Eurozóna

Dimon (JPMorgan): Eurozóna nemusí přežít, pokud budou ignorovány nespokojené hlasy
Generální ředitel a zároveň předseda správní rady JPMorgan Chase Jamie Dimon v rozhovoru pro agenturu Bloomberg prohlásil, že eurozóna může zaniknout, pokud budou evropští političtí lídři nadále ignorovat nespokojenost občanů se současným fungováním Evropské unie.

Zdroj: Bloomberg

Schäuble: Brexit pravděpodobně nebude mít negativní ekonomický dopad na eurozónu v roce 2017
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v posledním dni Ekonomického fóra v Davosu uvedl, že brexit podle jeho názoru nebude mít výraznější vliv na fungování eurozóny v roce 2017. Schäuble však připustil, že svět je v současnosti sužován politickou nejistotou a zvýšily se také geopolitická rizika. Ministr zároveň připustil, že odpor vůči volnému obchodu by podle jeho slov Německo pocítilo, ačkoli je v současnosti jeho ekonomika tažena zejména vnitřní poptávkou, což jí dává jistou odolnost vůči geopolitickým vlivům.

Zdroj: World Economic Forum

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka v lednu ponechala měnovou politiku beze změny
Evropská centrální banka na svém lednovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje i program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí ponechat měnovou politiku beze změny se všeobecně očekávalo. Guvernér ECB Mario Draghi na tiskové konferenci zopakoval, že je banka připravena reagovat na vývoj ekonomiky, a opětovně vyzval členské země eurozóny k rychlejšímu zavádění důležitých strukturálních reforem.
Růst inflace v EU v prosinci prudce zrychlil, v eurozóně ceny stouply o 1,1 %
Meziroční inflace v Evropské unii v prosinci výrazně vzrostla a dostala se na 1,2 procenta. Tempo růstu cen se zvýšilo i v zemích eurozóny, kde inflace vystoupila na 1,1 procenta. Uvedl to ve středu evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj předběžný odhad z počátku měsíce. Proti listopadové hodnotě, která pro EU i pro země eurozóny činila 0,6 procenta, je to v zásadě zrychlení tempa na dvojnásobek.

Zdroj: ČTK

ECB minulý týden zvýšila nákupy dluhopisů na nový rekord
Evropská centrální banka zvýšila minulý týden své nákupy dluhopisů, jimiž podporuje ekonomiku eurozóny, na dosavadní maximum 24,7 miliardy eur. Vyplývá to z pondělních údajů ECB. Instituce tím využila zvýšené nabídky nových bankovních obligací.

Zdroj: ČTK

ECB je v klidu. A sazby (na pěkně dlouho) také ECB je v klidu. A sazby (na pěkně dlouho) také

V prosinci Evropská centrální banka rozhodla o prodloužení kvantitativního uvolňování minimálně do konce roku 2017 a zároveň o snížení objemu měsíčních nákupů aktiv z 80 na 60 miliard eur počínaje dubnem. ECB tak bude pravděpodobně rozhodovat o případných změnách své měnové politiky až v době, kdy bude po volbách ve Francii, ale především v Německu.

Přebytek obchodní bilance eurozóny se v listopadu zvýšil na 22,7 miliardy eur
Přebytek obchodní bilance eurozóny se podle sezónně očištěných dat v listopadu zvýšil na 22,7 miliardy eur z říjnových 19,7 miliardy eur (odhad: 23,2 miliardy eur). Sezónně neočištěný přebytek vzrostl na 25,9 miliardy eur z 20,1 miliardy eur, čekalo se 22 miliard eur.

Zdroj: Bloomberg

Průmyslová výroba v eurozóně v listopadu meziročně vzrostla o 3,2 %
Objem průmyslové výroby v eurozóně se v listopadu v meziročním srovnání zvýšil o 3,2 % po říjnovém růstu o 0,8 % (revidováno z +0,6 %). Čekalo se zvýšení o 1,6 %. V meziměsíčním srovnání se výroba průmyslových podniků zvedla o 1,5 %, čekal se 0,6% růst objemu výroby po 0,1% růstu v říjnu (revidováno z -0,1 %).

Zdroj: Bloomberg

Nezaměstnanost v eurozóně podle očekávání v listopadu zůstala na 9,8 %
Míra nezaměstnanosti v eurozóně zůstala v listopadu na stejné úrovni jako v předchozím měsíci, v celé Evropské unii se mírně snížila. V zemích osmadvacítky činila listopadová nezaměstnanost 8,3 %, což je mírné snížení z říjnových 8,4 %. V zemích platících eurem pak nezaměstnanost činila 9,8 %, což je stejně jako v předchozím měsíci a zároveň se jedná o nejmenší hodnotu od července 2009. Vyplývá to z dat, která ve čtvrtek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Zdroj: Bloomberg