Fintech

Expert: Banky zítřka budou jako hypermarkety, které se klientům nenásilně dostanou pod kůži Expert: Banky zítřka budou jako hypermarkety, které se klientům nenásilně dostanou pod kůži

Svět financí zažívá tichou revoluci, a banku zítřka kvůli tomu nepoznáme. Mnohé služby, na nichž dnes finanční domy staví, mohou zítra hrát v jejich nabídce (a rozvaze) marginální roli. Některé dnes málo známé produkty, jako je přeprodávání služeb všeho druhu, budou naopak nejspíše hlavním proudem byznysu. Banky budou využívat toho, že své klienty dokonale znají a že na ně prostřednictvím existujících prodejních kanálů snadno dosáhnou. Podrobnosti v pořadu Alter Eko ještě loni diskutovali Jiří Staník z Helgi Library a Petr Žabža, tehdy v barvách společnosti Patria Finance, dnes již v ING.

Jak budou vypadat banky za deset nebo dvacet let? Jak budou vypadat banky za deset nebo dvacet let?

Zapátrali jsme v archivu nezpracovaných materiálů a narazili jsme na zajímavý úvod do probíhající (r)evoluce v bankovním sektoru. Na jednom z Investičních večerů na jaře 2016 jej přednesl Jiří Staník, zakladatel Helgi Library.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Digitální Česko: Jaké jsou největší problémy spojené s největším trendem současnosti SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Digitální Česko: Jaké jsou největší problémy spojené s největším trendem současnosti

Druhý ročník mezinárodní konference Digitální Česko si dal za cíl identifikovat nejvážnější problémy spojené s nástupem digitální éry v České republice. Investiční web byl u toho a vybrané diskuze předních odborníků sledoval živě.

Průzkum: Tři čtvrtiny Čechů mají peníze u více než jedné instituce, banky se snaží lákat klienty na technologické novinky a služby
Tři čtvrtiny Čechů mají své peníze u více než jedné finanční instituce. Nejčastěji od své banky odcházejí kvůli poplatkům, sazbám a kvalitě služeb. Vyplývá to z průzkumu EY Global Consumer Banking Survey 2016 zaměřujícího se na chování drobných klientů bankovního sektoru.

Zdroj: ČTK

KONTEXT: Evropský finanční regulátor hodlá přitlačit na pilu. (Ne)smysl? KONTEXT: Evropský finanční regulátor hodlá přitlačit na pilu. (Ne)smysl?

Brexit může přibrzdit už tak dýchavičnou Evropu, na což by doplatily (mimo jiné) banky. ESA, evropská superautorita, která zastřešuje tři velké regulátory, proto oznámila, že zpřísní monitoring a vynucování pravidel pro poskytování a spravování úvěrů. Podle kritiků citovaných Financial Times ale ESA jen hodlá zneužít britské "ne" Evropě k dalšímu zpřísnění již tak tvrdých pravidel, na což ekonomika unie doplatí. Tuto přestřelku doplňujeme unikátním rozhovorem, v němž se o svůj pohled na regulaci podělili zástupce bankovního středního proudu a fintech periferie.

Fintech (ne)zná hranice: Finanční služby v Česku jsou na špičce i na chvostu globálního pelotonu Fintech (ne)zná hranice: Finanční služby v Česku jsou na špičce i na chvostu globálního pelotonu

Počet bezkontaktních platebních karet na obyvatele nás řadí mezi nejprogresivnější země světa, SIPO a některé další stále používané vzpomínky na doby minulé ale brzdí jakýkoli optimismus. Česku v některých oblastech finanční špička nijak výrazně neutíká, v jiných ale není ani za nejbližším horizontem. Na tom zřejmě nic nezmění ani oslavovaný fintech, který je stále svázán národními hranicemi. Podrobnosti probírali partner ve společnosti Red Eggs Jan Lamser a předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček.

Vytrácí se kouzlo Wall Street? Regulace udělaly z divokého býka krotkého beránka Vytrácí se kouzlo Wall Street? Regulace udělaly z divokého býka krotkého beránka

Světové centrum drsných bankéřů a portfoliomanažerů, kteří se nebojí jít přes mrtvoly, a místo, kde jsou peníze hlavním měřítkem úspěchu. To je Wall Street, globální finanční centrum a asi nejznámější ulice světa. Tedy donedávna. Od poslední finanční krize se Wall Street změnila k nepoznání a z neohrožených kovbojů ve službách předních investičních bank a fondů se stala třída poslušných školáků.

Fintech jako živá voda: Retail blahodárné účinky pocítí brzy, korporát si počká Fintech jako živá voda: Retail blahodárné účinky pocítí brzy, korporát si počká

Žít a (ne)nechat žít, mohlo by znít motto stále viditelnějších fintech firem. Pochopitelně, vždyť do vyzyvatelů bank, pojišťoven a dalších strážců zavedených pořádků investoři v posledních pěti letech nasypali 25 miliard dolarů. Goldman Sachs i proto čeká, že se celá pětina byznysu s půjčkami přesune v dohledné době k technologickým mágům. Ne všechny kouty světa financí ale (brzy) čeká spotřebitelům prospěšná disrupce, shodují se Jiří Staník z Helgi Library a Petr Žabža z Patria Online.

Fintech společnosti získaly vlastní akciový index
Investiční a brokerská firma KBW a burzovní operátor Nasdaq v pondělí představili nový akciový index. A ne ledajaký. Benchmark s označením KFTX bude kopírovat výkonnost akcií finech firem, tedy podniků, jejichž byznys je založený na propojování finančních služeb a technologií. Tržní kapitalizace 49 firem, jejichž akcie jsou v indexu zastoupeny, dosahuje souhrnně bezmála 800 milionů dolarů.

Zdroj: NASDAQ

Fintech a svět financí: Jaká bude vaše banka v 21. století? Fintech a svět financí: Jaká bude vaše banka v 21. století?

Porážka v bitvě o zákazníka může podle konzultantů z McKinsey zavedené finanční instituce připravit do roku 2025 až o 60 % zisků. Mezi vítěze se zařadí i některé z dvanácti tisíc fintech startupů, které loni hegemonům konkurovaly. V některých segmentech jejich flexibilita a dynamičnost nebude mít konkurenci, v jiných jsou a budou robustní základy bank, pojišťoven a spol. výhodou. I proto námi oslovení experti očekávají do budoucna pestřejší trh, ze kterého bude těžit spotřebitel. Tedy my všichni.