Elektřina

Kapacita výroby elektřiny z jádra loni vzrostla nejvíce za 25 let
Kapacita výroby elektřiny z jádra loni celosvětově stoupla o 10,2 gigawattu, což byl nejvyšší růst za posledních 25 let. Přispěla k tomu hlavně výstavba nových elektráren v Číně, řekl v úterý výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol.

Zdroj: ČTK

Někteří slovenští výrobci elektřiny nebudou platit nový poplatek
Slovenský ústavní soud ve středu označil za protiústavní část nařízení energetického regulačního úřadu ÚRSO, na jehož základě musejí výrobci elektrické energie platit vysoké poplatky za provoz distribuční sítě. Vyplývá to z rozhodnutí, které zveřejnil soud. Zatím není známo, zda verdikt bude mít dopad na konečné ceny elektřiny, které na Slovensku v minulosti ovlivnil i boom solárních elektráren.

Zdroj: ČTK

Americká Tesla chce koupit výrobce solárních panelů SolarCity
Americký výrobce elektrických automobilů Tesla Motors chce koupit výrobce solárních panelů SolarCity, nabízí za něj až 2,8 miliardy USD. Elon Musk, který je generálním ředitelem Tesly, předsedou správní rady SolarCity a největším akcionářem obou firem, v úterý prohlásil, že sloučená společnost by mohla nabízet elektromobily a bateriové a solární systémy naráz.

Zdroj: ČTK

Kdo (ne)prodělá na energetické revoluci? Kdo (ne)prodělá na energetické revoluci?

Zatímco v ČEZké republice se energetické pořádky mění pomalu, na mnoha místech jsou důsledky nastartované revoluce v sektoru již patrné – centralizovaný model padá do propasti minulosti a s ním i mnohé jistoty. Během pár let se tak ceny elektřiny na území ČR mohou radikálně lišit a některá místa se bez vlastních zdrojů prostě neobejdou, předpovídá v rozhovoru s Janem Jedličkou z EU Office České spořitelny odborník na energetiku z Erste Corporate Banking Max Wandler.

Akcionáři E.ON schválili osamostatnění divize Uniper
Akcionáři největší německé energetické společnosti E.ON schválili plán vyčlenění divize konvenčních elektráren Uniper do samostatné firmy. Generální ředitel Johannes Teyssen doufá, že díky tomu E.ON získá nové investory. E.ON se podobně jako jiné energetické podniky v Německu potýká s negativními dopady rozhodnutí tamní vlády opustit jadernou energii.

Zdroj: ČTK

Fotovoltaické elektrárny E4U v prvním čtvrtletí vyrobily 702,1 MWh elektřiny
Solární elektrárny v Ratíškovicích a Dubňanech, které prostřednictvím dceřiné společnosti Sanergie ovládá firma E4U, vyrobily v letošním prvním čtvrtletí 702,1 MWh elektrické energie. Loni v prvním kvartálu výroba činila 796,5 MWh. V meziročním srovnání se tak objem výroby elektřiny v prvních třech měsících roku snížil o 12 %.

Zdroj: E4U

Evropské ceny uhlí vzrostly z minim o 50 %, zdražují elektřinu
Velkoobchodní ceny uhlí v západní Evropě v pondělí vzrostly na nejvyšší úroveň za deset měsíců a proti zhruba devítiletým minimům z poloviny února už získaly asi 50 procent. Uhlí ženou vzhůru rostoucí ceny ostatních paliv spolu s omezováním těžby a výpadky dodávek, uvedla agentura Bloomberg. Růst cen uhlí táhne nahoru i ceny elektrické energie na evropských trzích.

Zdroj: ČTK

Odstávky jaderných bloků letos snížily marže skupiny ČEZ o půl miliardy korun
Odstávky jaderných bloků v elektrárnách v Dukovanech a Temelíně snížily v letošním roce v období od ledna do dubna hrubou marži energetické skupiny ČEZ o 500 milionů Kč. Na páteční valné hromadě to řekl finanční ředitel společnosti Martin Novák. Jde zhruba o 0,93 Kč na akcii.

Zdroj: Česká spořitelna

V Kongu brzy začne stavba největší přehrada světa
V africkém Kongu za několik měsíců začne výstavba největší vodní nádrže na světě. Její hydroelektrárna bude mít podle britského listu The Guardian po dokončení tohoto dlouho odkládaného megaprojektu kapacitu jako 20 velkých jaderných elektráren. Kritici stavby na řece Kongo ale tvrdí, že kvůli vodnímu dílu bude muset z oblasti odejít až 60 000 lidí a nádrž zničí místní ekosystém.

Zdroj: ČTK

ERÚ si nové tarify upraví sám, Vitásková rozpustila komisi
Energetický regulační úřad (ERÚ) upraví návrh nových tarifů elektřiny převážně sám. ČTK o tom ve středu informoval mluvčí úřadu Vladimír Černý. Uvedl, že plánovaná nová tarifní struktura bude následně konzultována s odborníky i širokou veřejností.

Zdroj: ČTK