Geopolitická rizika

Migrace je trumf v rukávu světové ekonomiky, jen je potřeba jej umět vynést Migrace je trumf v rukávu světové ekonomiky, jen je potřeba jej umět vynést

Dekret Donalda Trumpa namířený proti občanům vybraných muslimských zemí vyvolal vlnu kritiky ze strany světových lidskoprávních organizací. Migrace je celosvětově velké a citlivé téma. Věnovalo se jí také letošní Světové ekonomické fórum v Davosu, dlouhodobě se problematikou zabývá i Světová banka. Jak to tedy vlastně s migrací je? Je důvod se jí bát?

Čína přestane odebírat uhlí z KLDR, chce tak podpořit sankce OSN
Peking až do konce letošního roku zastavuje veškerý dovoz uhlí ze Severní Koreje, čímž zemi připraví o důležitou část příjmů. S odvoláním na čínské ministerstvo obchodu o tom informovala agentura Reuters. Krok je součástí snah o naplnění sankcí OSN vůči Pchjongjangu za jeho jaderný a raketový program. Na Čínu naléhá nová americká vláda, která chce od Pekingu více pomoci při řešení problémů s KLDR. Nynější opatření platí od neděle.

Zdroj: ČTK

Rusko v roce 2017: Tlustá čára a budování nových strategických vztahů Rusko v roce 2017: Tlustá čára a budování nových strategických vztahů

Ruský prezident Vladimir Putin byl v ostře sledovaném poselství na konci loňského roku překvapivě méně agresivní vůči západu. Politický geograf Michael Romancov to čte jako odraz ekonomických problémů Ruska a výzvu k budování vztahů s novými lídry světových mocností.

KONTEXT: Třikrát o čínské síle aneb Co byste také měli vědět, ale nenapadlo vás se zeptat KONTEXT: Třikrát o čínské síle aneb Co byste také měli vědět, ale nenapadlo vás se zeptat

Držte si klobouky, Čína jede! Země draka svůj zdánlivě introvertní stín překročila na začátku hospodářské krize. Dnes už jasně dává najevo připravenost vyplnit vůdcovské vakuum, které na globální scéně zůstává po Spojených státech. Nejen proto KONTEXT nabízí tři méně diskutované, ale relevantní otázky související s posilováním Číny. V rámci projektu Alter Eko o nich diskutovali Michael Romancov z Metropolitní univerzity a Jan Kofroň z Institutu politologických studií Univerzity Karlovy.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Cyklus Investičních večerů se opět roztáčí. Hned ten první byl víc než aktuální SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Cyklus Investičních večerů se opět roztáčí. Hned ten první byl víc než aktuální

Po zimní přestávce se opět rozebíhá cyklus Investičních večerů. Od 7. února si autor a moderátor projektu Roman Chlupatý bude znovu zvát přední experty na otázky investování, byznysu a financí. A k debatě zve také vás. Úvodní setkání jarní série bylo věnováno přípravě portfolia na rok 2017.

15 minut slávy centrálních bank je u konce. Důvod k radosti? 15 minut slávy centrálních bank je u konce. Důvod k radosti?

V pokrizových letech to byli centrální banky a jejich představitelé, kdo dokázal nejvíce hýbat trhy a na kom z velké části ležela tíha finančního světa. Těchto patnáct minut slávy (pardon, vlastně asi osm let) nyní zřejmě končí. Do světel reflektorů ale nevstupuje ekonomická stabilita pod klidným politickým vedením, ale někdo jiný.

Fasdal (Saxo Bank): Evropa je na křižovatce. Rok 2017 pro ni může být pádem do pekla, ale i procházkou rájem Fasdal (Saxo Bank): Evropa je na křižovatce. Rok 2017 pro ni může být pádem do pekla, ale i procházkou rájem

Autor letošních šokujících předpovědí Simon Fasdal ze Saxo Bank byl přes telemost exkluzivním hostem lednového Investičního fóra. Co si myslí o Evropě na prahu roku 2017?

KONTEXT: Čeho se dnes Češi (ne)musejí bát aneb Jak vydělat na strašácích současnosti KONTEXT: Čeho se dnes Češi (ne)musejí bát aneb Jak vydělat na strašácích současnosti

Poradce amerického prezidenta Steve Bannon mluví o nevyhnutelnosti války s Čínou a oficiální webové stránky čínské armády mu nepřímo přitakávají. Toto virtuální přetahování nejvýznamnějších mocností se (snad) ukáže být jen bouří ve sklenici vody z Jihočínského moře, pro období narůstající nejistoty je ale symptomatické. Bagatelizování podobných věcí je nebezpečné. I proto se dnešní KONTEXT věnuje třem rizikům, kterým čelí Česko. Recepty, jak na ně, nabízí majitel nakladatelství Aligier Roman Lesný, který čerpá inspiraci z globálně oceňovaných knih, které v Česku vydal.