ECB

ECB bude prý o nouzovém programu pro řecké banky jednat v pondělí
Vedoucí představitelé Evropské centrální banky (ECB) hodlají o programu nouzového financování pro řecké banky znovu jednat v pondělí. S odvoláním na nejmenovaný zdroj o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. O tom, zda současný strop úvěrů z nouzového programu ELA změnit, nebo nechat beze změn, budou činitelé ECB diskutovat den po klíčovém referendu o podmínkách mezinárodních věřitelů pro tuto zadluženou jihoevropskou zemi.

Zdroj: ČTK

ECB v červnu neviděla důvod k rozšíření programu nákupů dluhopisů
Vedoucí představitelé Evropské centrální banky (ECB) na svém červnovém zasedání neviděli důvod k případnému rozšíření stávajícího programu nákupů dluhopisů. Program je ale natolik přizpůsobivý, aby jej šlo v případě potřeby upravit. Vyplývá to podle agentury Reuters z ve čtvrtek zveřejněného zápisu z červnového zasedání ECB.

Zdroj: ČTK

ECB nezměnila program nouzového financování pro řecké banky
Evropská centrální banka (ECB) ve středu ponechala program nouzového financování pro řecké banky na současné úrovni. Uvedl to mluvčí banky, kterého citovala agentura Reuters. Strop úvěrů z nouzového programu ELA nyní podle zdrojů Reuters činí zhruba 89 miliard eur.

Zdroj: ČTK

Larry Summers chválí Draghiho za odhodlání držet eurozónu pohromadě
Pokud na pozadí řecké dluhové krize někdo dokázal, že je mužem na svém místě, pak je to šéf ECB Mario Draghi. Prohlásil to bývalý šéf ekonomických poradců Bílého domu Lawrence Summers. Zdůraznil přitom Draghiho snahy udržet eurozónu jednotnou.

Zdroj: Bloomberg

ECB neoznačí řecké banky za nesolventní hned po nesplacení dluhu
Řecké banky by ještě několik dní po neuhrazení splatného dluhu vůči Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) mohla Evropská centrální banka (ECB) považovat za solventní, což by jí umožňovalo zachovat jejich jediný zdroj financování. Řekl to v úterý šéf německého úřadu pro bankovní dozor Bafin a člen dozorčí rady ECB Felix Hufeld.

Zdroj: ČTK

Absurdní referendum, kapitálové kontroly a poslední návrh věřitelů Absurdní referendum, kapitálové kontroly a poslední návrh věřitelů

Podle belgického listu Le Soir věřitelé navrhují řecké vládě, že pokud před nedělním referendem povede kampaň za přijetí návrhů mezinárodních institucí, mohou jednání pokračovat. Jan Bureš z Era Poštovní spořitelny se ve svém komentáři ale věnuje absurditě počínání Alexise Tsiprase.

Dva okamžité dopady případného (dalšího) bankrotu Řecka
Všichni asi budou sledovat kurz eura a výnosy dluhopisů Řecka a dalších zemí jihu eurozóny. Některé důsledky překotného vývoje krize kolem Řecka ale mohou být dlouhodobější a významnější.
ECB program nouzového financování pro řecké banky navzdory spekulacím o jeho konci nezměnila
Evropská centrální banka (ECB) program nouzového financování (ELA) pro řecké banky ponechala na současné úrovni zhruba 89 miliard eur. Uvedla to banka v nedělním prohlášení. Britská BBC spekulovala, že by ECB mohla program zastavit, a Řecko tím přinutit k zavedení kapitálových kontrol. Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za masivní odliv vkladů.

Zdroj: ČTK

Řecko bude dále spolupracovat s ECB, aby zajistilo stabilitu bank. Řekové vzali v sobotu bankomaty útokem
Řecká vláda bude pokračovat v úzké spolupráci s Evropskou centrální bankou a řeckou centrální bankou, aby zajistila stabilitu domácích bank. Uvedl to vicepremiér Jannis Dragasakis po setkání se šéfem ECB Mariem Draghim.

Zdroj: ČTK