Geopolitická rizika

Denní glosa: Trumpovy prémie a dva pohledy na jedno nebezpečí Denní glosa: Trumpovy prémie a dva pohledy na jedno nebezpečí

Donald Trump má odpůrce, kam se podíváte. Mezi těmi, kteří souhlasí se základní premisou, že by Spojené státy měly být silnou, prosperující a váženou zemí (což vylučuje odpůrce samotného amerického režimu, třeba Vladimira Putina, Noama Chomskyho nebo ajatolláha Alího Chameneího), se tito odpůrci dělí na konsekvencialisty a deontology. Ti první by snad i přimhouřili oko nad Trumpovými metodami, ale obávají se, že tyto budou mít nežádoucí účinky, ti druzí by pak byli ochotni přijmout výsledky, ale již samotné metody považují za nepřijatelné.

KONTEXT: Začíná rok (geo)politických otřesů. Které budou nejcitelnější? KONTEXT: Začíná rok (geo)politických otřesů. Které budou nejcitelnější?

Do apokalypsy zbývá dvě a půl minuty, nahlásily v závěru minulého týdne správci takzvaných Doomsday Clock. Nástroj, který na základě erudovaných názorů ukazuje, jak blízko je konec světa způsobený (zejména) jadernou katastrofou nebo ekologickou havárií, tak vyslal nejhlasitější varování za posledních 64 let. Reflektuje množství nášlapných min, které na svět letos čekají. KONTEXT nabízí jejich stručný souhrn, který během ledna načrtli experti zapojení do projektu Alter Eko.

Horská (Raiffeisenbank): Trump rally by zasloužila korekci, do Evropy letos může přiletět spousta černých labutí Horská (Raiffeisenbank): Trump rally by zasloužila korekci, do Evropy letos může přiletět spousta černých labutí

Slavný investor George Soros se na Světovém ekonomickém fóru v Davosu pustil do Donalda Trumpa. Ten podle něj jako prezident neuspěje, protože jeho ekonomické a politické plány se navzájem popírají. Akciová rally, která začala po prezidentských volbách, je i proto podle Sorose odsouzena k smrti. Co si o novém americkém prezidentovi a tržním vývoji myslí hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská?

Evropský fond pro Afriku zatím vliv na omezení migrace nemá
Téměř dvě miliardy eur, které členské státy EU na podzim 2015 vyčlenily do zvláštního fondu na pomoc zdrojovým zemím migrace, zatím čekají na využití. Během prvního roku fungování svěřeneckého fondu EU pro Afriku se podařilo rozdělit na jednotlivé projekty 1,5 miliardy eur (40,5 miliardy korun), většina z nich se ale teprve začne provádět, řekl ve středu ČTK ředitel odboru subsaharských států na ministerstvu zahraničí Ivan Jančárek.

Zdroj: ČTK

Expert: Svět se rozpadne na sféry vlivu. (Nejen) v Asii kvůli tomu poroste napětí Expert: Svět se rozpadne na sféry vlivu. (Nejen) v Asii kvůli tomu poroste napětí

Relativní pokles vlivu USA a posilování Číny budou vládnout globálním vztahům také v letošním roce. Méně viditelná, ale neméně významná bude pokračující fragmentace světa na jednotlivé sféry vlivu. S tím, jak si jej mocní parcelují, narůstá riziko ozbrojeného střetu, varuje Jan Kofroň z Institutu politologických studií Univerzity Karlovy. Nabízíme vám jeho základní teze pro rok 2017 a ty následující.

Příjmová nerovnost je největším nebezpečím, zaznělo z Davosu
Rostoucí nerovnost příjmů a blahobytu a společenská polarizace jsou největší rizika pro světovou ekonomiku. V nové studii to uvádí Světové ekonomické fórum (WEF), jehož každoroční zasedání v pátek končí ve švýcarském Davosu. Světoví lídři by proto měli přijmout společná opatření, aby v nadcházejícím desetiletí omezili chudobu a nejistotu.

Zdroj: ČTK

ETF a algoritmy (Michl) vs. výběr akcií (Hájek): Sázka na 10 let pokračuje aneb Jak budou letos investovat dva zkušení manažeři ETF a algoritmy (Michl) vs. výběr akcií (Hájek): Sázka na 10 let pokračuje aneb Jak budou letos investovat dva zkušení manažeři

Na jedné straně strategie investování do indexových fondů, na druhé straně individuální výběr akcií. Který postup vykáže lepší dlouhodobou výkonnost? Aleš Michl, spoluzakladatel fondu QUANT, a Ján Hájek, portfoliomanažer fondu Top Stocks, se v srpnu 2016 vsadili o to, čí strategie bude dlouhodobě úspěšnější. Na prahu roku 2017 se ohlížejí za tím loňským a nechávají nás nahlédnout do své investiční kuchyně, logicky včetně výhledu na letošní rok.

Obyvatelé Pásma Gazy kvůli elektřině protestovali proti Hamasu
Několik tisíc obyvatel palestinského Pásma Gazy ve čtvrtek demonstrovalo proti Hamasu kvůli častému přerušování dodávek elektřiny. Hamas pásmu vládne od roku 2007 a jak informovala agentura AP, jeho bezpečnostní složky proti demonstrujícím rychle zasáhly. Protest podle Hamasu nebyl povolen a organizace se snažila zabránit novinářům demonstraci filmovat.

Zdroj: ČTK

Rusko vs. USA: Osobní chemie Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem politikou hýbat nebude, zájmy obou zemí jsou příliš rozdílné Rusko vs. USA: Osobní chemie Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem politikou hýbat nebude, zájmy obou zemí jsou příliš rozdílné

Donald Trump se po svém nástupu bude snažit setřást ze vztahů Spojených států s Ruskem to, co do nich vnesli Barack Obama s Hillary Clintonovou. Až ale dojde na schůzku Trump-Putin, ukáže se, že USA a Rusko nemají mnoho společného, myslí si politický geograf z FSV UK Michael Romancov.

Jan Bureš (Poštovní spořitelna): Doufám v klid, ale rok 2017 může být opět bouřlivý Jan Bureš (Poštovní spořitelna): Doufám v klid, ale rok 2017 může být opět bouřlivý

Rok 2017 bude mimo jiné o tom, zda se více prosadí bující populismus na politické scéně. Nejvíce sledovaná bude situace v Evropě, kde se koná několik důležitých plebiscitů. V Americe populistický kandidát obsadí Bílý dům. Téma pro Jana Bureše, hlavního ekonoma Poštovní spořitelny, kterého se ptal Jan Procházka z EGAP.