Evropská ekonomika

Expanze zpracovatelského sektoru eurozóny v únoru mírně zrychlila, dařilo se i sektoru služeb
Podnikatelská aktivita v eurozóně se v únoru podle předběžných dat nečekaně zvyšuje. Vysoký růst je patrný hlavně v soukromém sektoru a ve zpracovatelském průmyslu a tvorba nových pracovních míst je nejvyšší od srpna 2007. Aktivita se zvyšuje ve všech regionech za přispění vysoké poptávky a díky optimistickému výhledu do budoucnosti. Vyplývá to z průzkumu, který mezi nákupními manažery uskutečnila společnost IHS Markit.
Investorský magazín: Vybíráme obchodní platformu Investorský magazín: Vybíráme obchodní platformu

Vstup do investičního světa je snazší než kdykoli v minulosti. Obchodní platformy pro drobné investory směle konkurují nástrojům profesionálů z Wall Street a na nákup nebo prodej stačí pár kliknutí na chytrém telefonu. Výběr obchodní platformy je velice podstatný a právě jemu se věnujeme. Podnikneme také sondu do českého lázeňství, zaměříme se na letošní politicko-ekonomické vyhlídky Evropské unie a nabídneme čítanku řeči těla pro začátečníky. Na závěr nechybí pravidelný ekonomický kalendář na další dny.

Výhled na nový obchodní týden: Výsledková sezóna v USA doznívá, reportují například Boeing a Tesla Výhled na nový obchodní týden: Výsledková sezóna v USA doznívá, reportují například Boeing a Tesla

Hospodářské výsledky v týdnu oznámí téměř celá zbývající stovka firem z akciového indexu S&P 500. Investory budou zajímat například údaje od maloobchodního řetězce Wal-Mart Stores a sledovaná ale budou také čísla výrobce elektromobilů Tesla. Pro trhy možná nejdůležitější událostí ale bude zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC.

Bilance běžného účtu eurozóny v prosinci dosáhla historického maxima
Přebytek bilance běžného účtu Japonska v prosinci podle sezónně neočištěných dat činil 47 miliard EUR, což je nejvyšší hodnota v historii měření. Listopadový přebytek byl revidován na 40,8 miliardy EUR (revidováno z 40,5 miliardy EUR). Podle sezónně očištěných dat byl v prosinci přebytek 31 miliard EUR po 36,4 miliardy EUR v listopadu (odhad: 28,7 miliardy EUR).
Tomáš Kozelský (EU Office ČS): Řecko by nemělo s eurozónou hýbat tolik jako Itálie, jednotná evropská měna by měla letos kolísat spíše krátkodobě Tomáš Kozelský (EU Office ČS): Řecko by nemělo s eurozónou hýbat tolik jako Itálie, jednotná evropská měna by měla letos kolísat spíše krátkodobě

Řecká ekonomika na konci loňského roku nečekaně zpomalila, když HDP mezikvartálně klesl o 0,4 % po růstu o 0,9 % v předchozím čtvrtletí. O Řecku, ale také o dalších, možná větších starostech pro eurozónu a celou Evropskou ekonomiku jsme před pár dny hovořili s Tomášem Kozelským z EU Office České spořitelny.

Přebytek obchodní bilance eurozóny se v prosinec zvýšil na 24,5 miliardy eur
Přebytek obchodní bilance eurozóny se podle sezónně očištěných dat v prosinci zvýšil na 24,5 miliardy eur z listopadových 22,7 miliardy eur (odhad: 22,5 miliardy eur). Sezónně neočištěný přebytek stoupl na 28,1 miliardy eur z 25,9 miliardy eur, čekalo se 22,8 miliard eur.

Zdroj: Bloomberg

Úspory, investice a běžný účet eurozóny aneb Kdo za to může? Úspory, investice a běžný účet eurozóny aneb Kdo za to může?

Ztráta vnější rovnováhy eurozóny odráží její vnitřní problémy.

Změny ve světové politice mohou EU posílit, problémem unie je nedůslednost při řešení krizí Změny ve světové politice mohou EU posílit, problémem unie je nedůslednost při řešení krizí

Evropská ekonomika ustála v posledních letech několik významných krizí a v posledních měsících a kvartálech pokračuje v ožívání. Případné další turbulence by měla ustát, říká Tomáš Kozelský z EU Office České spořitelny, který byl nedávno hostem pořadu Investice ZET.

Průmyslová výroba v eurozóně v prosinci meziročně stoupla o 2 %, meziměsíčně ale o 1,6 % klesla
Objem průmyslové výroby v eurozóně se v prosinci v meziročním srovnání zvýšil o 2 %. Čekal se růst o 1,7 % po +3,2 % v listopadu. V meziměsíčním srovnání se výroba průmyslových podniků snížila o 1,6 %, čekal se 1,5% pokles objemu výroby po 1,5% zvýšení v listopadu. Byl to její nejvýraznější pokles za více než čtyři roky. Vyplývá to z úterních údajů statistického úřadu Eurostat.
ZEW: Ekonomický sentiment v Německu i v eurozóně v únoru klesl
Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v únoru snížila, index ekonomického sentimentu klesl na 10,4 bodu, očekával se růst na 15 bodů po 16,6 bodu v lednu. Ukazatel pro celou eurozónu se snížil na 17,1 bodu z 23,2 bodu v lednu, čekal se pokles na 22,3 bodu. Index současných podmínek se v Německu v únoru snížil na 76,4 bodu z 77,3 bodu v lednu (odhad: 77,4 bodu). Vyplývá to z výsledků průzkumu, které v úterý zveřejnil institut ZEW.

Zdroj: Bloomberg