Energetika

Češi loni spotřebovali meziročně o 8,5 % více plynu
Češi v loňském roce spotřebovali 8,26 miliardy metrů krychlových plynu, meziročně o 8,5 % více. Aktuální data zveřejnil Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle analytika portálu Ušetřeno.cz Tomáše Suchého bylo hlavním důvodem nárůstu spotřeby plynu chladnější počasí na konci loňského roku.

Zdroj: ČTK

Většinovým vlastníkem EPH se stal Křetínský, drží 94 % jeho akcií
Podnikatel Daniel Křetínský se stal většinovým vlastníkem Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Společnost opouští podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T. Křetínský tak nyní drží 94 % akcií firmy, zbytek mají členové vedení EPH. ČTK to v pátek řekl mluvčí holdingu Daniel Častvaj. Již dříve EPH sdělil, že Tkáč může za své akcie získat v přepočtu až 74 miliard korun. Firma rovněž v pátek oznámila, že fond australské banky Macquarie získal podíl 31 % v EP Infrastructure (EPIF), klíčové dceřiné firmě EPH.

Zdroj: ČTK

Dozorčí rada odvolala Ivo Hlaváče z představenstva ČEZ
Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ odvolala na čtvrtečním zasedání člena představenstva firmy Ivo Hlaváče. ČTK to sdělil předseda rady Václav Pačes. Návrh na odvolání Hlaváče předložilo podle dřívějších informací samo vedení společnosti. Představenstvo ČEZ má sedm členů, kromě Hlaváče do něj patří ještě předseda představenstva Daniel Beneš, místopředseda Martin Novák a členové Ladislav Štěpánek, Michaela Chaloupková, Pavel Cyrani a Tomáš Pleskač.

Zdroj: ČTK

Představenstvo ČEZ oznámí návrh dividendy za loňský rok nejpozději v dubnu
Představenstvo energetické společnosti ČEZ oznámí navrhovanou dividendu z loňského zisku nejpozději v dubnu. V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. V posledních čtyřech letech vyplatila firma akcionářům pokaždé podíl na zisku ve výši 40 korun za akcii před zdaněním. Jakou výši dividendy navrhne vedení firmy tentokrát, nechtěl Beneš komentovat.

Zdroj: ČTK

Beneš (ČEZ): V ČR už není rentabilní postavit novou uhelnou elektrárnu
V Česku už v současnosti není ekonomicky výhodné postavit novou uhelnou elektrárnu. V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš. Důvodem jsou podle něj nízké velkoobchodní ceny elektřiny a environmentální tlak ze strany Evropské unie. To, že by se situace změnila, označil za velmi nepravděpodobné.

Zdroj: ČTK

Beneš: Od loňského podpisu dohody o kooperaci nenastal ve spolupráci skupiny ČEZ s Číňany posun
Od loňského podpisu dohody o kooperaci mezi energetickou společností ČEZ a čínskou skupinou Pinggao zatím nenastal výraznější posun ve spolupráci mezi oběma firmami. V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Smlouva byla podepsána loni v březnu při příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku.

Zdroj: ČTK

Beneš: ČEZ bude kvůli Dukovanům žalovat Škodu JS o další peníze
Energetická společnost ČEZ bude žalovat firmu Škoda JS o další peníze v souvislosti s chybnými kontrolami potrubí v Jaderné elektrárně Dukovany. V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. ČEZ už loni v listopadu podal na Škodu JS žalobu o náhradu škody 611 milionů korun. Už tehdy uvedl, že částka nemusí být konečná. Plzeňská Škoda JS dlouhodobě tvrdí, že odpovědnost za škody necítí.

Zdroj: ČTK

Rada ČEZ projedná ukončení členství Ivo Hlaváče v představenstvu
Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ projedná ve čtvrtek ukončení členství Ivo Hlaváče v představenstvu firmy. ČTK to ve středu řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Další organizační a personální změny ve vedení společnosti nevyloučil. ČEZ v úterý potvrdil, že od března sloučí divizi vnějších vztahů a regulace s divizí nové energetiky do jedné s názvem nová energetika a distribuce.

Zdroj: ČTK

Německá energetická firma RWE loni prodělala 5,7 miliardy eur
Německá energetická společnost RWE vykázala za loňský rok čistou ztrátu 5,7 miliardy eur (154 miliard Kč) kvůli rozsáhlým odpisům. Oznámila to ve středu firma, která působí rovněž v České republice. Ztráta tak prudce stoupla ve srovnání s předchozím rokem, ve kterém RWE prodělala 170 milionů eur. Společnost ve středu rovněž uvedla, že za loňský rok nevyplatí žádnou dividendu.

Zdroj: ČTK

ČEZ: Vláda podporuje stavbu jaderných bloků, záruky ale nedá
Podle premiéra Bohuslava Sobotky vláda podporuje výstavbu jaderných bloků. Řekl také, že v současných tržních podmínkách je riziko investice do výstavby vysoké. Vláda se podle premiéra snaží o úpravu stavebního zákona tak, aby bylo možné provést územní řízení pro nové jaderné bloky před výběrem jejich dodavatelů.