Euro

Dolar, libra, euro a koruna: Jak se budou vyvíjet hlavní měnové páry a na co se připravit v souvislosti s ČNB? Dolar, libra, euro a koruna: Jak se budou vyvíjet hlavní měnové páry a na co se připravit v souvislosti s ČNB?

Analytici z ING aktualizovali svůj výhled pro měnový trh. Co čekat od měnových párů EUR/USD, EUR/GBP nebo EUR/CZK?

Ranní analytická poznámka (6. ledna): Dolar v reakci na zápis ze zasedání Fedu oslabil již o téměř dvě procenta, trh čeká na zprávu z trhu práce USA
Ve čtvrtek si na Wall Street po delší době vedly hůř finanční tituly, jejichž index odepsal více než procento. Investory nepotěšila data z trhu práce - podle agentury ADP američtí soukromí zaměstnavatelé vytvořili v prosinci zhruba 153 tisíc nových pracovních míst, zatímco se očekávalo 175 tisíc. V pátek odpoledne vyjde v USA kompletní zpráva o situaci na trhu práce.
Le Penová: Francie by se měla vrátit ke společné měně ECU
Francie i další země eurozóny by měly opustit euro jako jednotnou měnu a vrátit se k dřívějšímu systému "společné evropské měny", která by existovala vedle měn národních. Navrhla to ve středu šéfka francouzských nacionalistů Marine Le Penová, která jde jako jeden z předních kandidátů do letošních prezidentských voleb ve Francii. Le Penová coby předsedkyně Národní fronty tak navrhuje návrat k systému ECU, tedy Evropské měnové jednotky.

Zdroj: ČTK

Od zavedení hotovostního eura do současnosti koruna posílila o 18 %
Koruna za 15 let, kdy se začala v hotovostní podobě používat jednotná evropská měna, posílila proti euru o zhruba 18 procent. V roce 2002 se začala obchodovat na úrovni kolem 32 Kč za euro, poté v roce 2004 oslabila až nad 33 EUR/CZK, aby v půlce roku 2008 krátce česká měna posílila až pod 23 Kč za euro, dosud nejsilnější hodnotu vůči euru. V posledních třech letech je ale její kurz oslabován intervencemi České národní banky na úroveň kolem 27 EUR/CZK. Vyplývá to z výpočtů ČTK a vyjádření oslovených analytiků. Podle nich přitom posilování koruny bylo doprovázeno přibližováním úrovně české ekonomiky západoevropským zemím.

Zdroj: ČTK

Ranní analytická poznámka (29. prosince): Eurodolar se přechodně dostal pod 1,04, americká měna ale zisky dlouho neudržela
Eurodolar se ve středu podíval pod hladinu 1,04, dolar ale zisky neudržel. Ropa se drží u hladiny 54 dolarů za barel. Z ekonomického kalendáře ve středu dojde na pravidelné týdenní údaje o nových žádostech o dávky v nezaměstnanosti v USA. Jejich vliv na trhy by nicméně měl být nulový.
Ranní analytická poznámka (27. prosince): Začátek týdne po prodlouženém víkendu je klidný, čeká se na americký index spotřebitelské důvěry
Páteční obchodování odráželo blížící se vánoční klid. Americké akcie mírně rostly, v Evropě jsme byli svědky přešlapování na místě. Výraznější pohyb byl patrný u akcií bank, což odráželo vybírání peněz z rizikového sektoru před prodlouženým víkendem. Také začátek posledního letošního týdne je klidný.
Ranní postřeh: Přichází finální rally dolaru?
Kurz eurodolaru strávil jeden den pod důležitou technickou hladinou 1,05 (spodní hrana pásma konsolidace za posledních 21 měsíců). Průlom dává silný signál, že rally dolaru může opět začít a nebude o jednotkách centů jako doposud.
Euro kleslo na minimum za 14 let, později část ztrát smazalo
Euro se ve středu vůči americkému dolaru poprvé za téměř 14 let propadlo pod hranici 1,04 USD. Později ale část ztrát smazalo. Dolar posiluje díky vyhlídkám na další růst úrokových sazeb ve Spojených státech.

Zdroj: ČTK

Analytici: Výsledky italského referenda posilují korunu k euru
Výsledky nedělního referenda v Itálii, které odmítlo ústavní změny, mají na českou ekonomiku významnější vliv podle analytiků jen ve snaze o posílení české koruny k euru, což přidělává starosti České národní bance. Problémy by mohlo znamenat pro italskou UniCredit Bank, která působí i v Česku. Okamžitou negativní reakci akciových trhů následovala velice rychlá korekce. ČNB drží korunu nad hranicí 27,00 Kč za euro.

Zdroj: ČTK