Fed

Ranní analytická poznámka (14. října): Pátek nabídne vrchol výsledkové sezóny tohoto týdne, americké maloobchodní tržby a vystoupení Janet Yellenové
Americké akciové indexy se v průběhu čtvrtka dokázaly částečně oklepat z prvotního propadu a uzavřely s menšími ztrátami do půl procenta. Z korporátní sféry zaujala hospodářská čísla společnosti Delta Air Lines, na něž akcie zareagovaly růstem o 1,88 %.

Zdroj: Česká spořitelna

Fed: Tlak na zvýšení úroků v posledních měsících zesílil
Několik členů měnového výboru americké centrální banky na zářijovém zasedání soudilo, že důvod ke zvýšení úrokových sazeb by mohl nastat "poměrně brzy", jestliže se bude stav americké ekonomiky dále zlepšovat. Vyplývá to ze zápisu ze zasedání výboru, který ve středu zveřejnil Fedu.

Zdroj: ČTK

Válka s terorem jako finanční Hlava XXII Válka s terorem jako finanční Hlava XXII

Na nejdelší válce v historii Spojených států sice skvěle vydělává veškerý bezpečnostní průmysl, ale pomalu začíná ubývat způsobů, jak ji zaplatit.

Charles Evans (chicagský Fed): Prosinec může být pro zvýšení sazeb vhodný, není ale kam spěchat
Prosincové zasedání Fedu může být pro zvýšení úrokových sazeb vhodné, není ale důvod s utahováním měnové politiky spěchat. V pondělí to řekl v rozhovoru pro televizi CNBC prezident chicagského Fedu Charles Evans. Páteční data z amerického trhu práce označil Evans za slušná, ačkoli byla slabší, než čekali analytici. Evans upozornil, že inflace se nadále pohybuje pod cílem Fedu.

Zdroj: CNBC

Šance na zvýšení úrokových sazeb Fedu do konce vzrostly nad 60 %
Šance na zvýšení základní úrokové sazby Fedu z rozpětí 0,25-0,5 % do konce roku se zvýšily nad 60 %. Poté, co prezident richmondského Fedu Jeffrey Lacker v úterý prohlásil, že podle něj existují důvody pro zvýšení úrokových sazeb, a prezident chicagského Fedu Charles Evans ve středu řekl, že by nebyl proti jejich zvýšení do konce roku, pokud tomu budou nahrávat ekonomická data, se pozornost trhů zaměřuje na očekávaná čísla z amerického trhu práce. Ta budou jedním z hlavních ukazatelů toho, zda v blízké budoucnosti Janet Yellenová konečně potvrdí dlouho vyhlížené utažení americké měnové politiky.

Zdroj: Twitter

Expertní okénko (6. října): Šance na změnu sazeb v USA v letošním roce rostou
Minuta s expertem z XTB o tom, co hýbe trhy. Americké úrokové sazby této podmínce nepochybně vyhovují.

Zdroj: X-Trade Brokers

Slepý střílí na vlastní branku: Snad nikdo neodhaduje vývoj sazeb hůře než Fed Slepý střílí na vlastní branku: Snad nikdo neodhaduje vývoj sazeb hůře než Fed

Letos v lednu viceguvernér Fedu Stanley Fischer odhadl, že se do prosince může základní sazba americké centrální banky zvýšit hned čtyřikrát, a to naprosto realisticky. Na konci září lze jen suše konstatovat, že k posunu úroků u centrální banky v USA zatím nedošlo. Nic nového.

Yellenová uvedla, že neví o kontaktech mezi svou kolegyní a Clintonovou
Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová ve středu ve Sněmovně reprezentantů popřela, že by věděla o kontaktech mezi demokratickou prezidentskou kandidátkou Hillary Clintonovou a členkou užšího vedení Fedu Lael Brainardovou. Ta je podle médií a analytiků jedním z předních kandidátů do čela ministerstva financí v případě, že Clintonová vyhraje listopadové prezidentské volby.

Zdroj: ČTK

Fed změní zátěžové testy bank, ty budou muset zvýšit kapitál
Americká centrální banka (Fed) zvažuje změny v každoročních zátěžových testech, které zjišťují, zda jsou velké americké banky schopny vydržet finanční otřesy, včetně další krize. Výsledků změněných testů by Fed využil k určování kapitálových rezerv jednotlivých bank. Pro největší z nich to přitom bude znamenat nutnost opět zvýšit kapitál. Před výborem pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů to ve středu řekla šéfka Fedu Janet Yellenová. K výhledu ekonomiky ani měnové politiky se nevyjádřila.

Zdroj: ČTK

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Fed na svém zářijovém zasedání úrokové sazby podle očekávání nezvýšil, naznačil ale, že tak zřejmě učiní ještě letos
Měnový výbor americké centrální banky na svém zářijovém zasedání podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny. Hlavní úroková sazba tak zůstává v pásmu 0,25-0,5 %. Fed ale vyslal silné signály, že by mohl úroky zvýšit ještě do konce letošního roku, protože situace na trhu práce se dále zlepšuje. Tiskovou konferenci guvernérky Fedu Janet Yellenové jsme sledovali živě.

Zdroj: ČTK, Bloomberg