Geopolitická rizika

(Ne)bojte se kybergedonu aneb Proč nás internetoví zlobři (ne)zničí (Ne)bojte se kybergedonu aneb Proč nás internetoví zlobři (ne)zničí

I když si znepřátelené strany nadále častěji vyměňují kulky než jedničky a nuly, konflikty se v éře internetu mění. Průmyslová špionáž dnes patří do armádního arzenálu a fanatici všeho druhu mohou krátkodobě nahlédnout do vyšší váhové kategorie. Přesto na apokalyptické či dystopické vize autorů sci-fi (a občas i vážně míněných analýz) zatím nedošlo. Mohlo by? Nad tím se v cyklu Alter Eko zamyslel Jan Hajný z laboratoře bezpečnosti Vysokého učení technického v Brně.

Nervozita před víkendovým italským referendem roste. Dopady obou možných výsledků hlasování jsou nejisté Nervozita před víkendovým italským referendem roste. Dopady obou možných výsledků hlasování jsou nejisté

Po britském referendu přichází na řadu to italské. Nejde v něm o vystoupení z EU či eurozóny, ale zásah do ústavy. Italský premiér Matteo Renzi svou budoucnost ve funkci spojil s výsledkem referenda, a podle průzkumů je proto vysoce pravděpodobné, že je současný týden také posledním pro současnou vládu. Spustí se dominový efekt, který by mohl skončit až rozpadem eurozóny? V pořadu Investice ZET se nad tím zamýšlel hlavní ekonom Citibank Jaromír Šindel.

Černé labutě: Toto jsou dominantní rizika pro globální trhy Černé labutě: Toto jsou dominantní rizika pro globální trhy

Černou labuť nepředpovíte, ani kdybyste se rozkrájeli. To ale neznamená, že si ji jako banka nemůžete půjčit do názvu analytického materiálu. A co kvartál právě to dělají v Société Générale. Co francouzský finanční obr aktuálně považuje za největší rizika pro světovou ekonomiku a trhy?

Ranní analytická poznámka (21. listopadu): Investoři čekají na vystoupení viceguvernéra Fedu Stanleyho Fischera a šéfa ECB Maria Draghiho
Americké akciové indexy zakončily uplynulý týden mírnou ztrátou, nadále si vedl dobře finanční sektor, Trump efekt již ale slábne. V pátek si sektor připsal 0,08 %, a zůstal tak jen těsně nad nulou. Tento týden nás čekají vystoupení viceguvernéra americké centrální banky Stanleyho Fischera a šéfa ECB Mario Draghi.
Filipínský prezident obvinil západ z pokrytectví a šikany, zemi chce přiklánět k Rusku a Číně
Filipínský prezident Rodrigo Duterte obvinil na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) západní státy ze šikany a pokrytectví. Při dvoustranném setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v peruánské metropoli prohlásil, že v rámci aliancí nelze Spojeným státům důvěřovat.

Zdroj: ČTK

Spojené státy se pod vedením Trumpa více uzavřou, eroze starého řádu bude zrychlovat. Pomůže Evropě tento významný políček? Spojené státy se pod vedením Trumpa více uzavřou, eroze starého řádu bude zrychlovat. Pomůže Evropě tento významný políček?

Výsledek amerických prezidentských voleb je pro Evropu velice důležitý. Novou situaci může ustát jednotná, případný rozpad na národnostní celky by ji vyřadil z debat o dalším směřování světa. Ve vysílání Studia ZET to výjimečně v roli hosta uvedl spolupracovník Investičního webu Roman Chlupatý.

V ulicích Káhiry je kvůli nově svolané demonstraci znovu policie
Zásahové jednotky egyptské policie v pátek zaujaly pozice v káhirských ulicích, aby zabránily nepokojům na ohlášené demonstraci. Na protest proti zhoršujícím se ekonomickým podmínkám v zemi ji svolala málo známá skupina, která si říká Hnutí chudých. Všechny politické strany kromě skupin, které podporují zakázané Muslimské bratrstvo, podle médií oznámily, že na výzvu nebudou reagovat.

Zdroj: ČTK

Trumponomika: Co čeká (nejen) americkou ekonomiku s novým prezidentem? Trumponomika: Co čeká (nejen) americkou ekonomiku s novým prezidentem?

Amerika se rozhodla všechny překvapit a zvolila Donalda Trumpa prezidentem. Jaká část jeho programu má reálné základy a je ekonomicky proveditelná a co vše by mohl, i navzdory vůli Kongresu, jako prezident prosadit?

Damoklův meč nevisí vysoko. Toto jsou evropské ekonomiky, které čelí největším politickým rizikům Damoklův meč nevisí vysoko. Toto jsou evropské ekonomiky, které čelí největším politickým rizikům

Během uplynulého roku se v Evropě vystupňovala politická rizika. Další politický šok by mohl srazit růst západoevropských ekonomik o půl procentního bodu. A pokud Donald Trump uspěje v prezidentských volbách, může být ještě hůře.

Řím čeká na pomoc s migranty, jinak nebude platit do rozpočtu EU
Italský premiér Matteo Renzi pohrozil Evropské unii, že jeho země přestane platit do unijního rozpočtu, pokud jí státy EU nepomohou s uprchlíky. Informovala o tom agentura AFP. Itálie si dlouhodobě stěžuje na nedostatečné přerozdělování žadatelů o azyl. Italský premiér kritizoval Maďarsko, Česko a Slovensko, které podle něj neplní své morální povinnosti vůči migrantům. Renzi dlouhodobě kritizuje tyto i další země, které odmítají unijní kvóty na přerozdělování uprchlíků.

Zdroj: ČTK