Geopolitická rizika

Pavel Kohout: Evropskou ekonomiku čekají roky stagnace, v USA nelze po volbách čekat radikální změny Pavel Kohout: Evropskou ekonomiku čekají roky stagnace, v USA nelze po volbách čekat radikální změny

Prezidentské volby v USA a stav evropského bankovnictví patří mezi nejčastěji zmiňovaná rizika, která v současnosti působí na vyspělé ekonomiky. O svůj názor na ně se s námi podělil uznávaný ekonom a portfoliomanažer Pavel Kohout.

Jak osvěžit portfolio na startu druhého pololetí? Nejzajímavější jsou mladé trhy, říká expert Jak osvěžit portfolio na startu druhého pololetí? Nejzajímavější jsou mladé trhy, říká expert

Rok 2016 se před pár týdny přehoupl do druhé poloviny a je načase se přizpůsobit novému normálu. Jak připravit portfolio na druhou polovinu roku a jak se na něm podepíší poslední politické a ekonomické události? Téma pro stratéga Miroslava Plojhara z České spořitelny.

Referendum o brexitu vyvolalo nejistotu na realitním trhu i na trhu s reklamou, říká majitel Daily Mail
Výsledek referenda o členství Británie v Evropské unii, ve kterém se voliči vyslovili pro odchod své země z evropské osmadvacítky, vyvolal nejistotu na realitním trhu i na trhu s reklamou. Uvedl to majitel britského deníku Daily Mail, který před referendem vybízel Brity, aby hlasovali pro brexit, tedy vystoupení z EU.

Zdroj: ČTK

Turecké ministerstvo financí odvolalo z funkce 1 500 zaměstnanců
Turecké ministerstvo financí odvolalo z funkce zhruba 1 500 zaměstnanců kvůli jejich údajnému napojení na duchovního Fethullaha Gülena. Ten žije dlouhodobě v USA a turečtí představitelé jej podezírají ze zosnování zmařeného pokusu o převrat. S odvoláním na zástupce ministerstva to v pondělí uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Turecká centrální banka slíbila chránit finanční stabilitu
Turecká centrální banka v neděli oznámila, že podnikne veškerá nutná opatření, aby po pátečním nezdařeném pokusu o puč v zemi chránila finanční stabilitu. Zprávy o pokusu části armády o státní převrat podle agentury Reuters zřejmě ještě více podkopají oslabenou důvěru investorů v tureckou ekonomiku.

Zdroj: ČTK

Analytik: Pokus o puč v Turecku je pro trhy špatnou zprávou
Pokus o vojenský převrat v Turecku je pro finanční trhy špatnou zprávou. Z krátkodobého hlediska vnáší akt do tureckého politického dění značnou nejistotu. Dlouhodobě pak bude mít nepříznivý dopad, ať už se pučistické síly podaří neutralizovat, či nikoli. Nepříznivý dopad na ekonomiku by měl být omezený, říká analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Zdroj: ČTK

V Turecku proběhl pokus o převrat, kontrolu nad zemí se snažila převzít část armády. Složky věrné prezidentu Erdoğanovi puč potlačily
(AKTUALIZOVÁNO) Turecká armáda v pátek večer zahájila pokus o převrat. Vyhlášen byl zákaz vycházení, prezident Erdoğan, který byl v tu dobu na dovolené na jihozápadě země, ale lidi vyzval, aby vyšli do ulic a vyjádřili svůj názor. Poté, co davy lidí zaplavily města, se situace, která do té doby nahrávala spíše pučistům, začala rychle obracet. V sobotu ráno již světová média shodně informovala, že pokus o převrat byl potlačen.

Zdroj: Reuters

George Soros: Toto jsou 4 kroky nutné k záchraně Evropské unie George Soros: Toto jsou 4 kroky nutné k záchraně Evropské unie

V Evropské unii to pořádně skřípe a jednota starého kontinentu je v ohrožení. Miliardář a uznávaný americký investor maďarského původu George Soros ale ví, jak situaci zachránit. Ke spáse společenství podle něj vedou čtyři jednoduché kroky.

Tomáš Prouza: Evropský federální sen se rozplývá, Česko musí být v EU po brexitu hlasitější Tomáš Prouza: Evropský federální sen se rozplývá, Česko musí být v EU po brexitu hlasitější

Vize "Spojených států evropských" se uprchlickou krizí a nyní i v důsledku britského referenda výrazně zamlžuje. Má Evropská unie i přes trhliny stále smysl? A jakou roli má v unii hrát Česko? Krátce po britském referendu jsme o tom mluvili s Tomášem Prouzou, státním tajemníkem pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR. Podle očekávání se zařadil k těm, kdo nyní kladou ještě větší důraz na jednotu unie.

Jak obchodovat geopolitické turbulence Jak obchodovat geopolitické turbulence

Světové akciové trhy den po britském referendu zaznamenaly největší absolutní jednodenní ztrátu v historii, celkově odepsaly kolem 2,08 bilionu dolarů. Pro někoho katastrofa, pro jiného ideální šance na úspěšný obchod. Zatím se zdá, že na koni jsou ti druzí.