ECB

Ranní postřeh: euro-dolar pod 1,10 a reparát sázek Fed vs. ECB
Euro-dolar se po mnoha měsících vymanil z úzkého obchodního pásma 1,10-1,15. Na trhu jsou podobně jako před rokem očekávání rozdílné akce centrálních bank, tj. že Fed měnové kohoutky utáhne, zatímco ECB je nechá nadále uvolněné. Letošní prosinec může být do určité reparát za loňský prosinec.
Ranní analytická poznámka (21. října): ECB vyčkává, Microsoft letí k výšinám
ECB ve čtvrtek podle očekávání nezměnila nastavení měnové politiky. Rizika pro výhled jsou dle instituce nadále vychýlena dolů a chybá také přesvědčivější růst jádrové inflace. O změně programu kvantitativního uvolňování ECB dle slov svého šéfa Maria Draghiho nediskutovala.
Euro po slovech šéfa ECB oslabilo na čtyřměsíční minimum
Euro na devizových trzích ve čtvrtek oslabilo až na čtyřměsíční minimum vůči dolaru. Reagovalo tak na slova prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho, který řekl, že ECB na čtvrtečním zasedání nejednala o ukončení programu nákupů dluhopisů, kterým se snaží podporovat hospodářský růst a inflaci. Pokles eura tak pomohl dolaru k výstupu na sedmiměsíční maximum vůči koši ostatních hlavních světových měn.

Zdroj: ČTK

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v říjnu ponechala měnovou politiku beze změny, o jejím dalším směřování bude podle Draghiho jasněji v prosinci
Evropská centrální banka na svém říjnovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje také program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny trh očekával. Guvernér ECB Mario Draghi na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, řekl, že o dalším osudu QE bude jasněji po posledním zasedání banky v letošním roce.
Expertní okénko (20. října): S čím (ne)přijde ECB?
Minuta s expertem z XTB o tom, co hýbe trhy. Zasedání ECB této definici nepochybně odpovídá.

Zdroj: X-Trade Brokers

Ranní analytická poznámka (20. října): Poslední debata Clintonové a Trumpa konečně dávala smysl, Evropa čeká na výsledek zasedání ECB
Čtvrteční ráno nemůže patřit ničemu jinému než dozvukům prezidentské debaty v USA. Přece jen šlo o poslední klání Hillary Clintonové a Donalda Trumpa před listopadovými volbami. Vedle tradičních osobních útoků se do centra dění (konečně) dostala i smysluplnější témata. V Evropě investoři čekají na výsledek zasedání Evropské centrální banky.
ECB: Firmám v eurozóně se zřejmě ztíží přístup k úvěrům
Komerční banky v eurozóně pravděpodobně ve čtvrtém čtvrtletí poprvé za dva a půl roku zpřísní podmínky pro poskytování úvěrů firmám. Vyplývá to z výsledků průzkumu Evropské centrální banky (ECB). Komerční banky podle průzkumu zaujímají opatrnější přístup k riziku a čelí negativnímu dopadu záporných úrokových sazeb na zisky.

Zdroj: ČTK

Expertní okénko (17. října): Změní ECB nastavení QE?
Minuta s expertem z XTB o tom, co hýbe trhy. Dnes o tom, zda ECB v říjnu změní nastavení programu odkupu aktiv, ale také o tom, že měnový pár EUR/USD dostává i jiné impulzy.

Zdroj: X-Trade Brokers

Kvantitativní uvolňování v eurozóně: Běh s nejistým cílem hned tak neskončí Kvantitativní uvolňování v eurozóně: Běh s nejistým cílem hned tak neskončí

Vedle dramatických pohybů na trhu s britskou librou trochu zapadá vývoj na dluhopisovém trhu v Evropě. Možná právem, možná ne. Otěže třímá, pokud jde o výnosy bondů, Evropská centrální banka. A ta se z trhu jen tak poroučet nebude.

Co znamenají plány ECB pro akciové investory? Co znamenají plány ECB pro akciové investory?

ECB hodlá postupně snižovat objem měsíčních nákupů aktiv o 10 miliard eur, než program kvantitativního uvolňování úplně opustí. Mělo by jít o podobný postup, jaký zvolila před několika lety americká centrální banka. Rada guvernérů ECB ovšem nevylučuje prodloužení tohoto opatření za horizont avizovaného konce, tedy za březen 2017.