Fed

Pošle Fed akciového býka na jatka? Pošle Fed akciového býka na jatka?

Již to není jen index Dow, historické rekordy minulý týden ve stejný den posunuly také S&P 500, Nasdaq Composite a Russell 2000. Naposledy se něco podobného stalo 31. prosince 1999. Optimismus investorů ze slibů nově zvoleného amerického prezidenta snad nemůže být větší, centrální bankéři ale tak nadšení nejsou a nabádají spíše k opatrnosti.

Ranní analytická poznámka (24. listopadu): Po stopách zápisu z posledního zasedání Fedu
Šance na prosincové utažení měnové politiky americké centrální banky se opět o něco zvýšily. Přispěl k tomu zápis z posledního zasedání měnového výboru Fedu, jež na trh dorazil ve středu večer. Neuškodí proto vydat se alespoň krátce po jeho stopách.
Fed: Ekonomika je silná, úroky by se měly zvýšit
Členové měnového výboru americké centrální banky vyjadřovali na posledním zasedání přesvědčení, že domácí ekonomika roste dostatečně silně na to, aby to odůvodňovalo brzké zvýšení úrokových sazeb. Plyne to ze zápisu ze zasedání výboru na počátku listopadu.

Zdroj: ČTK

Fischer (Fed): Fiskální politika může pomoci centrální bance a celé ekonomice
Fiskální politika může být nápomocná při oživování americké ekonomiky a může ulevit monetární politice, jež "byla v rukou Fedu po několik let tím jediným, oč se ve Washingtonu hrálo". V pondělí to řekl viceguvernér americké centrální banky (Fed) Stanley Fischer.

Zdroj: CNBC

Expertní okénko (21. listopadu): Růst dolaru by měl zvolnit, předpokládané prosincové zvýšení sazeb Fedu je již v jeho kurzu plně započteno
Minuta s expertem z XTB o tom, co hýbe trhy. Tentokrát na téma dolaru.

Zdroj: X-Trade Brokers

Ranní analytická poznámka (21. listopadu): Investoři čekají na vystoupení viceguvernéra Fedu Stanleyho Fischera a šéfa ECB Maria Draghiho
Americké akciové indexy zakončily uplynulý týden mírnou ztrátou, nadále si vedl dobře finanční sektor, Trump efekt již ale slábne. V pátek si sektor připsal 0,08 %, a zůstal tak jen těsně nad nulou. Tento týden nás čekají vystoupení viceguvernéra americké centrální banky Stanleyho Fischera a šéfa ECB Mario Draghi.
Janet Yellenová: Ke zvýšení úrokových sazeb by mohlo dojít relativně brzy
Šéfka Fedu Janet Yellenová ve své přípravě na vystoupení v hospodářském výboru amerického Kongresu uvedla, že v relativně krátkém časovém horizontu by mohla nastat ta pravá chvíle pro dlouho vyhlížené zvýšení úrokových sazeb. Podle slov Janet Yellenové je zde riziko, že kdyby Fed zvyšování úrokových sazeb odkládal moc dlouho, mohl by být později nucen zpřísňovat měnovou politiku příliš rychle, což by mohlo ohrozit ekonomický růst. Slova Yellenové jsou zatím nejsilnějším vyjádřením k plánovanému utahování měnové politiky a nahrávají spekulacím o prosincovém zvýšení úrokových sazeb.