Geopolitická rizika

Libyjské protivládní síly dobyly hlavní ropné terminály, Itálie posílá do země nemocnici
Jednotky libyjského generála Chalífy Haftara, který neuznává libyjskou vládu podporovanou OSN, dobyly tři hlavní ropné terminály v zemi. Řekl to mluvčí Haftarových sil. Z terminálů tyto síly vyhnaly milice věrné vládě národní jednoty, kterou uznává mezinárodní společenství.

Zdroj: ČTK

Libyjský generál Haftar zahájil boj o ropné terminály
Jednotky libyjského generála Chalífy Haftara, který neuznává libyjskou vládu podporovanou OSN, začaly v neděli bojovat o významné libyjské ropné terminály. Proti nim stojí jednotky ochránců ropných zařízení (PFG), jež se nedávno dohodly s vládou v Tripolisu, že umožní otevření přístavů a obnovu vývozu ropy.

Zdroj: ČTK

KLDR potvrdila, že provedla pátý jaderný test
Severní Korea v pátek provedla pátou jadernou zkoušku. Tvrdí to experti z několika východoasijských zemí v reakci na zemětřesení v oblasti, kde KLDR v minulosti testovala jaderné zbraně. Otřes měl sílu 5,3 stupně Richterovy škály. V Jižní Koreji v reakci na to zasedne bezpečnostní rada státu.

Zdroj: ČTK, Reuters

Země V4 chtějí na jednání o budoucnosti EU vystupovat společně
Země visegrádské skupiny (V4; Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko) chtějí příští týden na summitu o budoucnosti Evropské unie postupovat jednotně. Premiéři zemí V4 se na tom shodli na úterním společném jednání v polské Krynici. Evropská komise by se neměla zabývat politikou, řekla k tomu polská premiérka Beata Szydłová.

Zdroj: ČTK

Dohoda o konci bojů v Sýrii zatím není na obzoru, řekl Obama
Americkým a ruským vyjednavačům se zatím nedaří nalézt dohodu o konci bojů v Sýrii a zlepšení humanitární pomoci této zemi, řekl americký prezident Barack Obama během summitu skupiny největších světových ekonomik G20 v čínském městě Chang-čou. Jednání jsou podle něj velmi obtížná a Washington a Moskva mají odlišné názory, pokud jde o podporu jednotlivých stran konfliktu a mírový proces.

Zdroj: ČTK

Od frexitu po östexit, nebo snad orbánizace či szydłover? Nejblíže odchodu z EU jsou Francouzi Od frexitu po östexit, nebo snad orbánizace či szydłover? Nejblíže odchodu z EU jsou Francouzi

Francie, Nizozemsko, Dánsko, Itálie a Rakousko. Země západní Evropy, v nichž hlodá euroskeptický červ s největší vervou. Proto se o nich mluví jako o možných dalších kandidátech na odchod z Evropské unie. Jak už to však v podobných případech bývá, aktuální nálada voličstva není to nejdůležitější, oč při takovém rozhodování jde. Daleko více záleží na souhře okolností, které takový krok mohou umožnit.

Konec globalizace? Možná, ale ne kvůli Trumpovi nebo brexitu Konec globalizace? Možná, ale ne kvůli Trumpovi nebo brexitu

Technologie, nikoli populismus rozloží integraci světových ekonomik a mezinárodního obchodu. Proces přesunu majetku od chudých k bohatým, jenž populistický odpor vůči globalizaci živí, mezitím může vesele pokračovat.

Fitch varovala Turecko před zhoršením úvěrového ratingu
Mezinárodní ratingová agentura Fitch ponechala úvěrové hodnocení Turecka na stupni BBB-, tedy na nejnižší příčce investiční kategorie. Zhoršením ratingového výhledu ze stabilního na negativní ale agentura v páteční zprávě varovala před možností snížení tureckého ratingu do investičně "podřadné" kategorie. Svůj krok vysvětlila zvýšenými politickými riziky po pokusu o puč z poloviny července.

Zdroj: ČTK