ECB

ECB umožní britským clearingovým domům dělat transakce v eurech
Evropská centrální banka a Bank of England v neděli uzavřely dohodu, která britským clearingovým bankám umožní vypořádávat nadále velké burzovní transakce uskutečňované v eurech. Dohoda navazuje na nedávné rozhodnutí evropského soudu, který zamítl požadavek Evropské centrální banky, aby clearingové banky pro velké transakce v evropské měně sídlily jen v zemích eurozóny.

Zdroj: ČTK

Nedokonalosti evropského QE aneb Proč ECB nakonec ještě přiloží pod kotel
Kvantitativní uvolňování má řadu kritiků i zastánců. Nepochybně působí na kurz eura a na výnosy dluhopisů, což zvyšuje poptávku po rizikovějších aktivech, jako jsou akcie. David Navrátil z České spořitelny upozorňuje na několik nedokonalostí celého procesu, v nichž se skrývají i celkem závažná rizika.
ECB zvýšila strop programu nouzového dodání likvidity (ELA) pro řecké banky na více než 71 miliard eur
Evropská centrální banka (ECB) opět zvýšila strop programu nouzového dodání likvidity (ELA) pro řecké banky, tentokrát na více než 71 miliard eur. S odvoláním na zdroj obeznámený s jednáním ECB to uvedla agentura Bloomberg. Dosavadní strop programu ELA byl 69,8 miliardy eur.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Cœuré (ECB): Očekávám, že se podmínky řeckého záchranného programu změní
Guvernér Evropské centrální banky Benoît Cœuré v pondělí prohlásil, že podmínky záchranného programu pro Řecko se s největší pravděpodobností budou muset změnit, aby vyhovovaly nové vládě a zdůraznil, že Evropská centrální banka dál hodlá Řecko podporovat.

Zdroj: Reuters

Expert z Londýna: Tiskárny peněz pojedou dál, možná rychleji než dosud. Co chystají centrální banky? Expert z Londýna: Tiskárny peněz pojedou dál, možná rychleji než dosud. Co chystají centrální banky?

Největší centrální banky světa kohouty penězovodů hned tak nepřiškrtí. Naopak, centrální banky eurozóny a Japonska zřejmě objem likvidity pumpované do systému ještě navýší, tvrdí analytik z londýnské Saxo Capital Markets Nick Beecroft. Fed by se navíc podle něj mohl rozhodnout sáhnout po diskutovaném zvýšení sazeb až v roce 2016, Bank of England možná dokonce navzdory solidnímu výkonu britské ekonomiky sazby ještě sníží.

Jak chránit své peníze v době, kdy ECB ničí euro Jak chránit své peníze v době, kdy ECB ničí euro

Na rozdíl od Slovenska není Česko v eurozóně. To ovšem neznamená, že útok, který na euro podniká Evropská centrální banka, se nás netýká. Doporučení ekonoma (a euroskeptického europoslance) Richarda Sulíka tak platí jak pro Čechy, tak pro Slováky.

ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla evropským bankám 97,8 miliardy EUR
Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek poskytla komerčním bankám další peníze z programu levných dlouhodobých úvěrů. Finanční ústavy si v rámci třetího kola programu půjčily celkem 97,8 miliardy eur. Zájem o úvěry tak sice znatelně překonal očekávání analytiků, kteří počítali jen s částkou 40 miliard eur, zároveň však výrazně zaostal za druhým kolem TLTRO, ve kterém ECB bankám půjčila celkem 129,8 miliardy eur.

Zdroj: ČTK, Bloomberg