ECB

ECB odmítla žádost Monte dei Paschi o čas k získání kapitálu
Evropská centrální banka (ECB) odmítla žádost problematické italské banky Monte dei Paschi di Siena o poskytnutí více času k navýšení kapitálu. Agentuře Reuters to v pátek řekly informované zdroje. Rozhodnutí ECB tlačí italskou vládu k urychlení záchrany ústavu, jemuž bez nového kapitálu hrozí pád. Monte dei Paschi di Siena je třetí největší bankou v Itálii a nejstarší bankovní institucí na světě.

Zdroj: ČTK

Ranní analytická poznámka (9. prosince): Od ECB k Fedu. Utáhne příští týden americká centrální banka měnovou politiku?
Evropská centrální banka ve čtvrtek podle očekávání prodloužila program kvantitativního uvolňování, trh se tak nyní může soustředit pro změnu na zasedání Fedu, které se bude konat příští týden.
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka v listopadu ponechala měnovou politiku beze změny, v dubnu sníží objem QE na 60 miliard eur měsíčně
Evropská centrální banka na svém listopadovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje také program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny se očekávalo. Současně banka informovala, že příští rok v dubnu sníží objem programu kvantitativního uvolňování z 80 miliard na 60 miliard eur měsíčně. Tiskovou konferenci šéfa ECB Maria Draghiho jsme sledovali živě.
Ranní analytická poznámka (8. prosince): Donald Trump přebírá rétoriku Hillary Clintonové. Trhy čekají na výsledek zasedání ECB
Americké akcie pokračují ve spanilé jízdě, také ve středu stanovily nová historická maxima. Z pozitivního sentimentu však netěžil farmaceutický sektor, jehož výkonnost negativně ovlivnilo vyjádření budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa, že se zasadí o snížení cen léků. Obecně se daří i titulům v Evropě. V jejich případě pozitivní roli sehrává částečné uklidnění situace v Itálii, kde podle všeho nenastane nikterak dramatická situace. Čtvrteční dopoledne bude o čekání na zasedání ECB.
Fidelity: ECB v prosinci prodlouží program odkupu aktiv nejméně o šest měsíců
Na svém prosincovém zasedání zaujme Evropská centrální banka opatrný postoj. Očekáváme, že prodlouží program QE o dalších nejméně šest měsíců, předpovídá Andrea Ianelli, investiční ředitel ve společnosti Fidelity International.

Zdroj: Fidelity International

Do středu pozornosti se znovu dostávají centrální banky. Trhy mohou rozhýbat ECB i Fed
Po relativně klidném období, kdy se pozornost investorů soustředila zejména na americkou politiku a vývoj dohody o omezení těžby ropy, nastává doba, kdy náladu na trzích budou znovu ovlivňovat centrální banky. Ve středu pozornosti budou ECB i Fed.
Bloomberg: Prodloužení kvantitativního uvolňování ECB očekávají tři čtvrtiny analytiků
Prodloužení délky trvání programu kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky na jejím čtvrtečním zasedání očekává 75 % analytiků. Vyplývá to z průzkumu agentury Bloomberg.

Zdroj: Bloomberg

Italské referendum nelze podle guvernéra ECB srovnávat s brexitem
Odmítnutí ústavních reforem v italském referendu nelze srovnávat s hlasováním o vystoupení Británie z Evropské unie. Řekl to v pondělí v Tokiu jeden z guvernérů Evropské centrální banky François Villeroy de Galhau. Připustil ale, že výsledek nedělního italského referenda může být považován za zdroj nejistoty.

Zdroj: ČTK

13 strašáků roku 2017 (3. díl): Konec monetární alchymie se (ne)blíží aneb Napršelo, ale kdy uschne? 13 strašáků roku 2017 (3. díl): Konec monetární alchymie se (ne)blíží aneb Napršelo, ale kdy uschne?

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. Před zasedáními vedení Fedu a ECB se tentokrát zaměříme na měnovou politiku.

Výhled na nový obchodní týden: Prodlouží ECB program odkupu aktiv? Výhled na nový obchodní týden: Prodlouží ECB program odkupu aktiv?

V prvním prosincovém týdnu bude především důležité sledovat zasedání ECB, která signalizovala, že právě před koncem roku sdělí více o svých plánech s programem kvantitativního uvolňování. Investoři se také dozví, jak se vyvíjí ekonomika eurozóny, v Česku je pak bude zajímat vývoj mezd, tedy ukazatel důležitý pro ČNB při jejím rozhodování o nastavení měnové politiky.