Elektřina

Výroba Dukovan klesne kvůli odstávkám dvou bloků na polovinu
V Jaderné elektrárně Dukovany začali energetici v poledne podle plánu snižovat výkon prvního reaktorového bloku, ještě v pátek přestane dodávat elektřinu do sítě. Výroba Dukovan pak klesne na polovinu, protože od loňského září stojí i blok číslo dvě. Oba bloky bylo potřeba zastavit kvůli modernizaci jejich společné centrální čerpací stanice. Souběh odstávek potrvá asi 50 dní. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Elektrárna má čtyři bloky.

Zdroj: ČTK

V Číně bude v přepočtu za 43 miliard Kč postavena továrna na elektromobily
Čínský výrobce elektromobilů Future Mobility postaví v Nan-ťingu za 11,64 miliardy jüanů (43,1 miliardy Kč) továrnu na elektromobily. Chce tak těžit ze zvýšené poptávky po elektrických automobilech doma i v zahraničí. Firma to podle agentury Reuters uvedla ve čtvrtečním sdělení.

Zdroj: ČTK

Slovenské elektrárne vyrobily nejméně elektřiny za poslední roky
Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), loni vyprodukoval nejméně elektrické energie za posledních minimálně šest let. Vyplývá to z údajů podniku, který vývoj blíže nekomentoval. Do vlastnické struktury SE loni vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding.

Zdroj: ČTK

Při odstávkách v Dukovanech se letos dvakrát zastaví 2 ze 4 bloků
Jaderná elektrárna Dukovany počítá s delšími odstávkami i pro letošek. Společnost ČEZ potřebuje do konce roku získat nové povolení provozu pro tři ze čtyř dukovanských bloků, proto budou její pracovníci v těchto blocích kromě kontrol svarů dokončovat rozsáhlé investiční akce. Dvakrát v roce kvůli tomu budou odstaveny dva bloky současně, a to vždy na 50 dní, řekl ve čtvrtek novinářům ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. Výroba Dukovan tak v tomto roce poběží z poloviny celkem zhruba 100 dní.

Zdroj: ČTK

ČEZ: Spotové ceny elektřiny okolo 100 EUR/MWh by mohly podpořit sentiment investorů
Chladné počasí, stojící větrné elektrárny v Severním moři, nižší výroba ve francouzských jaderných zdrojích a nízké stavy vody v alpských vodních elektrárnách vyšroubovaly spotové ceny elektřiny až nad 100 EUR/MWh. Co to může znamenat pro ČEZ?

Zdroj: Komerční banka

Ťok: Ministerstvo dopravy chce letos vypsat dotace na dobíjecí stanice za miliardu
Ministerstvo dopravy chce letos vypsat dotační tituly na stavbu dobíjecích stanic pro elektromobily za téměř miliardu korun. Stanice mají pokrýt celé Česko a dotační programy mají běžet dva roky. Na konferenci Digitální Česko to v pondělí řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Zdroj: ČTK

Měsíční zpráva o elektřině: V hlavních rolích uhlí, regulace v Číně a budoucnost Spojeného království v ETS Měsíční zpráva o elektřině: V hlavních rolích uhlí, regulace v Číně a budoucnost Spojeného království v ETS

Ceny elektřiny v Německu se po korekci ze začátku prosince při volatilním obchodování postupně ožívají a CAL 2018 již je zpět na úrovni okolo 30 EUR/MWh. Spread českých kontraktů vůči německým se tento týden již překlopil z plusu zpět do dříve obvyklého diskontu, i když je aktuálně jen okolo 0,1 EUR/MWh. Nadále očekáváme, že se spread bude postupně snižovat více do záporu s tím, jak se bude normalizovat produkce ČEZ.

Češi v loňském roce meziročně více měnili dodavatele energií
Češi v loňském roce meziročně více měnili dodavatele energií. K jinému poskytovateli elektřiny přešlo zhruba 360 000 odběratelů, proti roku 2015 o téměř 30 procent více. Dodavatele plynu změnilo na 204 000 zákazníků, meziroční nárůst byl o 14,7 procenta. Vyplývá to z aktuálních dat Operátora trhu s elektřinou (OTE). V předchozích letech přitom počet změn dodavatele spíše klesal.

Zdroj: ČTK

Elektřina ze slunce by mohla být do roku 2025 levnější než energie z uhlí
Elektřina vyrobená ze slunce je již nyní v některých částech světa levnější než elektřina vyrobená spalováním uhlí. Za necelé desetiletí bude slunce pravděpodobně nejlevnější možností výroby elektřiny po téměř celém světě, upozornila agentura Bloomberg.

Zdroj: ČTK

ČEZ loni podle analytiků kvůli nižší výrobě přišel o pět miliard korun
Kvůli nižší loňské výrobě v jaderných elektrárnách, než s jakou počítal plán, přišel ČEZ na provozním zisku zhruba o pět miliard korun. Vyplývá to z odhadů analytiků, které v pondělí oslovila ČTK. Výroba v Temelíně loni meziročně klesla o více než desetinu. V Dukovanech se snížila o 5,1 procenta a byla nejnižší za 28 let. Příčinou byly odstávky. Podle analytiků je takový výsledek alarmující. ČEZ se k těmto údajům vyjadřuje jen při čtvrtletní prezentaci výsledků.

Zdroj: ČTK