Fed

Jeffrey Gundlach: Fed sazby ve středu nezvýší, zvolí ale jestřábí tón
Americká centrální banka na svém dvoudenním zasedání, které skončí ve středu večer, potvrdí současné nastavení měnové politiky. V rozhovoru pro agenturu Reuters to řekl dluhopisový guru Jeffrey Gundlach. Stejný postoj zaujímá většina trhu, podle dat burzovní skupiny CME jsou nyní šance na růst sazeb jen 12 %.

Zdroj: Reuters

Sazby by snižoval, ve Fedu už ale není. Kocherlakota varuje centrální banku USA před zásadní chybou
Ani více než sedm let po začátku ožívání americké ekonomiky se americké centrální bance nepodařilo dostat meziroční tempo inflace na cílovaná dvě procenta. V dosažení cílů Fedu již přitom příliš nevěří ani trh, obchodníci čekají, že se americká inflace v průměru na dvě procenta nedostane ani během příštích pěti až deseti let. Bývalý šéf minneapoliské pobočky Fedu Narayana Kocherlakota je proto přesvědčený, že by Fed měl udělat vše pro to, aby se ujistil, že je americká ekonomika v dobré kondici.

Zdroj: Bloomberg

Co když Fed překvapí? Zářijové zvýšení sazeb v USA by způsobilo šok Co když Fed překvapí? Zářijové zvýšení sazeb v USA by způsobilo šok

Většina ekonomů v průzkumech velkých agentur neočekává od americké centrální banky změnu sazeb na zářijovém zasedání. Data z ekonomiky nejsou sice vyloženě slabá, banka ale nejspíše nebude chtít před listopadovými prezidentskými volbami rozkývat finanční trhy. Co by zvýšení úroků mohlo vyvolat na kapitálových trzích? Roman Chlupatý přiměl ke spekulaci na toto téma analytiky Miroslava Frayera (Komerční banka) a Michalu Moravcovou (BOSSA), hosty pořadu Investice ZET.

Nejbližší černou labuť budou mít na svědomí centrální banky Nejbližší černou labuť budou mít na svědomí centrální banky

Podle hedgeového manažera Marka Spitznagela vytvořily centrální banky na akciovém trhu velkou bublinu, jejíž splasknutí, které bude odstartováno postupným zvyšováním sazeb ze strany Fedu, bude mít velice drsné následky.

Výhled na nový obchodní týden: V Japonsku a v USA jsou ve hře úrokové sazby, do indexu CECE EUR zamíří MONETA Money Bank Výhled na nový obchodní týden: V Japonsku a v USA jsou ve hře úrokové sazby, do indexu CECE EUR zamíří MONETA Money Bank

Pozornost investorů bude v novém týdnu upřena hlavně na to, zda nakonec Fed nenajde odvahu a nezvýší základní sazbu. O úrocích budou jednat také výbor japonské centrální banky. Z důležitých makrodat vyjdou například předběžné údaje o indexech nákupních manažerů nebo započatá výstavba v USA.

Akcie, Fed a statistika jako nástroj manipulace Akcie, Fed a statistika jako nástroj manipulace

Statistiky nebo grafy sice mohou vypadat zajímavě či hrozivě, pravda ale může být prozaičtější. I když se zdá, že v současné informační době je manipulace s čísly takřka nemožná, opak je pravdou.

Trump má jasno: Fed pomáhal Obamovi a nafoukl akciovou bublinu Trump má jasno: Fed pomáhal Obamovi a nafoukl akciovou bublinu

Donald Trump zkouší štěstí v prezidentských volbách také prostřednictvím investorů na akciových trzích. Nedávno jim doporučoval prodej akcií, protože očekává "děsivý scénář", a na začátku září přišel s tím, že Fed drží sazby nízko, protože chce pomáhat nynějšímu prezidentovi Obamovi.

Prezident pobočky Fedu v Minneapolis vzkazuje Donaldu Trumpovi: Zasedání Fedu nemají s politikou nic společného
Prezident pobočky Fedu v Minneapolis Neel Kashkari rezolutně odmítl, že by na monetární rozhodnutí centrální banky měla jakýkoli vliv politika.

Zdroj: CNBC

Tento muž před dvěma lety předpověděl dolarovou rally. Ani vyšší sazby Fedu nemusejí americkou měnu poslat výše, říká dnes Tento muž před dvěma lety předpověděl dolarovou rally. Ani vyšší sazby Fedu nemusejí americkou měnu poslat výše, říká dnes

Jeffrey Gundlach má za sebou celkem solidní sérii úspěšných předpovědí. V roce 2014, když Fed ukončoval program odkupu aktiv, predikoval posílení americké měny. Nyní, když většina trhu počítá, dříve či později, se zvyšováním sazeb v USA, americké měně možná překvapivě tolik nevěří.

Šéf bostonského Fedu: Nízké úrokové sazby by mohly přerůst v riziko
Zvýšení úrokových sazeb ze strany amerického Fedu se zřejmě blíží. Jeden z jeho špičkových představitelů, jinak známý spíše jako měnová "holubice" než "jestřáb", v pátek prohlásil, že prodlužování nízkých sazeb s sebou nese riziko, že se americká ekonomika může začít přehřívat.

Zdroj: CNBC