Geopolitická rizika

Evropská unie dá Makedonii na pomoc s migrací další miliony eur
Dalších deset milionů eur pošle Evropská unie Makedonii na pomoc se zvládáním migrační krize. Rozhodla o tom v pondělí Evropská komise. Prostředky jsou určeny na zlepšení ochrany hranic a registraci migrantů, nikoli na stavbu plotu, zdůraznila komise. Makedonský prezident se v pondělí účastní mimořádného summitu zemí Visegrádské čtyřky (V4) v Praze, který se týká mimo jiné právě řešení migrační krize.

Zdroj: ČTK

Americká Sněmovna reprezentantů schválila nové sankce vůči KLDR
Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila rozšíření sankcí vůči Severní Koreji. Poslanecká komora Kongresu tak reagovala na jaderný test, který KLDR provedla v lednu, a na odpálení rakety dlouhého doletu z minulého týdne, informovala agentura Reuters. Nové sankce už ve středu schválil i Senát, chybí tak již jen podpis prezidenta Baracka Obamy.

Zdroj: ČTK

Americký Senát schválil rozšíření sankcí vůči KLDR. Ta v souvislosti s uzavřením průmyslové zóny Kesong mluví o vyhlášení války
Americký Senát ve středu schválil rozšíření sankcí vůči Severní Koreji. Horní komora Kongresu tak reagovala na jaderný test, který KLDR provedla v lednu, a na odpálení rakety dlouhého doletu z minulého týdne, informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Tato nenápadná hrozba může brzy zastínit i sud střelného prachu na Blízkém a Středním východě Tato nenápadná hrozba může brzy zastínit i sud střelného prachu na Blízkém a Středním východě

Za nejvážnější geopolitická rizika současnosti jsou všeobecně považovány napětí na Blízkém a Středním východě, migrační krize či rostoucí ambice Číny. Podle Iana Bremmera a Cliffa Kupchana z konzultační společnosti Eurasia Group ale existuje i hrozba, o které se navzdory její velikosti prakticky nemluví.

Italský výrobce jachet Ferretti vytvořil obrannou divizi, bude stavět plavidla určená k hlídání pobřežních vod
Italský výrobce luxusních jachet Ferretti vytvořil obrannou divizi s názvem Ferretti Security and Defence (FSD). Ta bude vyvíjet a stavět lodě určené pro zabezpečení a střežení mezinárodních vod a pobřeží. Divize se zaměří na trhy na Blízkém východě a v Asii. Oznámil to generální ředitel Ferretti Alberto Galassi.

Zdroj: ČTK

Ozvěny letošního Davosu: 4 postřehy, o kterých se tolik nemluví Ozvěny letošního Davosu: 4 postřehy, o kterých se tolik nemluví

Světové ekonomické fórum letos do stínu Jakobshornu přilákalo kolem 2 500 byznysmenů, ekonomů, akademiků a představitelů předních neziskových organizací. Všichni na akci přijížděli plni velkých očekávání. Podařilo se některá z nich naplnit?

Evropské (geo)politikaření aneb Co také letos může Evropě podrazit nohy Evropské (geo)politikaření aneb Co také letos může Evropě podrazit nohy

Evropská unie má dva měsíce na to, aby našla společný recept na takzvanou uprchlickou krizi. Pokud se jí to nepodaří, může to být její konec, varuje švédský premiér Stefan Löfven. Výčet ohnisek potenciálních turbulencí, které by mohly zatřást samotnými základy projektu společné Evropy, je ale bohatší. V pořadu Alter Eko na Rádiu ZET to Janu Jedličkovi z EU Office České spořitelny potvrdil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Z jeho vyjádření vybíráme to nejpodstatnější.

KONTEXT: Svět je na křižovatce. Další směr určí (i) centrální banky KONTEXT: Svět je na křižovatce. Další směr určí (i) centrální banky

Americké akciové indexy mají za sebou první ziskový týden v letošním roce. Slavit je ale předčasné, investoři se totiž podobně jako tonoucí stébla chytili (možná iluzorní) vidiny další dávky levné likvidity a přechodného zklidnění politických a geopolitických turbulencí. O to tvrdší může být návrat do reality, jak ostatně v Davosu v souvislosti s přechodným zazimováním uprchlické krize varoval švédský premiér Stefan Löfven.

Kerry v Davosu vyzval k navýšení pomoci syrským uprchlíkům
O třetinu by mělo mezinárodní společenství letos navýšit finanční pomoc obyvatelům válkou sužované Sýrie. Na světovém ekonomickém fóru v Davosu k tomu v pátek vyzval americký ministr zahraničí John Kerry. Mezinárodní pomoc Sýrii je letos podle něj třeba navýšit z loňských deseti na nejméně 13 miliard dolarů, informovala agentura AFP.

Zdroj: ČTK

Studie MMF: Migranti by mohli zvýšit hospodářský růst EU
Příliv uprchlíků do Evropy nemusí poškodit ekonomiku regionu, pokud bude existovat dohoda o rovnoměrnějším přerozdělení přistěhovalců po celém kontinentu a podaří se je rychle začlenit na místní pracovní trhy. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodního měnového fondu.

Zdroj: ČTK