Elektřina

Podíl výroby zelené energie na celkové spotřebě elektřiny se v ČR nemění
Podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě elektřiny se v České republice v posledních letech příliš nemění. Zatímco na přelomu desetiletí se podíl takzvané zelené energie na celkové spotřebě zvýšil z necelých 5 % v roce 2007 na 11,5 % v roce 2012, od roku 2013 činí zhruba 13 %. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Zdroj: ČTK

Novák (ČEZ): Prudký růst ceny elektřiny může být jen přechodný, výše dividendy bude aktuální otázkou až příští rok Novák (ČEZ): Prudký růst ceny elektřiny může být jen přechodný, výše dividendy bude aktuální otázkou až příští rok

Společnost ČEZ v rámci oznámení výsledků hospodaření v prvních třech čtvrtletích letošního roku mírně snížila výhled letošního zisku EBITDA, do čistého zisku by se ale tento pokles neměl promítnout. Proč? Na to jsme se zeptali finančního ředitele společnosti ČEZ Martina Nováka.

Novák (ČEZ): Obměna nájemníka Bílého domu může ovlivnit i evropskou energetiku, bezprostřední nebezpečí ale nehrozí Novák (ČEZ): Obměna nájemníka Bílého domu může ovlivnit i evropskou energetiku, bezprostřední nebezpečí ale nehrozí

Může vítěz amerických prezidentských voleb ovlivnit hospodaření skupiny ČEZ? Zeptali jsme se finančního ředitele ČEZ Martina Nováka.

Analytici hodnotí výsledky ČEZ neutrálně, pokles čísel čekali
Výsledky energetické skupiny ČEZ za samotné třetí čtvrtletí i a prvních devět měsíců letošního roku hodnotí analytici oslovení ČTK neutrálně. ČEZ vykázal letos od ledna do září čistý zisk 14,7 miliardy Kč, což je meziroční pokles o 11 %. Tržby firmy se snížily o 5 % na 145,1 miliardy korun. Analytici pokles kvůli prodlouženým odstávkám jaderných elektráren a cenám elektřiny na trhu očekávali.

Zdroj: ČTK

ČEZ během prvních devíti měsíců roku vydělal 14,7 miliardy Kč, firma mírně snížila celoroční cíl zisku EBITDA
Energetická skupina ČEZ vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 14,7 miliardy Kč. Po očištění o mimořádné vlivy obecně nesouvisející s běžným hospodařením firmy dosáhl čistý zisk 16,7 miliardy Kč. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) činil 43,8 miliardy Kč. Skupina ve výsledkové zprávě dále uvedla, že mírně upravila směrem dolů celoroční cíl na úrovni zisku EBITDA a rovněž snížila cíl výroby elektřiny.
Cena silové elektřiny atakuje téměř dvouletá maxima
Cena silové elektřiny na německé burze se během pátku vyšplhala až na úrovně okolo 35,5 EUR/MWh. Akcie energetické skupiny ČEZ se díky tomu drží v pozitivním pásmu v jinak výrazně ztrátové seanci na pražské burze.
ČEZ vstoupil na chorvatskou energetickou burzu
Energetická společnost ČEZ vstoupila na chorvatskou energetickou burzu Cropex. Čtvrteční informaci webu týdeníku Euro.cz ČTK potvrdil mluvčí společnosti Roman Gazdík. Smlouva o účasti firmy na burze byla podle serveru podepsána ve středu.

Zdroj: ČTK

Řecká PPC dostala nabídky na provozovatele přenosové sítě ADMIE
Nejvyšší nabídku na podíl v řeckém provozovateli přenosové sítě ADMIE podala čínská společnost State Grid International Development. Za podíl 24 % nabídla 320 milionů eur. Uvedla to dominantní řecká energetická společnost Public Power Corp. (PPC), majitel ADMIE.

Zdroj: ČTK

ČEZ: Temelín plánuje na konec roku další odstávku druhého bloku
Jaderná elektrárna Temelín plánuje na závěr roku několikadenní odstávku druhého bloku. Ten poté, co byl delší dobu mimo provoz, stále nedosáhl plného výkonu a momentálně pracuje na 93 %.

Zdroj: ČTK

Ceny energií pro české domácnosti by měly příští rok stagnovat
Ceny elektřiny a plynu pro domácnosti by v ČR měly příští rok stagnovat. Vyplývá to z vyjádření dodavatelů energií a analytiků pro agenturu ČTK. Velkoobchodní ceny energií na burzách mají rostoucí trend. Například cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2017 stoupla od poloviny února o téměř polovinu na zhruba 32 eura za megawatthodinu (MWh). Podle odborníků to ale ceny pro příští rok příliš neovlivní, obchodníci totiž komodity kupují většinou s časovým předstihem.

Zdroj: ČTK