Fed

Fed v červenci ponechal úrokové sazby beze změny, odložil ale holubičí kabát
Měnový výbor americké centrální banky na červencovém zasedání podle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny. Základní úrok tak zůstává v rozpětí 0,25-0,5 %, kam ho Fed zvýšil z rekordního minima 0-0,25 % loni v prosinci. V prohlášení ze zasedání však banka připomněla silnou červnovou tvorbu pracovních míst, zdůraznila, že také další ukazatele z trhu práce se zlepšují, a poznamenala, že krátkodobá rizika pro výhled hospodářského vývoje polevila. Podle analytiků tím Fed otevřel prostor pro možnost brzkého zvýšení sazeb.

Zdroj: CNBC

Fed, kredibilita a zadělávání si na další problém Fed, kredibilita a zadělávání si na další problém

Americká centrální banka je ve složité pozici. Na jedné straně stojí ekonomický vývoj, který je konzistentní s postupným zvyšováním úrokových sazeb. Na druhé straně musejí Janet Yellenová a spol. brát v úvahu křehký růst ve světě a další nejistoty. Proto současné váhání banky s dalším zvyšováním úroků v USA. Trhy přestaly Fedu věřit a jednotlivá tvrzení představitelů ohledně zvyšování sazeb v blízké době již téměř neberou vážně. Problém může nastat v okamžiku, kdy se zvýší inflační tlaky v americké ekonomice. Fed pak nejspíše bude muset zasáhnout. A pak nebude bojovat jen se sílící inflací, ale i s nedůvěryhodností své komunikace.

Portfoliomanažerka: Záporné nebo minimální kladné výnosy jsou realitou, na kterou si pro příští měsíce musíme zvyknout Portfoliomanažerka: Záporné nebo minimální kladné výnosy jsou realitou, na kterou si pro příští měsíce musíme zvyknout

Státní dluhopisy zemí, které investoři vnímají jako bezpečné přístavy, jsou minimální, mnohdy dokonce záporné. Česká i slovenská ekonomika jsou na tom ale dobře, a tak by měl začít působit tlak na růst výnosů, říká portfoliomanažerka Veronika Košťálová z NN Investment Partners. Řada geopolitických a dalších tržních rizik ale bude působit opačným směrem.

Fed a nové dolarové paradigma Fed a nové dolarové paradigma

V USA dosud platilo, že jedno zvýšení úrokových sazeb předznamenává celou sérii podobných kroků. V očekávání dalšího zvyšování úroků tak investoři již při prvním růstu sazeb spekulovali na posilování dolaru, a kurz měny tak "skákal", jak Fed pískal. Staré pořádky ale berou zasvé.

Výhled na nový obchodní týden: V Evropě vyjdou výsledky zátěžových testů bank, v zámoří bude Fed rozhodovat o nastavení měnové politiky Výhled na nový obchodní týden: V Evropě vyjdou výsledky zátěžových testů bank, v zámoří bude Fed rozhodovat o nastavení měnové politiky

Poslední červencový týden bude důležitými událostmi nabitý. V Evropě vyjdou výsledky zátěžových testů bank, které mimo jiné naznačí, jak jsou na tom italské banky s velkým objemem špatných úvěrů. Z ekonomických dat budou trhy sledovat indexy Ifo pro Německo, indexy ekonomického sentimentu a spotřebitelské důvěry pro eurozónu a ujít si nenechají ani inflační statistiku Německa a eurozóny. Zasedat navíc bude FOMC a vysokým tempem bude pokračovat výsledková sezóna v USA i v Evropě.

EUR/USD na 1,10: Fed proti Trumpovi a příležitost na trhu s opcemi
Eurodolar tancuje u důležité figury 1,10 s tím, jak ožívají sázky na to, že americká centrální banka ještě letos zvedne úrokové sazby a že z Evropy mohou přijít špatné zprávy (jednání o brexitu, migrační krize, italské banky a další). Zvolení Donalda Trumpa oficiálním kandidátem Republikánské strany na prezidenta ale připomíná, že politické riziko nečíhá jen na evropské straně Atlantiku. Ceny eurodolarových opcí jsou téměř nejníže za rok a půl a nabízejí příležitosti.
Stratég (nejen) o ECB: Kvůli brexitu se v červenci se sazbami hýbat nebude, geopolitická nejistota ale drží měnové autority v šachu Stratég (nejen) o ECB: Kvůli brexitu se v červenci se sazbami hýbat nebude, geopolitická nejistota ale drží měnové autority v šachu

Centrální banky v západním světě prospaly svou příležitost zpřísnit měnovou politiku v relativně klidných letech po těžké finanční krizi. Nyní se jim do toho nechce, protože rizik ve světové ekonomice opět přibývá. Půjdou kvůli tomu úrokové sazby opět dolů? Na to se v pořadu Investice ZET Miroslava Plojhara z České spořitelny na úvod zeptal moderátor Roman Chlupatý.

ECB, Fed, ČNB: Výhled dalších kroků centrálních bank ECB, Fed, ČNB: Výhled dalších kroků centrálních bank

Evropská centrální banka bude muset společně s Bank of England uklidňovat rozkývanou Evropu, která musí spolknout hořkou brexitovou pilulku. To může mít dopad i na politiku České národní banky, připomíná Veronika Košťálová, portfoliomanažerka z NN Investment Partners, a připojuje i svůj názor na americkou měnovou politiku.

4 největší investiční rizika pro zbytek roku 2016: Brexit byste vyhlíželi marně 4 největší investiční rizika pro zbytek roku 2016: Brexit byste vyhlíželi marně

Makroekonomickou situaci ve druhém pololetí letošního roku nejvíce ovlivní čtyři faktory – Fed, americký dolar sám o sobě, ropa a Čína. Stěžejním tématem zůstane divergence mezi USA a zbytkem světa, která je zároveň jednou z příčin volatility na trzích.

Béžová kniha Fedu: Ekonomika USA pokračuje v expanzi, inflace ale pořád neroste
Americká ekonomika v druhé polovině jara pokračovala v expanzi, známky budoucího růstu inflace však stále nevykazovala. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka (Fed). Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne na konci července, kdy se sejde k dalšímu rozhodování o nastavení měnové politiky.

Zdroj: ČTK