Fed

Evans (chicagský Fed): Americká ekonomika v příštích pěti letech poroste tempem 2-2,5 %, sazby by se měly postupně zvyšovat
Úrokové sazby americké centrální banky by měly dál pozvolna růst. Řekl to v pátek šéf chicagského Fedu Charles Evans. Americká ekonomika podle Evanse v příštích pěti letech poroste tempem mezi 2 a 2,5 %. Charles Evans je hlasujícím členem měnového výboru Fedu, který rozhoduje o nastavené měnové politiky.

Zdroj: CNBC

Ranní analytická poznámka (2. února): Fed ve vyčkávacím módu a Deutsche Bank ve ztrátě
Únorové zasedání FOMC proběhlo podle očekávání a sazby zůstaly nezměněny. Již na minulém zasedání bankéři oznámili, že jsou na tento rok naplánována tři zvýšení sazeb.
Fed ponechal v únoru měnovou politiku beze změny, ekonomická situace je podle banky příznivá
Měnový výbor americké centrální banky ponechal úrokové sazby beze změny. Základní úrok tak zůstává v pásmu 0,5-0,75 %, kam jej FOMC zvýšil v prosinci z 0,25-0,5 %. V prosincové prognóze výbor odhadl, že by se v letošním roce měla sazba zvýšit třikrát. Dvoudenní zasedání Fedu, které skončilo ve středu večer, bylo první od doby, kdy se Donald Trump ujal funkce amerického prezidenta.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

TRUMP ON, TRUMP OFF: Zajímá ještě investory riziko?
Mezi lety 2009 a 2011 ovlivňovala rozhodování investorů chuť riskovat (od toho režimy RISK ON a RISK OFF) a od roku 2012 do roku 2016 to byla americká centrální banka (FED ON, FED OFF). Nyní lze s lehkou nadsázkou říci, že hlavní slovo má nový americký prezident (TRUMP ON, TRUMP OFF).

Zdroj: ConvergEx

Ranní analytická poznámka (31. ledna): Trump, Apple a Fed
Jestli něco finanční trhy z duše nenávidí, tak je to nejistota. Právě víkendová prohlášení a kroky Donalda Trumpa v oblasti imigrační politiky připomněly, že osoba amerického prezidenta může jednu takovou nejistotu představovat.
Výhled na nový obchodní týden: Zasedat budou centrální banky v USA, Spojeném království a Japonsku, do výsledkové sezóny přispějí Apple a Facebook Výhled na nový obchodní týden: Zasedat budou centrální banky v USA, Spojeném království a Japonsku, do výsledkové sezóny přispějí Apple a Facebook

Příštímu týdnu budou dominovat zasedání centrálních bank v Japonsku, Spojených státech a Spojeném království. Změna měnové politiky se od Bank of Japan, Fedu ani Bank of England nečeká. Investoři však čekají, zda se šéf Bank of England Mark Carney na tiskové konferenci nevyjádří k brexitu. Sledovat budou investoři také pokračující výsledkovou sezónu, v USA se čísly pochlubí Apple, Facebook, ExxonMobil nebo Pfizer a Merck. Z makrodat se trhy zaměří hlavně na americkou nezaměstnanost, vývoj HDP eurozóny či finální lednové indexy nákupních manažerů. Na pražské burze se výsledky hospodaření pochlubí operátor O2 Czech Republic.

Co schází Fedu ke spokojenosti aneb Proč je trh práce v USA potřeba přehřát
Z amerického trhu práce již delší dobu přicházejí velice pozitivní údaje. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se již 97 týdnů drží pod 300 tisíci, tedy hranicí, pod níž zůstává trh práce silný. Podobně pozitivně vyznívají počty vytvořených pracovních míst (payrolls) mimo zemědělství. Ve světle těchto dat není divu, že se v listopadu míra nezaměstnanosti svezla na 9leté minimum 4,6 %.