Elektřina

Kvůli aktualizaci systému nefunguje zákaznická webová aplikace ČEZ
Kvůli aktualizaci zákaznického systému nefunguje webová aplikace ČEZ ON-LINE. ČEZ o tom informoval na svém webu. ČEZ aktualizaci systému zdůvodňuje poskytováním kvalitnějších služeb v budoucnu. Aplikace není přístupná od pondělního večera, odstávka by měla trvat do příštího úterý.

Zdroj: ČTK

Jaderná elektrárna Temelín nebude elektřinu vyrábět do konce září
Energetická společnost ČEZ opět odložila termín připojení druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín, který po odstávce dlouhé 95 dní dodával elektřinu jen zhruba den do 7. září. ČEZ posunul jeho opětovné spuštění z 21. září na 1. října. Mimo provoz jsou tak oba bloky elektrárny, na prvním bloku trvá od 26. srpna plánovaná odstávka kvůli výměně paliva. ČTK to ve středu řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták, podle nějž je druhý blok momentálně vychlazený.

Zdroj: ČTK

Temelín zahájil odstávku prvního bloku a přestal vyrábět elektřinu. Nepříjemná zpráva, říkají analytici
Jaderná elektrárna Temelín v pátek večer zahájila plánovanou odstávku prvního bloku a několik dní nebude vyrábět elektřinu. Stále totiž zároveň trvá odstávka druhého bloku. Energetici při odstávce prvního bloku vymění čtvrtinu paliva, budou ověřovat stav tlakové nádoby reaktoru a zkontrolují bezpečnostní systémy i všechny díly turbíny.

Zdroj: ČTK

Instalovaný výkon solárních elektráren v ČR od roku 2012 stagnuje
Instalovaný výkon solárních elektráren v Česku od roku 2012 prakticky stagnuje. Ke konci letošního prvního pololetí bylo v tuzemsku instalováno 2 045,5 megawattu (MW) zdrojů, které vyrábějí energii ze slunce. To je o necelá dvě procenta méně než na konci roku 2012. ČTK to zjistila z dat Energetického regulačního úřadu. Podle analytiků je důvodem stagnace zastavení státní podpory novým zdrojům od začátku roku 2014.

Zdroj: ČTK

Temelín přestane vyrábět elektřinu, začne odstávka prvního bloku
Plánovaná odstávka v pátek vyřadí z provozu první blok jaderné elektrárny Temelín. Vzhledem k tomu, že pokračuje odstávka i na druhém bloku, přestane Temelín vyrábět elektřinu. Tento stav potrvá několik dní. Poté zahájí provoz druhý blok. ČTK to řekl mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.

Zdroj: ČTK

V ČR se v pololetí vyrobilo meziročně o 2 % méně elektřiny
V Česku se v letošním prvním pololetí vyrobilo 43,4 terawatthodiny (TWh) elektřiny, meziročně o 2 % méně. Hlavním důvodem byla především nižší výroba jaderných elektráren, která proti stejnému období loňského roku klesla o více než 6 % na 14,3 TWh. ČTK to zjistila z aktuálních dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Spotřeba elektřiny v období naopak meziročně stoupla, a to o necelá 2 % na 30 TWh.

Zdroj: ČTK

Temelín nebude kvůli odstávce týden vyrábět elektřinu
Jaderná elektrárna Temelín nebude několik dnů dodávat elektřinu do přenosové sítě. Energetici o týden posunuli termín připojení druhého výrobního bloku, zároveň už ale příští týden zahájí výměnu paliva v první výrobní jednotce. Vyplývá to z údajů, které společnost ČEZ zveřejnila na svých internetových stránkách. Důvodem je rozsah zkoušek a úprav. Energetickou situaci České republiky to ale podle zástupců společnosti neovlivní.

Zdroj: ČTK

Měsíční zpráva o elektřině: Rostoucí význam plynu, nižší produkce uhlí v Číně a brexit jako stopka pro ceny povolenek Měsíční zpráva o elektřině: Rostoucí význam plynu, nižší produkce uhlí v Číně a brexit jako stopka pro ceny povolenek

Ceny elektřiny v průběhu druhého čtvrtletí vzrostly z historických minim okolo 22 EUR/MWh až ke 28 EUR/MWh, aby následně v průběhu letních měsíců za zvýšené volatility oscilovaly mezi 26 a 28 eury. Spotřeba elektřiny v prvním pololetí nevybočila ze standardu posledních let, například v Německu navzdory solidním makrodatům meziročně poklesla o 0,2 %. Hlavním motorem růstu cen elektřiny tak byly ceny uhlí, které pozitivně reagovaly na zahájení restrukturalizace uhelného sektoru v Číně.

Předsedkyně ERÚ nedoporučuje nyní zásadně měnit tarify elektřiny
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková nedoporučuje zásadní změny tarifů elektřiny do doby, než 30 % odběratelů s nízkým napětím bude mít vlastní zdroj. Zatím ho má jen půl procenta takových odběratelů. Vitásková to řekla na středeční tiskové konferenci. Nyní by podle ní změny přenesly tíhu nákladů na domácnosti. Nová tarifní struktura měla podle původních představ platit od příštího roku, už v březnu Vitásková uvedla, že její spuštění by se mělo odložit o dva roky.

Zdroj: ČTK

ČEZ: Odstávka druhého temelínského bloku se prodlouží
Energetická skupina ČEZ v pátek oznámila, že dojde k prodloužení odstávky temelínského 2. bloku z důvodu opravy nízkotlakého rotoru. Konkrétně se jedná o výměnu několika kusů lopatek a vyvážení v aerodynamickém tunelu. Potřeba výměny lopatek byla zjištěna během kontrol při plánované odstávce druhého bloku. Přesná doba prodloužení odstávek není zatím známa, ČEZ ji zatím odhaduje na 24 dní.

Zdroj: Česká spořitelna