Geopolitická rizika

Turecko: Ekonomická důvěra je na rekordním minimu
Index ekonomické důvěry v Turecku spadl v únoru za měsíc o téměř 15 % na 71,46 bodu. Jde o nejnižší hodnotu v historii. Důvěra klesla v byznysu, maloobchodu, u spotřebitelů, zkrátka napříč ekonomikou.

Zdroj: tradingeconomics.com

KONTEXT: Evropa by se měla opřít do pedálů, ne vymýšlet kolo KONTEXT: Evropa by se měla opřít do pedálů, ne vymýšlet kolo

Blízkost možného Brexitu jen připomněla, na jak chatrných základech EU stojí. Potentní koktejl krizí, s nímž se v současnosti pereme, by i proto mohl projekt společné Evropy definitivně odpálit. Potřebná stabilizace přitom, možná paradoxně, nemusí být tak složitá, jak se na první pohled může zdát. V rozhovoru pro Investiční web to loni prohlásil profesor prestižní John Hopkins University Erik Jones. V aktuálním KONTEXTU nabízíme plnou verzi ve formě základních tezí.

Slet černých labutí v jediném grafu: Potenciální negativní překvapení převažují Slet černých labutí v jediném grafu: Potenciální negativní překvapení převažují

Société Générale každého čtvrt roku aktualizuje graf, do kterého zakresluje potenciální černé labutě, tedy události, které by výrazně ovlivnily světovou ekonomiku. Takto vypadal na konci února 2016.

Další vlna řecké krize bude horší než ty předchozí. Proč? Další vlna řecké krize bude horší než ty předchozí. Proč?

Řecké ekonomice se nedaří. Tamní vláda řeší dilema - její věřitelé volají po hlubších penzijních reformách, občané naopak protestují, že se jejich ekonomická situace s úspornými opatřeními zhorší. I když to zní víceméně jako už mnohokrát v minulosti (naposledy loni v létě), situace může být tentokrát zapeklitější. EU se totiž v současnosti navíc potýká s migrační krizí.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Británie se dohodla se zbytkem EU, premiér Cameron bude bojovat za setrvání své země ve společné Evropě
Vrcholní představitelé zemí Evropské unie se ve čtvrtek a v pátek zabývali migrační krizí, ale především dalším fungováním Spojeného království v Evropské unii. Jak to dopadlo?

Zdroj: ČTK

Saúdská Arábie vypověděla vojenskou pomoc Libanonu
Saúdská Arábie vypověděla finanční pomoc Libanonu, která měla být využita k modernizaci armády a nákupu zbraní. Podle saúdskoarabské agentury SPA tím Rijád protestuje proti nepřátelským pozicím Libanonu, za nimiž údajně stojí šíitský Hizballáh.

Zdroj: ČTK

Mezi německými ekonomy jsou obavy z velkého počtu uprchlíků
Mezi německými ekonomy převažují obavy z vysokého počtu přicházejících uprchlíků, podle nich to bude představovat zátěž pro národní hospodářství. Ukázala to anketa mnichovského institutu Ifo mezi více než 200 profesory ekonomie. Odborníci varují před napětím na pracovním trhu, Německo se podle nich kvůli migrační krizi možná také bude muset vzdát vyrovnaného rozpočtu.

Zdroj: ČTK

Německo chce i přes migrační krizi zachovávat vyrovnané rozpočty
Německé ministerstvo financí se hodlá držet svého plánu hospodařit do roku 2020 s vyrovnaným rozpočtem, a to i přes dodatečné náklady na uprchlickou krizi. Vyplývá to z interního dokumentu, který ve čtvrtek získala agentura Reuters. Velikost dodatečných výdajů na příští rok úřad odhaduje na zhruba 10,7 miliardy eur. Z velké části budou tyto výdaje sloužit na pokrytí nákladů spojených s přílivem běženců do země.

Zdroj: ČTK

Jean-Pierre Lehmann: Staré pořádky a jistoty mizejí, hrozba erupce narůstá Jean-Pierre Lehmann: Staré pořádky a jistoty mizejí, hrozba erupce narůstá

Společenská smlouva přestává platit a novou nemáme na stole. Pokud se nám ji nepovede zformulovat včas, přijdou bouře v ulicích. Ty mohou zasáhnout čínská i evropská města, varuje emeritní profesor prestižní IMD Business School Jean-Pierre Lehmann. Jak během našeho setkání dodal, (jen) politici tuto hrozbu neodvrátí. Přispěchat na pomoc bude muset i byznys, který se ale zatím tváří, že se ho to netýká.

Exploze v centru turecké Ankary zabila nejméně 28 lidí
(AKTUALIZOVÁNO 21.15) Nejméně 28 mrtvých a více než šest desítek zraněných hlásí turecká Ankara, kterou ve středu večer otřásl mohutný výbuch. Podle tureckých médií šlo o explozi nastraženého vozu s výbušninami. K výbuchu došlo nedaleko sídla generálního štábu turecké armády. Obětmi jsou hlavně vojáci, ve chvíli výbuchu kolem nastraženého automobilu projížděly vojenské autobusy. Mluvčí turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje uvedl, že jde o teroristický čin. Stejně se vyjádřil i turecký vicepremiér Bekir Bozdaq.

Zdroj: Reuters