Elektřina

Odstávka čtvrtého bloku Dukovan se kvůli závadě protáhne
Odstávka čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Dukovany se opět protáhne kvůli opravám. Blok stojí od 5. února, proud měl začít dodávat do sítě minulý pátek. Energetici nejprve opravovali netěsnost na armatuře. V neděli našli další závadu na skříních pojišťovacích ventilů. Termín ukončení odstávky zatím nebyl stanoven, řekl v pondělí ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech nyní vyrábí elektřinu dva ze čtyř jaderných bloků.

Zdroj: ČTK

Energetici po odstávce spustili čtvrtý dukovanský blok
Čtvrtý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany v neděli zahájil proces minimálního kontrolovaného výkonu. Odstávka, která začala 5. února, by měla skončit v pondělí. Čtvrtý blok je odstaven nezvykle dlouho kvůli tomu, že v něm odborníci, kromě výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé a kontrol a úprav zařízení, také kontrolovali svary. ČTK to v neděli řekl mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK

Skupině ČEZ v prvním čtvrtletí mírně klesl zisk, odhadují analytici
Energetické skupině ČEZ v prvním čtvrtletí podle odhadu analytiků mírně klesl čistý zisk. Tržní konsenzus počítá s meziročním poklesem o dvě procenta na 7,4 miliardy korun. Tržby by měly zůstat zhruba na loňské úrovni 53 miliard korun. Analytici jako hlavní důvody uvádějí pokračující odstávky výrobních bloků v Jaderné elektrárně Dukovany a nižší prodejní ceny elektřiny. ČEZ výsledky zveřejní v úterý.

Zdroj: ČTK

EPH a PPF Investments koupily doly a uhelné elektrárny Vattenfallu v Německu
Konsorcium tvořené Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) a společností PPF Investments koupilo německé hnědouhelné doly a uhelné elektrárny, které prodávala švédská společnost Vattenfall. Informoval o tom v pondělí mluvčí EPH Daniel Častvaj. Cenu neuvedl. Akvizice podléhá schválení ze strany švédské vlády a další obvyklé regulaci. Uzavření transakce se očekává ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Zdroj: ČTK

Návrh ERÚ: Nové tarify elektřiny se nebudou počítat podle jističe
Energetický regulační úřad (ERÚ) navrhuje, aby se plánované nové tarify elektřiny nepočítaly podle velikosti jističe. Úřad o tom ve středu informoval v tiskové zprávě. Původně navržená tarifní struktura, která měla platit od roku 2017, přitom právě velikost jističe zohledňovala.

Zdroj: ČTK

Odstávka 4. bloku Dukovan skončí 6. května namísto v dubnu
Odstávka čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Dukovany skončí 6. května. Původně v něm ČEZ plánoval obnovit výrobu koncem tohoto měsíce. Kontroly a opravy ale zaberou více času, proto byl termín ukončení odstávky posunut, řekl v pondělí ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Blok byl odstaven 5. února. Energetici v něm kromě výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé rovněž provádějí kontroly svarů. Dukovany mají čtyři bloky, zbývající tři jsou na plném výkonu.

Zdroj: ČTK

Airbus a Siemens spojí síly ve vývoji elektrických letadel
Evropský výrobce letecké techniky Airbus podepsal s německou průmyslovou skupinou Siemens dohodu o spolupráci na poli hybridních a elektrických pohonů. Cílem je postavit malá letadla, která by mohla být zčásti poháněna elektrickou energií.

Zdroj: ČTK

Moody's kvůli nízkým cenám energií snížila rating ČEZ o jeden stupeň na Baa1
Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila úvěrový rating největší české energetické společnosti ČEZ o jeden stupeň na Baa1 z dosavadní známky A3. Důvodem jsou nízké ceny energií. Výhled ratingu je podle agentury stabilní, což znamená, že v nejbližších měsících nehrozí jeho další zhoršení.

Zdroj: ČTK

ČEZ dostal nové povolení pro provoz prvního bloku JE Dukovany a oznámil další zamýšlené investice
Energetická společnost ČEZ může dále provozovat první blok Jaderné elektrárny Dukovany. Nové povolení ve středu vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), a to na dobu neurčitou. ČTK to sdělil mluvčí úřadu Radek Pokorník. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová pak informovala, že společnost Škoda Praha, kterou ČEZ stoprocentně vlastní, bude s čínskou skupinou Pinggao ve střední a východní Evropě, Mongolsku, Číně a na Ukrajině rozvíjet projekty čistých technologií a výstavby elektrických sítí a elektráren, zejména fotovoltaických a větrných.

Zdroj: ČTK

Chvaletická elektrárna odstavuje kvůli modernizaci dva bloky
Tepelná elektrárna Chvaletice do konce roku zmodernizuje dva bloky. Projekt má především snížit emise, omezit výskyt tuhých znečišťujících látek a prodloužit životnost bloků do roku 2030, uvedla ve čtvrtek v tiskové zprávě, mluvčí skupiny Sev.en Gabriela Sáričková Benešová.

Zdroj: ČTK