Elektřina

Měsíční zpráva o elektřině: Mírné oživení z minim Měsíční zpráva o elektřině: Mírné oživení z minim

Oživení na trhu s ropou započaté v polovině února přineslo mírný pozitivní impulz také na trhy s elektřinou. Českému Cal17 baseload future kontraktu se tak podařilo odlepit od minima na úrovni 21,45 EUR/MWh, když si v průběhu března připsal až 5% nárůst. V současnosti se tento benchmarkový kontrakt pohybuje nad hranicí 22 EUR/MWh.

Investice do obnovitelných zdrojů v EU klesly nejníže za 10 let
Investice do obnovitelných zdrojů a dalších typů nízkouhlíkové energetiky v Evropě loni klesly nejníže za posledních deset let. Ze svého maxima 132 miliard dolarů z roku 2011 sestoupily až na loňských zhruba 58 miliard dolarů. S odkazem na údaje agentury Bloomberg New Energy Finance (BNEF) to napsal britský list The Guardian.

Zdroj: ČTK

Beneš (ČEZ): Dokážu si představit prodej bulharských aktiv
Pokud by někdo projevil zájem o bulharská aktiva ČEZ, byla by energetická společnost ochotná o transakci jednat. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to řekl šéf ČEZ Daniel Beneš. Dále Beneš řekl, že ČEZ je připraven jednat se švédským Vattenfallem, pokud se změní podmínky tendru na jeho německá aktiva, a uvedl, že firma dále hledá akviziční příležitosti, a to zejména v oblasti obnovitelných zdrojů v zemích se stabilním regulatorním prostředím, jako jsou Německo, Spojené království nebo Francie.

Zdroj: Česká spořitelna

Bývalý Mládkův náměstek Šolc od dubna nastoupí do ČEZ Distribuce
Bývalý náměstek ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) odpovědný za energetiku Pavel Šolc od dubna nastoupí do společnosti ČEZ Distribuce. Šolc to oznámil na čtvrtečním mezinárodním energetickém fóru v Praze. Ve funkci náměstka skončil Šolc z osobních důvodů ke konci loňského října, od té doby působil jako Mládkův poradce. Novou náměstkyní pro energetiku se následně stala Lenka Kovačovská.

Zdroj: ČTK

Jiří Chvojka z osobních důvodů končí na pozici mluvčího ERÚ
Mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Jiří Chvojka k úternímu dni končí ve funkci. Pracovní smlouva byla rozvázána dohodou na základě vážných osobních a rodinných důvodů, oznámil ERÚ. Novým mluvčím bude Vladimír Černý, který dosud působil v oddělení komunikace úřadu. Chvojka řekl serveru Aktuálně.cz, že bude pracovat ve volebním štábu ČSSD, který se chystá na krajské volby. Na kampaních ČSSD se podílel i v letech 2008 až 2012 a pracoval také na kampani ODS v roce 2006.

Zdroj: ČTK

ČEZ za rok 2015 vykázal zisk EBITDA 65,1 miliardy Kč, za letošní rok čeká výsledek na úrovni 60 miliard Kč
Energetická skupina ČEZ dosáhla za celý rok 2015 zisku EBITDA (provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) 65,1 miliardy Kč. Skupina dříve nadvakrát snížila výhled zisku EBITDA na 64 miliard Kč z původních 70 miliard Kč. Zklamáním byl pro investory výhled firmy pro letošní rok. K výši dividendy ze zisku za loňský rok se ČEZ nevyjádřil.

Zdroj: ČEZ

Bill Gates: Do 15 let svět spatří energetický zázrak Bill Gates: Do 15 let svět spatří energetický zázrak

Během příštích patnácti let, zejména pokud se do vývoje zapojí mladá generace, bude dosaženo revolučního objevu v oblasti čisté energie. Ve výročním otevřeném dopise zveřejněném v druhé polovině února to uvedl zakladatel softwarové společnosti Microsoft a nejbohatší člověk na světě Bill Gates. V rozhovoru pro Tech Insider některé myšlenky rozvedl a více se zaměřil na to, jakou roli by v energetické revoluci měly hrát národní vlády.

Třetina malých vodních elektráren porušila loni zákon
Téměř třetina z kontrolovaných malých vodních elektráren v Česku loni porušila podmínky pro provoz a nedodržela vodní zákon na řekách a potocích. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila více než 20 z nich pokuty celkem za tři čtvrtě milionu korun a o dalších rozhoduje. Elektrárny nedodržely tzv. minimální zůstatkový průtok vody, nejvíce poškozeny byly Sázava, Svratka a Lužnice. ČTK o tom v pondělí informovala mluvčí inspekce Radka Burketová. Nejčastěji inspektoři kontrolovali elektrárny na Ploučnici.

Zdroj: ČTK

Na území celé Sýrie zkolabovala elektrická síť
Na území celé Sýrie ve čtvrtek zkolabovala elektrická síť, příčiny zatím nejsou známy. "Elektrická síť byla odpojena ve všech provinciích. Příčiny se zjišťují," uvedla státní agentura SANA, která se odvolává na ministerstvo energetiky. Státní televize informovala o masivní závadě na elektrické síti.

Zdroj: ČTK

Vitásková: Nové tarify elektřiny mohou platit až od roku 2019
Nové tarify elektřiny mohou platit až od roku 2019 a vláda musí změnit dokumenty, které počítaly s dřívějším datem. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekla šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. V úterý oznámila, že nová tarifní struktura elektřiny, která měla zohlednit velikost jističe, od roku 2017 platit nebude. Původní návrh tarifních změn odmítl mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho by to znamenalo zdražení pro více než 38 % domácností a 91 % podnikatelů s malou spotřebou.

Zdroj: ČTK