Elektřina

Akcionáři E.ON schválili osamostatnění divize Uniper
Akcionáři největší německé energetické společnosti E.ON schválili plán vyčlenění divize konvenčních elektráren Uniper do samostatné firmy. Generální ředitel Johannes Teyssen doufá, že díky tomu E.ON získá nové investory. E.ON se podobně jako jiné energetické podniky v Německu potýká s negativními dopady rozhodnutí tamní vlády opustit jadernou energii.

Zdroj: ČTK

Fotovoltaické elektrárny E4U v prvním čtvrtletí vyrobily 702,1 MWh elektřiny
Solární elektrárny v Ratíškovicích a Dubňanech, které prostřednictvím dceřiné společnosti Sanergie ovládá firma E4U, vyrobily v letošním prvním čtvrtletí 702,1 MWh elektrické energie. Loni v prvním kvartálu výroba činila 796,5 MWh. V meziročním srovnání se tak objem výroby elektřiny v prvních třech měsících roku snížil o 12 %.

Zdroj: E4U

Evropské ceny uhlí vzrostly z minim o 50 %, zdražují elektřinu
Velkoobchodní ceny uhlí v západní Evropě v pondělí vzrostly na nejvyšší úroveň za deset měsíců a proti zhruba devítiletým minimům z poloviny února už získaly asi 50 procent. Uhlí ženou vzhůru rostoucí ceny ostatních paliv spolu s omezováním těžby a výpadky dodávek, uvedla agentura Bloomberg. Růst cen uhlí táhne nahoru i ceny elektrické energie na evropských trzích.

Zdroj: ČTK

Odstávky jaderných bloků letos snížily marže skupiny ČEZ o půl miliardy korun
Odstávky jaderných bloků v elektrárnách v Dukovanech a Temelíně snížily v letošním roce v období od ledna do dubna hrubou marži energetické skupiny ČEZ o 500 milionů Kč. Na páteční valné hromadě to řekl finanční ředitel společnosti Martin Novák. Jde zhruba o 0,93 Kč na akcii.

Zdroj: Česká spořitelna

V Kongu brzy začne stavba největší přehrada světa
V africkém Kongu za několik měsíců začne výstavba největší vodní nádrže na světě. Její hydroelektrárna bude mít podle britského listu The Guardian po dokončení tohoto dlouho odkládaného megaprojektu kapacitu jako 20 velkých jaderných elektráren. Kritici stavby na řece Kongo ale tvrdí, že kvůli vodnímu dílu bude muset z oblasti odejít až 60 000 lidí a nádrž zničí místní ekosystém.

Zdroj: ČTK

ERÚ si nové tarify upraví sám, Vitásková rozpustila komisi
Energetický regulační úřad (ERÚ) upraví návrh nových tarifů elektřiny převážně sám. ČTK o tom ve středu informoval mluvčí úřadu Vladimír Černý. Uvedl, že plánovaná nová tarifní struktura bude následně konzultována s odborníky i širokou veřejností.

Zdroj: ČTK

Čtvrtý blok Dukovan začne vyrábět proud v sobotu, po 99 dnech
V Jaderné elektrárně Dukovany finišují práce na zprovoznění čtvrtého bloku. Energetici v pátek ukončili zkoušky pojišťovacích ventilů u parogenerátoru, řekl ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Minulý týden byla při těchto zkouškách zjištěna závada, kvůli jejíž opravě bylo najíždění bloku pozastaveno. Blok by měl znovu dodávat elektřinu do sítě od soboty, po přestávce dlouhé 99 dnů. Podle původních předpokladů měla odstávka skončit minulý pátek.

Zdroj: ČTK

Elektřina z větru začíná být podle dánské vlády příliš drahá
Dánská vláda má v úmyslu zrušit plán výstavby pěti větrných elektráren na moři, protože jejich produkce se pro spotřebitele stává příliš drahá. Informovala o tom v pátek agentura Reuters. Výroba elektřiny z větru má na celkové produkci elektřiny v Dánsku podíl více než 40 %, což je světový rekord. Vláda plánovala tento podíl do roku 2020 zvýšit na polovinu.

Zdroj: ČTK

Dukovany rozšíří kontroly svarů 2. a 3. bloku, budou stát měsíce
Společnost ČEZ rozšíří v Dukovanech kontroly svarů u druhého a třetího výrobního bloku jaderné elektrárny, jejich odstávky se kvůli tomu prodlouží o měsíce. Blok číslo tři zastavený 22. dubna bude mimo provoz do 19. října, tedy skoro půl roku. Odstávka druhého bloku, který přestane dodávat elektřinu do sítě 16. září, se protáhne do příštího roku, řekl ve středu ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Rozšířené kontroly jsou podle firmy součástí příprav na další dlouhodobý provoz Dukovan. Budou mít ale dopad na letošní výrobu elektřiny.

Zdroj: ČTK

ČEZ v prvním čtvrtletí vydělal téměř 10 miliard korun, výsledek rozdrtil očekávání analytiků
(AKTUALIZOVÁNO 10. května, 8.05) Energetická skupina ČEZ vykázala za první čtvrtletí letošního roku provozní zisk EBITDA 20,01 miliardy Kč a čistý zisk 9,96 miliardy Kč. Výsledky firmy tak překonaly i ta nejoptimističtější očekávání analytiků, která se pohybovala kolem osmi miliard korun na úrovni čistého zisku. Výhled pro celý rok 2016 společnost nezměnila.