Fed

Výhled na nový obchodní týden: V Japonsku a v USA jsou ve hře úrokové sazby, do indexu CECE EUR zamíří MONETA Money Bank Výhled na nový obchodní týden: V Japonsku a v USA jsou ve hře úrokové sazby, do indexu CECE EUR zamíří MONETA Money Bank

Pozornost investorů bude v novém týdnu upřena hlavně na to, zda nakonec Fed nenajde odvahu a nezvýší základní sazbu. O úrocích budou jednat také výbor japonské centrální banky. Z důležitých makrodat vyjdou například předběžné údaje o indexech nákupních manažerů nebo započatá výstavba v USA.

Akcie, Fed a statistika jako nástroj manipulace Akcie, Fed a statistika jako nástroj manipulace

Statistiky nebo grafy sice mohou vypadat zajímavě či hrozivě, pravda ale může být prozaičtější. I když se zdá, že v současné informační době je manipulace s čísly takřka nemožná, opak je pravdou.

Trump má jasno: Fed pomáhal Obamovi a nafoukl akciovou bublinu Trump má jasno: Fed pomáhal Obamovi a nafoukl akciovou bublinu

Donald Trump zkouší štěstí v prezidentských volbách také prostřednictvím investorů na akciových trzích. Nedávno jim doporučoval prodej akcií, protože očekává "děsivý scénář", a na začátku září přišel s tím, že Fed drží sazby nízko, protože chce pomáhat nynějšímu prezidentovi Obamovi.

Prezident pobočky Fedu v Minneapolis vzkazuje Donaldu Trumpovi: Zasedání Fedu nemají s politikou nic společného
Prezident pobočky Fedu v Minneapolis Neel Kashkari rezolutně odmítl, že by na monetární rozhodnutí centrální banky měla jakýkoli vliv politika.

Zdroj: CNBC

Tento muž před dvěma lety předpověděl dolarovou rally. Ani vyšší sazby Fedu nemusejí americkou měnu poslat výše, říká dnes Tento muž před dvěma lety předpověděl dolarovou rally. Ani vyšší sazby Fedu nemusejí americkou měnu poslat výše, říká dnes

Jeffrey Gundlach má za sebou celkem solidní sérii úspěšných předpovědí. V roce 2014, když Fed ukončoval program odkupu aktiv, predikoval posílení americké měny. Nyní, když většina trhu počítá, dříve či později, se zvyšováním sazeb v USA, americké měně možná překvapivě tolik nevěří.

Šéf bostonského Fedu: Nízké úrokové sazby by mohly přerůst v riziko
Zvýšení úrokových sazeb ze strany amerického Fedu se zřejmě blíží. Jeden z jeho špičkových představitelů, jinak známý spíše jako měnová "holubice" než "jestřáb", v pátek prohlásil, že prodlužování nízkých sazeb s sebou nese riziko, že se americká ekonomika může začít přehřívat.

Zdroj: CNBC

Béžová kniha Fedu: Ekonomika USA v létě expandovala mírným tempem
Americká ekonomika v červenci a srpnu vykazovala jen slabý růst, objevily se však mírné náznaky mzdových tlaků u vysoce kvalifikovaných pracovních míst. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou zveřejnila americká centrální banka. Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne tento měsíc, až se sejde k dalšímu rozhodování o měnové politice.

Zdroj: ČTK

Kdy skončí čekání na inflačního Godota? ECB asi nebude sedět s rukama v klíně, čeká se ale na velkou společnou akci centrálních bank Kdy skončí čekání na inflačního Godota? ECB asi nebude sedět s rukama v klíně, čeká se ale na velkou společnou akci centrálních bank

V tomto článku nabízíme dva texty. První je z pera hlavního analytika Conseq Investment Management Martina Lobotky, který se zamýšlí nad širšími souvislostmi inflace. Druhý příspěvek je od hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka, který se věnuje konkrétně situaci v eurozóně a dalším možným krokům Evropské centrální banky. Jako bonus přikládáme dokument z dílny analytického týmu České spořitelny, podle kterého se již inflace v Česku odráží ode dna.

Co před námi tají centrální banky? Co před námi tají centrální banky?

Když před několika desetiletími centrální banky zjistily, že stabilizace inflace na úrovni kolem 2 % pomáhá celé ekonomice, bylo to, jako kdyby vynalezly zázračný lék. Jejich prestiž stoupla, ale nemělo to příliš dlouhého trvání. Dnes jsou centrální bankéři mnoha investorům a ekonomům trnem v oku nebo pro smích pro svou neschopnost dosahovat svých vlastních cílů.

Ranní postřeh: Dostane Fed zelenou ke zvýšení sazeb?
Zvýší, nebo nezvýší Fed 21. září sazby? Soudě podle množství prohlášení nejen v Jackson Hole by bankéři z Fedu chtěli. Potřebují ale ještě zelenou od lepších dat z ekonomiky.