Fed

Úrokové sazby v USA by mohly růst rychleji, naznačuje zápis z posledního zasedání FOMC
Úrokové sazby ve Spojených státech by se mohly zvyšovat rychleji, než se dosud předpokládalo. Naznačuje to zápis z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky. Mnoho členů výboru se domnívá, že úroky by bylo vhodné brzy zvýšit v případě, že ekonomika zůstane silná a údaje o inflaci a zaměstnanosti budou v souladu s očekáváním.

Zdroj: ČTK

Výhled na nový obchodní týden: Výsledková sezóna v USA doznívá, reportují například Boeing a Tesla Výhled na nový obchodní týden: Výsledková sezóna v USA doznívá, reportují například Boeing a Tesla

Hospodářské výsledky v týdnu oznámí téměř celá zbývající stovka firem z akciového indexu S&P 500. Investory budou zajímat například údaje od maloobchodního řetězce Wal-Mart Stores a sledovaná ale budou také čísla výrobce elektromobilů Tesla. Pro trhy možná nejdůležitější událostí ale bude zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC.

Ranní analytická poznámka (17. února): Investoři nechtějí slepě věřit Fedu. Technologičtí fajnšmekři čekají na výsledky Tesly
Čtvrteční pokles cen akcií amerických bank byl poměrně překvapivý. Šéfka Fedu Janet Yellenová tento týden přidala na jestřábím tónu, což by mělo být pro finanční tituly příznivé. Investoři v zámoří nadále pozorně sledují výsledkovou sezónu.
Bude Fed zvyšovat úrokové sazby v březnu? Analytici počítají spíše s červnem
Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová v tomto týdnu vystoupila v obou komorách amerického kongresu a nepřímo znovu potvrdila, že Fed v tomto roce počítá s trojím zvyšováním úrokových sazeb. Yellenová zároveň uvedla, že by nebylo moudré čekat na zvyšování příliš dlouho, což zvýšilo pravděpodobnost, že k utažení měnové politiky Fed přistoupí již na březnovém zasedání. Nahrává tomu i středeční inflační statistika, která dopadla lépe, než trhy očekávali. Přestože se pravděpodobnost zvyšování zvýšila z původních zhruba 30 %, analytici spíše počítají, že k němu dojde až v květnu či v červnu.

Zdroj: Twitter

Ranní analytická poznámka (15. února): Yellenová posílila jestřábí tón, šance na brzký růst sazeb se zvyšují
Janet Yellenová se v úterý nechala slyšet, že si americká centrální banka musí dát pozor, aby příliš neotálela s dalším zvyšování úrokových sazeb. Přirozeně se tak zvýšila šance na dřívější utažení monetárních kohoutků. První příležitost dostane výbor Fedu v březnu. Na druhou stranu nadále zůstává v rozhodovacím procesu významná nejistota v podobě Donalda Trumpa.
Yellenová: Čekat příliš dlouho se zvyšováním úrokových sazeb by nebylo rozumné
Americká centrální banka bude zřejmě muset zvýšit úrokové sazby na jednom z nadcházejících zasedání. V úterý to řekla šéfka Fedu Janet Yellenová při svém prvním vystoupení v Kongresu od nástupu Donalda Trumpa do prezidentské funkce. Naznačila však, že zatím panuje značná nejistota ohledně ekonomické politiky nové vlády.
Lacker (richmondský Fed): Další zvýšení sazeb by mělo přijít spíše dříve než později
Další zvýšení základní úrokové sazby americké centrální banky by mělo přijít spíše dříve než později. V úterý to řekl prezident richmondského Fedu Jeffrey Lacker. Současně upozornil, že kolem pozitivních dopadů politiky prezidenta Donalda Trumpa na americkou ekonomiku panuje značná nejistota.
Ranní analytická poznámka (14. února): Trump přišel o prvního věrného, investoři čekají na "grilování" Yellenové
Napětí do obchodování v příštích dnech může vnést rozhodnutí Trumpova poradce pro bezpečnost Michaela Flynna odstoupit. Může jít totiž o signál rozbrojů, které by zkomplikovaly realizaci plánovaných reforem.