ECB

Merkelová zdůraznila, že jako kancléřka nemá vliv na hodnotu eura
Německá kancléřka Angela Merkelová zdůraznila, že jako politička nemá žádný vliv na hodnotu eura. Ve svém projevu na bezpečnostní konferenci v Mnichově tak v sobotu očividně reagovala na nedávná slova hlavního obchodního poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Petera Navarra, podle něhož Německo využívá slabé euro na úkor Spojených států.

Zdroj: ČTK

ECB zatím nechystá omezování stimulů, ukázal poslední zápis
Zápis z posledního zasedání Evropské centrální banky (ECB) signalizuje, že její představitelé zatím nemají chuť omezovat stimulační opatření. Domnívají se, že současný růst inflace je pouze dočasný a že hospodářské oživení stále čelí rizikům. Ponechávají dokonce prostor pro případné rozšíření stimulačních opatření.

Zdroj: ČTK

Zisk ECB loni díky nákupům cenných papírů stoupl o desetinu
Čistý zisk Evropské centrální banky (ECB) v loňském roce stoupl zhruba o desetinu na 1,19 miliardy eur (přes 32 miliard Kč). K jeho růstu přispěly vyšší výnosy z cenných papírů, které ECB nakupuje v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a inflace v eurozóně.
ECB varovala před plány na deregulaci amerického bankovního sektoru
Evropská centrální banka v pondělí varovala, že deregulace bankovního sektoru, o které se nyní diskutuje v USA, by mohla být zárodkem příští finanční krize. Zároveň odmítla obvinění z manipulace s měnovým kurzem.

Zdroj: ČTK

Draghi: Ekonomika eurozóny stále potřebuje podporu ECB
Hospodářské oživení v eurozóně nabírá na síle, ekonomika však stále potřebuje podporu. Evropská centrální banka (ECB) proto zatím není připravena stahovat svá stimulační opatření. V pondělí to řekl šéf ECB Mario Draghi výboru Evropského parlamentu pro hospodářské záležitosti.

Zdroj: ČTK

Němci proti Draghimu aneb Nad Evropou se "zvolebnívá" Němci proti Draghimu aneb Nad Evropou se "zvolebnívá"

Německá inflace se v prosinci dostala na 1,7 %, což vyvolalo paniku, v lednu růst pokračoval na 1,9 %. Časopis Bild uveřejnil graf německé inflace (lišácky pouze za rok 2016) s titulkem "tento hororový graf ohrožuje naše úspory". Bavorský ministr financí se opřel do ECB s tím, že "politika nulových úrokových sazeb ve spojení s rostoucí inflací je pro německé střadatele ničivá", a stranou samozřejmě nezůstal ani spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble, který vyzval ECB k bezodkladnému zahájení normalizace měnové politiky.

Ten Draghi je ale pes! Ten Draghi je ale pes!

Koruna nejdestruktivnějšího muže světové politiky za poslední týden sice nejspíše připadne Donaldu Trumpovi, ale šéf Evropské centrální banky Mario Draghi nezůstává daleko pozadu.

Kdy by ECB mohla zvednout úrokové sazby?
Evropská centrální banka na svém lednovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. Mario Draghi navíc již několikrát avizoval, že zvyšování sazeb není možné v nejbližší budoucnosti očekávat. Otázkou tak je, zda vůbec Evropská centrální banka k tomuto kroku přistoupí ještě za Draghiho vedení, tedy do roku 2019. Podle analytiků, kterých se v tomto týdnu banka zeptala, by utažení měnové politiky mohlo být Draghiho dárkem na rozloučenou.

Zdroj: Bloomberg

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka v lednu ponechala měnovou politiku beze změny
Evropská centrální banka na svém lednovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje i program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí ponechat měnovou politiku beze změny se všeobecně očekávalo. Guvernér ECB Mario Draghi na tiskové konferenci zopakoval, že je banka připravena reagovat na vývoj ekonomiky, a opětovně vyzval členské země eurozóny k rychlejšímu zavádění důležitých strukturálních reforem.
ECB minulý týden zvýšila nákupy dluhopisů na nový rekord
Evropská centrální banka zvýšila minulý týden své nákupy dluhopisů, jimiž podporuje ekonomiku eurozóny, na dosavadní maximum 24,7 miliardy eur. Vyplývá to z pondělních údajů ECB. Instituce tím využila zvýšené nabídky nových bankovních obligací.

Zdroj: ČTK