Elektřina

Renault by letos v ČR díky dotacím mohl prodávat elektromobily
Automobilka Renault zvažuje, že v druhé polovině letošního roku vstoupí na český trh s elektromobily. Mohou za to dotační programy, které český stát na konci minulého roku spustil. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl generální ředitel Renault ČR Zdeněk Grunt.

Zdroj: ČTK

Sobotka chce zvážit přesun evropských peněz do elektromobility
Jako prevence před opakováním smogových situací, které trápí v posledních dnech Česko, by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mohlo působit mimo jiné větší rozšíření používání elektromobilů v Česku. Ministrům proto navrhne, aby zvážili přesun peněz z evropských fondů do elektromobility. "Vláda by měla primárně připravit systémové nástroje, určitě by měla jít touto cestou," řekl novinářům na dotaz, zda ministerstva elektromobily používají. Dodal, že chybí hlavně síť nabíjení.

Zdroj: ČTK

Ombudsman ČEZ loni vyhověl 11 % stížností zákazníků
Ombudsman energetické skupiny ČEZ Josef Sedlák loni vyhověl více než 11 % stížností, které podali zákazníci nespokojení s postupem firmy. Za rok k němu doputovalo 906 podnětů, z nichž 103 označil za oprávněné. ČTK o tom v pondélí informoval mluvčí firmy Martin Schreier. Předloni Sedlák vyhověl zhruba 8 % stížností.

Zdroj: ČTK

ČEZ posunul odstávku prvního bloku Temelína na 30. prosince
O necelé dva měsíce posunul ČEZ začátek odstávky prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín. Odstávka měla kvůli výměně paliva původně začít 4. listopadu, bude to ale až 30. prosince. Délka odstávky se nemění, potrvá necelé tři měsíce. Plánovanou délku odstávky druhého bloku zkrátili energetici o dva dny, kvůli výměně paliva bude odstaven ve druhé polovině května, stejně jako první blok, na necelé tři měsíce. Vyplývá to z údajů, které ČEZ kvůli energetické burze zveřejňuje na svých webových stránkách. ČTK v pondělí informaci potvrdil i mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Zdroj: ČTK

Výroba Dukovan klesne kvůli odstávkám dvou bloků na polovinu
V Jaderné elektrárně Dukovany začali energetici v poledne podle plánu snižovat výkon prvního reaktorového bloku, ještě v pátek přestane dodávat elektřinu do sítě. Výroba Dukovan pak klesne na polovinu, protože od loňského září stojí i blok číslo dvě. Oba bloky bylo potřeba zastavit kvůli modernizaci jejich společné centrální čerpací stanice. Souběh odstávek potrvá asi 50 dní. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Elektrárna má čtyři bloky.

Zdroj: ČTK

V Číně bude v přepočtu za 43 miliard Kč postavena továrna na elektromobily
Čínský výrobce elektromobilů Future Mobility postaví v Nan-ťingu za 11,64 miliardy jüanů (43,1 miliardy Kč) továrnu na elektromobily. Chce tak těžit ze zvýšené poptávky po elektrických automobilech doma i v zahraničí. Firma to podle agentury Reuters uvedla ve čtvrtečním sdělení.

Zdroj: ČTK

Slovenské elektrárne vyrobily nejméně elektřiny za poslední roky
Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), loni vyprodukoval nejméně elektrické energie za posledních minimálně šest let. Vyplývá to z údajů podniku, který vývoj blíže nekomentoval. Do vlastnické struktury SE loni vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding.

Zdroj: ČTK

Při odstávkách v Dukovanech se letos dvakrát zastaví 2 ze 4 bloků
Jaderná elektrárna Dukovany počítá s delšími odstávkami i pro letošek. Společnost ČEZ potřebuje do konce roku získat nové povolení provozu pro tři ze čtyř dukovanských bloků, proto budou její pracovníci v těchto blocích kromě kontrol svarů dokončovat rozsáhlé investiční akce. Dvakrát v roce kvůli tomu budou odstaveny dva bloky současně, a to vždy na 50 dní, řekl ve čtvrtek novinářům ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. Výroba Dukovan tak v tomto roce poběží z poloviny celkem zhruba 100 dní.

Zdroj: ČTK

ČEZ: Spotové ceny elektřiny okolo 100 EUR/MWh by mohly podpořit sentiment investorů
Chladné počasí, stojící větrné elektrárny v Severním moři, nižší výroba ve francouzských jaderných zdrojích a nízké stavy vody v alpských vodních elektrárnách vyšroubovaly spotové ceny elektřiny až nad 100 EUR/MWh. Co to může znamenat pro ČEZ?

Zdroj: Komerční banka

Ťok: Ministerstvo dopravy chce letos vypsat dotace na dobíjecí stanice za miliardu
Ministerstvo dopravy chce letos vypsat dotační tituly na stavbu dobíjecích stanic pro elektromobily za téměř miliardu korun. Stanice mají pokrýt celé Česko a dotační programy mají běžet dva roky. Na konferenci Digitální Česko to v pondělí řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Zdroj: ČTK