ECB

Draghi: Ekonomika eurozóny se zotavuje, reformy jsou stále nutné
Hospodářské vyhlídky eurozóny jsou s pomocí uvolněné měnové politiky nejlepší za posledních sedm let, tempo růstu ale zůstane dál pod úrovní před krizí na konci minulého desetiletí. Na pátečním fóru o centrálním bankovnictví v Portugalsku to řekl prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. Země eura vyzval, aby pokračovaly v reformách, protože bez nich se přetrvávající problémy měnové unie nevyřeší.

Zdroj: ČTK

Nákupy dluhopisů podle ECB fungují, jsou zapotřebí vládní reformy
Program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů, kterým se Evropská centrální banka (ECB) snaží podpořit hospodářský růst v eurozóně, funguje. Jeho příznivé dopady se však projeví v plné míře pouze v případě, že vlády zavedou potřebné reformy. Shodli se na tom podle zápisu z dubnového zasedání vedoucí představitelé ECB.

Zdroj: ČTK

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Budoucnost politik Fedu a ECB pohledem investičního stratéga a držitele Pulitzerovy ceny SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Budoucnost politik Fedu a ECB pohledem investičního stratéga a držitele Pulitzerovy ceny

Politiky centrálních bank v eurozóně a USA se již nějakou dobu rozcházejí. Zatímco Fed tištění peněz již loni na podzim ukončil, ECB tiskárny teprve letos na jaře oprášila. O tom, jakým směrem se budou politiky obou bank ubírat, ve středu odpoledne diskutovali hlavní investiční stratég BNP Paribas Investment Partners William De Vijlder a držitel Pulitzerovy ceny za knihu Lords of Finance Liaquat Ahamed. Přednášku jsme sledovali živě.

Cœuré (ECB): Kvantitativní uvolňování zrychlíme nyní, ještě před prázdninovým útlumem na trzích
Evropská centrální banka (ECB) v květnu a červnu dočasně posílí nákupy dluhopisů, kterými podporuje hospodářský růst v eurozóně. To ji umožní snížit nákupy v červenci a srpnu, kdy je aktivita na dluhopisových trzích slabší, a udržet přitom jejich průměrný měsíční objem na plánované úrovni. Řekl to člen Výkonné rady ECB Benoît Cœuré.

Zdroj: Bloomberg

Draghi (ECB): Kvantitativní uvolňování bude pokračovat, dokud nedosáhneme inflačního cíle
Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi ve čtvrtek zopakoval, že program nákupů státních dluhopisů, který má podpořit ekonomický růst v eurozóně, banka uskuteční v plném rozsahu, v jakém ho plánovala. Podle Draghiho už tato opatření přinesla ekonomice zřetelné pozitivní efekty. Šéf ECB také mírnil obavy z toho, že by nákupy dluhopisů vedly ke vzniku cenové "bubliny" a následně k nové finanční krizi.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

ECB otestuje rakouské divize dvou největších ruských bank
Evropská centrální banka (ECB) provede zátěžové testy rakouských divizí největších ruských bank Sberbank a VTB. Oznámila to ve středu ECB. Rakouská divize Sberbank Europe je majoritním akcionářem české Sberbank CZ.

Zdroj: ČTK

ECB v dubnu podle plánu nakoupila aktiva za dalších 60 miliard eur
Evropská centrální banka (ECB) v dubnu nakoupila aktiva za 60 miliard eur. Opět tak splnila svůj závazek v rámci programu kvantitativního uvolňování. Struktura nákupního košíku se oproti březnu nezměnila, klesl však průměr doby do splatnosti nakupovaných státních dluhopisů.

Zdroj: Česká spořitelna