Elektřina

Energetická burza Power Exchange Central Europe zažila rekordní rok
Pro středoevropskou energetickou burzu, přesněji Power Exchange Central Europe (PXE), byl rok 2016 nadmíru úspěšný. Celkový objem elektrické energie zobchodovaný na trhu PXE dosáhl hodnoty 30,37 TWh, což je nejlepší výsledek od roku 2007. Nejvíce se na rekordním objemu podílel český trh s objemem 19,86 TWh, což představuje zhruba třetinu spotřeby elektrické energie v České republice.

Zdroj: BCPP

V ČR začíná platit nový atomový zákon, má pomoci stavbě nových jaderných bloků
V Česku začíná platit nový atomový zákon, který zpřesňuje požadavky a procesní pravidla pro provoz nynějších a spouštění nových bloků jaderných elektráren. Podle vlády zpřesnění napomůže státní správě daleko efektivněji usměrňovat kroky při umisťování, výstavbě, uvádění do provozu a samotném provozu nových jaderných bloků. Podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost má nová legislativní úprava zajistit také vyšší úroveň bezpečnosti využívání jaderné energie a ionizujícího záření.

Zdroj: ČTK

První temelínský blok začal opět vyrábět elektřinu
První blok Jaderné elektrárny Temelín v neděli začal po téměř čtyřech měsících vyrábět elektřinu. Stalo se tak o zhruba dva dny dříve, než byl plánovaný termín. ČTK to sdělil mluvčí jaderné elektrárny Marek Sviták.

Zdroj: ČTK

Některé malé vodní elektrárny zpětně získají podporu státu
Provozovatelé některých malých vodních elektráren zřejmě získají zpětně podporu státu, o kterou byli počátkem roku připraveni. Počítá s tím návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie, který v středu schválila vláda. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Materiál se týká zdrojů, které byly rekonstruovány nebo modernizovány od října 2013 do konce loňského roku.

Zdroj: ČTK

Dodavatelé energií s cenami od Nového roku příliš hýbat nebudou
Dodavatelé elektřiny a plynu razantní změnu cen pro zákazníky od Nového roku nechystají. Vyplývá to z vyjádření jejich zástupců. Jednotlivé firmy nicméně tvrdí, že lidé mohou ušetřit za dodávky využitím speciálních nabídek. Alternativní dodavatelé se v cenách tradičně vymezují proti dominantním dodavatelům. Ceny energií vesměs stagnovaly i letos.

Zdroj: ČTK

ČEZ oznámil převzetí prvního větrného parku v Německu, další akvizice mají následovat
Energetická společnost ČEZ oznámila převzetí německého větrného parku o instalovaném výkonu 12,8 MW. Jde o první z plánované řady projektů zaměřených na obnovitelné zdroje. Cena transakce nebyla zveřejněna.
Jádro vs. mzdy aneb Čekají ČEZ v roce 2017 lepší časy? Jádro vs. mzdy aneb Čekají ČEZ v roce 2017 lepší časy?

Pokud se energetické společnosti ČEZ podaří splnit celoroční výhled na rok 2016, který počítá s očištěným čistým ziskem 18 miliard Kč, mohou se investoři podle analytiků opět těšit na slušnou dividendu, byť bude čistý zisk proti loňskému roku podstatně nižší. Letošní rok je ale takřka u konce, a tak je potřeba se dívat trochu dále.

Photon Energy postaví v Austrálii dvě solární elektrárny za 915 milionů Kč
Mezinárodní solární společnost s českými kořeny Photon Energy N.V. začne napřesrok v Austrálii stavět dvě solární elektrárny o souhrnném výkonu 34 MW v celkové hodnotě 915 milionů korun. Na financování chce Photon Energy použít peníze z emise dluhopisů v celkovém objemu až 1,05 miliardy korun, kterou v Česku zahájila minulý týden, řekl generální ředitel podniku Georg Hotar.

Zdroj: ČTK

Automobilky postaví síť dobíjecích stanic pro elektromobily
Velké německé automobilky a společnost Ford se dohodly, že společně investují do celoevropské sítě rychlých dobíjecích stanic pro elektromobily. Cílem je zvýšit poptávku po tomto typu vozů, uvedla v úterý agentura DPA.

Zdroj: ČTK

Analytici: Lidé zaplatí za energie příští rok stejně nebo méně
Tuzemské domácnosti zaplatí příští rok za elektřinu a plyn stejně jako letos, případně mírně ušetří. Shodla se na tom většina analytiků, které oslovila agentura ČTK. Výši takzvaných regulovaných cen elektřiny a plynu pro rok 2017 oznámí Energetický regulační úřad (ERÚ) v úterý. Zbylou část ceny si pak určují jednotliví dodavatelé sami. A ti slibují, že energie zákazníkům nezdraží.

Zdroj: ČTK