Elektřina

Temelín přestane vyrábět elektřinu, začne odstávka prvního bloku
Plánovaná odstávka v pátek vyřadí z provozu první blok jaderné elektrárny Temelín. Vzhledem k tomu, že pokračuje odstávka i na druhém bloku, přestane Temelín vyrábět elektřinu. Tento stav potrvá několik dní. Poté zahájí provoz druhý blok. ČTK to řekl mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.

Zdroj: ČTK

V ČR se v pololetí vyrobilo meziročně o 2 % méně elektřiny
V Česku se v letošním prvním pololetí vyrobilo 43,4 terawatthodiny (TWh) elektřiny, meziročně o 2 % méně. Hlavním důvodem byla především nižší výroba jaderných elektráren, která proti stejnému období loňského roku klesla o více než 6 % na 14,3 TWh. ČTK to zjistila z aktuálních dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Spotřeba elektřiny v období naopak meziročně stoupla, a to o necelá 2 % na 30 TWh.

Zdroj: ČTK

Temelín nebude kvůli odstávce týden vyrábět elektřinu
Jaderná elektrárna Temelín nebude několik dnů dodávat elektřinu do přenosové sítě. Energetici o týden posunuli termín připojení druhého výrobního bloku, zároveň už ale příští týden zahájí výměnu paliva v první výrobní jednotce. Vyplývá to z údajů, které společnost ČEZ zveřejnila na svých internetových stránkách. Důvodem je rozsah zkoušek a úprav. Energetickou situaci České republiky to ale podle zástupců společnosti neovlivní.

Zdroj: ČTK

Měsíční zpráva o elektřině: Rostoucí význam plynu, nižší produkce uhlí v Číně a brexit jako stopka pro ceny povolenek Měsíční zpráva o elektřině: Rostoucí význam plynu, nižší produkce uhlí v Číně a brexit jako stopka pro ceny povolenek

Ceny elektřiny v průběhu druhého čtvrtletí vzrostly z historických minim okolo 22 EUR/MWh až ke 28 EUR/MWh, aby následně v průběhu letních měsíců za zvýšené volatility oscilovaly mezi 26 a 28 eury. Spotřeba elektřiny v prvním pololetí nevybočila ze standardu posledních let, například v Německu navzdory solidním makrodatům meziročně poklesla o 0,2 %. Hlavním motorem růstu cen elektřiny tak byly ceny uhlí, které pozitivně reagovaly na zahájení restrukturalizace uhelného sektoru v Číně.

Předsedkyně ERÚ nedoporučuje nyní zásadně měnit tarify elektřiny
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková nedoporučuje zásadní změny tarifů elektřiny do doby, než 30 % odběratelů s nízkým napětím bude mít vlastní zdroj. Zatím ho má jen půl procenta takových odběratelů. Vitásková to řekla na středeční tiskové konferenci. Nyní by podle ní změny přenesly tíhu nákladů na domácnosti. Nová tarifní struktura měla podle původních představ platit od příštího roku, už v březnu Vitásková uvedla, že její spuštění by se mělo odložit o dva roky.

Zdroj: ČTK

ČEZ: Odstávka druhého temelínského bloku se prodlouží
Energetická skupina ČEZ v pátek oznámila, že dojde k prodloužení odstávky temelínského 2. bloku z důvodu opravy nízkotlakého rotoru. Konkrétně se jedná o výměnu několika kusů lopatek a vyvážení v aerodynamickém tunelu. Potřeba výměny lopatek byla zjištěna během kontrol při plánované odstávce druhého bloku. Přesná doba prodloužení odstávek není zatím známa, ČEZ ji zatím odhaduje na 24 dní.

Zdroj: Česká spořitelna

Kapacita výroby elektřiny z jádra loni vzrostla nejvíce za 25 let
Kapacita výroby elektřiny z jádra loni celosvětově stoupla o 10,2 gigawattu, což byl nejvyšší růst za posledních 25 let. Přispěla k tomu hlavně výstavba nových elektráren v Číně, řekl v úterý výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol.

Zdroj: ČTK

Někteří slovenští výrobci elektřiny nebudou platit nový poplatek
Slovenský ústavní soud ve středu označil za protiústavní část nařízení energetického regulačního úřadu ÚRSO, na jehož základě musejí výrobci elektrické energie platit vysoké poplatky za provoz distribuční sítě. Vyplývá to z rozhodnutí, které zveřejnil soud. Zatím není známo, zda verdikt bude mít dopad na konečné ceny elektřiny, které na Slovensku v minulosti ovlivnil i boom solárních elektráren.

Zdroj: ČTK

Americká Tesla chce koupit výrobce solárních panelů SolarCity
Americký výrobce elektrických automobilů Tesla Motors chce koupit výrobce solárních panelů SolarCity, nabízí za něj až 2,8 miliardy USD. Elon Musk, který je generálním ředitelem Tesly, předsedou správní rady SolarCity a největším akcionářem obou firem, v úterý prohlásil, že sloučená společnost by mohla nabízet elektromobily a bateriové a solární systémy naráz.

Zdroj: ČTK

Kdo (ne)prodělá na energetické revoluci? Kdo (ne)prodělá na energetické revoluci?

Zatímco v ČEZké republice se energetické pořádky mění pomalu, na mnoha místech jsou důsledky nastartované revoluce v sektoru již patrné – centralizovaný model padá do propasti minulosti a s ním i mnohé jistoty. Během pár let se tak ceny elektřiny na území ČR mohou radikálně lišit a některá místa se bez vlastních zdrojů prostě neobejdou, předpovídá v rozhovoru s Janem Jedličkou z EU Office České spořitelny odborník na energetiku z Erste Corporate Banking Max Wandler.