Elektřina

Čtvrtý blok Dukovan začne vyrábět proud v sobotu, po 99 dnech
V Jaderné elektrárně Dukovany finišují práce na zprovoznění čtvrtého bloku. Energetici v pátek ukončili zkoušky pojišťovacích ventilů u parogenerátoru, řekl ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Minulý týden byla při těchto zkouškách zjištěna závada, kvůli jejíž opravě bylo najíždění bloku pozastaveno. Blok by měl znovu dodávat elektřinu do sítě od soboty, po přestávce dlouhé 99 dnů. Podle původních předpokladů měla odstávka skončit minulý pátek.

Zdroj: ČTK

Elektřina z větru začíná být podle dánské vlády příliš drahá
Dánská vláda má v úmyslu zrušit plán výstavby pěti větrných elektráren na moři, protože jejich produkce se pro spotřebitele stává příliš drahá. Informovala o tom v pátek agentura Reuters. Výroba elektřiny z větru má na celkové produkci elektřiny v Dánsku podíl více než 40 %, což je světový rekord. Vláda plánovala tento podíl do roku 2020 zvýšit na polovinu.

Zdroj: ČTK

Dukovany rozšíří kontroly svarů 2. a 3. bloku, budou stát měsíce
Společnost ČEZ rozšíří v Dukovanech kontroly svarů u druhého a třetího výrobního bloku jaderné elektrárny, jejich odstávky se kvůli tomu prodlouží o měsíce. Blok číslo tři zastavený 22. dubna bude mimo provoz do 19. října, tedy skoro půl roku. Odstávka druhého bloku, který přestane dodávat elektřinu do sítě 16. září, se protáhne do příštího roku, řekl ve středu ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Rozšířené kontroly jsou podle firmy součástí příprav na další dlouhodobý provoz Dukovan. Budou mít ale dopad na letošní výrobu elektřiny.

Zdroj: ČTK

ČEZ v prvním čtvrtletí vydělal téměř 10 miliard korun, výsledek rozdrtil očekávání analytiků
(AKTUALIZOVÁNO 10. května, 8.05) Energetická skupina ČEZ vykázala za první čtvrtletí letošního roku provozní zisk EBITDA 20,01 miliardy Kč a čistý zisk 9,96 miliardy Kč. Výsledky firmy tak překonaly i ta nejoptimističtější očekávání analytiků, která se pohybovala kolem osmi miliard korun na úrovni čistého zisku. Výhled pro celý rok 2016 společnost nezměnila.
Odstávka čtvrtého bloku Dukovan se kvůli závadě protáhne
Odstávka čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Dukovany se opět protáhne kvůli opravám. Blok stojí od 5. února, proud měl začít dodávat do sítě minulý pátek. Energetici nejprve opravovali netěsnost na armatuře. V neděli našli další závadu na skříních pojišťovacích ventilů. Termín ukončení odstávky zatím nebyl stanoven, řekl v pondělí ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech nyní vyrábí elektřinu dva ze čtyř jaderných bloků.

Zdroj: ČTK

Energetici po odstávce spustili čtvrtý dukovanský blok
Čtvrtý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany v neděli zahájil proces minimálního kontrolovaného výkonu. Odstávka, která začala 5. února, by měla skončit v pondělí. Čtvrtý blok je odstaven nezvykle dlouho kvůli tomu, že v něm odborníci, kromě výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé a kontrol a úprav zařízení, také kontrolovali svary. ČTK to v neděli řekl mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK

Skupině ČEZ v prvním čtvrtletí mírně klesl zisk, odhadují analytici
Energetické skupině ČEZ v prvním čtvrtletí podle odhadu analytiků mírně klesl čistý zisk. Tržní konsenzus počítá s meziročním poklesem o dvě procenta na 7,4 miliardy korun. Tržby by měly zůstat zhruba na loňské úrovni 53 miliard korun. Analytici jako hlavní důvody uvádějí pokračující odstávky výrobních bloků v Jaderné elektrárně Dukovany a nižší prodejní ceny elektřiny. ČEZ výsledky zveřejní v úterý.

Zdroj: ČTK

EPH a PPF Investments koupily doly a uhelné elektrárny Vattenfallu v Německu
Konsorcium tvořené Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) a společností PPF Investments koupilo německé hnědouhelné doly a uhelné elektrárny, které prodávala švédská společnost Vattenfall. Informoval o tom v pondělí mluvčí EPH Daniel Častvaj. Cenu neuvedl. Akvizice podléhá schválení ze strany švédské vlády a další obvyklé regulaci. Uzavření transakce se očekává ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Zdroj: ČTK

Návrh ERÚ: Nové tarify elektřiny se nebudou počítat podle jističe
Energetický regulační úřad (ERÚ) navrhuje, aby se plánované nové tarify elektřiny nepočítaly podle velikosti jističe. Úřad o tom ve středu informoval v tiskové zprávě. Původně navržená tarifní struktura, která měla platit od roku 2017, přitom právě velikost jističe zohledňovala.

Zdroj: ČTK

Odstávka 4. bloku Dukovan skončí 6. května namísto v dubnu
Odstávka čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Dukovany skončí 6. května. Původně v něm ČEZ plánoval obnovit výrobu koncem tohoto měsíce. Kontroly a opravy ale zaberou více času, proto byl termín ukončení odstávky posunut, řekl v pondělí ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Blok byl odstaven 5. února. Energetici v něm kromě výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé rovněž provádějí kontroly svarů. Dukovany mají čtyři bloky, zbývající tři jsou na plném výkonu.

Zdroj: ČTK