ECB

Zpátky k měnové politice: Co bude investory zajímat po čtvrtečním zasedání ECB?
Vyjednávání o pomoci Řecku odsunulo debatu o kvantitativním uvolňování (QE) mírně do pozadí. ECB se ale tento týden vrátí ke svému hlavnímu cíli, tedy k měnové politice. Co od ní čekat?

Zdroj: ING

ECB v lednu zvýšila financování řeckých bank o 47 %
Evropská centrální banka (ECB) poskytla v lednu řeckým bankám o 47 % více svých refinančních úvěrů než v předešlém měsíci. Příliv peněz z Frankfurtu byl nutný kvůli tomu, že se v prvním měsíci tohoto roku v souvislosti s řeckými parlamentními volbami na konci ledna prudce zvýšil odliv vkladů z řeckých bank. Za celý měsíc z tamních bank odteklo 12,2 miliardy eur, plyne z úterních údajů ECB a řecké centrální banky.

Zdroj: ČTK

Tuto překážku pro fungování evropského QE nemusíte hledat dlouho Tuto překážku pro fungování evropského QE nemusíte hledat dlouho

ECB se snaží udělat vše pro to, aby rozpumpovala úvěrový trh. Neuvědomuje si ale zřejmě, čím je také oslabený.

Výhled na nový obchodní týden: Akciové trhy na maximech, ECB rozjíždí kvantitativní uvolňování Výhled na nový obchodní týden: Akciové trhy na maximech, ECB rozjíždí kvantitativní uvolňování

V prvním březnovém týdnu budou nejdůležitějšími událostmi zahájení evropského kvantitativního uvolňování a zasedání ECB. Z makrodat budou v Evropě zveřejněny maloobchodní tržby či míra nezaměstnanosti, v USA data z trhu práce a na obou stranách Atlantiku se dočkáme také indexů nákupních manažerů. V končící výsledkové sezóně budou čísla za 4Q2014 reportovat Adidas či Continental, na pražské burze pak ČEZ a Fortuna. To nejdůležitější z následujícího obchodního týdne komentuje Aleš Jandejsek, makléř z brokerjetu ČS.

Ministři eurozóny schválili prodloužení záchranného programu Řecku
Slovenský ministr financí Peter Kažimír na svém twitterovém účtu oznámil, že páteční dohoda s řeckou vládou platí a takzvaná Euroskupina schválila prodloužení záchranného programu. Zprávu vzápětí potvrdil řecký ministr financí. Index aténské burzy ASE v reakci na to posiloval o více než 8 %.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Evropská centrální banka se podle německého tisku připravuje na možnost odchodu Řecka z eurozóny
Evropská centrální banka (ECB) se připravuje na případný odchod Řecka z eurozóny. Zaměstnanci banky pracují na scénářích, jak by zbytek měnové unie mohl dál držet pohromadě. Napsal to v pátek na svém webu německý týdeník Der Spiegel. ECB podle agentury DPA uvedla, že se ke spekulacím o údajných nouzových plánech nechce vyjadřovat.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Guvernéři ECB se na posledním zasedání shodli na tom, že kvantitativní uvolňování je jedinou možností
Členové Výkonné rady Evropské centrální banky se na minulém zasedání víceméně shodli na tom, že kvantitativní uvolňování je jedinou zbývající možností na podporu ekonomiky. Vyplývá to ze zápisu z jednání, který ECB ve čtvrtek zveřejnila.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

ECB kvůli nižším úrokům a bankovnímu dohledu loni klesl zisk
Evropská centrální banka (ECB) kvůli nižším výnosům ze státních dluhopisů a vyšším nákladům na spuštění bankovního dohledu loni snížila čistý zisk o téměř třetinu na 989 milionů eur. ECB to ve čtvrtek uvedla ve zprávě o ročních účtech.

Zdroj: ČTK

Německo odmítlo řeckou žádost o prodloužení záchranného programu
Německé ministerstvo financí oznámilo, že řecký dopis se žádostí o prodloužení záchranného programu nesplňuje kritéria probíraná na jednání Euroskupiny a nenabízí žádné rozumné řešení, a proto ho odmítá.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Zaveďte zpátky drachmu, radí Řekům německý ekonom
Řečtí věřitelé musejí "čelit pravdě", tvrdí německý ekonom Hans-Werner Sinn, prezident institutu Ifo. Řecko je podle něj v úpadku a potřebuje akutně devalvaci, aby znovu získalo konkurenceschopnost.

Zdroj: CNBC