Elektřina

ČEZ oznámil převzetí prvního větrného parku v Německu, další akvizice mají následovat
Energetická společnost ČEZ oznámila převzetí německého větrného parku o instalovaném výkonu 12,8 MW. Jde o první z plánované řady projektů zaměřených na obnovitelné zdroje. Cena transakce nebyla zveřejněna.
Jádro vs. mzdy aneb Čekají ČEZ v roce 2017 lepší časy? Jádro vs. mzdy aneb Čekají ČEZ v roce 2017 lepší časy?

Pokud se energetické společnosti ČEZ podaří splnit celoroční výhled na rok 2016, který počítá s očištěným čistým ziskem 18 miliard Kč, mohou se investoři podle analytiků opět těšit na slušnou dividendu, byť bude čistý zisk proti loňskému roku podstatně nižší. Letošní rok je ale takřka u konce, a tak je potřeba se dívat trochu dále.

Photon Energy postaví v Austrálii dvě solární elektrárny za 915 milionů Kč
Mezinárodní solární společnost s českými kořeny Photon Energy N.V. začne napřesrok v Austrálii stavět dvě solární elektrárny o souhrnném výkonu 34 MW v celkové hodnotě 915 milionů korun. Na financování chce Photon Energy použít peníze z emise dluhopisů v celkovém objemu až 1,05 miliardy korun, kterou v Česku zahájila minulý týden, řekl generální ředitel podniku Georg Hotar.

Zdroj: ČTK

Automobilky postaví síť dobíjecích stanic pro elektromobily
Velké německé automobilky a společnost Ford se dohodly, že společně investují do celoevropské sítě rychlých dobíjecích stanic pro elektromobily. Cílem je zvýšit poptávku po tomto typu vozů, uvedla v úterý agentura DPA.

Zdroj: ČTK

Analytici: Lidé zaplatí za energie příští rok stejně nebo méně
Tuzemské domácnosti zaplatí příští rok za elektřinu a plyn stejně jako letos, případně mírně ušetří. Shodla se na tom většina analytiků, které oslovila agentura ČTK. Výši takzvaných regulovaných cen elektřiny a plynu pro rok 2017 oznámí Energetický regulační úřad (ERÚ) v úterý. Zbylou část ceny si pak určují jednotliví dodavatelé sami. A ti slibují, že energie zákazníkům nezdraží.

Zdroj: ČTK

Největší slovenský výrobce elektřiny chystá úsporná opatření
Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), chce do roku 2020 uspořit 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč). Ozdravný plán, který podle portálu Energia.sk vedení firmy představilo zaměstnancům, počítá i s propouštěním. Podnik, do jehož vlastnické struktury letos vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding (EPH), úsporná opatření blíže nekomentoval.

Zdroj: ČTK

Měsíční zpráva o elektřině: Čínská zpátečka v regulaci uhelného sektoru, francouzské kontroly jaderných zdrojů a zastropování emisí v letectví Měsíční zpráva o elektřině: Čínská zpátečka v regulaci uhelného sektoru, francouzské kontroly jaderných zdrojů a zastropování emisí v letectví

Ceny elektřiny v Německu od konce září do poloviny listopadu vytrvale rostly (CAL 2018 dosáhl maxima na 31,3 EUR/MWh, již nerelevantní CAL 2017 dokonce na 35,55 EUR/MWh), aby v posledním týdnu korigovaly. Co vše je ovlivňuje?

Šnobr (J&T Banka): Německo s Energiewende přestřelilo, bude muset opět posílit výrobu energie z uhlí. Klasické utility zůstávají atraktivní
Prudký příklon Německa k obnovitelným zdrojům energie je neuvážený a nebere v potaz širší souvislosti, které se nyní začínají projevovat. Proto je vysoce pravděpodobné, že Berlín bude muset zařadit zpátečku a opět posílit výrobu energie z uhlí. V úterý to na Investičním večeru prohlásil soukromý investor a analytik z J&T Banky Michal Šnobr. Uvedl také, že případná déletrvající změna cenového trendu na trhu s elektřinou bude příznivá pro jadernou energetiku, která generuje nejvyšší marže. Kromě akcií ČEZ Šnobr investorům doporučuje věnovat pozornost také cenným papírům německého podniku E.ON.
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Komodity v portfoliu drobného investora (Investiční večer) SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Komodity v portfoliu drobného investora (Investiční večer)

Autor a moderátor projektu Investičních večerů Roman Chlupatý opět zve přední experty na otázky investování, byznysu a financí. Páté podzimní setkání se věnovalo komoditnímu trhu a způsobům, jak právě komodity zařadit do portfolia.

SŽDC má zaplatit skupině ČEZ 1,2 miliardy Kč za neodebranou elektřinu, energetický obr díky tomu může snáze splnit celoroční cíl čistého zisku
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) musí zaplatit firmě ČEZ Prodej přes 1,2 miliardy Kč za elektřinu, kterou si u ní objednala, ale nakonec neodebrala. Rozhodl o tom v pondělí Městský soud v Praze. SŽDC v roce 2008 objednala pro dopravce u dceřiné firmy polostátní energetické společnosti ČEZ elektřinu na tři roky dopředu, dopravci si pak ale elektřinu koupili sami levněji. Správa zatím nerozhodla, zda se proti verdiktu odvolá.

Zdroj: ČTK