Elektřina

Rozroste se český akciový trh o další firmu z energetické branže? Na parketu pražské burzy by se ráda usadila společnost Photon Energy
Mezinárodní fotovoltaická společnost s českými kořeny Photon Energy N.V. chce vstoupit na pražskou burzu. Bez bližších podrobností to v pondělí ČTK sdělil mluvčí firmy Jan Krčmář. Akcie Photon Energy mají být obchodovány na trhu Free Market. Cenné papíry společnosti jsou od roku 2008 kotované na alternativním kapitálovém trhu NewConnect burzy ve Varšavě.
Cena silové elektřiny prudce roste. Přišel čas kupovat akcie ČEZ?
Cena silové elektřiny na německé energetické burze se za poslední měsíc zvýšila zhruba o dvacet procent, akcie ČEZ ale za stejnou doby zpevnily jen přibližně o šest procent. Měli by se investoři rychle postavit do řady kupujících, nebo není kam spěchat?

Zdroj: Komerční banka

Kontrola použitého paliva v Temelíně neodhalila nedostatky
Mezinárodní inspektoři, kteří zhruba měsíc kontrolovali v Jaderné elektrárně Temelín přesun použitého jaderného paliva do skladu, nezjistili žádné nedostatky. ČTK to v pondělí řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Informaci ČTK potvrdila i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Podle ní inspektoři při kontrole, která skončila o víkendu, nezjistili nic negativního. Skladování jaderného materiálů podléhá přísným bezpečnostním opatřením kvůli tomu, aby ho nebylo možné zneužít pro výrobu zbraní.

Zdroj: ČTK

Měsíční zpráva o elektřině: Povolenky stále hledají dno, OPEC nechce omezit produkci ropy Měsíční zpráva o elektřině: Povolenky stále hledají dno, OPEC nechce omezit produkci ropy

Ceny elektřiny v Německu na začátku září nadále mírně klesaly z červnových maxim, aby se v posledních dnech vrátily k růstu. Ceny v ČR pod vlivem pokračujících problémů ČEZ s odstávkami jaderných elektráren (v Temelíně byly odstávky na prvním bloku prodlouženy téměř o měsíc, na druhém bloku o 14 dnů) dále rozšířily prémii vůči německým cenám již na více než 1 EUR/MWh.

Na podporu elektřiny a tepla má stát dát o 4 miliardy víc než letos
Na podporu elektřiny a tepla má jít příští rok ze státního rozpočtu o zhruba čtyři miliardy korun více než letos. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, o kterém bude ve středu jednat vláda. Nařízení je k dispozici na vládních internetových stránkách.

Zdroj: ČTK

Elektrárna Chvaletice obnoví provoz do konce října
Tepelná elektrárna Chvaletice na Pardubicku obnoví provoz nejpozději do konce října. Přerušil ho 30. srpna rozsáhlý požár dopravníku uhlí. V elektrárně se buduje náhradní doprava paliva do kotlů, dělníci odklidili trosky a pracují i na opravě poničeného kouřovodu.

Zdroj: ČTK

Kvůli aktualizaci systému nefunguje zákaznická webová aplikace ČEZ
Kvůli aktualizaci zákaznického systému nefunguje webová aplikace ČEZ ON-LINE. ČEZ o tom informoval na svém webu. ČEZ aktualizaci systému zdůvodňuje poskytováním kvalitnějších služeb v budoucnu. Aplikace není přístupná od pondělního večera, odstávka by měla trvat do příštího úterý.

Zdroj: ČTK

Jaderná elektrárna Temelín nebude elektřinu vyrábět do konce září
Energetická společnost ČEZ opět odložila termín připojení druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín, který po odstávce dlouhé 95 dní dodával elektřinu jen zhruba den do 7. září. ČEZ posunul jeho opětovné spuštění z 21. září na 1. října. Mimo provoz jsou tak oba bloky elektrárny, na prvním bloku trvá od 26. srpna plánovaná odstávka kvůli výměně paliva. ČTK to ve středu řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták, podle nějž je druhý blok momentálně vychlazený.

Zdroj: ČTK

Temelín zahájil odstávku prvního bloku a přestal vyrábět elektřinu. Nepříjemná zpráva, říkají analytici
Jaderná elektrárna Temelín v pátek večer zahájila plánovanou odstávku prvního bloku a několik dní nebude vyrábět elektřinu. Stále totiž zároveň trvá odstávka druhého bloku. Energetici při odstávce prvního bloku vymění čtvrtinu paliva, budou ověřovat stav tlakové nádoby reaktoru a zkontrolují bezpečnostní systémy i všechny díly turbíny.

Zdroj: ČTK

Instalovaný výkon solárních elektráren v ČR od roku 2012 stagnuje
Instalovaný výkon solárních elektráren v Česku od roku 2012 prakticky stagnuje. Ke konci letošního prvního pololetí bylo v tuzemsku instalováno 2 045,5 megawattu (MW) zdrojů, které vyrábějí energii ze slunce. To je o necelá dvě procenta méně než na konci roku 2012. ČTK to zjistila z dat Energetického regulačního úřadu. Podle analytiků je důvodem stagnace zastavení státní podpory novým zdrojům od začátku roku 2014.

Zdroj: ČTK