Evropská unie

Spiegel: MMF by měl přispět až 5 miliardami eur do třetího záchranného balíčku pro Řecko
Představitelé eurozóny a Mezinárodního měnového fondu se podle německého Der Spiegel dohodli na spolupráci při poskytování pomoci silně zadluženému Řecku. MMF by do třetího záchranného balíčku pro Řecko měl vložit až 5 miliard eur. Dohoda eurozóny a MMF je důležitá pro pokračování záchranného programu pro Řecko.

Zdroj: Bloomberg

ECB zatím nechystá omezování stimulů, ukázal poslední zápis
Zápis z posledního zasedání Evropské centrální banky (ECB) signalizuje, že její představitelé zatím nemají chuť omezovat stimulační opatření. Domnívají se, že současný růst inflace je pouze dočasný a že hospodářské oživení stále čelí rizikům. Ponechávají dokonce prostor pro případné rozšíření stimulačních opatření.

Zdroj: ČTK

Preference Marine Le Penové nadále rostou. Otřese se EU v základech?
Dva měsíce před prvním kolem francouzských prezidentských voleb pokračuje růst preferencí šéfky krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penové. Ta by podle průzkumu agentury Ipsos v prvním kole získala 26 %. Do druhého kola by se s ní dostal nezávislý centrista Emannuel Macron, jenž by získal 23 % hlasů. Kandidáta Republikánů Françoise Fillona, kterého poškodil skandál kolem sporného zaměstnávání jeho ženy a dětí, by volilo 18,5 % voličů.

Zdroj: Twitter

Evropská komise provedla razie v řeckých energetických firmách
Evropská komise ve spolupráci s řeckými úřady provedla razie v pobočkách několika řeckých energetických podniků. Má totiž podezření, že firmy jsou zapleteny do praktik porušujících pravidla hospodářské soutěže.

Zdroj: ČTK

Itálie jedná s EU o pomoci dvěma regionálním bankám
Italská vláda jedná s evropskými institucemi o možnosti státní pomoci pro dvě regionální banky z oblasti Benátska. Mluví se o sumě pět miliard eur, řekly v úterý agentuře Reuters dva informované zdroje. Řím už získal od Evropské komise souhlas se státní záchranou třetí největší italské banky Monte dei Paschi di Siena.

Zdroj: ČTK

Změny ve světové politice mohou EU posílit, problémem unie je nedůslednost při řešení krizí Změny ve světové politice mohou EU posílit, problémem unie je nedůslednost při řešení krizí

Evropská ekonomika ustála v posledních letech několik významných krizí a v posledních měsících a kvartálech pokračuje v ožívání. Případné další turbulence by měla ustát, říká Tomáš Kozelský z EU Office České spořitelny, který byl nedávno hostem pořadu Investice ZET.

Denní glosa: Juncker, posel dobrých zpráv Denní glosa: Juncker, posel dobrých zpráv

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker měl o víkendu pro své euroovečky dvě zprávy, jednu lepší než druhou. Připomeňme si je.

Dombrovskis (EK): Řecko je se svým programem na dobré cestě
Řecko je na dobré cestě s úpravami své ekonomiky, které jsou nutné pro zajištění další splátky peněz ze záchranného úvěru. Uvedl to místopředseda Evropské komise (EK) Valdis Dombrovskis. Dodal také, že Mezinárodní měnový fond je příliš pesimistický ve svém výhledu vývoje Řecka a nedaří se ho přesvědčit ke změně názoru.

Zdroj: ČTK

Ekonomika EU letos podle Evropské komise vzroste o 1,8 %, objevují se ale rizika
Hospodářství Evropské unie letos i příští rok vykáže růst o 1,8 %, uvedla v pondělí ve své pravidelné zimní makroekonomické předpovědi Evropská komise. Pro eurozónu letos uvádí růst o 1,6 % a v roce příštím o 1,8 %. Poprvé za téměř deset let čeká prognóza růst ekonomiky všech zemí EU po celé sledované období, tedy od roku 2016 až do roku 2018.

Zdroj: ČTK