ECB

Další stimuly v roce 2015? Centrální banky nebudou mít jinou možnost Další stimuly v roce 2015? Centrální banky nebudou mít jinou možnost

Centrální banky stále našlapují kolem "svých" ekonomik po špičkách. Jsou přesvědčeny, že budou nadále potřebovat jejich pomocnou ruku. Možná už jsou centrální bankéři dokonce smířeni s tím, že krize zanechala na světovém finančním systému trvalé následky a trhy se již nikdy do normálu nevrátí.

Banky si od ECB ve druhém kole TLTRO půjčily jen 130 miliard eur. Cesta k plnohodnotnému QE se otevírá
Banky si podle zprávy ECB půjčily ve druhém kole TLTRO 130 miliard eur, což je v souladu s odhadem analytiků oslovených agenturou Reuters. Odhady se však různily od 90 do 250 miliard eur.
Nowotny (ECB): Ekonomika eurozóny masivně oslabuje
Ekonomika eurozóny zažívá masivní útlum. Prohlásil to člen Výkonné rady ECB a zároveň šéf rakouské centrální banky Ewald Nowotny na konferenci ve Frankfurtu.

Zdroj: Reuters

Goldman Sachs: Ceny ropy již nebudou klesat, ECB musí něco dělat s hrozbou deflace
Ceny ropy se dostaly na své dno a ve střednědobém horizontu se již nebudou snižovat. V rozhovoru s německým listem WirtschaftsWoche to předpověděl hlavní ekonom americké investiční banky Goldman Sachs Jan Hatzius. Světové ceny ropy se od června propadly o zhruba 40 %.

Zdroj: ČTK

Výhled na nový obchodní týden: Trhy ovládne předvánoční nálada, rozbouřit je mohou ECB nebo Putin Výhled na nový obchodní týden: Trhy ovládne předvánoční nálada, rozbouřit je mohou ECB nebo Putin

Týden mezi bronzovou a stříbrnou nedělí by se již měl nést v duchu klidného předvánočního obchodování. Zvýšenou volatilitu mohou přinést zprávy z ECB, vývoj cen ropy a geopolitická situace. Z nejdůležitějších makrodat přijdou z USA údaje o výrobní inflaci a maloobchodních tržbách, z eurozóny o průmyslové produkci. To nejzajímavější z následujícího obchodního týdne komentuje Martin Loos, makléř z brokerjetu České spořitelny.

Někteří členové ECB by chtěli, aby banka svoji rozvahu zvýšila o více než plánovaný bilion eur
Někteří členové Evropské centrální banky (ECB) minulý týden navrhovali, aby banka svoji rozvahu navýšila o více než plánovaný jeden bilion eur. V pátek to uvedl německý list Frankfurter Allgemeine Zeiting.

Zdroj: Reuters

Zamrazilová: ECB svým kvantitativním uvolňováním jen kupuje čas. Řešení evropské krize neznám Zamrazilová: ECB svým kvantitativním uvolňováním jen kupuje čas. Řešení evropské krize neznám

Předlužený jih Evropy a obavy z deflace - především kvůli tomu se od ECB čeká kvantitativní uvolňování. Má to momentálně smysl, nebo půjde jen o oddálení problému? To byla otázka Romana Chlupatého z Investičního webu na Evu Zamrazilovou, hlavní ekonomku České bankovní asociace.

Bundesbank varuje ECB před kopírováním amerického modelu kvantitativního uvolňování
Guvernér německé centrální banky Jens Weidmann v pátek varoval ECB před napodobováním americké verze kvantitativního uvolňování. Podle Weidmanna by pouhé převedení opatření americké centrální banky do evropského prostředí nemělo na evropskou ekonomiku kýžený dopad.