dopad nynějších otřesů na finančních trzích uvolněním pravidel pro zástavy na úvěry řeckým bankám. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekl nejmenovaný řecký činitel. Podporu Aténám dnes slíbila i Evropská komise. Ceny řeckých akcií a dluhopisů tento týden prudce klesly kvůli obavám investorů ze zhoršení politické situace v zemi a ze zkomplikování plánu Řecka na odchod ze záchranného programu.

Zdroj: ČTK

Richard Lewis (Fidelity) pro Investiční web: Pokud japonská a evropská centrální banka nahradí Fed, party na trhu bude pokračovat Richard Lewis (Fidelity) pro Investiční web: Pokud japonská a evropská centrální banka nahradí Fed, party na trhu bude pokračovat

Utahování americké měnové politiky posílí dolar, na což rozvíjející se trhy v minulosti opakovaně doplácely. Pokud se s tím tentokrát dokážou vyrovnat, sázka na ně se investorům vyplatí, říká Richard Lewis, šéf týmu globálních akciových analytiků ve Fidelity Worldwide Investments. Mezi to nejzajímavější teď přitom podle něj patří Čína a Korea, za pozornost nicméně stojí i země, jako jsou Filipíny nebo - do jisté míry - Thajsko.

Draghiho plán kvantitativního uvolňování podle ekonomů nebude stačit. Trh chce více informací
Nová strategie Maria Draghiho pro boj s nízkou inflací v eurozóně podle průzkumu agentury Bloomberg mezi ekonomy nebude dostatečná. Více než 60 % respondentů měsíčního průzkumu se domnívá, že Draghiho plán navýšit rozvahu Evropské centrální banky na objem z roku 2012 nebude dostačující. Stále větší část expertů si myslí, že se ECB bude muset uchýlit k nakupování vládních dluhopisů zemí eurozóny ve větším objemu.

Zdroj: Bloomberg