Elektřina

Ťok: Ministerstvo dopravy chce letos vypsat dotace na dobíjecí stanice za miliardu
Ministerstvo dopravy chce letos vypsat dotační tituly na stavbu dobíjecích stanic pro elektromobily za téměř miliardu korun. Stanice mají pokrýt celé Česko a dotační programy mají běžet dva roky. Na konferenci Digitální Česko to v pondělí řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Zdroj: ČTK

Měsíční zpráva o elektřině: V hlavních rolích uhlí, regulace v Číně a budoucnost Spojeného království v ETS Měsíční zpráva o elektřině: V hlavních rolích uhlí, regulace v Číně a budoucnost Spojeného království v ETS

Ceny elektřiny v Německu se po korekci ze začátku prosince při volatilním obchodování postupně ožívají a CAL 2018 již je zpět na úrovni okolo 30 EUR/MWh. Spread českých kontraktů vůči německým se tento týden již překlopil z plusu zpět do dříve obvyklého diskontu, i když je aktuálně jen okolo 0,1 EUR/MWh. Nadále očekáváme, že se spread bude postupně snižovat více do záporu s tím, jak se bude normalizovat produkce ČEZ.

Češi v loňském roce meziročně více měnili dodavatele energií
Češi v loňském roce meziročně více měnili dodavatele energií. K jinému poskytovateli elektřiny přešlo zhruba 360 000 odběratelů, proti roku 2015 o téměř 30 procent více. Dodavatele plynu změnilo na 204 000 zákazníků, meziroční nárůst byl o 14,7 procenta. Vyplývá to z aktuálních dat Operátora trhu s elektřinou (OTE). V předchozích letech přitom počet změn dodavatele spíše klesal.

Zdroj: ČTK

Elektřina ze slunce by mohla být do roku 2025 levnější než energie z uhlí
Elektřina vyrobená ze slunce je již nyní v některých částech světa levnější než elektřina vyrobená spalováním uhlí. Za necelé desetiletí bude slunce pravděpodobně nejlevnější možností výroby elektřiny po téměř celém světě, upozornila agentura Bloomberg.

Zdroj: ČTK

ČEZ loni podle analytiků kvůli nižší výrobě přišel o pět miliard korun
Kvůli nižší loňské výrobě v jaderných elektrárnách, než s jakou počítal plán, přišel ČEZ na provozním zisku zhruba o pět miliard korun. Vyplývá to z odhadů analytiků, které v pondělí oslovila ČTK. Výroba v Temelíně loni meziročně klesla o více než desetinu. V Dukovanech se snížila o 5,1 procenta a byla nejnižší za 28 let. Příčinou byly odstávky. Podle analytiků je takový výsledek alarmující. ČEZ se k těmto údajům vyjadřuje jen při čtvrtletní prezentaci výsledků.

Zdroj: ČTK

Energetická burza Power Exchange Central Europe zažila rekordní rok
Pro středoevropskou energetickou burzu, přesněji Power Exchange Central Europe (PXE), byl rok 2016 nadmíru úspěšný. Celkový objem elektrické energie zobchodovaný na trhu PXE dosáhl hodnoty 30,37 TWh, což je nejlepší výsledek od roku 2007. Nejvíce se na rekordním objemu podílel český trh s objemem 19,86 TWh, což představuje zhruba třetinu spotřeby elektrické energie v České republice.

Zdroj: BCPP

V ČR začíná platit nový atomový zákon, má pomoci stavbě nových jaderných bloků
V Česku začíná platit nový atomový zákon, který zpřesňuje požadavky a procesní pravidla pro provoz nynějších a spouštění nových bloků jaderných elektráren. Podle vlády zpřesnění napomůže státní správě daleko efektivněji usměrňovat kroky při umisťování, výstavbě, uvádění do provozu a samotném provozu nových jaderných bloků. Podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost má nová legislativní úprava zajistit také vyšší úroveň bezpečnosti využívání jaderné energie a ionizujícího záření.

Zdroj: ČTK

První temelínský blok začal opět vyrábět elektřinu
První blok Jaderné elektrárny Temelín v neděli začal po téměř čtyřech měsících vyrábět elektřinu. Stalo se tak o zhruba dva dny dříve, než byl plánovaný termín. ČTK to sdělil mluvčí jaderné elektrárny Marek Sviták.

Zdroj: ČTK

Některé malé vodní elektrárny zpětně získají podporu státu
Provozovatelé některých malých vodních elektráren zřejmě získají zpětně podporu státu, o kterou byli počátkem roku připraveni. Počítá s tím návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie, který v středu schválila vláda. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Materiál se týká zdrojů, které byly rekonstruovány nebo modernizovány od října 2013 do konce loňského roku.

Zdroj: ČTK

Dodavatelé energií s cenami od Nového roku příliš hýbat nebudou
Dodavatelé elektřiny a plynu razantní změnu cen pro zákazníky od Nového roku nechystají. Vyplývá to z vyjádření jejich zástupců. Jednotlivé firmy nicméně tvrdí, že lidé mohou ušetřit za dodávky využitím speciálních nabídek. Alternativní dodavatelé se v cenách tradičně vymezují proti dominantním dodavatelům. Ceny energií vesměs stagnovaly i letos.

Zdroj: ČTK