Geopolitická rizika

KONTEXT: Migrační krize pohledem ekonoma? Takhle (by) integrace fungovala! KONTEXT: Migrační krize pohledem ekonoma? Takhle (by) integrace fungovala!

Takzvaná velká evropská migrační krize nadále vzbuzuje emoce. Podstatná část populace se obává terorismu a islamizace společnosti, nezanedbatelná skupina je naopak s odvoláním na humanismus připravena s otevřenou nároční přivítat v podstatě kohokoli. Prostor mezi těmito dvěma vyhraněnými skupinami je téměř liduprázdný. Zaplnit se ho svým pohledem na přínosy a rizika migrace pokouší Jana Matesová, ekonomka s mnohaletou zkušeností ze Světové banky.

Eurozóna by měla mít svého ministra financí, řekl eurokomisař Moscovici. Imigranti mohou být podle něj pro EU příležitostí
Eurozóna by časem měla mít vlastního ministra financí, který by zodpovídal za rozpočet zemí platících eurem. Prohlásil to podle agentury Reuters eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. Hospodářský růst eurozóny v letošním prvním čtvrtletí byl podle něj zřejmě horší, než se odhadovalo. Příliv běženců by ale mohl být ekonomickou šancí pro celou Evropskou unii, pokud se příchozí podaří integrovat na trhu práce, uvedl.

Zdroj: ČTK

4 tržní síly, na které upozorňuje klienty JPMorgan 4 tržní síly, na které upozorňuje klienty JPMorgan

Na trzích se toho v současnosti děje poměrně hodně. Varující je, že většina událostí vyvolává spíše obavy. Svět se podle analytiků z JPMorgan od ledna hodně změnil a investoři by si měli všímat několika zásadních problémů.

Syrská válka stála podle Asada před 200 miliard dolarů
Syrská válka stála dosud přes 200 miliard dolarů. V rozhovoru, který ve středu zveřejnila ruská agentura RIA Novosti, to řekl syrský prezident Bašár Asad. V Sýrii se bojuje od roku 2011 a Asad řekl, že ruská armáda bude muset v zemi zůstat, i když bude situace stabilnější.

Zdroj: ČTK

Historická lekce o koncentraci bohatství Historická lekce o koncentraci bohatství

Příčinou trojské války byl podle známého řeckého mýtu únos krásné ženy. Skutečnost ale zřejmě byla o poznání méně romantická. Většina historiků se shoduje, že válku rozjely ekonomické zájmy, jelikož Trója byla významným městem na východní obchodní cestě, do něhož se soustředil obchod s cennými kovy a dalšími surovinami. A podobně to bylo s většinou konfliktů.

Černé labutě: Co jsou podle expertů největší rizika (nejen) letošního roku? Černé labutě: Co jsou podle expertů největší rizika (nejen) letošního roku?

Stále aktuální migrační krize, která zatím tak docela nespojuje Evropu, a referendum o setrvání Spojeného království v EU jsou jen ochutnávkou rizik číhajících na investory v roce 2016. Co nečekaného by se ale ještě na trzích mohlo podepsat? Téma pro hosty jednoho z březnových Investičních večerů, jimiž byli Tomáš Kálal (Conseq IM) a Štěpán Uherík (Chytrý Honza).

Západní banky se prý zdráhají radit ruské vládě při privatizaci. Čeká Rusko další vlna posilování vlivu oligarchů?
Západní investiční banky působící v Rusku se zdráhají radit Moskvě při plánovaných privatizačních projektech. Agentuře Reuters to řekly zdroje ze západního bankovního sektoru. Banky se obávají, že by mohly porušit sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi.

Zdroj: ČTK

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Teroristé opět udeřili, výbuchy na bruselském letišti a exploze v metru si vyžádaly 34 obětí
Dvě exploze na bruselském letišti Zaventem a výbuch v metru si v belgické metropoli vyžádaly více než tři desítky lidských životů. Útoky mají podle všeho na svědomí sebevražední atentátníci, k odpovědnosti se přihlásil Islámský stát. V belgické metropoli platí mimořádná bezpečností opatření. Evropské akciové trhy na události reagovaly v úvodu poklesem, ztráty ale během dne smazaly.

Zdroj: Bloomberg

Summit evropské osmadvacítky skončil diskusi o hospodářství, u večeře probere migraci
Šéfové států a vlád zemí evropské osmadvacítky v Bruselu krátce po 20.00 SEČ ukončili první blok diskuse věnovaný ekonomice. Na Twitteru to uvedl Preben Aamann, mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska. U večeře teď premiéry a prezidenty čeká hlavní téma nynější vrcholné schůzky, a to doladění detailů nové dohody s Tureckem, která by měla napomoci zastavení migrační vlny mířící do Evropy.

Zdroj: ČTK