Elektřina

Největší slovenský výrobce elektřiny chystá úsporná opatření
Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), chce do roku 2020 uspořit 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč). Ozdravný plán, který podle portálu Energia.sk vedení firmy představilo zaměstnancům, počítá i s propouštěním. Podnik, do jehož vlastnické struktury letos vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding (EPH), úsporná opatření blíže nekomentoval.

Zdroj: ČTK

Měsíční zpráva o elektřině: Čínská zpátečka v regulaci uhelného sektoru, francouzské kontroly jaderných zdrojů a zastropování emisí v letectví Měsíční zpráva o elektřině: Čínská zpátečka v regulaci uhelného sektoru, francouzské kontroly jaderných zdrojů a zastropování emisí v letectví

Ceny elektřiny v Německu od konce září do poloviny listopadu vytrvale rostly (CAL 2018 dosáhl maxima na 31,3 EUR/MWh, již nerelevantní CAL 2017 dokonce na 35,55 EUR/MWh), aby v posledním týdnu korigovaly. Co vše je ovlivňuje?

Šnobr (J&T Banka): Německo s Energiewende přestřelilo, bude muset opět posílit výrobu energie z uhlí. Klasické utility zůstávají atraktivní
Prudký příklon Německa k obnovitelným zdrojům energie je neuvážený a nebere v potaz širší souvislosti, které se nyní začínají projevovat. Proto je vysoce pravděpodobné, že Berlín bude muset zařadit zpátečku a opět posílit výrobu energie z uhlí. V úterý to na Investičním večeru prohlásil soukromý investor a analytik z J&T Banky Michal Šnobr. Uvedl také, že případná déletrvající změna cenového trendu na trhu s elektřinou bude příznivá pro jadernou energetiku, která generuje nejvyšší marže. Kromě akcií ČEZ Šnobr investorům doporučuje věnovat pozornost také cenným papírům německého podniku E.ON.
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Komodity v portfoliu drobného investora (Investiční večer) SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Komodity v portfoliu drobného investora (Investiční večer)

Autor a moderátor projektu Investičních večerů Roman Chlupatý opět zve přední experty na otázky investování, byznysu a financí. Páté podzimní setkání se věnovalo komoditnímu trhu a způsobům, jak právě komodity zařadit do portfolia.

SŽDC má zaplatit skupině ČEZ 1,2 miliardy Kč za neodebranou elektřinu, energetický obr díky tomu může snáze splnit celoroční cíl čistého zisku
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) musí zaplatit firmě ČEZ Prodej přes 1,2 miliardy Kč za elektřinu, kterou si u ní objednala, ale nakonec neodebrala. Rozhodl o tom v pondělí Městský soud v Praze. SŽDC v roce 2008 objednala pro dopravce u dceřiné firmy polostátní energetické společnosti ČEZ elektřinu na tři roky dopředu, dopravci si pak ale elektřinu koupili sami levněji. Správa zatím nerozhodla, zda se proti verdiktu odvolá.

Zdroj: ČTK

Podíl výroby zelené energie na celkové spotřebě elektřiny se v ČR nemění
Podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě elektřiny se v České republice v posledních letech příliš nemění. Zatímco na přelomu desetiletí se podíl takzvané zelené energie na celkové spotřebě zvýšil z necelých 5 % v roce 2007 na 11,5 % v roce 2012, od roku 2013 činí zhruba 13 %. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Zdroj: ČTK

Novák (ČEZ): Prudký růst ceny elektřiny může být jen přechodný, výše dividendy bude aktuální otázkou až příští rok Novák (ČEZ): Prudký růst ceny elektřiny může být jen přechodný, výše dividendy bude aktuální otázkou až příští rok

Společnost ČEZ v rámci oznámení výsledků hospodaření v prvních třech čtvrtletích letošního roku mírně snížila výhled letošního zisku EBITDA, do čistého zisku by se ale tento pokles neměl promítnout. Proč? Na to jsme se zeptali finančního ředitele společnosti ČEZ Martina Nováka.

Novák (ČEZ): Obměna nájemníka Bílého domu může ovlivnit i evropskou energetiku, bezprostřední nebezpečí ale nehrozí Novák (ČEZ): Obměna nájemníka Bílého domu může ovlivnit i evropskou energetiku, bezprostřední nebezpečí ale nehrozí

Může vítěz amerických prezidentských voleb ovlivnit hospodaření skupiny ČEZ? Zeptali jsme se finančního ředitele ČEZ Martina Nováka.

Analytici hodnotí výsledky ČEZ neutrálně, pokles čísel čekali
Výsledky energetické skupiny ČEZ za samotné třetí čtvrtletí i a prvních devět měsíců letošního roku hodnotí analytici oslovení ČTK neutrálně. ČEZ vykázal letos od ledna do září čistý zisk 14,7 miliardy Kč, což je meziroční pokles o 11 %. Tržby firmy se snížily o 5 % na 145,1 miliardy korun. Analytici pokles kvůli prodlouženým odstávkám jaderných elektráren a cenám elektřiny na trhu očekávali.

Zdroj: ČTK

ČEZ během prvních devíti měsíců roku vydělal 14,7 miliardy Kč, firma mírně snížila celoroční cíl zisku EBITDA
Energetická skupina ČEZ vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 14,7 miliardy Kč. Po očištění o mimořádné vlivy obecně nesouvisející s běžným hospodařením firmy dosáhl čistý zisk 16,7 miliardy Kč. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) činil 43,8 miliardy Kč. Skupina ve výsledkové zprávě dále uvedla, že mírně upravila směrem dolů celoroční cíl na úrovni zisku EBITDA a rovněž snížila cíl výroby elektřiny.