Fed

Fed si založil účet na Facebooku
Americká centrální banka si založila účet na sociální síti Facebook. Je to součást snahy Fedu posílit kontakty s domácí veřejností, sdělila ve čtvrtek banka. Uživatelé Facebooku nyní budou moci číst a "lajkovat" sdělení Fedu a jeho představitelů.

Zdroj: ČTK

Ranní postřeh: Fed začíná ztrácet vliv, trhy jej ignorují
Odezírání ze rtů představitelů Fedu a znalost fedspeaku byly důležitými disciplínami na kolbišti finančních trhů už od časů Allana Greenspana. Fedspeak je ale v posledních měsících extrémně neurčitý. To platí i o zápisu z posledního zasedání centrální banky, který byl zveřejněn ve středu večer. Reakce finančních trhů na středeční prohlášení Fedu připomíná průpovídku z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje. "Jen ať si pindá, na to my jsme zvyklí".
Členové Fedu se neshodují, zda je vhodné v USA brzy zvýšit sazby, vyplývá ze zápisu z červencového zasedání
Ekonomické podmínky ve Spojených státech by si podle některých členů tamní centrální banky mohly brzy vyžádat zvýšení úrokových sazeb, neboť krátkodobá rizika pro výhled amerického hospodářství se zmírnila. Vyplývá to ze zápisu z červencového zasedání měnového výboru Fedu. Mezi jeho členy však panuje všeobecný souhlas, že k takovému kroku je zapotřebí více dat. Nejasné jsou navíc podle části činitelů Fedu vyhlídky inflace.

Zdroj: ČTK

Peter Schiff: Čas se krátí, krize horší než ta v roce 2008 se blíží Peter Schiff: Čas se krátí, krize horší než ta v roce 2008 se blíží

Americká ekonomika kličkuje mezi kulkami a je jen otázkou času, kdy ji zasáhne smrtící střela, varuje Peter Schiff, ředitel a hlavní globální stratég společnosti Euro Pacific Capital. Až se tak stane, strhne se lavina, která se investorům vryje do paměti.

Když sazby nezvýší Fed, tak regulace
Fed letos ještě ani nehnul prstem, při pohledu na tříměsíční sazbu LIBOR se ale zdá, jako kdyby již letos minimálně jednou zvýšil sazby.
Ranní postřeh: Plížením vpřed, zavelel Fed
Středeční zprávy z USA zapadají do letního počasí - klid a hlavně nedělat vlny. Sazby zvyšovat chceme, je tu ale překážka v podobě ekonomických rizik; krátkodobá rizika se sice snížila, na zvýšení sazeb to ale ještě není, uvedl zhruba měnový výbor Fedu po svém zasedání. Asi nepřekvapí, že podobné slovní manévry trhy moc nenadchly a eurodolar pokračuje v plavbě nad 1,10.
Fed v červenci ponechal úrokové sazby beze změny, odložil ale holubičí kabát
Měnový výbor americké centrální banky na červencovém zasedání podle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny. Základní úrok tak zůstává v rozpětí 0,25-0,5 %, kam ho Fed zvýšil z rekordního minima 0-0,25 % loni v prosinci. V prohlášení ze zasedání však banka připomněla silnou červnovou tvorbu pracovních míst, zdůraznila, že také další ukazatele z trhu práce se zlepšují, a poznamenala, že krátkodobá rizika pro výhled hospodářského vývoje polevila. Podle analytiků tím Fed otevřel prostor pro možnost brzkého zvýšení sazeb.

Zdroj: CNBC

Fed, kredibilita a zadělávání si na další problém Fed, kredibilita a zadělávání si na další problém

Americká centrální banka je ve složité pozici. Na jedné straně stojí ekonomický vývoj, který je konzistentní s postupným zvyšováním úrokových sazeb. Na druhé straně musejí Janet Yellenová a spol. brát v úvahu křehký růst ve světě a další nejistoty. Proto současné váhání banky s dalším zvyšováním úroků v USA. Trhy přestaly Fedu věřit a jednotlivá tvrzení představitelů ohledně zvyšování sazeb v blízké době již téměř neberou vážně. Problém může nastat v okamžiku, kdy se zvýší inflační tlaky v americké ekonomice. Fed pak nejspíše bude muset zasáhnout. A pak nebude bojovat jen se sílící inflací, ale i s nedůvěryhodností své komunikace.

Portfoliomanažerka: Záporné nebo minimální kladné výnosy jsou realitou, na kterou si pro příští měsíce musíme zvyknout Portfoliomanažerka: Záporné nebo minimální kladné výnosy jsou realitou, na kterou si pro příští měsíce musíme zvyknout

Státní dluhopisy zemí, které investoři vnímají jako bezpečné přístavy, jsou minimální, mnohdy dokonce záporné. Česká i slovenská ekonomika jsou na tom ale dobře, a tak by měl začít působit tlak na růst výnosů, říká portfoliomanažerka Veronika Košťálová z NN Investment Partners. Řada geopolitických a dalších tržních rizik ale bude působit opačným směrem.