ECB

Výhled na nový obchodní týden: Zasedání ECB v centru pozornosti a výsledková sezóna v plném proudu Výhled na nový obchodní týden: Zasedání ECB v centru pozornosti a výsledková sezóna v plném proudu

Jako každý první čtvrtek v měsíci zasedá Evropská centrální banka, od které se čekají další kroky pro podporu evropské ekonomiky. Z důležitých makrodat vycházejí v Americe index nákupních manažerů, podnikové objednávky a data z trhu práce. Naplno běží výsledková sezóna, své hospodaření poodhalí například Burger King, ING, OMV či Adidas, na pražské burze se přidají Komerční banka a Fortuna. Výhled na zajímavé události začátku listopadu nabízí Martin Loos, makléř z brokerjetu České spořitelny.

ECB začne nakupovat cenné papíry kryté aktivy (ABS) během listopadu
Evropská centrální banka během listopadu zahájí nákupy cenných papírů ABS, které jsou sestaveny z balíků bankovních úvěrů. Banka to uvedla ve čtvrtečním sdělení. Informovala také, že nakupovat tyto cenné papíry pro ni budou čtyři vybrané finanční společnosti. Nákupy ABS jsou jedním z opatření, jimiž chce ECB přispět k oživení ekonomiky eurozóny.

Zdroj: ČTK

ECB v rámci nového programu koupila dluhopisy za 1,7 miliardy eur
Evropská centrální banka (ECB) nakoupila minulý týden od bank kryté dluhopisy v hodnotě 1,704 miliardy eur. Banka začala tyto cenné papíry nakupovat právě před týdnem v rámci svých nových opatření na podporu úvěrové aktivity. To by podle záměrů ECB mělo podpořit oživení stagnující ekonomiky eurozóny a odvrátit riziko deflace.

Zdroj: ČTK

Reuters: Radost z testů evropských bank zakrývá budoucí potíže
Investoři byli v neděli ušetřeni okamžité bolesti, když zátěžové testy ukázaly, že přední evropské banky nepotřebují masivní navýšení kapitálu. Dlouhodobou atraktivitu evropského bankovního sektoru nicméně poškodilo odhalení dodatečných špatných úvěrů a skrytých ztrát, jež poškodí budoucí zisky, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Zátěžové testy Evropské centrální banky byly přísnější, než se čekalo, tvrdí kyperský ministr financí
Zátěžové testy Evropské centrální banky byly přísnější, než se původně čekalo. Prohlásil to kyperský ministr financí Haris Georgiadis poté, co tři kyperské banky v testech neuspěly.

Zdroj: CNBC

Akcie bank, které neuspěly v zátěžových testech ECB, se řítí dolů
Akcie bank Monte dei Paschi di Siena ztrácejí přes 20 %, National Bank of Greece v premarketu na NYSE oslabuje o téměř 5 % a Banca Carige odevzdává 12 %. V testech neuspělo celkem 25 bank, přestože 12 z nich podle ECB už kapitálovou přiměřenost zvýšilo.
Ani nejhorší scénář v rámci zátěžových testů nepočítal s deflací v eurozóně. Dá se ECB věřit?
879 miliard EUR (9 % HDP eurozóny) - tolik je po vyhodnocení aktiv evropských bank ze strany ECB a EBA v systému špatných úvěrů (respektive Non-Performing Exposure). Banky přitom oficiálně vykazovaly "jen" 743 miliard EUR špatných úvěrů.
Zátěžovými testy evropského bankovního systému neprošlo 25 bank, další kapitál jich potřebuje 13. České banky jsou v dobrém stavu
Výsledky zátěžových testů evropského bankovního sektoru ukázaly, že přísným podmínkám stanoveným Evropskou centrální bankou (ECB) letos nevyhovělo 25 finančních institucí. Podle vyjádření ECB chybělo ke konci loňského roku 25 evropským bankám 25 miliard eur. Od té doby si jich však 12 zajistilo dostatek financí, a kapitál si jich tak bude muset doplnit jen 13. Bez problémů testy prošlo 105 ze 130 největších evropských bankovních domů.