Geopolitická rizika

Trumponomika: Co čeká (nejen) americkou ekonomiku s novým prezidentem? Trumponomika: Co čeká (nejen) americkou ekonomiku s novým prezidentem?

Amerika se rozhodla všechny překvapit a zvolila Donalda Trumpa prezidentem. Jaká část jeho programu má reálné základy a je ekonomicky proveditelná a co vše by mohl, i navzdory vůli Kongresu, jako prezident prosadit?

Damoklův meč nevisí vysoko. Toto jsou evropské ekonomiky, které čelí největším politickým rizikům Damoklův meč nevisí vysoko. Toto jsou evropské ekonomiky, které čelí největším politickým rizikům

Během uplynulého roku se v Evropě vystupňovala politická rizika. Další politický šok by mohl srazit růst západoevropských ekonomik o půl procentního bodu. A pokud Donald Trump uspěje v prezidentských volbách, může být ještě hůře.

Řím čeká na pomoc s migranty, jinak nebude platit do rozpočtu EU
Italský premiér Matteo Renzi pohrozil Evropské unii, že jeho země přestane platit do unijního rozpočtu, pokud jí státy EU nepomohou s uprchlíky. Informovala o tom agentura AFP. Itálie si dlouhodobě stěžuje na nedostatečné přerozdělování žadatelů o azyl. Italský premiér kritizoval Maďarsko, Česko a Slovensko, které podle něj neplní své morální povinnosti vůči migrantům. Renzi dlouhodobě kritizuje tyto i další země, které odmítají unijní kvóty na přerozdělování uprchlíků.

Zdroj: ČTK

Nukleární Donald aneb Další důvod, proč by svět v Oválné pracovně viděl raději Hillary Nukleární Donald aneb Další důvod, proč by svět v Oválné pracovně viděl raději Hillary

Ne nadarmo se říká, že prezident Spojených států je nejmocnějším člověkem planety. Za vše mluví vojenská síla, kterou má vrchní velitel ozbrojených složek USA pod palcem. Na každém kroku například prezidenta doprovází nenápadný kufřík, který by během pár minut prakticky dokázal zničit život na Zemi.

Rusko "povýšilo" svoji námořní základnu v Sýrii na stálou
Rusko promění základnu svého válečného námořnictva v syrském přístavu Tartús ve stálou. Oznámilo to v pondělí moskevské ministerstvo obrany.

Zdroj: Business Insider

Turecký režim v popřevratových čistkách zkonfiskoval 255 firem
Turecký režim v rámci čistek po červencovém pokusu o státní převrat zkonfiskoval již na 255 firem, jejichž vedení obviňuje z vazeb na hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Informuje o tom server tureckého deníku Hürriyet. Řada šéfů soukromých podniků skončila ve vazbě.

Zdroj: ČTK

Operace v Sýrii prý stála Rusko 58 miliard rublů
Válečné tažení v Sýrii, trvající právě rok, stálo Rusko nejméně 58 miliard rublů (asi 22 miliard Kč). Odhadl to ruský podnikatelský list RBK na základě zveřejněných údajů ministerstva obrany a ruské vlády. Hlavní část nákladů připadla na nálety bombardérů a střely s plochou dráhou letu. Analytik Ruslan Puchov se již dříve vyjádřil, že odhady nákladů na válečné operace představují v podání médií jen přibližná čísla. Sám považuje náklady na tažení v Sýrii za "velmi umírněné", protože "série manévrů během roku stojí více".

Zdroj: ČTK

George Soros: Uprchlická krize nemá jednoduché řešení, musíme se jí postavit čelem George Soros: Uprchlická krize nemá jednoduché řešení, musíme se jí postavit čelem

Uprchlická krize je vděčným tématem, které řada populistických politiků v Evropě využívá ke své propagaci. Migrantů si všímá také americký investor maďarského původu George Soros, jeho pohled na věc je ale úplně jiný.

Evropská komise: Rozvojový fond pro Afriku podpoří investice za 44 miliard eur
V Evropském parlamentu byl ve středu představen nový plán vnějších investic, který má významně přispět k řešení příčin nynější migrační krize. Jádrem programu má být nový Evropský fond udržitelného rozvoje (EFSD), který by měl na základě 3,35 miliardy eur z unijního rozpočtu a Evropského rozvojového fondu přilákat do roku 2020 investice až ve výši 44 miliard eur.

Zdroj: ČTK

Západ vyzval Haftarovy síly, aby se stáhly z libyjských ropných terminálů
Spojené státy a pět dalších západních zemí vyzvaly jednotky libyjského generála Chalífy Haftara, jenž neuznává vládu podporovanou OSN, aby se stáhly ze tří ropných terminálů, které v Libyi nedávno obsadily. Spojené státy, Francie, Německo, Itálie, Španělsko a Británie uvedly, že "jediným správcem těchto zdrojů" je vláda národní jednoty, kterou uznává mezinárodní společenství. Libyjská ropa podle nich patří libyjskému lidu.

Zdroj: ČTK