Elektřina

Sobotka: Nové tarify elektřiny by mohly ohrozit chudší domácnosti
Nové tarify elektřiny, jak je navrhl Energetický regulační úřad (ERÚ), by mohly negativně dopadnout na domácnosti s nižšími příjmy či domácnosti s malou spotřebou. Po jednání širšího vedení ČSSD to novinářům v sobotu řekl šéf strany a premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj to ukázaly první analýzy. Příští týden o postupu bude jednat s ministrem průmyslu Janem Mládkem a ministryní práce Michaelou Marksovou (oba ČSSD).

Zdroj: ČTK

Moody's dala kreditní rating ČEZ k nezajištěným seniorním instrumentům do revize pro potenciální snížení
Mezinárodní ratingová agentura Moody's dala kreditní rating energetické společnosti ČEZ k nezajištěným seniorním instrumentům do revize pro potenciální snížení. Důvodem je expozice firmy na prostředí klesajících cen elektřiny. Moody's provede revizi během 90 dní a případné snížení ratingu nebude o více než jeden stupeň.

Zdroj: Bloomberg

Po odstávce obnovil výrobu i první dukovanský blok
Jaderná elektrárna Dukovany obnovila v neděli odpoledne výrobu energie i v prvním bloku. Znamená to, že nyní pracují tři reaktory elektrárny. Poslední blok je nadále odstaven. Blok číslo jedna byl mimo provoz od loňského srpna, momentálně pracuje přibližně na 40 % výkonu. ČTK to řekl mluvčí jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK

Jaderná elektrárna Dukovany obnovila výrobu na druhém bloku
Jaderná elektrárna Dukovany v sobotu obnovila výrobu energie v druhém bloku. Do provozu se vrací i první blok, ten by měl začít energii vyrábět v neděli. Odstávky na obou blocích kvůli opakované kontrole svarů trvaly delší dobu, než jaderná elektrárna původně očekávala.

Zdroj: ČTK

Měsíční zpráva o elektřině: Opět nižší ceny, pokračující problémy uhlí a reakce povolenek Měsíční zpráva o elektřině: Opět nižší ceny, pokračující problémy uhlí a reakce povolenek

Nový rok přinesl na trhu s elektřinou rolování kontraktů, kdy byl na pozici "frontline instrumentu" nahrazen Cal16 více než o 2 EUR/MWh levnějším Cal17 CZ BL future kontraktem. Nicméně i tento nový nástroj pokračoval v oslabování v souladu s vývojem celého energetického komplexu.

Obama podepsal zákon na elektrifikaci subsaharské Afriky
Americký prezident Barack Obama podepsal zákon, díky němuž by do roku 2020 mělo padesát milionů lidí v subsaharské Africe získat přístup k elektřině. Informoval o tom v úterý britský server BBC. Trvalo téměř dva roky, než tento zákon prošel americkým Kongresem. V současné době asi dvě třetiny obyvatel subsaharské Afriky, v níž žije zhruba miliarda lidí, nemají přístup k elektřině.

Zdroj: ČTK

V JE Dukovany od rána funguje opět pouze jeden blok, začala plánovaná odstávka čtvrtého bloku
V Jaderné elektrárně Dukovany je od sobotního rána v provozu pouze jeden ze čtyř výrobních bloků. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Energetici zahájili už v pátek večer plánovanou odstávku čtvrtého výrobního bloku. K tomu se protáhlo zprovozňování prvního a druhého bloku, které jsou odstaveny kvůli kontrolám Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

Zdroj: ČTK

Tranzit elektřiny přes přenosovou soustavu byl loni rekordní
Tranzit elektřiny přes českou přenosovou soustavu byl loni rekordní, meziročně vzrostl o 40 %. ČTK o tom v pátek informovala společnost ČEPS, která soustavu provozuje. Česko dlouhodobě trápí hlavně nápory elektřiny z Německa. Mluvčí firmy Barbora Peterová dodala, že náklady ČEPS na opatření spojená s nápory elektřiny ze zahraničí činily loni více než 90 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Poslanci: Nové tarify nesmí zvýšit náklady domácností
Poslanci z hospodářského výboru odmítají takové nastavení nové tarifní soustavy u cen elektřiny, které by při zachování nynějších technických parametrů připojení k síti zvýšily náklady domácností. Výbor to ve čtvrtek odhlasoval po debatě nad návrhem nových tarifů, které přišla představit předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. Poslance ujišťovala, že nedopustí, aby nové tarify odběratele poškodily. Připravovaný model se také bude upravovat.

Zdroj: ČTK

ČEZ chce letos v Temelíně vyrobit 15 TWh elektřiny
Energetická společnost ČEZ plánuje v temelínské jaderné elektrárně letos vyrobit 15 TWh elektřiny. Firma plánuje zpřísnit kontroly dodavatelů a zkrátit odstávky.

Zdroj: Česká spořitelna