Evropské akcie

Expertně o trzích na hraně investičního mainstreamu: Co může investorům nabídnout Skandinávie? Expertně o trzích na hraně investičního mainstreamu: Co může investorům nabídnout Skandinávie?

Norsko, Švédsko a Dánsko. Tři země, jejichž akciové trhy často neprávem stojí mimo hlavní zájem analytiků, by investoři rozhodně neměli přehlížet. Skandinávské burzy nabízejí řadu atraktivních veřejně obchodovaných firem, navíc na solidním ekonomickém pozadí. Co konkrétně hraje investorům na severu do karet a jaké jsou na skandinávských trzích aktuální příležitosti?

Britská automobilka Aston Martin byla loni již šestý rok ve ztrátě
Luxusní britská automobilka Aston Martin loni prohloubila ztrátu, ze které se nemůže dostat už šest let. Společnost v pátek předpověděla, že jí ze ztráty pomůže úspěšný prodej nového modelu DB11. Ztráta společnosti před zdaněním se loni prohloubila o 27 % na 162,8 milionu liber (5,2 miliardy Kč), příčinou byl pád libry, který se projevil na nákladech financování, a odpis starých výrobních a informačních technologií. Přestože se firmě podařilo loni zvýšit prodej o 1,9 % na 3 687 aut, zaostala za svými rivaly Ferrari a McLaren.

Zdroj: ČTK

Provozní zisk Volkswagenu loni vzrostl o 14 % na nový rekord
Provozní zisk německé automobilové skupiny Volkswagen před odpisem jednorázových nákladů loni vzrostl o 14 % na rekordních 14,6 miliardy eur (395 miliard Kč). Letos by měla zůstat ziskovost skupiny stabilní, uvedla v pátek večer společnost. Celkové výsledky za loňský rok Volkswagen vydá 14. března.

Zdroj: ČTK

Evropské akciové trhy v pátek svorně klesaly pod tíhou zlevňujících komodit a slabých firemních výsledků
Velké západoevropské burzy během pátečního obchodování ztrácely. Dolů trhy stahovaly propad cen komodit, nepříznivé výsledky korporátního hospodaření a slabý začátek obchodování na Wall Street.

Zdroj: CNBC

Šéf PSA ujistil, že převzetí Vauxhallu neohrozí britské továrny
Šéf francouzské automobilky PSA Group Carlos Tavares v pátek ujistil Londýn, že případné převzetí evropské divize americké skupiny General Motors nebude znamenat ohrožení britských továren značky Vauxhall a zaměstnanosti v nich.

Zdroj: ČTK

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. února Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. února

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Letecká společnost IAG loni zvýšila zisk, navzdory propadu libry
Společnost International Airlines Group (IAG) loni zvýšila provozní zisk o 8,6 procenta na 2,5 miliardy eur (67,6 miliardy Kč). Firma, která vlastní britskou leteckou společnost British Airways, španělské aerolinky Iberia a Vueling a irskou leteckou společnost Aer Lingus, přitom pocítila negativní dopady masivního propadu kurzu britské libry. AIG v pátek také oznámila, že v průběhu letošního roku odkoupí vlastní akcie v hodnotě 500 milionů eur.

Zdroj: ČTK

BASF ve čtvrtletí více než zdvojnásobil zisk na 689 milionů eur
Německá společnost BASF ve čtvrtém čtvrtletí více než zdvojnásobila čistý zisk na 689 milionů eur. Přispěl k tomu růst v divizi chemikálií, vyšší ceny v petrochemické divizi a absence mimořádných položek, které firma zaúčtovala o rok dříve. Vyplývá to z dnešního sdělení firmy. BASF je podle výše tržeb největší chemickou skupinou na světě, ve čtvrtém čtvrtletí 2015 jeho srovnatelný čistý zisk činil 339 milionů eur.

Zdroj: ČTK

Bonduelle expanduje v USA, kupuje Ready Pac Food
Francouzská potravinářská společnost Bonduelle se dohodla na koupi amerického producenta čerstvých, předem připravených salátů a dalších produktů Ready Pac Food. Akvizicí francouzská firma výrazně posílí svou pozici ve Spojených státech. Cenu firmy nezveřejnily.

Zdroj: ČTK