Energetika

ČEZ: Spotové ceny elektřiny okolo 100 EUR/MWh by mohly podpořit sentiment investorů
Chladné počasí, stojící větrné elektrárny v Severním moři, nižší výroba ve francouzských jaderných zdrojích a nízké stavy vody v alpských vodních elektrárnách vyšroubovaly spotové ceny elektřiny až nad 100 EUR/MWh. Co to může znamenat pro ČEZ?

Zdroj: Komerční banka

Gazprom loni zvýšil vývoz plynu do Německa na nový rekord
Ruská plynárenská společnost Gazprom zvýšila loni vývoz zemního plynu do Německa o deset procent na nový rekord 49,8 miliardy krychlových metrů a překonala dosavadní maximum více než 45 miliard kubíků z roku 2015. Gazprom v pondělí také uvedl, že jeho vývoz do Evropy včetně Německa od počátku roku silně roste.

Zdroj: ČTK

Saúdská Arábie chce investovat do obnovitelných zdrojů až 50 miliard USD
Saúdská Arábie spustí v příštích týdnech program podpory obnovitelných zdrojů energie, který počítá do roku 2023 s investicí ve výši 30 až 50 miliard USD (765,5 miliardy až 1,3 bilionu Kč). Oznámil to ministr pro energetiku Chálid Fálih.

Zdroj: ČTK

Tržby z nových energií by letos dceřiné firmě ČEZ měly stoupnout na 4,5 miliardy Kč
Tržby z nových energií společnosti ČEZ ESCO, dceřinky ČEZ, by letos měly stoupnout ze tří na 4,5 miliardy Kč. ČEZ je tak na dobré cestě dosáhnout svého cíle devět miliard korun v několika nejbližších letech, říkají analytici z České spořitelny.

Zdroj: Česká spořitelna

Mezi investory usilujícími o proměnu černobylské zóny jsou čínské i německé společnosti
Pustina okolo vybuchlého reaktoru černobylské jaderné elektrárny pravděpodobné v blízké budoucnosti ožije díky velkému zájmu investorů. Třináct velkých mezinárodních společností, mezi nimi i investoři sídlící v Německu a v Číně, požádalo ukrajinské úřady o povolení proměnit zničenou oblast v obrovský solární park. Ten by měl sestávat ze solárních panelů o produkci 2 GW. Jedná se přitom o výkon, který se vyrovná dvěma moderním jaderným reaktorům.

Zdroj: Bloomberg

Měsíční zpráva o elektřině: V hlavních rolích uhlí, regulace v Číně a budoucnost Spojeného království v ETS Měsíční zpráva o elektřině: V hlavních rolích uhlí, regulace v Číně a budoucnost Spojeného království v ETS

Ceny elektřiny v Německu se po korekci ze začátku prosince při volatilním obchodování postupně ožívají a CAL 2018 již je zpět na úrovni okolo 30 EUR/MWh. Spread českých kontraktů vůči německým se tento týden již překlopil z plusu zpět do dříve obvyklého diskontu, i když je aktuálně jen okolo 0,1 EUR/MWh. Nadále očekáváme, že se spread bude postupně snižovat více do záporu s tím, jak se bude normalizovat produkce ČEZ.

Vodní elektrárny ČEZ loni meziročně zvýšily výrobu o 3,8 %
Vodní elektrárny energetické společnosti ČEZ loni meziročně zvýšily výrobu o 3,8 procenta na 2,04 miliardy kilowatthodin (kWh). ČTK o tom ve čtvrtek informoval mluvčí ČEZ Martin Schreier. Upozornil, že více než 1,2 miliardy kWh z celkového objemu vyrobila trojice přečerpávacích vodních elektráren, tedy Dlouhé stráně I, Dalešice a Štěchovice II.

Zdroj: ČTK

Temelínská elektrárna vyrobila díky mrazům více elektřiny
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila za víkend díky mrazivému počasí 105 107 megawatthodin elektřiny. Je to řádově o desetitisíce kilowatthodin elektřiny více než v létě. Mráz totiž pomáhá zvyšovat výkon elektrárny, rychleji chladne voda v chladících věžích. Mráz svědčí i Jaderné elektrárně Dukovany. ČTK to v pondělí řekli mluvčí Temelína Marek Sviták a mluvčí Dukovan Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK

ČEZ a koruna: Proč pohyb EUR/CZK (ne)otřese s výsledky energetického gigantu? ČEZ a koruna: Proč pohyb EUR/CZK (ne)otřese s výsledky energetického gigantu?

Energetická společnost ČEZ je proti posílení české koruny očekávanému v letošním roce v důsledku změn měnové politiky ČNB zajištěna. Zadlužení, ale i cash flow mohou klesnout.

USA soudí, že budou do deseti let čistým energetickým vývozcem
Spojené státy se během deseti let stanou díky rostoucímu exportu zemního plynu a ropy a poklesu dovozu ropných produktů čistým vývozcem energetických surovin a produktů. Předpověděl to ve čtvrtek Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA. Naposledy byl americký energetický vývoz vyšší než dovoz v roce 1952, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK