Evropa

Hledá se zlatá labuť pro Evropu Hledá se zlatá labuť pro Evropu

Rok 2016 byl pro Evropskou unii zlomový především proto, že se ji jeden z členských států rozhodl opustit. EU tedy v roce 2017 čeká zahájení rozvodového řízení doprovázené pokračující migrační krizí či volbami v Německu. To, jaký postoj zaujmou evropští lídři a jaký dojem udělají na občany unie, rozhodne o dalším vývoji evropského integračního procesu.

Ranní analytická poznámka (2. ledna): Rok 2017 na trzích začal zvolna, Donalda Trump se tento týden opět o krůček přiblíží ke dveřím Bílého domu
První obchodní den roku 2017 je tu. Velké množství trhů si ale v pondělí bude nahrazovat volno, které letos připadlo na neděli. V USA se tento týden dočkáme potvrzení zvolení Donalda Trumpa novým americkým prezidentem, inaugurace poté proběhne 20. ledna.
Spotřebitelské úvěry ve 3. čtvrtletí v Evropě rostly o 8,5 %
Evropský trh spotřebitelských úvěrů ve třetím čtvrtletí 2016 meziročně vzrostl o 8,5 procenta na 52,4 miliardy eur. Vyplývá to ze statistik evropské federace Eurofinas, která zastřešuje poskytovatele spotřebitelských úvěrů (osobních půjček, revolvingových úvěrů, financování v místě prodeje), hypoték a financování automobilů pro domácnosti ze 16 zemí EU.

Zdroj: ČTK

Gazprom čeká letos výrazné zvýšení vývozu plynu
Ruský plynárenský gigant Gazprom očekává, že v letošním roce vyveze do zemí mimo země bývalého Sovětského svazu 180 miliard metrů krychlových plynu. V pondělí to uvedl generální ředitel Alexej Miller. Loni společnost vyvezla více než 159 miliard metrů krychlových, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Qantas zavede první nonstop lety mezi Austrálií a Evropou
Australská letecká společnost Qantas Airways zahájí v březnu 2018 nonstop lety mezi Perthem, který leží na západním pobřeží Austrálie, a Londýnem. Bude to první spojení mezi Austrálií a Evropou bez mezipřistání, sdělil v neděli australský přepravce. Lety na trase dlouhé 14 498 kilometrů budou zajišťovat stroje Dreamliner 787-9 od amerického Boeingu a budou trvat 17 hodin.

Zdroj: ČTK

Čínská platební firma Alipay pokračuje v expanzi do Evropy
Největší čínská platební platforma Alipay ze skupiny Alibaba uzavřela smlouvy se čtyřmi evropskými finančními institucemi. Cílem je usnadnit Číňanům cestujícím do zahraničí placení po Evropě, uvedla v úterý agentura Reuters. Díky smlouvám bude moci služby Alipay využívat dalších 930 000 prodejců napříč Evropou.

Zdroj: ČTK

Evropa dojíždí na politickou křižovatku. Kudy se vydá a co to bude znamenat pro ekonomiku a trhy? Evropa dojíždí na politickou křižovatku. Kudy se vydá a co to bude znamenat pro ekonomiku a trhy?

V řadě zemí Evropské unie se v roce 2017 konají volby, které mohou zamíchat se současnými politickými pořádky. Jak významná jsou pro Evropu politická rizika a co může negativně ovlivňovat ceny aktiv na starém kontinentu v roce 2017? Zeptali jsme se hlavního ekonoma Citibank Jaromíra Šindela.

Strach z globalizace nahrává populistům, ukázal průzkum
Strach z negativních dopadů globalizace je jedním z důležitých důvodů příklonu evropských voličů k pravicově populistickým stranám. Ukazují to výsledky ve středu zveřejněného průzkumu Bertelsmannovy nadace, která se dotazovala zhruba 15 000 obyvatel zemí Evropské unie.

Zdroj: ČTK

Čermák (ČSOB): Nečekané politické události budou trhy šokovat stále méně, italské referendum je lepší hrát přes dluhopisy
Současný vývoj ukazuje, že nečekané politické události budou investoři přijímat se stále větším klidem. Zatímco rozhodnutí Britů odejít z EU trhy šokovalo, nečekané vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA již investoři přijali rozvážněji. V úterý to na Investičním večeru řekl analytik z ČSOB Jan Čermák. Současně Čermák upozornil na zvýšenou nervozitu související s italským referendem o změně ústavy a investorům doporučil, aby na výsledek hlasování spekulovali spíše na dluhopisovém trhu než na forexu.
Nervozita před víkendovým italským referendem roste. Dopady obou možných výsledků hlasování jsou nejisté Nervozita před víkendovým italským referendem roste. Dopady obou možných výsledků hlasování jsou nejisté

Po britském referendu přichází na řadu to italské. Nejde v něm o vystoupení z EU či eurozóny, ale zásah do ústavy. Italský premiér Matteo Renzi svou budoucnost ve funkci spojil s výsledkem referenda, a podle průzkumů je proto vysoce pravděpodobné, že je současný týden také posledním pro současnou vládu. Spustí se dominový efekt, který by mohl skončit až rozpadem eurozóny? V pořadu Investice ZET se nad tím zamýšlel hlavní ekonom Citibank Jaromír Šindel.