ECB

Co čekat od ECB a Fedu do konce roku? Co čekat od ECB a Fedu do konce roku?

Jednou z nejočekávanějších událostí týdne je čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Investoři s napětím vyhlížejí, zda ECB přistoupí ke kvantitativnímu uvolňování. Americký Fed naopak měnovou politiku chce začít utahovat, ale je stále velkou neznámou, kdy dojde k prvnímu zvýšení úrokových sazeb. O svých očekáváních ohledně důležitých kroků centrálních bank mluvili v pořadu Investice ZET Miroslav Novák ze společnosti AKCENTA CZ a Aleš Tůma z Partners.

5 důvodů, proč se ECB nepohrne do QE
Výnosy vládních dluhopisů členských zemí eurozóny již několik měsíců padají. Investoři nabyli přesvědčeni, že jsou evropské bondy snad bezrizikové, jelikož ECB opakovaně říká, že se v případě problémů postará o to, aby jejich emitenti dostáli svým závazkům vůči věřitelům. Podle Elwina de Groota z Rabobank ale existuje minimálně pět důvodů, proč se ECB bude snažit zahájení případných podpůrných programů typu amerického QE co nejvíce oddalovat.

Zdroj: Bloomberg

Inflace v eurozóně je na pětiletém minimu, rychlou akci od ECB ale nečekejte Inflace v eurozóně je na pětiletém minimu, rychlou akci od ECB ale nečekejte

Meziroční míra inflace v eurozóně v srpnu klesla na nové pětileté minimum 0,3 %. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v pátek zveřejnil Eurostat. Inflace v měnové unii se tak opět vzdálila cílové úrovni Evropské centrální banky. K okamžitému zásahu ale centrální bankéře údaj pravděpodobně nepřiměje, napsala agentura Reuters.

Schäuble (Německo): ECB narazila v podpoře evropské ekonomiky na strop, je potřeba najít jiná řešení
Evropská centrální banka již nemá mnoho možností, jak podpořit slábnoucí evropské hospodářství. Ve svých snahách o podporu ekonomiky starého kontinentu narazila na strop a dalšími opatřeními již bude pouze kupovat čas. Podle agentury Bloomberg to ve čtvrtek prohlásil německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Evropa podle něj urychleně potřebuje najít jiné způsoby, jak hospodářství podpořit.

Zdroj: Bloomberg

Spěje eurozóna ke kvantitativnímu uvolňování? Letos zřejmě ne, ale v roce 2015 ano Spěje eurozóna ke kvantitativnímu uvolňování? Letos zřejmě ne, ale v roce 2015 ano

Po slibném prvním čtvrtletí se eurozóna v tom druhém zadrhla. A není divu - Itálie se propadla do třetí recese za posledních 6 let, Německý HDP poklesl o dvě desetiny procenta a Francie klasicky stagnovala.

Co ti investoři šílí aneb Vsaďte si na Evropu, když je na tom bídně Co ti investoři šílí aneb Vsaďte si na Evropu, když je na tom bídně

Horší makrodata z Evropy jsou vnímána trhy jako dobrá zpráva. Ceny akcií i dluhopisů v reakci na ně rostou. Trhy už takto reagují dlouhodobě, například v USA - vše špatné pro Main Street je dobré pro Wall Street. Jak mizerně na tom je ekonomika eurozóny ve skutečnosti? Ubírá se japonskou cestou?

Noční můra Maria Draghiho Noční můra Maria Draghiho

Inflační očekávání v Evropě padají jako předčasně zralá jablka. Léto nabídlo na starém kontinentu převážně nepříznivá data, oči investorů se upírají na Maria Draghiho a jeho družinu. Chceme kvantitativní uvolňování, jako kdyby býci svými nákupy vzkazovali do Frankfurtu.

Německu dochází pára. Zachrání Evropu ECB? Německu dochází pára. Zachrání Evropu ECB?

Německá ekonomika, motor evropského růstu, hlásí jedno špatné číslo za druhým. Největšímu hospodářství starého kontinentu dochází dech a Evropu nemá kdo táhnout. Jak špatné to ve skutečnosti s Německem je?