EUR/CZK

Volatilita koruny: Nůžky mezi realitou a očekáváním se rozevírají Volatilita koruny: Nůžky mezi realitou a očekáváním se rozevírají

Spotový kurz EUR/CZK je již řadu měsíců prakticky placatý. Čeká se na ukončení kurzového závazku ČNB, na grafu spotového kurzu se v podstatě nic neděje. Pod povrchem to ale vře.

Úroky v Česku ve stínu exitu ČNB Úroky v Česku ve stínu exitu ČNB

Oživení inflace v České republice nemá vliv jen na takzvaný exit České národní banky a na českou korunu, ale také na úrokové riziko. I když ČNB sazby letos zvyšovat nebude, úroky u zajištění se již zvedají a mohou dále narůst. Dvěma hlavními riziky vyšších sazeb jsou změna inflačních očekávání, pokud míra růstu cen dále poroste, a možnost, že měnové podmínky nebudou dostatečně utaženy.

Česká inflace a ČNB: Ukončení kurzového závazku ovlivňují dva protichůdné faktory, centrální banka ale využije příležitost k rychlému exitu Česká inflace a ČNB: Ukončení kurzového závazku ovlivňují dva protichůdné faktory, centrální banka ale využije příležitost k rychlému exitu

Spotřebitelská inflace v lednu překonala tržní očekávání, když v Česku vzrostla dále nad cíl ČNB a dosáhla 2,2 %. Překonala i očekávání ČNB. Do popředí se tedy naplno dostává otázka, jak daleko je termín ukončení intervencí proti posilování koruny.

Analytici: Vyšší lednová inflace může urychlit ukončení kurzového závazku ČNB
Lednová inflace překonala očekávání analytiků i odhady České národní banky, takže může znamenat rychlejší ukončení kurzového závazku centrální banky. Shodli se na tom analytici oslovení agenturou ČTK. Meziroční inflace v lednu zrychlila růst na 2,2 procenta z prosincových dvou procent. ČNB podmiňovala ukončení režimu kurzového závazku inflací stabilně poblíž dvouprocentního cíle.

Zdroj: ČTK

Brychta (XTB): Koruna po exitu na 80 % posílí, ČNB ale může všechny zaskočit Brychta (XTB): Koruna po exitu na 80 % posílí, ČNB ale může všechny zaskočit

Hlavní analytik X-Trade Brokers Jaroslav Brychta na lednovém Investičním fóru v Praze připomněl, že není dobré bezmezně věřit základnímu, byť vysoce pravděpodobnému scénáři. A platí to i v případě takzvaného exitu ČNB.

Kdo do ČR posílá spekulativní kapitál?
Jedna z hlavních otázek pro tuto chvíli zní, kdo posílá do ČR spekulativní peníze. Přikláníme se k tomu, že v tuto chvíli jsou s ohledem na situaci v ČR dva typy zahraničních investorů.
ČNB nakoupila od zahájení intervencí do konce prosince eura za 900 miliard Kč, v lednu zřejmě banka intervenovala za zhruba 400 miliard Kč
Česká národní banka nakoupila od zahájení intervencí do konce prosince eura za zhruba 900 miliard korun. V prosinci na devizovém trhu utratila zhruba 88 miliard korun. Je to výrazně větší objem než v listopadu, kdy centrální banka za intervence utratila asi 14 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které banka zveřejnila v úterý. V lednu podle analytiků kvůli silnému tlaku spekulantů objem intervencí atakoval hranici 400 miliard korun. Jen o něco více banka za intervence utratila za celý loňský rok.

Zdroj: ČTK

Kdy skončí intervence ČNB? Toto jsou tipy analytiků a investičního stratéga Kdy skončí intervence ČNB? Toto jsou tipy analytiků a investičního stratéga

Jak odhadují konec intervenčního režimu u kurzu koruny vůči euru Miroslav Novák (AKCENTA CZ), Jaroslav Brychta (X-Trade Brokers) a Miroslav Plojhar (Česká spořitelna)? Na začátku ledna byly některé české a evropské makroekonomické ukazatele na jiných úrovních než dnes, zamyšlení všech tří expertů ale i po měsíci má smysl slyšet.