Elektřina

Temelín investuje 70 milionů korun do stavebních úprav
Asi 70 milionů korun investuje do roku 2020 jaderná elektrárna Temelín, aby zlepšila zázemí dodavatelských firem. Vzniknou nová parkovací místa a energetici stavebně upraví i tři haly pro údržbu. Temelín zároveň zpřísnil kontroly dodavatelů. ČTK to ve středu řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. V Temelíně působí desítka dodavatelských firem, které zaměstnávají 600 lidí. Roční zakázky těchto firem se pohybují ve stovkách miliónů korun.

Zdroj: ČTK

Do roku 2020 vznikne v ČR 1 200 dobíjecích stanic pro elektromobily
Do roku 2020 by mělo v Česku vzniknout celkem 1 200 napájecích stanic pro elektromobily. Po setkání se zástupci automobilového průmyslu to ve čtvrtek uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Stát výstavbu podpoří více než miliardou korun, přičemž část financí by měla jít z evropských dotací, dodal ministr Dan Ťok (nestraník za ANO).

Zdroj: ČTK

Maier: Čtvrtina produkce Škody v roce 2025 budou elektromobily
Asi čtvrtinu produkce Škody Auto budou v roce 2025 tvořit elektromobily nebo hybridy. Vyrábět by se měly v Mladé Boleslavi. Na čtvrtečním setkání manažerů automobilek se zástupci vlády to uvedl předseda představenstva Škody Bernhard Maier.

Zdroj: ČTK

ČEZ: Česko chce u Evropské komise vyjednat výjimku pro tendr na stavbu v Dukovanech, dodavatel se má vybírat v roce 2018
Polostátní energetická společnost ČEZ vybere v příštím roce dodavatele na stavbu jaderného bloku v Dukovanech. Podle ředitele ČEZ Daniela Beneše bude firma hledat dodavatele na klíč, dokumentace na zadání zakázky v hodnotě 120 miliard korun se připravuje. Česko chce kvůli ní u Evropské komise vyjednat takzvanou sektorovou výjimku, tedy aby měl zadavatel volné ruce při stanovování parametrů výběru. Píší o tom středeční Lidové noviny.

Zdroj: ČTK

Elektrická auta prudce zvyšují zájem investorů o kobalt
Investoři stále více nakupují kobalt kvůli obavám z nedostatku tohoto kovu, který je důležitou součástí lithium-iontových baterií používaných v elektrických autech. Cena kobaltu od září stoupla o téměř 50 procent na zhruba 19 dolarů (486 Kč) za libru (0,45 kg), což je nejvyšší hodnota za posledních pět let. Důvodem jsou přísnější emisní kontroly zvyšující poptávku po elektrických vozech, zvláště v Číně, která bojuje s obrovským znečištěním v některých městech, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

ČEZ zrekonstruoval vedení vysokého napětí na Vsetínsku
Společnost ČEZ Distribuce zrekonstruovala vedení vysokého napětí mezi Ústím u Vsetína a Valašskou Polankou. Modernizace pětikilometrového úseku trvala několik měsíců, skončila na konci loňského roku a stála 12 milionů korun, informoval mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Zdroj: ČTK

Beneš: Kvůli nízkým cenám elektřiny budou pro ČEZ roky 2017 a 2018 jedněmi z nejhorších, 40korunová dividenda je dlouhodobě neudržitelná
ČEZ na letošní a příští rok s největší pravděpodobností nebude vzpomínat rád. Generální ředitel energetické skupiny Daniel Beneš v rozhovoru pro Lidové noviny prohlásil, že půjde kvůli nízkým cenám elektřiny z pohledu čísel o jedny z vůbec nejhorších let. Ohledně dividendy z loňského zisku Beneš sdílný nebyl, upozornil ovšem, že je nerealistické předpokládat, že bude dividenda na stávající úrovni udržitelná i v budoucnu.
Odbory nesouhlasí s případným rozdělením společnosti ČEZ
Odbory nesouhlasí s případným rozdělením polostátní energetické společnosti ČEZ, o kterém minulý týden jako o jedné možnosti řešení protichůdných postojů akcionářů mluvil generální ředitel firmy Daniel Beneš. ČTK to řekl předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek, který v úterý večer o situaci v ČEZ jednal s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Mezi další témata jejich rozhovoru patřilo zemědělství, zdravotnictví a situace v Českých drahách.

Zdroj: ČTK

Temelín vyrobil v lednu rekordních 1,6 MWh elektřiny
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila v lednu rekordních 1,627 milionu megawatthodiny (MWh) elektřiny. Je to nejvyšší měsíční výroba od začátku provozu elektrárny v prosinci 2000. Pomohlo především mrazivé počasí, kdy se lépe ochlazuje voda v chladicích věžích. ČTK to v pátek řekl mluvčí Temelína Marek Sviták.

Zdroj: ČTK

ČEZ by se mohl podle ředitele Beneše rozdělit. Co na to analytici?
Energetická firma ČEZ by se mohla rozdělit kvůli protichůdným postojům akcionářů, z nichž největším je český stát. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš to uvedl v pátečních Lidových novinách. Blíže rozdělení nepopsal. Jako příklad ale uvedl německé firmy RWE či E.ON, kde má stát v jedné části společnosti menší podíl a druhá část je pouze státní. Vláda tak nemusí při rozhodování přihlížet k minoritním akcionářům.

Zdroj: ČTK