Elektřina

ČEZ odvolal kalamitní stav i v okresech Příbram a Praha-západ
Energetici ve středu večer odvolali kalamitní stav v okresech Příbram a Praha-západ vyhlášený po pondělním vydatném sněžení. Opravili všechny poruchy na vedení vysokého a většinu poruch na nízkém napětí. ČTK o tom informovala mluvčí ČEZ pro severní a střední Čechy Soňa Holingerová. Již v poledne ČEZ odvolal kalamitní stav v okresech Benešov a Praha-východ.

Zdroj: ČTK

V části středních Čech stále platí kalamitní stav vyhlášený ČEZ
Energetici ve středu v poledne odvolali kalamitní stav v okresech Benešov a Praha-východ vyhlášený po pondělním vydatném sněžení. Na Příbramsku a v Praze-západ kalamitní stav dále platí, bez proudu jsou v regionu stále stovky domácností, sdělila ČTK mluvčí ČEZ pro severní a střední Čechy Soňa Holingerová.

Zdroj: ČTK

Vitásková: Nová tarifní struktura elektřiny od roku 2017 nebude
Nové tarify za platbu elektřiny od roku 2017 nebudou platit. Novinářům to v úterý řekla předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. Úřad podle ní tarifní strukturu přepracuje a je možné, že nebude tolik postavená na velikosti jističe, jak bylo dosud plánováno.

Zdroj: ČTK

V části středních Čech vyhlásili energetici kalamitní stav
V okresech Benešov, Příbram, Praha-východ a Praha-západ vyhlásila v úterý ráno energetická společnost ČEZ kalamitní stav. Důvodem je množství poruch na vedení v důsledku silného nočního sněžení. Bez proudu jsou podle mluvčí společnosti ČEZ Soni Holingerové tisíce domácností.

Zdroj: ČTK

Rozvoj české energetické soustavy si během příštích 25 let vyžádá 100 miliard Kč
Rozvoj energetické distribuční soustavy v Česku si i kvůli nárůstu individuálních obnovitelných zdrojů energie vyžádá v následujících 25 letech investice v hodnotě 100 miliard korun. Proto je mimo jiné také nutné změnit tarify plateb za elektřinu, ale ne v takové podobě, v jaké je předložil nedávno Energetický regulační úřad (ERÚ). V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to v neděli uvedla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu (MPO) Lenka Kovačovská.

Zdroj: ČTK

Emisní povolenky: Další přesycený rok? Emisní povolenky: Další přesycený rok?

Cena emisních povolenek se momentálně pohybuje kolem 5 EUR za tunu, na začátku února klesla i na 4,60 EUR. To je mnohem méně, než se očekávalo. Predikce počítali s cenou na konci loňského roku na 8-50-9 EUR. Ačkoli byly schváleny dvě dílčí reformy, které by měly trh stabilizovat, cena povolenek zůstává pod tlakem a silně reaguje na ceny energetických komodit.

Agentura S&P varuje před snížením ratingu evropským síťovým společnostem
Důvodem je hlubší než očekávaný pokles cen elektřiny. Ten může některým společnostem komplikovat splácení jejich dluhopisů.

Zdroj: Bloomberg

ERÚ chce zabránit poškození spotřebitelů, píše Vitásková Sobotkovi
Energetický regulační úřad (ERÚ) navrhne spolu s úpravou tarifů pro platbu elektřiny i další alternativní postupy, které by zabránily poškození spotřebitelů. Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková to uvedla v dopise premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), který v pondělí označil nynější návrh ERÚ za špatný. Vitásková současně upozornila, že bude pravděpodobně nutné upravit aktualizovanou státní energetickou koncepci a národní akční plán pro chytré sítě, které již schválila vláda.

Zdroj: ČTK

ČEZ chce do osmi let ztrojnásobit kapacitu obnovitelných zdrojů ve svém portfoliu
Šéf týmu Rozvoj energetické skupiny ČEZ Tomáš Pleskač v rozhovoru pro deník E15 řekl, že v příštích osmi letech chce společnost ztrojnásobit instalovanou kapacitu obnovitelných zdrojů. V současnosti kapacita obnovitelných zdrojů bez započtení vodních elektráren činí zhruba 800 MW.
Návrh ERÚ na změny tarifů za elektřinu je špatný, řekl Sobotka
Nový systém tarifů pro platbu elektřiny, který navrhl Energetický regulační úřad (ERÚ), by znamenal zdražení pro více než 38 % domácností a většinu podnikatelů s malou spotřebou, uvádí analýza ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Premiér Bohuslav Sobotka se v pondělí kvůli návrhu ERÚ sešel s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a ministryní práce Michaelou Marksovou (všichni ČSSD). Po jednání prohlásil, že návrh je špatný a je třeba ho přepracovat. Se změnou tarifů podle něho není nutné spěchat a měla by jí předcházet rozsáhlá debata.

Zdroj: ČTK