ECB

Německý parlament si na kobereček pozval šéfa ECB
Evropský výbor německého parlamentu si pozval k rozhovoru šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho. Naposledy se podobná věc přihodila v roce 2012, i tehdy šel Draghi na kobereček k Němcům.

Zdroj: ČTK

Draghi (ECB): Levné peníze zachraňují Evropu, bez strukturálních reforem se ale nepohneme
Nastavení úrokových sazeb v eurozóně odpovídá aktuální ekonomické situaci. Kdyby nyní došlo ke zvýšení sazeb, bylo by to pro ekonomiku špatné. V rozhovoru pro německý list Bild to řekl guvernér ECB Mario Draghi. Šéf centrální banky eurozóny rovněž upozornil, že by lidé spíše než o nominálních sazbám měli hovořit o reálných úrocích, které jsou kvůli nízké inflaci vyšší než dříve, a zdůraznil, že dlouhodobě nemůže Evropa růst, pokud nezačne zavádět strukturální reformy.

Zdroj: Bild

Co přesně znamenají záporné sazby pro svět, který s nimi musí žít? Co přesně znamenají záporné sazby pro svět, který s nimi musí žít?

Centrální bankéři v různých částech světa se rozhodli vyzkoušet, co s ekonomikou udělají záporné úrokové sazby. Nyní musejí bedlivě sledovat, jak se k tomuto experimentu postaví trhy a ekonomiky samotné - banky, firmy a spotřebitelé. Jak se úroky "pod nulou" projevují v zemích, které je zavedly?

ECB by příští týden mohla rozhodnout o zrušení 500eurové bankovky
Evropská centrální banka (ECB) pravděpodobně 4. května na zasedání Rady guvernérů rozhodne o ukončení tisku bankovek v hodnotě 500 eur. Agentuře Reuters to řekl informovaný zdroj. Rozhodnutí pravděpodobně zvýší napětí mezi ECB a Německem. Německo je pro zachování bankovky, která odpovídá hodnotě tisícimarkové bankovky a vyhovuje lidem, kteří před elektronickými penězi dávají přednost hotovosti.

Zdroj: ČTK

Co letos ještě čekat od Fedu a ECB? Co letos ještě čekat od Fedu a ECB?

Fed a ECB vykročily v posledních měsících opačnými směry, ačkoli se obě snaží měnovými podmínkami podporovat ekonomiku. ECB pumpuje do systému peníze a snižuje sazby, Fed loni v prosinci naznačil, že by rád úroky vrátil na vyšší úroveň. Jaké kroky letos od dvou hlavních centrálních bank čekají Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisen Bank, a investiční bankéř Tomas Michálek? O tom byla řeč v jednom z vysílání pořadu Investice ZET.

Za německou kritikou ECB je podle analytiků domácí politika
Kritika politiky levných peněz Evropské centrální banky (ECB), která v poslední době zaznívala z Německa, má co do činění se situací na domácí politické scéně a zřejmě jen tak neskončí. V analýze to napsala agentura Reuters, která se odvolává na německé činitele a analytiky.

Zdroj: ČTK

Zástupce Merkelové v čele CDU se pustil do Draghiho
Politika nízkých úrokových sazeb Evropské centrální banky (ECB) nijak nepomáhá euru a ani neprospívá eurozóně, řekl v pátek pro Bloomberg TV Michael Fuchs, zástupce spolkové kancléřky Angely Merkelové v čele německé vládní strany CDU. Pokračoval tak v kritice ECB, jež v posledních dnech zaznívá z úst některých evropských - zejména německých - politiků.

Zdroj: financialjuice.com

Švédové a Draghi hrají s úrokovými sazbami měnový poker
Švédská centrální banka Riksbank ve čtvrtek ponechala v platnosti zápornou úrokovou sazbu a oznámila rozšíření programu kvantitativního uvolňování. Tamní koruna však jen neochotně poklesla.

Zdroj: Bloomberg

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na dubnovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Draghiho volání po strukturálních reformách sílí
Evropská centrální banka na svém dubnovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %, kam je ECB snížila v březnu. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje rovněž program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny trh očekával. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

Zdroj: Bloomberg