Eurozóna

Eurozóna: Index spotřebitelských cen v lednu meziročně vzrostl o 1,8 %
Index spotřebitelských cen v lednu v eurozóně podle očekávání meziročně vzrostl o 1,8 % po růstu o 1,1 % v prosinci. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň za téměř čtyři roky. Meziměsíčně se ceny podle očekávání snížily o 0,8 %. Jádrový index v lednu meziročně vzrostl o 0,9 %, což představuje stejný růst jako v prosinci. Vyplývá to z inflační zprávy, kterou ve středu zveřejnil statistický úřad Eurostat.
Expanze zpracovatelského sektoru eurozóny v únoru mírně zrychlila, dařilo se i sektoru služeb
Podnikatelská aktivita v eurozóně se v únoru podle předběžných dat nečekaně zvyšuje. Vysoký růst je patrný hlavně v soukromém sektoru a ve zpracovatelském průmyslu a tvorba nových pracovních míst je nejvyšší od srpna 2007. Aktivita se zvyšuje ve všech regionech za přispění vysoké poptávky a díky optimistickému výhledu do budoucnosti. Vyplývá to z průzkumu, který mezi nákupními manažery uskutečnila společnost IHS Markit.
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v únoru podle předběžných dat klesla na -6,2 bodu z -4,8 bodu v lednu (odhad: -4,9 bodu)
Spotřebitelská důvěra v eurozóně se podle předběžných dat v únoru snížila, zůstává tak hluboko v záporných hodnotách. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Evropská komise. Index důvěry se snížil na -6,2 bodu z lednových -4,8 bodu (revidováno z -4,7 bodu). Analytici očekávali -4,9 bodu. Údaje naznačují, že hospodářské oživení v Evropě by mohlo poněkud ztrácet na síle, poznamenal server listu Financial Times (FT).
Dijsselbloem: Řecká ekonomika se pozvolna zotavuje, krizových plánů nebude třeba
Jeroen Dijsselbloem, šéf takzvané euroskupiny a nizozemský ministr financí, v pondělí na zasedání euroskupiny, které je mimo jiné věnováno jednání o třetím záchranném balíčku na pomoc Řecku, řekl, že ekonomika Řecka je na dobré cestě k úplnému zotavení. Dle jeho názoru tudíž není potřeba zabývat se krizovými plány.
Ministry financí zemí eurozóny čeká další z diskusí o řeckém programu
Ministry financí zemí eurozóny čeká v pondělí další z řady jednání o situaci kolem řeckého záchranného programu. Cílem je co nejdříve dokončit jeho druhou kontrolu, už nyní opožděnou. Jasno ale stále není především v otázce zapojení Mezinárodního měnového fondu.

Zdroj: ČTK

Merkelová zdůraznila, že jako kancléřka nemá vliv na hodnotu eura
Německá kancléřka Angela Merkelová zdůraznila, že jako politička nemá žádný vliv na hodnotu eura. Ve svém projevu na bezpečnostní konferenci v Mnichově tak v sobotu očividně reagovala na nedávná slova hlavního obchodního poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Petera Navarra, podle něhož Německo využívá slabé euro na úkor Spojených států.

Zdroj: ČTK

Spiegel: MMF by měl přispět až 5 miliardami eur do třetího záchranného balíčku pro Řecko
Představitelé eurozóny a Mezinárodního měnového fondu se podle německého Der Spiegel dohodli na spolupráci při poskytování pomoci silně zadluženému Řecku. MMF by do třetího záchranného balíčku pro Řecko měl vložit až 5 miliard eur. Dohoda eurozóny a MMF je důležitá pro pokračování záchranného programu pro Řecko.

Zdroj: Bloomberg

Bilance běžného účtu eurozóny v prosinci dosáhla historického maxima
Přebytek bilance běžného účtu Japonska v prosinci podle sezónně neočištěných dat činil 47 miliard EUR, což je nejvyšší hodnota v historii měření. Listopadový přebytek byl revidován na 40,8 miliardy EUR (revidováno z 40,5 miliardy EUR). Podle sezónně očištěných dat byl v prosinci přebytek 31 miliard EUR po 36,4 miliardy EUR v listopadu (odhad: 28,7 miliardy EUR).
Stavební produkce v eurozóně v prosinci meziměsíčně klesla o 0,2 %
Stavební produkce v eurozóně v prosinci meziměsíčně klesla o 0,2 % po růstu o 0,9 % v listopadu. Meziročně se výroba zvýšila o 3,2 % po listopadových +0,6 % (revidováno z nuly).

Zdroj: Bloomberg

ECB zatím nechystá omezování stimulů, ukázal poslední zápis
Zápis z posledního zasedání Evropské centrální banky (ECB) signalizuje, že její představitelé zatím nemají chuť omezovat stimulační opatření. Domnívají se, že současný růst inflace je pouze dočasný a že hospodářské oživení stále čelí rizikům. Ponechávají dokonce prostor pro případné rozšíření stimulačních opatření.

Zdroj: ČTK