Geopolitická rizika

Rusko "povýšilo" svoji námořní základnu v Sýrii na stálou
Rusko promění základnu svého válečného námořnictva v syrském přístavu Tartús ve stálou. Oznámilo to v pondělí moskevské ministerstvo obrany.

Zdroj: Business Insider

Turecký režim v popřevratových čistkách zkonfiskoval 255 firem
Turecký režim v rámci čistek po červencovém pokusu o státní převrat zkonfiskoval již na 255 firem, jejichž vedení obviňuje z vazeb na hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Informuje o tom server tureckého deníku Hürriyet. Řada šéfů soukromých podniků skončila ve vazbě.

Zdroj: ČTK

Operace v Sýrii prý stála Rusko 58 miliard rublů
Válečné tažení v Sýrii, trvající právě rok, stálo Rusko nejméně 58 miliard rublů (asi 22 miliard Kč). Odhadl to ruský podnikatelský list RBK na základě zveřejněných údajů ministerstva obrany a ruské vlády. Hlavní část nákladů připadla na nálety bombardérů a střely s plochou dráhou letu. Analytik Ruslan Puchov se již dříve vyjádřil, že odhady nákladů na válečné operace představují v podání médií jen přibližná čísla. Sám považuje náklady na tažení v Sýrii za "velmi umírněné", protože "série manévrů během roku stojí více".

Zdroj: ČTK

George Soros: Uprchlická krize nemá jednoduché řešení, musíme se jí postavit čelem George Soros: Uprchlická krize nemá jednoduché řešení, musíme se jí postavit čelem

Uprchlická krize je vděčným tématem, které řada populistických politiků v Evropě využívá ke své propagaci. Migrantů si všímá také americký investor maďarského původu George Soros, jeho pohled na věc je ale úplně jiný.

Evropská komise: Rozvojový fond pro Afriku podpoří investice za 44 miliard eur
V Evropském parlamentu byl ve středu představen nový plán vnějších investic, který má významně přispět k řešení příčin nynější migrační krize. Jádrem programu má být nový Evropský fond udržitelného rozvoje (EFSD), který by měl na základě 3,35 miliardy eur z unijního rozpočtu a Evropského rozvojového fondu přilákat do roku 2020 investice až ve výši 44 miliard eur.

Zdroj: ČTK

Západ vyzval Haftarovy síly, aby se stáhly z libyjských ropných terminálů
Spojené státy a pět dalších západních zemí vyzvaly jednotky libyjského generála Chalífy Haftara, jenž neuznává vládu podporovanou OSN, aby se stáhly ze tří ropných terminálů, které v Libyi nedávno obsadily. Spojené státy, Francie, Německo, Itálie, Španělsko a Británie uvedly, že "jediným správcem těchto zdrojů" je vláda národní jednoty, kterou uznává mezinárodní společenství. Libyjská ropa podle nich patří libyjskému lidu.

Zdroj: ČTK

Libyjské protivládní síly dobyly hlavní ropné terminály, Itálie posílá do země nemocnici
Jednotky libyjského generála Chalífy Haftara, který neuznává libyjskou vládu podporovanou OSN, dobyly tři hlavní ropné terminály v zemi. Řekl to mluvčí Haftarových sil. Z terminálů tyto síly vyhnaly milice věrné vládě národní jednoty, kterou uznává mezinárodní společenství.

Zdroj: ČTK

Libyjský generál Haftar zahájil boj o ropné terminály
Jednotky libyjského generála Chalífy Haftara, který neuznává libyjskou vládu podporovanou OSN, začaly v neděli bojovat o významné libyjské ropné terminály. Proti nim stojí jednotky ochránců ropných zařízení (PFG), jež se nedávno dohodly s vládou v Tripolisu, že umožní otevření přístavů a obnovu vývozu ropy.

Zdroj: ČTK

KLDR potvrdila, že provedla pátý jaderný test
Severní Korea v pátek provedla pátou jadernou zkoušku. Tvrdí to experti z několika východoasijských zemí v reakci na zemětřesení v oblasti, kde KLDR v minulosti testovala jaderné zbraně. Otřes měl sílu 5,3 stupně Richterovy škály. V Jižní Koreji v reakci na to zasedne bezpečnostní rada státu.

Zdroj: ČTK, Reuters

Země V4 chtějí na jednání o budoucnosti EU vystupovat společně
Země visegrádské skupiny (V4; Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko) chtějí příští týden na summitu o budoucnosti Evropské unie postupovat jednotně. Premiéři zemí V4 se na tom shodli na úterním společném jednání v polské Krynici. Evropská komise by se neměla zabývat politikou, řekla k tomu polská premiérka Beata Szydłová.

Zdroj: ČTK