Evropská ekonomika

Dimon (JPMorgan): Eurozóna nemusí přežít, pokud budou ignorovány nespokojené hlasy
Generální ředitel a zároveň předseda správní rady JPMorgan Chase Jamie Dimon v rozhovoru pro agenturu Bloomberg prohlásil, že eurozóna může zaniknout, pokud budou evropští političtí lídři nadále ignorovat nespokojenost občanů se současným fungováním Evropské unie.

Zdroj: Bloomberg

Výhled na nový obchodní týden: Dění na trzích vévodí výsledková sezóna v USA, německý index Ifo a americký HDP Výhled na nový obchodní týden: Dění na trzích vévodí výsledková sezóna v USA, německý index Ifo a americký HDP

První týden s novou americkou administrativou nabídne i řadu zajímavých ekonomických a firemních dat. Těm vévodí odhady vývoje ekonomiky Spojeného království a USA za poslední kvartál minulého roku, předběžné indexy nákupních manažerů a německý index podnikatelské nálady Ifo. V rámci výsledkové sezóny se o svá čísla za stejné období podělí například McDonald's, Verizon nebo Amazon.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka v lednu ponechala měnovou politiku beze změny
Evropská centrální banka na svém lednovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje i program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí ponechat měnovou politiku beze změny se všeobecně očekávalo. Guvernér ECB Mario Draghi na tiskové konferenci zopakoval, že je banka připravena reagovat na vývoj ekonomiky, a opětovně vyzval členské země eurozóny k rychlejšímu zavádění důležitých strukturálních reforem.
Růst inflace v EU v prosinci prudce zrychlil, v eurozóně ceny stouply o 1,1 %
Meziroční inflace v Evropské unii v prosinci výrazně vzrostla a dostala se na 1,2 procenta. Tempo růstu cen se zvýšilo i v zemích eurozóny, kde inflace vystoupila na 1,1 procenta. Uvedl to ve středu evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj předběžný odhad z počátku měsíce. Proti listopadové hodnotě, která pro EU i pro země eurozóny činila 0,6 procenta, je to v zásadě zrychlení tempa na dvojnásobek.

Zdroj: ČTK

ZEW: Ekonomický sentiment v Německu i v eurozóně v lednu vzrostl méně, než se čekalo
Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v lednu zvýšila, index ekonomického sentimentu vzrostl na 16,6 bodu, očekával se však růst na 18,3 bodu. Ukazatel pro celou eurozónu se zvýšil na 23,2 bodu z 18,1 bodu v prosinci, čekal se růst na 24,2 bodu. Index současných podmínek se v Německu v lednu zvýšil na 77,3 bodu z 63,5 bodu v prosinci (odhad: 65 bodů). Vyplývá to z výsledků průzkumu, které v úterý zveřejnil institut ZEW.

Zdroj: Bloomberg

ECB minulý týden zvýšila nákupy dluhopisů na nový rekord
Evropská centrální banka zvýšila minulý týden své nákupy dluhopisů, jimiž podporuje ekonomiku eurozóny, na dosavadní maximum 24,7 miliardy eur. Vyplývá to z pondělních údajů ECB. Instituce tím využila zvýšené nabídky nových bankovních obligací.

Zdroj: ČTK

ECB je v klidu. A sazby (na pěkně dlouho) také ECB je v klidu. A sazby (na pěkně dlouho) také

V prosinci Evropská centrální banka rozhodla o prodloužení kvantitativního uvolňování minimálně do konce roku 2017 a zároveň o snížení objemu měsíčních nákupů aktiv z 80 na 60 miliard eur počínaje dubnem. ECB tak bude pravděpodobně rozhodovat o případných změnách své měnové politiky až v době, kdy bude po volbách ve Francii, ale především v Německu.

Přebytek obchodní bilance eurozóny se v listopadu zvýšil na 22,7 miliardy eur
Přebytek obchodní bilance eurozóny se podle sezónně očištěných dat v listopadu zvýšil na 22,7 miliardy eur z říjnových 19,7 miliardy eur (odhad: 23,2 miliardy eur). Sezónně neočištěný přebytek vzrostl na 25,9 miliardy eur z 20,1 miliardy eur, čekalo se 22 miliard eur.

Zdroj: Bloomberg

Výhled na nový obchodní týden: Vyjdou důležitá data v Evropě, Číně i USA, zasedá ECB a naplno se rozjíždí výsledková sezóna Výhled na nový obchodní týden: Vyjdou důležitá data v Evropě, Číně i USA, zasedá ECB a naplno se rozjíždí výsledková sezóna

V polovině ledna se investoři dočkají série zásadních makrodat v čele americkou i evropskou inflací a HDP Číny. Od Evropské centrální banky se změna politiky nečeká, s trhy by na denní bázi mohly hýbat údaje od firem zveřejňované v rámci výsledkové sezóny.