Elektřina

Cena silové elektřiny atakuje téměř dvouletá maxima
Cena silové elektřiny na německé burze se během pátku vyšplhala až na úrovně okolo 35,5 EUR/MWh. Akcie energetické skupiny ČEZ se díky tomu drží v pozitivním pásmu v jinak výrazně ztrátové seanci na pražské burze.
ČEZ vstoupil na chorvatskou energetickou burzu
Energetická společnost ČEZ vstoupila na chorvatskou energetickou burzu Cropex. Čtvrteční informaci webu týdeníku Euro.cz ČTK potvrdil mluvčí společnosti Roman Gazdík. Smlouva o účasti firmy na burze byla podle serveru podepsána ve středu.

Zdroj: ČTK

Řecká PPC dostala nabídky na provozovatele přenosové sítě ADMIE
Nejvyšší nabídku na podíl v řeckém provozovateli přenosové sítě ADMIE podala čínská společnost State Grid International Development. Za podíl 24 % nabídla 320 milionů eur. Uvedla to dominantní řecká energetická společnost Public Power Corp. (PPC), majitel ADMIE.

Zdroj: ČTK

ČEZ: Temelín plánuje na konec roku další odstávku druhého bloku
Jaderná elektrárna Temelín plánuje na závěr roku několikadenní odstávku druhého bloku. Ten poté, co byl delší dobu mimo provoz, stále nedosáhl plného výkonu a momentálně pracuje na 93 %.

Zdroj: ČTK

Ceny energií pro české domácnosti by měly příští rok stagnovat
Ceny elektřiny a plynu pro domácnosti by v ČR měly příští rok stagnovat. Vyplývá to z vyjádření dodavatelů energií a analytiků pro agenturu ČTK. Velkoobchodní ceny energií na burzách mají rostoucí trend. Například cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2017 stoupla od poloviny února o téměř polovinu na zhruba 32 eura za megawatthodinu (MWh). Podle odborníků to ale ceny pro příští rok příliš neovlivní, obchodníci totiž komodity kupují většinou s časovým předstihem.

Zdroj: ČTK

Řecká PPC dostala nabídky na provozovatele přenosové sítě ADMIE
Dominantní řecká elektrárenská firma PPC dostala dvě závazné nabídky na prodej 24 % akcií provozovatele přenosové sítě ADMIE. Na užším seznamu figuruje italský operátor sítě Terna společně s investičním fondem F2i, dalším zájemcem je čínský operátor State Grid International Development. Agentuře Reuters to v pátek řekl zdroj z řeckého ministerstva energetiky.

Zdroj: ČTK

ČEZ prodlužuje odstávku prvního temelínského reaktoru o 19 dní na 4. prosince
Podle původních plánů měl být první temelínský blok uveden zpět do provozu 15. listopadu.

Zdroj: J&T Banka

Druhý temelínský blok vyrábí elektřinu, zatím na 50 %
Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín v sobotu ráno začal opět vyrábět elektřinu, zatím pracuje na 50 %. S výjimkou jednoho dne ji nevyráběl od konce srpna. ČTK to řekl tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Zdroj: ČTK

Temelín by měl opět začít vyrábět elektřinu do konce týdne
V Jaderné elektrárně Temelín v pátek v 11:33 spustili reaktor druhého bloku. Elektřinu by měl začít vyrábět do konce tohoto týdne. ČTK to řekl tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták. Temelínská elektrárna nevyráběla elektřinu od konce srpna, kdy byl plánovaně odstaven první blok pro výměnu paliva. Druhý blok sice začátkem září krátce dodával elektřinu do přenosové soustavy, pak byl ale kvůli úpravám na turbíně a v nejaderné části parogenerátoru odstaven.

Zdroj: ČTK

DICE: "Energiewende" přijde Němce do roku 2025 na půl bilionu eur
Náklady přechodu na obnovitelné zdroje v Německu dosáhnou do roku 2025 jen na poli výroby elektrické energie 520 miliard eur. Do loňského roku takzvaná "Energiewende" za zhruba pět let trvání spolkla už 150 miliard eur. Odhadl to ekonomický institut DICE při Düsseldorfské univerzitě ve studii, která je prvním odhadem všech nákladů přechodu v tomto sektoru. Čtyřčlenná německá rodina tak zaplatí za odklon od fosilních paliv a jaderné energie přes 25 000 eur, uvedl DICE.

Zdroj: ČTK