ECB

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze změny. Brexit Draghi na tiskové konferenci odbyl pár poznámkami
Evropská centrální banka (ECB) na svém červencovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %, kam je banka snížila v březnu. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje také program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny trh očekával. Na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, se guvernér ECB Mario Draghi více než brexitu věnoval špatným úvěrům evropských bank.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Nákupy ECB v rámci kvantitativního uvolňování v červnu dosáhly 85 miliard eur
ECB v červnu pokračovala v nákupech v rámci programu kvantitativního uvolňování a nakoupila dluhopisy a ABS v celkovém objemu 85 miliard eur. Novinkou bylo zařazení korporátních dluhopisů do QE.

Zdroj: Česká spořitelna

Stratég (nejen) o ECB: Kvůli brexitu se v červenci se sazbami hýbat nebude, geopolitická nejistota ale drží měnové autority v šachu Stratég (nejen) o ECB: Kvůli brexitu se v červenci se sazbami hýbat nebude, geopolitická nejistota ale drží měnové autority v šachu

Centrální banky v západním světě prospaly svou příležitost zpřísnit měnovou politiku v relativně klidných letech po těžké finanční krizi. Nyní se jim do toho nechce, protože rizik ve světové ekonomice opět přibývá. Půjdou kvůli tomu úrokové sazby opět dolů? Na to se v pořadu Investice ZET Miroslava Plojhara z České spořitelny na úvod zeptal moderátor Roman Chlupatý.

ECB, Fed, ČNB: Výhled dalších kroků centrálních bank ECB, Fed, ČNB: Výhled dalších kroků centrálních bank

Evropská centrální banka bude muset společně s Bank of England uklidňovat rozkývanou Evropu, která musí spolknout hořkou brexitovou pilulku. To může mít dopad i na politiku České národní banky, připomíná Veronika Košťálová, portfoliomanažerka z NN Investment Partners, a připojuje i svůj názor na americkou měnovou politiku.

Výhled na nový obchodní týden: Výsledková sezóna v USA nabírá na obrátkách, v ČR se čísly pochlubí Unipetrol a zasedat bude ECB Výhled na nový obchodní týden: Výsledková sezóna v USA nabírá na obrátkách, v ČR se čísly pochlubí Unipetrol a zasedat bude ECB

V třetím červencovém týdnu budou investoři věnovat pozornost zejména americké výsledkové sezóně a čtvrtečnímu zasedání Evropské centrální banky. Trhy nečekají změnu měnové politiky ECB, budou ale sledovat komentáře Maria Draghiho k rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie. V Praze čísla za druhé čtvrtletí zveřejní Unipetrol, který by měl podle očekávání zaúčtovat zálohy na pojistné plnění za loňskou nehodu v Chemparku Záluží.

ECB: Dopady brexitu na eurozónu mohou být velmi citelné
Rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii by mohlo mít na eurozónu velmi výrazné negativní dopady a mohlo by ohrozit vyhlídky hospodářského růstu. V zápisu z červnového zasedání svého měnového výboru to ve čtvrtek uvedla Evropská centrální banka (ECB). Zasedání se konalo zhruba tři týdny před britským referendem.

Zdroj: ČTK

Téměř třetina vládních dluhopisů eurozóny je mimo dosah ECB
Téměř třetina vládních dluhopisů eurozóny již nesplňuje podmínky programu nákupů těchto a dalších cenných papírů Evropskou centrální bankou (ECB). Jejich výnos je totiž nižší než depozitní sazba ECB.

Zdroj: ČTK

ECB po razii ve slovinské centrální bance hrozí právními kroky
Evropská centrální banka (ECB) ve středu varovala, že podnikne právní kroky proti Slovinsku poté, co slovinská policie zabavila dokumenty z tamní centrální banky. Zákrok, který podle ECB narušuje její výsady a imunity, odsoudil prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. Zároveň vybídl šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, aby zasáhl.

Zdroj: ČTK

ECB chce po bance Monte dei Paschi výrazně snížit špatné úvěry
Evropská centrální banka (ECB) sdělila italské bance Monte dei Paschi di Siena, aby do tří let snížila objem nesplácených úvěrů o 40 procent. Monte dei Paschi je nejstarší bankou na světě a zároveň třetí největší v Itálii. Postup ECB znamená další tlak na Řím i Brusel, aby pokročily se stabilizací italského bankovního systému. Akcie Monte dei Paschi se v reakci na požadavek ECB propadly na historické minimum.

Zdroj: ČTK

ECB: Ekonomika eurozóny patrně značně zaostává za potenciálem
Nevyužité kapacity v zemích eurozóny jsou možná až dvakrát větší, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to ze studie, kterou v pátek zveřejnila Evropská centrální banka. To může naznačovat, že jsou potřeba další fiskální a měnová opatření, která by podpořila poptávku.

Zdroj: ČTK