Geopolitická rizika

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Co čeká Evropu v době velkých změn? SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Co čeká Evropu v době velkých změn?

Free Market Road Show Praha s podtitulem Evropa v době změn. Uznávaní světoví experti v moderovaných debatách o budoucnosti Evropy.

KONTEXT: Dron nad (čínské) zlato. Jakou roli mohou v geopolitickém souboji západu a Číny sehrát moderní technologie? KONTEXT: Dron nad (čínské) zlato. Jakou roli mohou v geopolitickém souboji západu a Číny sehrát moderní technologie?

Čína musí "důrazně" bránit svá práva a zájmy na moři, vyzval čínský parlament tamní vrchní soudce. Chystá proto mezinárodní soudní těleso, které má napříště rozhodovat v případě sporů o námořní cesty a uzly. Peking tím jen potvrzuje historické pravidlo, že hlavní dopravní komunikace a koridory reflektují zájmy dominantních mocenských struktur. V celosvětovém měřítku dnes většina dálnic všeho druhu koresponduje se záměry USA, jejich pozice ale eroduje. Společně s tím se objevují snahy vystavět či vynutit si alternativní trasy, které budou udávat, co, kam a jak se bude dopravovat. O s tím souvisejícím střetu tvrdých i měkkých sil jsme diskutovali s politickým geografem vyučujícím na Univerzitě Karlově Michaelem Romancovem.

OECD: Migrační krize loni snížila výkon řecké ekonomiky
Příliv běženců snížil v uplynulém roce hrubý domácí produkt Řecka o 0,35 procenta. Vyplývá to z prvních odhadů, které ve čtvrtek zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Silně zadluženému Řecku, jehož ekonomice se obtížně daří vymanit z recese, by migrační krize mohla způsobit "výrazné problémy", stojí ve zveřejněné výroční zprávě.

Zdroj: ČTK

Gruzínci protestují proti nákupu plynu od ruského Gazpromu
Tisíce Gruzínců v neděli vytvořily v hlavním městě lidský řetěz dlouhý sedm kilometrů na protest proti jednání mezi vládou a ruským plynárenským monopolem Gazprom o nákupu ruského plynu. Demonstranti, příznivci hlavní opoziční strany, se obávají, že nákup plynu od státem kontrolovaného Gazpromu učiní zemi, která bývala součástí Sovětského svazu, závislou na Moskvě.

Zdroj: ČTK

Írán a Turecko se shodly na společné snaze o stabilitu v regionu
Tradiční rivalové Írán a Turecko, kteří stojí i na opačných stranách syrského konfliktu, se vyslovili pro společnou snahu o stabilitu v regionu. Informovala o tom agentura Reuters. Obě země se při sobotní návštěvě tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua v Teheránu též shodly na tom, že díky odstranění mezinárodních sankcí vůči Íránu mohou do dvou let zvýšit vzájemnou obchodní výměnu na 30 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK

Oettinger: EU by měla Turecku slíbit další peníze na běžence
Evropská unie by měla začít vyčleňovat další finanční pomoc pro Turecko za to, že na svém území udrží miliony syrských běženců. V rozhovoru s německým magazínem Der Spiegel to prohlásil eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger. EU přislíbila Turecku poskytnout v letech 2016 a 2017 na pomoc se zvládáním uprchlické krize tři miliardy eur.

Zdroj: ČTK

Studie: Uprchlíci nedostatek pracovních sil v Německu nevyřeší, nemají kvalifikaci
Uprchlíci, kteří v současnosti přicházejí do Německa, nevyřeší tamní problém se stále větším nedostatkem pracovních sil. Vyplývá to ze studie Institutu německého hospodářství (IW), o kterém informoval deník Die Welt. Vzdělání i pracovní kvalifikace většiny běženců prý totiž neodpovídá požadavkům německého trhu.

Zdroj: ČTK

Turecko: Ekonomická důvěra je na rekordním minimu
Index ekonomické důvěry v Turecku spadl v únoru za měsíc o téměř 15 % na 71,46 bodu. Jde o nejnižší hodnotu v historii. Důvěra klesla v byznysu, maloobchodu, u spotřebitelů, zkrátka napříč ekonomikou.

Zdroj: tradingeconomics.com

KONTEXT: Evropa by se měla opřít do pedálů, ne vymýšlet kolo KONTEXT: Evropa by se měla opřít do pedálů, ne vymýšlet kolo

Blízkost možného Brexitu jen připomněla, na jak chatrných základech EU stojí. Potentní koktejl krizí, s nímž se v současnosti pereme, by i proto mohl projekt společné Evropy definitivně odpálit. Potřebná stabilizace přitom, možná paradoxně, nemusí být tak složitá, jak se na první pohled může zdát. V rozhovoru pro Investiční web to loni prohlásil profesor prestižní John Hopkins University Erik Jones. V aktuálním KONTEXTU nabízíme plnou verzi ve formě základních tezí.

Slet černých labutí v jediném grafu: Potenciální negativní překvapení převažují Slet černých labutí v jediném grafu: Potenciální negativní překvapení převažují

Société Générale každého čtvrt roku aktualizuje graf, do kterého zakresluje potenciální černé labutě, tedy události, které by výrazně ovlivnily světovou ekonomiku. Takto vypadal na konci února 2016.