Evropa

Pokud jiní nezačnou přispívat více, utlumí USA závazky v NATO, varoval Mattis
Americký ministr obrany James Mattis ve středu důrazně vyzval evropské spojence v NATO ke zvýšení výdajů na obranu. Podle podkladů pro nynější schůzku ministrů obrany členských zemí aliance, z nichž už citovaly agentury, Mattis za zavřenými dveřmi řekl, že pokud se spojenci nechtějí dočkat utlumení spojeneckých závazků USA, měly by všechny státy ukázat svou podporu společné obrany.

Zdroj: ČTK

Orbán: Evropa loni zažila povstání proti politické korektnosti
Evropané, které umlčela politická korektnost a jejichž hlasu nikdo dlouho nenaslouchal, v loňském roce povstali. V tradičním projevu o stavu své země to v pátek prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán. Znovu také obvinil amerického finančníka maďarského původu George Sorose, že chce prostřednictvím podpory některých organizací tajně ovlivňovat maďarskou politiku.

Zdroj: ČTK

Fasdal (Saxo Bank): Evropa je na křižovatce. Rok 2017 pro ni může být pádem do pekla, ale i procházkou rájem Fasdal (Saxo Bank): Evropa je na křižovatce. Rok 2017 pro ni může být pádem do pekla, ale i procházkou rájem

Autor letošních šokujících předpovědí Simon Fasdal ze Saxo Bank byl přes telemost exkluzivním hostem lednového Investičního fóra. Co si myslí o Evropě na prahu roku 2017?

Možný velvyslanec USA při EU předpovídá rozpad evropského bloku
Odchod Británie je jen prvním krokem na cestě k rozpadu Evropské unie. V rozhovoru poskytnutém německému týdeníku Der Spiegel to uvedl možný budoucí velvyslanec Spojených států při Evropské unii Ted Malloch. Už dříve řekl, že by si jako investiční bankéř vsadil na zánik společné evropské měny.

Zdroj: ČTK

Draghi: Odchod z eura by nebyl pro žádnou zemi přínosem
Odchod z eura by nebyl pro žádnou z členských zemí eurozóny přínosem. Uvedl to ve čtvrtek šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Dodal, že vlády mohou z většiny svých hospodářských problémů vinit samy sebe.

Zdroj: ČTK

Hledá se zlatá labuť pro Evropu Hledá se zlatá labuť pro Evropu

Rok 2016 byl pro Evropskou unii zlomový především proto, že se ji jeden z členských států rozhodl opustit. EU tedy v roce 2017 čeká zahájení rozvodového řízení doprovázené pokračující migrační krizí či volbami v Německu. To, jaký postoj zaujmou evropští lídři a jaký dojem udělají na občany unie, rozhodne o dalším vývoji evropského integračního procesu.

Ranní analytická poznámka (2. ledna): Rok 2017 na trzích začal zvolna, Donalda Trump se tento týden opět o krůček přiblíží ke dveřím Bílého domu
První obchodní den roku 2017 je tu. Velké množství trhů si ale v pondělí bude nahrazovat volno, které letos připadlo na neděli. V USA se tento týden dočkáme potvrzení zvolení Donalda Trumpa novým americkým prezidentem, inaugurace poté proběhne 20. ledna.
Spotřebitelské úvěry ve 3. čtvrtletí v Evropě rostly o 8,5 %
Evropský trh spotřebitelských úvěrů ve třetím čtvrtletí 2016 meziročně vzrostl o 8,5 procenta na 52,4 miliardy eur. Vyplývá to ze statistik evropské federace Eurofinas, která zastřešuje poskytovatele spotřebitelských úvěrů (osobních půjček, revolvingových úvěrů, financování v místě prodeje), hypoték a financování automobilů pro domácnosti ze 16 zemí EU.

Zdroj: ČTK

Gazprom čeká letos výrazné zvýšení vývozu plynu
Ruský plynárenský gigant Gazprom očekává, že v letošním roce vyveze do zemí mimo země bývalého Sovětského svazu 180 miliard metrů krychlových plynu. V pondělí to uvedl generální ředitel Alexej Miller. Loni společnost vyvezla více než 159 miliard metrů krychlových, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Qantas zavede první nonstop lety mezi Austrálií a Evropou
Australská letecká společnost Qantas Airways zahájí v březnu 2018 nonstop lety mezi Perthem, který leží na západním pobřeží Austrálie, a Londýnem. Bude to první spojení mezi Austrálií a Evropou bez mezipřistání, sdělil v neděli australský přepravce. Lety na trase dlouhé 14 498 kilometrů budou zajišťovat stroje Dreamliner 787-9 od amerického Boeingu a budou trvat 17 hodin.

Zdroj: ČTK