Fed

Béžová kniha Fedu: Ekonomika USA v létě expandovala mírným tempem
Americká ekonomika v červenci a srpnu vykazovala jen slabý růst, objevily se však mírné náznaky mzdových tlaků u vysoce kvalifikovaných pracovních míst. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou zveřejnila americká centrální banka. Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne tento měsíc, až se sejde k dalšímu rozhodování o měnové politice.

Zdroj: ČTK

Kdy skončí čekání na inflačního Godota? ECB asi nebude sedět s rukama v klíně, čeká se ale na velkou společnou akci centrálních bank Kdy skončí čekání na inflačního Godota? ECB asi nebude sedět s rukama v klíně, čeká se ale na velkou společnou akci centrálních bank

V tomto článku nabízíme dva texty. První je z pera hlavního analytika Conseq Investment Management Martina Lobotky, který se zamýšlí nad širšími souvislostmi inflace. Druhý příspěvek je od hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka, který se věnuje konkrétně situaci v eurozóně a dalším možným krokům Evropské centrální banky. Jako bonus přikládáme dokument z dílny analytického týmu České spořitelny, podle kterého se již inflace v Česku odráží ode dna.

Co před námi tají centrální banky? Co před námi tají centrální banky?

Když před několika desetiletími centrální banky zjistily, že stabilizace inflace na úrovni kolem 2 % pomáhá celé ekonomice, bylo to, jako kdyby vynalezly zázračný lék. Jejich prestiž stoupla, ale nemělo to příliš dlouhého trvání. Dnes jsou centrální bankéři mnoha investorům a ekonomům trnem v oku nebo pro smích pro svou neschopnost dosahovat svých vlastních cílů.

Ranní postřeh: Dostane Fed zelenou ke zvýšení sazeb?
Zvýší, nebo nezvýší Fed 21. září sazby? Soudě podle množství prohlášení nejen v Jackson Hole by bankéři z Fedu chtěli. Potřebují ale ještě zelenou od lepších dat z ekonomiky.
Bill Gross nenechá centrální banky na pokoji: Nízké sazby ekonomiku nespraví Bill Gross nenechá centrální banky na pokoji: Nízké sazby ekonomiku nespraví

Bill Gross se ve svém zářijovém výhledu opět pustil do centrálních bankéřů v čele se šéfkou Fedu Janet Yellenovou. Současní i bývalí představitelé centrálních bank podle něj skvěle zvládají umění manipulace s trhy, bohužel se ale trochu zasekli v ortodoxních pravidlech z minulosti, podle nichž nízké sazby mohou zvednout ceny aktiv a pomoci reálné ekonomice.

El-Erian neriskuje: Pokud budou páteční data z amerického trhu práce dobrá, výrazně vzroste pravděpodobnost zářijového zvýšení sazeb v USA
Podle Mohameda El-Eriana, který v současnosti pracuje jako poradce společnosti Allianz, nyní existuje 60% šance, že Fed na svém zářijovém zasedání přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb. Tato pravděpodobnost však podle něj může vyšplhat až na 80 %, pokud páteční data z amerického trhu práce splní tři klíčové podmínky.

Zdroj: CNBC

Šance na zvýšení amerických sazeb v nejbližších měsících rostou
Šance na zvýšení základní úrokové sazby ze stávající úrovně 0,25-0,5 % na zářijovém zasedání Fedu se zvýšila na 42 % a šance na zvýšení sazby na listopadovém zasedání měnového výboru Fedu se posunula na 64,7 %. Trhy tak oceňují páteční jestřábí projev šéfky americké centrální banky Janet Yellenové na setkání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole.

Zdroj: Bloomberg

Yellenová (Fed): Podmínky pro zvýšení sazeb v USA se v posledních měsících zlepšily
Všeobecné podmínky pro zvýšení úrokových sazeb Fedu se v posledních měsících zlepšily. Na výročním setkání světových centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole to v pátek řekla šéfka americké centrální banky Janet Yellenová. Dolar v reakci na její slova po úvodním zaváhání nakonec výrazně zpevnil, akcie naopak zamířily do mínusu.

Zdroj: ČTK, CNBC

Bullard (Fed): Září by mohlo být vhodným termínem pro zvýšení sazeb
Záříjové zasedání měnového výboru Fedu by mohlo být vhodným termínem pro další zvýšení základní úrokové sazby americké centrální banky. V pátek to v rozhovoru pro finanční televizi CNBC prohlásil šéf saintlouiského Fedu James Bullard. Odmítl však hovořit o pevném harmonogramu zvyšování sazeb.

Zdroj: CNBC

Ranní postřeh: Probudí (jednoruká) Yellenová trhy z prázdninové letargie?
Páteční projev Janet Yellenové na sjezdu centrálních bankéřů v Jackson Hole může být očekávaným impulzem, který probudí trhy z prázdninové letargie. Podmínkou takového impulzu pro trhy je to, že Yellenová nebude "dvouruká" ekonomka jako obvykle, ale aspoň trochu "jednoruká".