Elektřina

ČEZ za rok 2015 vykázal zisk EBITDA 65,1 miliardy Kč, za letošní rok čeká výsledek na úrovni 60 miliard Kč
Energetická skupina ČEZ dosáhla za celý rok 2015 zisku EBITDA (provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) 65,1 miliardy Kč. Skupina dříve nadvakrát snížila výhled zisku EBITDA na 64 miliard Kč z původních 70 miliard Kč. Zklamáním byl pro investory výhled firmy pro letošní rok. K výši dividendy ze zisku za loňský rok se ČEZ nevyjádřil.

Zdroj: ČEZ

Bill Gates: Do 15 let svět spatří energetický zázrak Bill Gates: Do 15 let svět spatří energetický zázrak

Během příštích patnácti let, zejména pokud se do vývoje zapojí mladá generace, bude dosaženo revolučního objevu v oblasti čisté energie. Ve výročním otevřeném dopise zveřejněném v druhé polovině února to uvedl zakladatel softwarové společnosti Microsoft a nejbohatší člověk na světě Bill Gates. V rozhovoru pro Tech Insider některé myšlenky rozvedl a více se zaměřil na to, jakou roli by v energetické revoluci měly hrát národní vlády.

Třetina malých vodních elektráren porušila loni zákon
Téměř třetina z kontrolovaných malých vodních elektráren v Česku loni porušila podmínky pro provoz a nedodržela vodní zákon na řekách a potocích. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila více než 20 z nich pokuty celkem za tři čtvrtě milionu korun a o dalších rozhoduje. Elektrárny nedodržely tzv. minimální zůstatkový průtok vody, nejvíce poškozeny byly Sázava, Svratka a Lužnice. ČTK o tom v pondělí informovala mluvčí inspekce Radka Burketová. Nejčastěji inspektoři kontrolovali elektrárny na Ploučnici.

Zdroj: ČTK

Na území celé Sýrie zkolabovala elektrická síť
Na území celé Sýrie ve čtvrtek zkolabovala elektrická síť, příčiny zatím nejsou známy. "Elektrická síť byla odpojena ve všech provinciích. Příčiny se zjišťují," uvedla státní agentura SANA, která se odvolává na ministerstvo energetiky. Státní televize informovala o masivní závadě na elektrické síti.

Zdroj: ČTK

Vitásková: Nové tarify elektřiny mohou platit až od roku 2019
Nové tarify elektřiny mohou platit až od roku 2019 a vláda musí změnit dokumenty, které počítaly s dřívějším datem. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekla šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. V úterý oznámila, že nová tarifní struktura elektřiny, která měla zohlednit velikost jističe, od roku 2017 platit nebude. Původní návrh tarifních změn odmítl mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho by to znamenalo zdražení pro více než 38 % domácností a 91 % podnikatelů s malou spotřebou.

Zdroj: ČTK

ČEZ odvolal kalamitní stav i v okresech Příbram a Praha-západ
Energetici ve středu večer odvolali kalamitní stav v okresech Příbram a Praha-západ vyhlášený po pondělním vydatném sněžení. Opravili všechny poruchy na vedení vysokého a většinu poruch na nízkém napětí. ČTK o tom informovala mluvčí ČEZ pro severní a střední Čechy Soňa Holingerová. Již v poledne ČEZ odvolal kalamitní stav v okresech Benešov a Praha-východ.

Zdroj: ČTK

V části středních Čech stále platí kalamitní stav vyhlášený ČEZ
Energetici ve středu v poledne odvolali kalamitní stav v okresech Benešov a Praha-východ vyhlášený po pondělním vydatném sněžení. Na Příbramsku a v Praze-západ kalamitní stav dále platí, bez proudu jsou v regionu stále stovky domácností, sdělila ČTK mluvčí ČEZ pro severní a střední Čechy Soňa Holingerová.

Zdroj: ČTK

Vitásková: Nová tarifní struktura elektřiny od roku 2017 nebude
Nové tarify za platbu elektřiny od roku 2017 nebudou platit. Novinářům to v úterý řekla předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. Úřad podle ní tarifní strukturu přepracuje a je možné, že nebude tolik postavená na velikosti jističe, jak bylo dosud plánováno.

Zdroj: ČTK

V části středních Čech vyhlásili energetici kalamitní stav
V okresech Benešov, Příbram, Praha-východ a Praha-západ vyhlásila v úterý ráno energetická společnost ČEZ kalamitní stav. Důvodem je množství poruch na vedení v důsledku silného nočního sněžení. Bez proudu jsou podle mluvčí společnosti ČEZ Soni Holingerové tisíce domácností.

Zdroj: ČTK

Rozvoj české energetické soustavy si během příštích 25 let vyžádá 100 miliard Kč
Rozvoj energetické distribuční soustavy v Česku si i kvůli nárůstu individuálních obnovitelných zdrojů energie vyžádá v následujících 25 letech investice v hodnotě 100 miliard korun. Proto je mimo jiné také nutné změnit tarify plateb za elektřinu, ale ne v takové podobě, v jaké je předložil nedávno Energetický regulační úřad (ERÚ). V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to v neděli uvedla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu (MPO) Lenka Kovačovská.

Zdroj: ČTK